Diphereline

  •  
    • 528 mesaje
    2 Feb 2009, 15:29
    0 2
    Tocmai am fost operata laparoscopic pentru niste chisturi endometriozice. Doctorul mi-a spus sa urmez tratament timp de 6 luni cu Diphereline.

    Sunt speriata si de efectele tratamentului si de costuri (am inteles ca o injectie costa 8 milioane, nu e compensat si eu trebuie sa fac 6...). In plus, din cate am inteles, efectele nu sunt "definitive", in sensul ca dupa aceea endometrioza poate reveni oricum...

    M-ar interesa sa stiu mai multe despre acest tratament, in cazul in care l-a mai facut cineva. Multumesc.
  •  
    • 1431 mesaje
    2 Feb 2009, 16:37
    2 1
    buna crisitinika
    si eu urmez acest tratament , sapt viitoare fac a 3 injectie . La sf lui Noiembrie am fost operata laparo si mi-au gasit endometrioza , am avut un chist mare de 6.5 cm pe partea stanga . Dr mi-a dat sa fac aceste injectii timp de 3 luni . O singura injectie costa 6 mil , dar le poti lua compensat dar tb sa mergi la Casa de Sanatate ( mosilor ) unde depui niste acte : copie dupa buletin , copie dupa iesirea din spital , rezultatul biopsiei ( unde scrie clar ca ai endometrioza ) in original si o fisa pe care o iei de la ei si o completeaza medicul care te-a operat . Eu am depus dosarul'' azi ''si in maxim trei zile a fost gata. Mergi la ei si ai sa ridici niste cupoane speciale cu numele si cnp tau . Tb sa mergi la medicul de familie sa iti dea reteta , dupa aceea te duci la farmacie si impreuna cu acele cupoane si reteta ridici medicamentele cu 50% compensat . Eu in loc sa dau 18 mil am dat 9 mil . EU zic ca se merita sa faci cateva drumuri pt atatea bulioane .
    Din pacate acest tratament da fel si fel de reactii si anume : bufeuri , inrosirea fetei , dureri de cap , nervozitate , depresie , insomnii, dar depinde si de organism . Recunosc ca imi este din ce in ce ma greu , dar merg inainte optimista ca totul va fi bine . Aceste fiole injectabile sunt cele mai bune la ora actuala in ce priveste tratarea endometriozei .
    Si eu am auzit ca din pacate dupa o perioada de timp aceasta boala va recidiva . Sarcina este singura solutie , dar cu regret ea se obtine f greu

    Unde te-ai operat ? Cat de mari sunt chisturile ? Ti-au zis ce grad de endo ai ?
    Sanatate
  •  
    • 1431 mesaje
    2 Feb 2009, 16:47
    0 1
    Mai vroiam sa precizez faptul ca Nu o sa gasesti fiolele in farmacie , va tb sa dai comanda pt ele . Sunt f scumpe si de obicei farmaciile nu le au in stoc .
  •  
    • 132 mesaje
    3 Feb 2009, 11:20
    1 0
    Am facut si eu tratament 4 luni cu diphereline, anul trecut, dupa o laparoscopie pt endometrioza ( grad III), intr-adevar sunt scumpe, efectele negative la mine au fost bufeurile si tot ce e legat de ele( o jumatate de an nu am dormit noaptea). La mine endometrioza s-a refacut f repede, durerile infernale au reinceput la 2 luni dupa terminarea tratamentului..........
  •  
    • 1431 mesaje
    3 Feb 2009, 12:03
    7 0
    laila36.........eu am endometrioza gradul 2
    as vrea sa te intreb ceva : cand ti s-a oprit mestruatia ? la ce perioada a reaparut ( menstruatia ) ?
    cum ti-ai dat seama ca endometrioza a reaparut ?
    Ms
  •  
    • 528 mesaje
    4 Feb 2009, 10:37
    1 0
    multumesc pentru raspunsuri. eu inca nu am rezultatul biopsiei si inteleg ca e obligatoriu, asa ca... mai am ceva timp sa ma hotarasc ce sa fac.
  •  
    • 1431 mesaje
    4 Feb 2009, 11:07
    1 0
    ''Tocmai am fost operata laparoscopic pentru niste chisturi endometriozice. Doctorul mi-a spus sa urmez tratament timp de 6 luni cu Diphereline.'' .........asta ai scris mai sus . De unde sti ca erau chisturi endometriozice daca rez la biopsie nu a iesit ?
  •  
    • 528 mesaje
    4 Feb 2009, 12:41
    1 1
    e adevarat ca in principiu endometrioza se confirma la biopsie, dar e vorba de un doctor renumit, care a mai operat sute de paciente cu aceeasi problema si probabil nu ii e greu sa o recunoasca. imi imaginez ca nu s-ar fi hazardat sa-mi spuna ca asta e daca nu era sigur.
  •  
    • 1431 mesaje
    4 Feb 2009, 14:36
    1 0
    scuza-ma ca te contrazic .........poate sa fie el cel mai tare medic , dar daca biopsia nu arata chestia asta , tot degeaba !
  •  
    • 1431 mesaje
    4 Feb 2009, 14:39
    0 0
    de ex mie imediat dupa operatie mi-au facut o '' analiza ''' la acel chist
    in mom in care eu m-am trezit si eram constienta dupa opertie mi s-a zis de faptul ca mi s-a facut o analiza si ca este clar ca am endometrioza , dar vom astepta si rez biopsiei
    ce nu inteleg eu e ca d c ti-a dat 6 luni de Diphereline ? Ti-au zis si ce grad de endo ai ?
  •  
    • 21 mesaje
    4 Feb 2009, 16:47
    0 0
    Buna , si eu am fost operata de endometrioza de 3 saptamani , dar la mine a fost operatie clasica pentru ca aveam si un fibrom .... Mi s-a prescris si mie Diphereline 11.25 .
    Multumesc eva_new ca ai scris cum ai reusit sa faci rost de Diphereline compensat ,eu incerc de o saptamana sa aflu mai multe informatii si toate erau contradictorii . Sper sa apuc si eu sa-l iau compensat , pentru ca se apropie momentul in care trebuie sa-mi fac injectia si asta nu se poate amana .
    Sunt putin speriata de efectele tratamentului : de bufeuri , insomnii si altele.
    Multa sanatate la toata lumea !!!
  •  
    • 1431 mesaje
    4 Feb 2009, 17:10
    0 1
    buna mona .......
    imi pare rau ca ai si tu endometrioza
    Daca vrei iti pot da mai multe detalii ( daca ai nevoie ) despre procurarea dipherelinului . Eu fac injectii cu fiole de 3.75 . Vad ca la tine sunt de un gramaj mai mare .
  •  
    • 21 mesaje
    5 Feb 2009, 07:53
    0 1
    buna eva , la mine concentratia e mai mare pentru ca va avea efect 3 luni , deci in loc sa fac 3 injectii de diphereline 3.75 in 3 luni voi face 1 de 11.25 care ma va proteja 3 luni ca endometrioza sa nu recidiveze .
  •  
    • 1431 mesaje
    5 Feb 2009, 09:55
    0 0
    mona ..........acelasi lucru fac si eu : timp de trei luni , fac o injectie pe luna ! Dar eu am concentratia de 3.75 adika in total 11.25 pe trei luni !
    Asa faci si tu ? Sau faci o singura injectie de 11.25 ? MI se pare fffffffff mult asa .
    Aseara m-am intalnit cu o prietena care este farmacista si mi-a zis ca si 3.75 este ffffffff mult . Totusi este un hormon si dauneaza.
  •  
    • 1431 mesaje
    5 Feb 2009, 10:00
    1 0
    ma scuzi .....am mai citit o data
    tu faci o singura injectie in trei luni ( in oricare luna ) de 11.25 ?
    reacti ai ?
  •  
    • 32 mesaje
    5 Feb 2009, 14:57
    1 0
    Buna eva_new,sunt ioana.Am mai discutat si la informatiile despre endometrioza.Ma mira faptul ca tu a trebuit sa umbli pe la cas si sa/ti faci un dosar sa primesti diphereline compensat.Eu mi/am luat reteta la externare din spital ,de unde deja o daduse compensata si mi/a transcris/o doctorita de fam. atata tot.Nu mi/a trebuit altceva.Eu tot 3,75 ml fac
  •  
    • 32 mesaje
    5 Feb 2009, 15:18
    0 0
    eva_new ma intrebai de unde stiu daca mai am endometrioza?pai eu imi fac tot timpul dozarea CA125.Daca inainte de operatie imi iesise 120 ,apoi la 2 luni dupa operatie si o luna si ceva de tratament aveam 47 inseamna ca s/a mai retras dar focare tot aveam.acu 3 sapt am repetat iar analiza si a iesit cam 9 ,nu mai retin sigur.Limita normala la aceasta analiza este 35 daca nu ma insel.Acu.....nu stiu ...la ultima vizita la doctor a zis ca sunt mai bine si asa vreu sa cred si eu ,dar mi/e frica pentru cand o sa termin tratamentul.
  •  
    • 21 mesaje
    5 Feb 2009, 15:53
    0 1
    eva ,eu fac o injectie cu diphereline 11.25 in prima luna , dar oricum compensat se da 50% din oricare , la pret nu iese mai mult , mie mi-a spus doctorul ca ies un pic mai ieftin si macar ma intep o singura data .
  •  
    • 1431 mesaje
    5 Feb 2009, 16:19
    1 0
    io_ana .........ma mira mult cea ce imi spui , eu chiar am umblat cateva zile pana am obtinut cupoanele de la Casa de Sanatate
    Esti din Buc ? Unde te-ai operat ? Ce reacti ai de la tratament ? Esti cumva si f balonata ? Mai ai dureri ?Cand ti s-a oprit ciclu ? Ras te rog la aceste intrebari sunt importante pt mine
    SI eu am facut CA 125 inainte de operatie si mi-a iesit aproape dubla era ceva de genul 68.5 sau 63 , nu mai retin exact , dar eu nu am mai repetat-o de atunci . Nu mi-a spus medicul sa o mai repet . Merg luna asta la control sa fac eco .
  •  
    • 1431 mesaje
    5 Feb 2009, 16:31
    1 0
    Nici nu mi-a dat sa iau anticonceptionale dupa tratament . Eu vreau sa raman insarcinata si atunci ar tb sa ma ''pun '' pe treaba imediat . Sansele sunt cam mici , din pacate , si sper sa beneficiez de ele . Eu in urma operatiei am ramas fara trompa stanga .
    Eu am reactii de la Diph cum ar fi : bufeuri , insomnii , dureri de cam , ameteala , nervozitate , imi este din ce in ce mai greu sa le fac fata si mai am de facut inca o injectie . Pe langa asta mai am din cand in cand dureri pelvine , intepaturi , depinde de vreme .