Masturbarea clitoridiana in sarcina

  •  
    • 2198 mesaje
    3 Iun 2004, 13:49
    0 1
    Silvanita , te rog mult , intri putin la "papanicolau "..Am postat acolo si as vrea opinia ta ..

    Merci!
  •  
    • 1105 mesaje
    3 Iun 2004, 13:50
    0 0
    Maddy, prima cezariana am facut-o pt. disproportie cefalo-pelvina, adica cap prea mare(la copil) pt. bazinul meu mic.
    A doua se face automat, doar daca vrei tu sa te dai eroina , te lasa sa nasti normal.Eu asa am vrut, sa fiu eroina, dar cind am ajuns dupa 3 ore la dilatatia 6 si vomam, efectiv,de durere dupa fiecare contractie, cind medicul mi-a zis: O FACEM??, I-AM SARIT DE GIT SI L-AM IMPLORAT SA O FACEM(cezariana, of course)Ma gindesc oare ce dureri or fi la dilatatie 10, sau in expulzie...
  •  
    • 1026 mesaje
    3 Iun 2004, 17:05
    0 2
    Yoshi, cred ca te-au lamurit deja fetele (eu intru pe forum mereu dupa voi )
    Faza cu decisul doctorilor stiu ca e cam aiurea fata de Romania unde e optiunea ta...dar ideea e ca asigurarea medicala nu acopera o operatie pe care o ceri tu. Trebuie doctorul sa o ceara, el decide si atunci totul e free. Destul de subiectiv aici, ca daca nimeresti unul mai bland s-ar putea sa spuna da...deci bucuria ta! Probabil ca decide asupra operatiei si daca ai probleme cu inima, dioptrii prea mari la ochi etc etc.
    O alta prietena a mea care a nascut acum cateva luni si-a dorit asa mult cezariana, dar doctorul i-a spus ca nu e nevoie de asa ceva...Tipa e sarita de 35 de ani si e la primul copil. S-a chinuit f mult! Mi-a spus ca 10 min daca mai insista si nu iesea copilul ii faceau cezariaza. In momentele alea a spus: La naiba cu tot, imping cat pot cu toata puterea mea daca tot m-am chinuit pana acum! Si a reusit pe ultima suta de metri! (bineinteles ca au taiat-o acolo jos, de-abia a mers o saptamana - cred ca la ea a fost mai nasol)
  •  
    • 80 mesaje
    4 Iun 2004, 13:15
    2 0
    N-am mai intrat de citeva zile pe forum pt.ca scumpii mei copii au facut varicela si a trebuit sa stau numai linga ei(au avut o forma nu tocmai usoara)si acum ca am intrat mi s-a parut un subiect f.interesant.
    Eu am nascut ,prin cezariana,trei copii.Trei cezariene in decurs de de doar citiva ani.Motivul alegerii mele nu am sa vi-l spun acum pt.ca ar insemna sa deviez discutia si nu e cazul.
    Daca ar fi sa o iau de la capat,nu stiu daca as mai avea curajul.Sa stiti ca nu este asa usor.Cind am intrat in sala de travaliu prima data,i-am multumit lui Dumnezezu ca eu nu eram nevoita sa trec pe unde au trecut celelalte.Dar dupa nastere....Prietena mea a optat pt.epidurala si extraordinar de bine a facut.Nu spun ca mi-a fost tare greu,dar nu suporta comparatie cu ea.Cind a iesit din spital,ea deja a plecat la cumparaturi pt.cel mic.Eu-dupa trei saptamini.
    Dar poate sa difere de la caz la caz.
    Va pup.
  •  
    • 62 mesaje
    21 Iun 2005, 13:10
    0 1
    in primul rand ai incercat masturbarea,ca sa stii daca iti place sau nu?
    in al doilea rand e vorba de 2-3 luni fara sex nu de un an...
  •  
    • 451 mesaje
    22 Iun 2005, 23:09
    0 0
    ANCA
    Pe ce te bazezi cand spui ca epiziotomie nu e deloc dureroasa? Cunosc care au suportat asta pe viu si le-a traumatizat mai mult decat nasterea. Fara peridurala n-ar mai face-o.
    PS: Pentru cezariana mortalitatea e de cateva ori mai mare decat la nasterea normala. In mod normal n-ar trebui practicata fara o indicatie medicala.
  •  
    • 432 mesaje
    22 Iun 2005, 23:42
    1 0
    Am o prietena care a nascut gemene natural si s-a vaicarit mai tare la coaserea taieturii decat la nastere. La naiba cu anestezia! Cred ca-s povesti. La fel si cu decizia...Cunosc o singura persoana care a nascut fara epiziotomie; era ruda cu moasa... Am citit ca peridurala si cezariana au si riscuri. Bineinteles, ca-n momentele alea, cand iti vine sa-ti tragi un glonte-n cap, uiti de ele. Eu imi fac curaj, gandindu-ma ca nasterea naturala e un eveniment care da forta interioara unei femei si-i creeaza sentimentul ca daca a trecut prin asa ceva poate depasi orice incercare a vietii.
  •  
    • 127 mesaje
    23 Iun 2005, 11:59
    0 0
    Eu am nascut acum 17 ani, cand nici nu se punea problema alegerii variantei cu cezariana (mde, vremea lui Lae). Am avut 15 ore de travaliu, nu am reusit sa ma dilat suficient, asa ca...epiziotomia a fost salvarea. Dar tot ea a fost si motivul ulterioarelor suferinte (un fir strans prea tare, care incepuse sa se infecteze).
    Daca ar fi fost sa mai fac un copil, sub nici o forma nu as mai fi nascut normal, pentru mine a fost o experienta traumatizanta.
  •  
    • 451 mesaje
    23 Iun 2005, 13:06
    1 1
    Din cele auzite de la prietene eu optez pentru peridurala. In majoritatea tarilor occidentale oricine poate cere o peridurala daca nu-s contraindicatii. Sunt maternitati occidentale unde aproape toate femeile nasc cu peridurala. La noi e doar pentru cele simtite cu medicii. La cele foarte grase, cand vertebrele se vad greu, peridurala e mai dificila si mai riscanta.
  •  
    • 814 mesaje
    23 Iun 2005, 15:49
    1 1
    Eu am nascut natural, dar as opta pentru cezariana la al 2-lea copil, tocmai din cauza acelei cusaturi. Nasterea propriu-zisa nu a fost f.dureroasa, din 4 cintractii puiutul meu era afara, dar cusutul a durat 45 de min. cel putin, timp in care doctorul meu ii spunea bancuri asistentei ca sa fiu atenta la ei si sa nu simt nimic. Un doctor super bun si care nu vroia bani (Ion Ionut-fostul spital Giulesti, actual Panait Sarbu), dar care nu era de acord cu cezariana decat cand era necesara. Eu m-am dus sa nasc, pentru ca depasisem termenul, aveam dopul gelatinos care inchide colul dizolvat si imi era frica sa nu ma prinda noaptea, sau cand eram singura si sa nu pot ajunge la spital. Asa ca mi-au fost provocate contractiile si pentru ca totul a decurs normal am nascut natural. In acelasi timp cu mine mai era o graviduta, ea nu a avut nici o reactie dupa pastilele acelea si doctorul meu i-a facut cezariana. Am o prietena care a facut si ea cezariana si la o saptamana de la nastere inca voma si o durea capul de la anestezie. Depinde de la un organism la altul si de la un doctor la altul. Dar pentru ca e un moment unic in viata ar trebui sa ni-l facem placut sau cel putin suportabil.
  •  
    • 814 mesaje
    23 Iun 2005, 15:55
    2 0
    Cat despre contactele sexuale de dupa, mie mi-au trebuit luni bune si multa rabdare din partea sotului, pentru ca, din exces de zel, doctorul m-a facut mai virgina decat fusesem vreodata, si mult timp dupa aceea ma durea cusatura din interior. Pentru asta nu as mai opta pentru nasterea naturala.
    Dar in timpul sarcinii am avut o viata sexuala normala, cu un apetit usor marit, insa nu stiu daca asta a contribuit la dizolvarea dopului gelatinos care inchide colul.