Anticonceptionale again

•  
    • 429 mesaje
    30 Dec 2008, 11:16
    0 0
    Buna. Sunt nelamurita rau cum trebuie sa iau pilulele astea.
    Deci..., Sambata am terminat folia si trebuie sa incep alta duminica asta care vine. Dar mie mi-a venit ciclu' astazi, desi trebuia sa imi vina duminica asta care urmeaza. Nu inteleg defel cum e bine sa fac. Sa incep noua folie astazi, si deci sa scurtez pauza de 7 zile, sau sa incep folia de duminica, si sa fac pauza de 7 zile, desi pana atunci mi se va termina sangerarea.
    Sper ca ati inteles ce vreau sa intreb. Sunt si un pic jenata. Am aproape 30 de ani, si...
  •  
    • 71 mesaje
    30 Dec 2008, 11:42
    0 0
    nu prea am inteles, dar eu zic sa respecti cele 7 zile, indiferent cand iti vine menstruatia. Si eu am o menstruatie neregulata si imi venea mai tarziu, dar tot timpul am respectat cele 7 zile. Numai bine si la multi ani
  •  
    • 71 mesaje
    30 Dec 2008, 11:48
    0 0
    din punctul meu de vedere ti-a venit menstruatie la timp, adica din cate stiu eu trebuie sa vina in a 3 zi dupa ce ai terminat o tipla...deci e ok...incepe urmatoare tipla duminica, la termen
  •  
    • 21507 mesaje
    30 Dec 2008, 12:03
    0 0
    respecti pauza de 7 zile si incepi urmatoarea folie,din a opta zi
  •  
    • 429 mesaje
    30 Dec 2008, 12:07
    0 0
    Multumesc fetele! O sa fac pauza de sapte zile.
    Un an nou bun, mai bun decat celalalt, va doresc!
  •  
    • 230 mesaje
    30 Dec 2008, 12:17
    0 0
    DOAR prima data cand incepi sa iei anticonceptionale trebuie sa fi in prima zi de menstruatie, in rest se respecta intotdeauna pauza de 7 zile. Banuiesc ca de aici provenea confuzia ta.
    Un An Nou mai bun si plin de impliniri tuturor!
  •  
    • 2383 mesaje
    30 Dec 2008, 15:26
    0 0
    Cand incepi pt prima data anticonceptionalele, le incepi in prima zi de ciclu. Le iei 3 saptamani, apoi o saptamana faci pauza. Apoi iar incepi o folie in aceeasi zi a saptamanii cand le-ai inceput prima data.
    Ciclul se regleaza pe parcurs. De exemplu: ieri eu am inceput o noua folie, desi eram in penultima zi de ciclu.
    Nu trebuie sa fii jenata ca le-ai luat la 30 de ani, ca nu e bine sa le iei o viata intreaga.