OVB Allfinanz

  •  
    • 2 mesaje
    18 Nov 2008, 23:20
    1 4
    Salutare,are cineva idee cu ce anume se ocupa OVB Allfinanz?Am dat un search pe google si am cam priceput despre ce este vorba,dar vreau si parerile voastre.Va intrebati care este motivul pt care ma intereseaza,ei bine...eu lucrez in Contabilitate la o anume firma,am intrat in contact cu o anume duduie de la OVB care m-a propus pt consultant financiar.Sincera sa fiu nu mi-as lasa slujba,dar...intotdeauna exista un dar...asa ca astept parerile voastre.
    Numai bine,
    Lavinia
  •  
    • 12625 mesaje
    19 Nov 2008, 12:27
    1 11
    m-am uitat si eu pe site insa sincer nu-mi inspira incredere,pentru o firma care spune ca este un concern infiintat in 1970 la noi in tara functioneaza ca un SRL?
    cred ca au preluat un nume sa te duca in eroare
  •  
    • 9367 mesaje
    19 Nov 2008, 16:32
    6 1
    eu nu m-am uitat dar stiu ca de regula concernele isi deschid filiale in Romania ca SRL.
    nu vad care ar fi problema...
  •  
    • 2 mesaje
    23 Feb 2010, 11:10
    10 17
    Dragii mei,sunt viitor manager la ovb si cred ca va pot spune mai multe.
    Meseria de consultant nu este pentru oricine,dar pt propriile voastre cunostiinte,puteti foarte simplu daca nu sunteti prea comozi sa mergeti la un interviu la ovb,iar daca sunteti acceptati puteti merge la seminariile noastre sa invatati sa vorbiti cu oamenii in primul rand.In principiu ovb ofera educatia financiara pe care nu ati avut-o vreodata in acest sistem comunist din care am luat nastere toti romanii.Iar daca te suna un consultant si te invita la o intalnire ca si client,de ce sa nu mergi?Ce ai de pierdut?Ai doar de castigat ca obtii unele informatii valoroase pentru tine si buzunarul tau,si mai mult daca iti place ceva la noi,tu esti cel care cumpara,tu hotarasti.
    Bafta si mai lasati naiba comunismul ca ceausescu a murit de mult,suntem in prag de capitalism,haideti sa ne integram ca altfel veti muri prosti.
  •  
    • 2 mesaje
    23 Feb 2010, 11:16
    6 10
    AAAA si faza cu SRL.
    Dati-mi voie saa va explic:
    OVB este afacerea fiecaruia din moment ce
    intra in management si nu cred ca un managerde grup castiga suficienti de multi bani sa isi deschida un concern.In toate tarile exista srl-uri numite ovb allfinanz sau imofinanz....asta e ceea ce face din ovb un concern.
    ganditi putin inainte sa va apucati sa scrieti prostii,ori supozitii pe forumuri,sau aflati mai multe,si nu din alt motiv decat acela ca undeva in tara asta unii oameni se distreaza copios citind ce aveti voi in cap.
  •  
    • 4 mesaje
    26 Aug 2010, 22:38
    6 8
    Hotii de la OVB

    Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma gandesc …

    Pare a fi bine. La inceput. Cat nu cunosti toate dedesubturile. Firma e OK. La origine este nemteasca (m-a incantat). La noi este romaneasca. Asa ca fiecare isi face de cap (am renuntat).

    Ajungi sa iti faci un contract. Asa spun ei. In realitate este o asigurare. Au grija ei sa te convinga ca, cica, se ocupa de consultanta financiara, si pentru ca este criza, acum nu mai merg imobiliarele, deci creditele, cardurile sau orice alt produs fianciar (inclusiv asigurarile de bunuri), iti “propun” cum ca cel mai bine ar fi sa-ti faci “un contract” de economisire (asigurare de viata), de investitie (asigurare de viata), pentru educatia copiilor (asigurare de viata), pentru pensie (asigurare de viata), sau orice altceva (asigurare de viata), etc.

    In felul acesta devii client. Iti arata cati bani se pot castiga. Da, si se pot castiga.

    Apoi vrei si tu sa castigi bani. De ce? Pentru ca este criza, nu sunt joburi, se reduc salariile si pensiile, se taie din beneficii ... Si asa devi colaborator.

    Numai ca, la inceput, castigi doar din contractele pe care tu le “vinzi” pentru altii. Adica faci “marketing”, nu “vanzari”, (pentru AIG care si-a schimbat numele in ALICO , Generali, Eureko, Aviva, Allianz, Signal Iduna, etc. – firme de asigurari). Daca ajungi nivelul 4 atunci incepi sa castigi, prin diferenta procentuala, din ceea ce fac ceilalti din grupa ta (adica trebuie sa faci o grupa, sa aduni colaboratori, sa-i convingi ca este bine sa faca si ei ceea ce faci tu). Pana aici este bine. Daca ai ajuns 4, trebuie sa faci mereu asa-zisele “vanzari”. Daca nu faci, te retrogradeaza. Si asta ar fi OK. Insa in anumite directii nu se cantareste cu acelasi cantar pentru toti. Se foloseste ocaua mica pentru unii si ocaua mare pentru altii. Adica daca nu se califica, unii vor fi retrogradati , altii nu. Dupa bunul plac al directorilor (adica romaneste nu nemteste). In plus OVB-ul este ca si guvernul. Cand te vede ca castigi, si nu le mai convine acest lucru, schimba “grila de plati” – asa s-a intamplat in ianuarie 2010. Daca pana atunci era OK, acum iti este si mai greu sa devii nivel 4. Si, din punctul lor de vedere este OK, pentru ca acest lucru este prevazut in contract (sa schimbe ce vor, cand vor, daca vor, toate conditiile, indiferent cu ce conditii ai fost de acord la inceputul contractului). Sfat: cititi cu atentie Contractul de Mandat si mai ales “Cariera” cum spun ei, in realitate se numeste “Posibilitati de Cariera”, adica este posibil, nu ca asa te vor si plati. Daca cititi “Cariera” cititi conditiile de pe verso scrise intentionat cu litere mici si rugati sa vi se explice.

    Detalii ar mai fi ...

    Aveti grija cu cine va inhaitati

    Anastasia
  •  
    • 4503 mesaje
    31 Aug 2010, 11:45
    20 2
    Viitorul manager sa invete sa se exprime corect in scris si pe urma sa aspire la functii. Jenant.
  •  
    • 1 mesaje
    22 Iun 2012, 14:37
    5 5
    Nu va bagati in OVB....o sa regretati mai tarziu..cand vor veni plicuri cu datorii de la firme de colectare si fisc....chiar azi am primit unul...este cea mai mare prostie...se spun doar minciuni, nu va incredeti in acei oameni manipulatori....NU FITI NAIVI!!!!!
  •  
    • 5609 mesaje
    25 Iun 2012, 09:00
    4 7
    sebacretu said:Dragii mei,sunt viitor manager la ovb si cred ca va pot spune mai multe.
    Meseria de consultant nu este pentru oricine,dar pt propriile voastre cunostiinte,puteti foarte simplu daca nu sunteti prea comozi sa mergeti la un interviu la ovb,iar daca sunteti acceptati puteti merge la seminariile noastre sa invatati sa vorbiti cu oamenii in primul rand.In principiu ovb ofera educatia financiara pe care nu ati avut-o vreodata in acest sistem comunist din care am luat nastere toti romanii.Iar daca te suna un consultant si te invita la o intalnire ca si client,de ce sa nu mergi?Ce ai de pierdut?Ai doar de castigat ca obtii unele informatii valoroase pentru tine si buzunarul tau,si mai mult daca iti place ceva la noi,tu esti cel care cumpara,tu hotarasti.
    Bafta si mai lasati naiba comunismul ca ceausescu a murit de mult,suntem in prag de capitalism,haideti sa ne integram ca altfel veti muri prosti.

     
    Sa-mi fie cu iertare dar am dorii sa stim de pe ce pozitie ne dai aceasta explicatie daca inca nu esti unul din managerii OVB-ului?
    Esti imputernicita de Management-ul OVB-ului sa-i aperi interesele si sa dai explicatii si lamuriri pe orice forum despre ei?

    Dupa ce vom lamurii ca nu esti un impostor si ca intr-adevar lucrezi si esti imputernicita de  OVB sa dai relatii altora, te rog sa ne spui daca seminariile pe care le are OVB sunt gratis sau trebuie sa platesti inainte sa te inscrii la ele.
     

  •  
    • 4 mesaje
    26 Iun 2013, 14:13
    1 0
    lavinia1512 said:Salutare,are cineva idee cu ce anume se ocupa OVB Allfinanz?Am dat un search pe google si am cam priceput despre ce este vorba,dar vreau si parerile voastre.Va intrebati care este motivul pt care ma intereseaza,ei bine...eu lucrez in Contabilitate la o anume firma,am intrat in contact cu o anume duduie de la OVB care m-a propus pt consultant financiar.Sincera sa fiu nu mi-as lasa slujba,dar...intotdeauna exista un dar...asa ca astept parerile voastre.
    Numai bine,
    Lavinia

     

  •  
    • 4 mesaje
    26 Iun 2013, 14:20
    1 0
    lavinia1512 said:Salutare,are cineva idee cu ce anume se ocupa OVB Allfinanz?Am dat un search pe google si am cam priceput despre ce este vorba,dar vreau si parerile voastre.Va intrebati care este motivul pt care ma intereseaza,ei bine...eu lucrez in Contabilitate la o anume firma,am intrat in contact cu o anume duduie de la OVB care m-a propus pt consultant financiar.Sincera sa fiu nu mi-as lasa slujba,dar...intotdeauna exista un dar...asa ca astept parerile voastre.
    Numai bine,
    Lavinia

     

  •  
    • 4 mesaje
    26 Iun 2013, 14:24
    1 1
    lavinia1512 said:Salutare,are cineva idee cu ce anume se ocupa OVB Allfinanz?Am dat un search pe google si am cam priceput despre ce este vorba,dar vreau si parerile voastre.Va intrebati care este motivul pt care ma intereseaza,ei bine...eu lucrez in Contabilitate la o anume firma,am intrat in contact cu o anume duduie de la OVB care m-a propus pt consultant financiar.Sincera sa fiu nu mi-as lasa slujba,dar...intotdeauna exista un dar...asa ca astept parerile voastre.
    Numai bine,
    Lavinia




    Hotii de la OVB



    Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand ma gandesc …



    Pare a fi bine. La inceput. Cat nu cunosti toate dedesubturile. Firma e OK. La
    origine este nemteasca (m-a incantat). La noi este romaneasca. Asa ca fiecare
    isi face de cap (am renuntat).



    Ajungi sa iti faci un contract. Asa spun ei. In realitate este o asigurare. Au
    grija ei sa te convinga ca, cica, se ocupa de consultanta
    financiara, si pentru ca este criza, acum nu mai merg
    imobiliarele, deci creditele, cardurile sau orice alt produs fianciar (inclusiv
    asigurarile de bunuri), iti “propun” cum ca cel mai bine ar fi sa-ti faci “un
    contract” de economisire (asigurare de viata), de investitie (asigurare de
    viata), pentru educatia copiilor (asigurare de viata), pentru pensie (asigurare
    de viata), sau orice altceva (asigurare de viata), etc. In realitate se ocupa
    de "vanzare" de asigurari de viata.



    In felul acesta devii client.



    Apoi iti arata cati bani se pot castiga. Da, si se pot castiga.



    Apoi vrei si tu sa castigi bani. De ce? Pentru ca este criza, nu sunt joburi,
    se reduc salariile si pensiile, se taie din beneficii ... Si asa devi
    colaborator.



    Numai ca, la inceput, castigi doar din contractele pe care tu le “vinzi” pentru
    altii. Adica faci “marketing”, nu “vanzari”, (pentru AIG care si-a schimbat
    numele in ALICO , Generali, Eureko, Aviva, Allianz, Signal Iduna, etc. – firme
    de asigurari). Daca ajungi nivelul 4 atunci incepi sa castigi, prin diferenta
    procentuala, din ceea ce fac ceilalti din grupa ta (adica trebuie sa faci o
    grupa, sa aduni colaboratori, sa-i convingi ca este bine sa faca si ei ceea ce
    faci tu). Pana aici este bine. Daca ai ajuns 4, trebuie sa faci mereu
    asa-zisele “vanzari”. Daca nu faci, te retrogradeaza. Si asta ar fi OK. Insa in
    anumite directii nu se cantareste cu acelasi cantar pentru toti. Se foloseste
    ocaua mica pentru unii si ocaua mare pentru altii. Adica daca nu se califica,
    unii vor fi retrogradati , altii nu. Dupa bunul plac al directorilor (adica
    romaneste nu nemteste).



    De ce se intampla acest lucru? Pentru ca nivelurile superioare tie vor sa
    castige. Si daca tu ajungi 4 ei castiga mai putin (adu-ti aminte de diferenta
    procentuala). Si atunci te retrogradeaza sub nivelul 4, adica acolo unde nu se
    mai poate castiga din ceea ce face grupa ta. Desi tu ai creat-o (acesta-i
    furt). Si ghici cine castiga banii tai in acest moment? Ei! Si asta nu depinde
    de compania OVB ci de directorii ei. Am auzit ca acest lucru li s-a intamplat
    si altora, nu numai mie. Deci, ai grija in ce directie intri. Este de preferat
    una ne-romaneasca.



    In plus OVB-ul este ca si guvernul. Cand te vede ca castigi, si nu le mai
    convine acest lucru, schimba “grila de plati” – asa s-a intamplat in ianuarie
    2010. (Scuza - trebuie sa ne aliniem conditiilor din celelalte tari europene).
    Daca pana atunci era OK, acum iti este si mai greu sa devii nivel 4. Si, din punctul
    lor de vedere este OK, pentru ca acest lucru este prevazut in contract (sa
    schimbe ce vor, cand vor, daca vor, toate conditiile, indiferent cu ce conditii
    ai fost de acord la inceputul contractului). Sfat: cititi cu atentie Contractul de Mandat si mai
    ales “Cariera” cum spun ei, in
    realitate se numeste “Posibilitati de Cariera”, adica este posibil, nu ca asa
    te vor si plati. Daca cititi “Cariera” cititi conditiile de pe verso scrise intentionat cu litere mici si
    rugati sa vi se explice. In final, daca vreti sa va pacaliti, puteti semna
    contractul de mandat.



    Detalii ar mai fi ...



    Aveti grija cu cine va inhaitati!



    Anastasia



     

  •  
    • 1 mesaje
    8 Aug 2014, 21:49
    2 2
    Personal pot sa spun ca relatia mea cu OVB, in calitate de colaborator, este una corecta, legal si moral.
    Daca esti serios, clientii sunt multumiti, compania e multumita, in aceasta ordine. OVB s-a achitat de toate obligatiile financiare fata de mine, conform contractului si conform cu rezultatele activitatii mele si mi se respecta drepturile, chiar la si la 2 ani dupa incetarea colaborarii.
    Asta pentru ca sunt multumiti clientii si pentru ca atat eu cat si echipa din care am facut parte am jucat corect.
  •  
    • 1 mesaje
    18 Dec 2015, 17:44
    3 4
    Atentie!!!!! Tzeapa foarte mare OVB-ul. Printre cele mai slabe firme de profil. MLM mascat si oameni fara verticalitate. Multa grija ce semnati si ce vi se spune. Mergeti in alta parte daca va doriti un job corect!
  •  
    • 3 mesaje
    18 Dec 2015, 18:06
    4 5
    Fugiti de OVB cat mai aveti timp! Este adevarat tot ce se spune aici in legatura cu neseriozitatea si incompetenta lor! Consultanta "0" si profesionalism din parti!!! Platesti ca fraierul niste servicii de care nu beneficiezi niciodata si cand iti vand ceva, vin cate 2 sau trei, ca pocaitii, ca sa-ti forteze mana si sa te impresioneze. Nu mai acceptati minciunile pe care le vand intr-un staniol poleit. Inauntru-i un cacat mare!!!
  •  
    • 3 mesaje
    23 Apr 2018, 17:47
    0 0
    GuranIon said:Atentie!!!!! Tzeapa foarte mare OVB-ul. Printre cele mai slabe firme de profil. MLM mascat si oameni fara verticalitate. Multa grija ce semnati si ce vi se spune. Mergeti in alta parte daca va doriti un job corect!

     

  •  
    • 3 mesaje
    7 Aug 2018, 11:53
    4 0
    Lavina! Fugi de OVB ca dracul de tamaie! Un MLM de asigurari unde s-au strans o gramada de incompetenti. Un MGM de doi lei condus de un dobitoc pe care-l chiama FILIMON! Te momesc cu o oferta de nerefuzat, unde o sa te umpli cu bani si cand o sa-ti dai seama ca ai fost inselata este prea tarziu, pentru ca ai semnat un conract stufos de 24 de pagini, in care ai 100 de obligatii si 10 drepturi! Un fel de Caritas financiar, sau un joc de tip piramidal "Delfin"! Vorbe multe si realizari putine!