m-am taiat la mana

•  
    • 4404 mesaje
    13 Nov 2008, 16:39
    0 0
    Nu e nici superficiala taietura,nici suficient de adanca incat sa merg sa ma coasa.Am pus baneocin unguent si plasture,dar imi tot aluneca si ma ustura ca naiba fara el...Ce sa folosesc?Ieri m am taiat...Nu pot sa fac mai nimic,ma doare si cand ma spal pe maini fara sapun
  •  
    • 1711 mesaje
    13 Nov 2008, 16:48
    0 0
    depinde de situatie. ar fi trebuit sa fi facut si un vaccin antitetanos in primele 6 ore dupa accident (asta daca nu ai facut deja asa ceva in ultimii 10 ani). acum... daca numai curge sange, este suficient un dezinfectant local (apa oxigenata, rivanol, betadina) si un pansament steril pe care-l schimbi zilnic pana se face crusta. nu inmuia zona respectiva in apa si daca poti sa nu o folosesti in activitatile de zi cu zi! mai ajuta si o crema grasa pe baza de galbenele.
    daca tot curge sange, va tb sa mergi la sutura!
    sanatate!
  •  
    • 111 mesaje
    13 Nov 2008, 23:03
    1 0
    sigur are efect si se vindeca vazand cu ochii este aloe vera depinde de taietura poti sa folosesti plata o tai cu cutitul in doua si folosesti partea din interior si sucul acesteia sau este gel natural de aloe vera pe vata sterila aplici pe rana si schimbi la 3 -4 ore. daca nu ai este bun si rivanolul. IMPORTANT
    ca sa nu se usuce tamponul foloseste folie de bucatarie care tine unezeala si nici nu aluneca e f efecienta. sanatate
  •  
    • 1266 mesaje
    13 Nov 2008, 23:14
    0 0
    ...sunt de acord cu ce s-a spus mai sus...dar sunt super-patita in chestii de gen (taieturi, muscaturi, cicatrici diverse...). Eu zic asa: pune-ti mai degraba Baneocin pudra, nu unguent, pt ca sa se inchida mai repede, deci nu creme ci prafuri - Baneocin pudra e tocmai bun, dupa ce ai dezinfectat deja locul. O sa se inchida. Daca ai dureri mai ciudate, gen inceput de infectie, va trebui sa mergi la doctor... Ai grija de tine.
  •  
    • 4404 mesaje
    14 Nov 2008, 02:15
    1 0
    Va multumesc,maine cumpar pudra si incerc sa gasesc o frunza de aloe la vreo florarie ...Deja s-a mai inchis dar e stresanta,nu pot sa spal vasele si altele..
  •  
    • 92 mesaje
    16 Nov 2008, 23:35
    1 0
    cauta comprese impregnate numite Immerci H3 si pune-le pe rana. se vindeca de nu-ti vine sa crezi.