fetelor,voi ce mai gatiti???

  •  
    • 6 mesaje
    13 Mai 2010, 19:17
    0 0
    Si eu ma intampin cu aceeasi idee in fiecare zi... CE SA FAC DE MANCARE? ... pana intr-o zi cand am descoperit un site cu retete delicioase.... eu de aici ma inspir http://specialbody.net/Retete/ poate te ajuta si pe tn
  •  
    • 4411 mesaje
    14 Mai 2010, 15:59
    0 0
    Eu am facut o ciorba de fasole cu ciolan,pentru care fac o salata de ceapa rosie si paine de casa dupa reteta lui bim ...Maine un pui la cuptor cred si niste cartofi tot la cuptor cu rozmarin.
  •  
    • 118 mesaje
    30 Mai 2010, 12:39
    0 0
    am facut ieri supa de pui cu galuste, mancarica de mazare (daca a iesit pe piata), peste prajit, hamburgheri la gratar. zilele trecute am facut ciorba de loboda, mancarica de stevie. eu zic ca este pacat sa nu sa se profite de legume de sezon...
  •  
    • 105 mesaje
    31 Mai 2010, 15:18
    0 0
    Salut gospodinele!

    fac un off topic acum poate stie cineva ceca despre un anume bucatar din Buc. Se numeste Stoian Nicolae, a auzit cineva de el?
    Cica gateste excelent si este destul de tinerel.
    Daca stie cineva ceva despre el... v-as multumii pentru raspuns
  •  
    • 105 mesaje
    31 Mai 2010, 15:18
    0 0
    Salut gospodinele!

    fac un off topic acum poate stie cineva ceca despre un anume bucatar din Buc. Se numeste Stoian Nicolae, a auzit cineva de el?
    Cica gateste excelent si este destul de tinerel.
    Daca stie cineva ceva despre el... v-as multumii pentru raspuns
  •  
    • 30 mesaje
    15 Iul 2010, 16:52
    0 0
    Buna tuturor! Sunt noua pe aici....
    Maica-mea face acum un curs de gastronomie, de arta culinara la Eurocor si a descoperit tot felul de chestii super. Ea a facut toata masa de botez pentru nepotelul meu Toni si lumea a fost incantata! Bine, a fost un botez in familie...
    E simplu, se primesc caietele de curs prin posta, oriunde stai. Eu fac acolo un curs de cosmetica...Am devenit toata familia fani cursurile Eurocor...www.eurocor.ro
  •  
    • 30 mesaje
    15 Iul 2010, 17:01
    0 0
    Iata o reteta pe care a primit-o maicamea, intr-un newsletter de la cursurile Eurocor pe care le face, de arta culinara:

    SALATA BOIEREASCA
    400g cartofi
    2 morcovi mari
    2 gulii
    4 mere acrisoare
    o salata verde
    1 jumatate de lamaie
    2-3 linguri de ulei de masline

    Cartofii se pun la fiert in apa clocotita; cand sunt gata se taie felii subtiri si se stropesc cu ulei de masline, pentru o aroma deosebita.
    Morcovii, guliile, merele se dau prin razatoare. Salata se taie in bucatele mici. Se amesteca totul. Inainte de a se servi se stoarce lamaia.
  •  
    • 13910 mesaje
    16 Iul 2010, 20:02
    0 0
    mai, aici e de bucatareala, nu de publicitate!

    ce le mai invaluiti in povesti.........de parca lumea de pe eva nu va ghiceste!!!!
  •  
    • 30 mesaje
    19 Iul 2010, 15:25
    0 0
    eu chiar m-am gandit sa va ajut cu o reteta noua...si un link util
    dar daca tu vrei sa faci "bucatareala", nu "arta culinara" e treaba ta ...
  •  
    • 3 mesaje
    21 Nov 2013, 00:28
    0 0
    Poti te rog sa stergi aceasta postare?Apare numele si datele mele in el si nu stiu de ce....Mersi !

    Acest mesaj a fost editat de către for_amxcrista: 21 Nov 2013, 00:28
  •  
    • 1 mesaje
    16 Ian 2018, 00:01
    0 0
    floare-de-colt said:bianca, uite 3 idei pt a nu se mai lipi sarmalele:

    1.. eu mereu pun pe fundul oalei crengute de cimbru si marar(condimente aromate care si dau un gust deosebit sarmalelor) iar peste aceste crengute,pun un strat de varza taiata fideluta,abia dupa aceea incep randurile de sarmale

    2.. folosesc o oala speciala din lut ,doar pt sarmale si le gatesc la cuptor

    3..se fierb la foc mic, dureaza mai mult dar ies mai gustoase daca fierb la un foc bland

    ....cica ies mai bune daca le mananci a doua zi, reincalzite

     
    Si eu fac la fel cu un strat subtire de varza tocata inaintea sarmalelor si nu sau lipit , si focul intradevar dat la minim si mai rasucesti din cand in cand oala pentru a preveni lipirea si apa pana trece de nivelul sarmalelor , dupa vreo ora , o ora si 30 de minute le pun intr-o oala de lut si o bag la cuptor .pt alte 40-50 de minute (oala este cu capac si o pot intoarce invers fara sa se intample nimic .. inca un plus sa nu se lipeasca de fundul olii de lut (cumparata de la carrefour) .

  •  
    • 2115 mesaje
    18 Mar 2018, 15:30
    0 0
    MariusTitulescu said:Am facut azi lasagna.
    De abia astept sa vina ora pranzului!
    ______________________________
    Marius

    http://www.pizzerianapolicentrale.ro/

     Mai titulescule, noi Femeile le facem pe astea si in somn, crezi tu ca am comanda la voi ceva asa usor de gatit? Ati ramas fara clienti, ha?
    Publicitate, publicitate, etc