Am procedat gresit ?

  •  
    • 986 mesaje
    7 Nov 2008, 20:21
    0 0
    buna seara tuturor,
    sunt pentru prima data pe un forum si incerc sa va fiu pe plac ,in speranta unor sfaturi .am doi copii pe care i-am castigat in instanta ,in urma divortului.eu sunt contabila iar fostul meu sot este un prosper om de afaceri. situatia mea materiala nu este f. buna si fostul sot incearca sa-mi ia copiii.in ultima perioada am conditionat intalnirea cu copiii nostri pentru niste avantaje materiale.
  •  
    • 49 mesaje
    7 Nov 2008, 20:50
    1 0
    Cred ca nu ai gresit,pt ca este nevoie sa le asiguri copiilor conditii decente de trai,langa tine.Sa faci tot posibilul sa pastrezi copiii(nu ai spus ce varsta au,dar nu conteaza prea mult),pt ca langa mama au parte de multa caldura si dragoste,decat langa tata,care mai e si om de afaceri,adica fff ocupat.
  •  
    • 4132 mesaje
    7 Nov 2008, 21:37
    0 0
    Dar daca sunt mari si au dreptul la optiune,atunci ce te faci,daca ei aleg sa meraga la tatal lor ?
    Sa nu uitam ca pe copii ii poti ademeni cu bani,cu jucarii,cu lucrusoare cumparate cu fel de fel de chestii pe care tu s-ar putea sa nu t-i le prmiti,ce te faci atunci?
  •  
    • 986 mesaje
    8 Nov 2008, 00:45
    0 0
    multumesc pentru sprijinul moral.pe fetita o chiama Otilia si pe baiat Felix si au 5 si 3 ani.acum plang cu gandul ca nu se stie daca instanta ne va separa.
  •  
    • 186 mesaje
    8 Nov 2008, 00:54
    0 0
    dana, sunt prea mici copiii, nu-i poate lua. tu ai un job? le plateste pensie alimentara celor mici?
  •  
    • 986 mesaje
    8 Nov 2008, 01:18
    0 0
    buna andina .sunt contabila ;da , plateste ,si-mi este greu sa recunosc ca intreaba de el.
  •  
    • 1519 mesaje
    8 Nov 2008, 10:21
    0 0
    Stiu ca iti este greu si asa cum spunea Macedonia pe copii el poate sa-i ademeneasca dar deocamdata ei nu au drept de optiune pt un parinte si legea-i incredinteaza unuia din ei.Din pacate azi cu bani se pot cumpara multe.Nu vreau sa sune a sfat dar parerea mea e ca ar trebui sa ingropati securea si sa va ganditi la copii si binele lor.Ei nu au nici o vina si trebuie tinuti departe de problemele voastre.Daca ai obtinut legal niste bani pt intretinere,periodic poti cere tot in instanta sa se mareasca alocatia in caz ca nu te poti intelege cu el.Dar mare grije daca ai pretentii nefondate si el crede ca te folosesti de copii va incepe un razboi din care veti avea toti de pierdut.
  •  
    • 2520 mesaje
    8 Nov 2008, 11:59
    0 0
    Te cred si eu ca isi vrea omul copii daca tu ii ceri bani sa-i vada, nu? Sint perfect deacord cu plata pensiei alimentare (si asta in cazul in care copii sint la tine tot timpul, daca impartiti in mod egal custodia, deja devine alta treaba), dar nimic dincolo de asta. Daca se ofera el, foarte bine, daca nu, ce sa zic? ai putea sa ceri, dar nu cu schimburi de genul : asa iti vizitezi copii, nu e drept nici ptr el si nici ptr copii.
    Esti contabila si el are afaceri, asa ca daca ai nevoie de mai multi bani, ofera-i servicii in domeniul acesta ptr o suma suplimentara.
    Pe de alta parte, sa-i tii departe pe copii de oricare din parinti, mi se pare cruzime.
    Eu nu stiu cit sau daca ai procedat gresit, nu pot sa ma pronunt ptr ca nu cunosc toate datele pb, dar ptr mine personal, ar fi o chestie de oanoare sa ma descurc asa cum pot si cum da bunul Dumnezeu. La inceput e greu, dar vei intra intr-o oarecare rutina si ordine si totul va fi bine, ai sa vezi. Iubeste-ti copii si dezvolta o relatie amiabila cu tatal lor si nu de dragul copiilor, ci de dragul linistii tale si a evolutiei tale ca om.
  •  
    • 13910 mesaje
    8 Nov 2008, 12:13
    0 0
    ""in ultima perioada am conditionat intalnirea cu copiii nostri pentru niste avantaje materiale. """---asta nu am inteles. daca ai vrut sa spui chiar asa, din punctul meu de vedere ai procedat cum nu se poate mai gresit, iar el iti poate face probleme.

    e normal ca tatal sa vada copiii, sa platesca pensia alimentara (sau cum ii zice), sa le cumpere diverse lucruri ....

    in rest, numai bine si ai grija de copilasi!

    a.....cum adica sa ne fi pe plac?
  •  
    • 354 mesaje
    8 Nov 2008, 18:06
    0 0
    "cum adica sa ne fii pe plac" - s_danei ii este teama sa nu o dam pe mana d-lui Jugurica de la www.asociatiatatilor.ro on topic: draga s_dana, in fata niciunei instante nu va "cadea"bine conditionarea legaturii dintre tata si copii de vreun avantaj material !!! Daca el, in timp, va strange dovezi(corespondenta,martori)ca obisnuiesi sa conditionezi intrevederea lui cu copii de un avantaj material,ai toate sansele sa pierzi ,atunci cand el va cere custodia unuia dintre copii .
  •  
    • 986 mesaje
    8 Nov 2008, 19:03
    0 0
    buna seara si va multumesc pentru ca ma bagati in seama.astazi fostul meu sot avea drept de vizitare a copiilor nostri.Felix este putin recit si sa trzit mai tarziu.cand a venit la usa si a sunat , am spus copiilor sa faca liniste ca cel care suna sa creada ca nu suntem acasa. au crezut ca ne jucam.mai tarziu am fost la masa la parintii mei si am incercat sa schim vorba de cate ori pomeneau de tatal lor.cred ca ma simt putin frusrata de avantajele pe care le aveam inainte.voi credeti ca sunt rea sau neanteleasa?.ma scuzati dar trebuie sa-i fac un ceai lui Felix.
  •  
    • 365 mesaje
    8 Nov 2008, 19:16
    0 0
    Dana,
    De ce nu l-ai lasat pe fostul tau sotz sa-si vada copilasii ?

    Indiferent ce a fost intre voi, legea si nu numai.. ii da dreptul sa-si vada copilasii
  •  
    • 13910 mesaje
    8 Nov 2008, 19:17
    0 0
    daca ex-ul tau o sa-ti faca probleme, ai cautat-o cu luminarea.
    daca asa intelegi sa rezolvi problemele, omul va lua masuri de o sa regreti toata viata, si nu l-ar condamna nimeni.
    niciodata sa nu-ti versi frustrarile pe copii, nu-i pune pe ei scut, e cea mai mare greseala sa te folosesti de ei in razbunarea pe tata.

    sanatate baietelului.

    edit : asta o fi toping de simbata?
  •  
    • 986 mesaje
    8 Nov 2008, 19:41
    0 0
    ma scuzati. Felix are 36,8 temperatura si acum se simte mai bine.a mancat si acum se joaca cu Otilia.sper ca nu va plictisesc cu problemele mele.poate am gresit si gresesc dar cred ca sentimentul de mama inbinat cu frusrarile mele ma determina sa reactionez asa.am citit acum si sfaturile lui bios si mi-am amintit ca fostul meu sot este membru la asociatia tatilor.Otilia vrea sa stie ce scriu acum si trage de tastatura.revin. va multumesc. dana
  •  
    • 2807 mesaje
    8 Nov 2008, 19:51
    0 0
    uite dana, ce gandesc eu..

    doar in situatia in care fostul tau sot e violent, te bate pe tine sau copiii,bea sau e bolnav psihic,(ceea ce nu cred ca e cazul sau cel putin n-ai pomenit nimic de asta) ai avea dreptate sa tii copiii departe de tatal lor,
    in rest, imi pare rau sa-ti spun dar nu cred ca procedezi corect

    tu ai divortat de sotul tau si nu copiii de tatal lor...el le va fi tata pe veci indiferent daca tie iti place sau nu, daca doresti sau nu si ar mai fi ceva ce nu prea inteleg....cum ai castigat copiii in instanta fara ca el sa primeasca drept de vizita ? .....prin lege!! adica nu conteaza daca vrei sau nu el are dreptul in caz contrar chiar risti sa-i pierzi..

    sa-ti spun cum vad eu ca ar trebui procedat:

    lasa conditionarea asta...suna ca naiba..
    mai bine priveste situatia mai matur,incearca sa ai o discutie ''omeneasca'' cu fostul sot ,povesteste-i de nevoile lor,tine-l la curent cu problemele ,bucuriile,lasa-l sa-si vada copiii,si pe cei mici sa se bucure de tatal lor atata cat se poate (mai bine decat nimic) si in felul asta eu cred ca vei iesi mai castigata din toate punctele de vedere...

    asa vad eu ca ar fi mai civilizat rezolvata situatia...gandeste-te si la sufletul copiilor pe langa bani,poate au si ei nevoie de tata si invers..

    sanatate lui felix
  •  
    • 13910 mesaje
    8 Nov 2008, 20:05
    0 0


    rinjetele se ref. la scrierile initiatoarei....
  •  
    • 986 mesaje
    8 Nov 2008, 20:22
    0 0
    multumes floare de colt (ce nume frumos).Otilia acum coloreaza iar Felix se uita la desene animate.este bine acum .multumesc! .si eu cred ca am gresesit si gresesc. recunosc ca in timpul procesului de divort am spus ca sotul meu este violent ,ca bea, ca nu se ocupa de familie....dar asa m-a sfatuit avocatul.nu puteam sa pierd copiii la care tin foarte mult ,chiar daca nu aveam dreptate. el are dreptul sa-si vada copiii din doua in doua saptamani.in timpul saptamanii Otilia si Felix stau la parintii mei care se ocupa de ei.am adus spanac de la mama si Otilia vrea sa manance.ma scuzati.
  •  
    • 986 mesaje
    9 Nov 2008, 23:54
    0 0
    buna seara. astazi am fost in parc cu copiii.Felix se simte bine acum.cred ca ne-a urmarit sau a intuit ca suntem acolo pentru ca la cateva minute a aparut si fostul meu sot.copiii au fost bucurosi , mai ales ca le-a adus cateva dulciuri si jucarii. cred ca ei simt ca nu sunt de acord cu apropierea lui de noi ,pentru ca sau uitat intai la mine daca sa primeasca sau nu .am vorbit foarte putin si in special despre sanatatea lui Felix.i-a sunat telefonul si a trebuit sa plece urgent.m-am bucurat pe moment dar mi-a trecut.sunt atat de confuza , ma gandesc la copii, ma gandesc la mine, ma gandesc el. acum copiii dorm si este foarte liniste.prea multa liniste.am citit mesajul lui ellado si nu am inteles. ma scuzati daca v-am plictisit cu problemele mele.
    dana
  •  
    • 1737 mesaje
    10 Nov 2008, 09:32
    0 0
    dana nu ai dreptul (legal si moral) sa-i spui fostului "ii las pe copii cu tine daca-mi dai bani". In schimb poti sa-i spui frumos ca nu te ajungi cu banii si ca micutii au nevoie de haine de iarna/ghete si daca vrea sa le cumpere el. Astfel nici nu ar suspecta ca banii pe care ti-i da ii cheltuiesti pentru tine.

    Daca au o relatie frumoasa, nu desparti copiii de tata, caci mai tarziu s-ar putea sa aiba nevoie si de sfaturile/indrumarile lui.

    sanatate maxima!
  •  
    • 354 mesaje
    11 Nov 2008, 20:59
    0 0
    Buna seara Dana,Cred ca ti-e greu acum !Incepe sa te acapareze sentimentul insingurarii.. razbate din cuvintele tale: "e liniste".. "e prea multa liniste"! Cu timpul te vei obisnui,copii cresc si ,odata cu ei, problemele cresc exponential ! Incearca sa-ti construiesti o noua viata din toate punctele de vedere si te asigur ca se poate ,daca esti o luptatoare !Nu te autoizola ,priveste-te mai des in oglinda,rasfata-te cu mici atentii pe care ti le-ai dorit etc.Si mai scrie cand simti nevoia de a comunica. Presupun ca , ellado, facea haz de faptul ca mereu iti ceri scuze ca deranjezi cu problemele tale . Stai linistita , nu deranjezi si ... nu-ti mai cere scuze !!Saruta-i pe Felix si Otilia !!