prieten drag

  •  
    • 4132 mesaje
    8 Nov 2008, 10:18
    0 0
    Buna dimineata,dragele mele doamne o zi buna si relaxanta,va doresc.
    Pentru cine are in familie sarbatoriti,le urez multa sanatate bafta si noroc in viata si un sincer La Multi Ani !......
  •  
    • 1519 mesaje
    8 Nov 2008, 10:36
    0 0
    Buna dimineata,am cautat niste Mihaele sau Gabriele dar nu am totusi pt cei ce-si sarbatoresc ziua de nume"La multi ani"E destul de tarziu sa ma duc la biserica dar la noi la ortodocsi e o vorba"e bine primit oricand" ma aranjez putin si ies sa aprind o lumanare la biserica si trec si prin piata sa cumpar niste fructe ca nu am nimic dulce la desert.Va pup si poate intram spre seara la o sueta Pa
  •  
    • 1913 mesaje
    8 Nov 2008, 17:01
    0 0
    Ideea s-a nascut: "fierul de calcat cu telecomanda "! Felicitari, lobella!
    Astept cu nerabdare punerea ei in aplicare!
  •  
    • 1519 mesaje
    8 Nov 2008, 19:00
    0 0
    Si inca nu ai auzit nimic.Ce zici de un aspiratot teleghidat?Iti inchipui ca stai la o cafea si dumnealui intra in toate cotloanele si aspira praful fara sa mai muti mobile ?Ce zici nu ca ar fi super?Am vazut la tv ca japonezii au facut o minirobotica harnicuta care face o multime de treburi casnice .Eu as lua una pt calcat si spalat geamuri dar cum sant numai fantezii cu visele ramanem deocamdata .
  •  
    • 4132 mesaje
    9 Nov 2008, 00:21
    0 0
    Da,de ce sa nu fie posibil ?.....poate asa scap sa fac placinta cu dovleac,ca mie tot nu imi place,ii place doar sotului....
  •  
    • 4132 mesaje
    9 Nov 2008, 00:22
    0 0
    Buna dragele mele,acum am ajuns si eu pe acasa si am tinut sa va urez somn usor si vise placute.
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 08:54
    0 0
    Buna dimineata fetelor.Vai ce fantezie debordanta avem.Enriqa m-ai dat gata cu robotelul bucatareasa.Iti dai seama ce grozav ar fi ?Si sa nici nu fie suparacios daca unul zice ca e prea sarata si altul ca nu e sarata mancarea.Macedonia ude ai fost ieri?Te-am asteptat sa ne distram pe tema asta.
  •  
    • 4132 mesaje
    9 Nov 2008, 09:13
    0 0
    Buna dimineataaaaaaaaa,cam tirziu dar aseara m-am culcat fff tirziu,inca dorm pe mine si acum ma bilbii pe aici.
    Lobela,am fost la un Mihaita,dar sa nu spui la nimeni,mai auzit....?....,ca sunt de altfel femeie serioasa,cu barbat in batatura,dar na ,ce vrei mai graseste omul,nu ?
  •  
    • 4132 mesaje
    9 Nov 2008, 09:17
    0 0
    Pina avem robotel,ma duc singurica sa-mi fac o cafeluta,ca sunt chioara de somn.
  •  
    • 4132 mesaje
    9 Nov 2008, 09:18
    0 0
    Sa nu plecati ca ma intorc imediat,...da ?....intre timp sper sa apara si Doica,
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 10:38
    0 0
    .Mai fetelor santeti grozave si eu cere-mi spuneam lenesa topicului.Ma refer la trezitul de dimineata ca la facut foi si taitei chiar ca sant acum cu varietetea de semipreperate.Enriqua glumeam noi dar cand zilele intrau in sac,cand nu mai ajungeai sa le faci pe toate zau ca o astfel de inventie era de dorit.Si eu sant o gospodina buna cand vreau,imi place sa experimentez tot felul de noutati(unele imi ies altele nu)acum ma preocupa mancarea chinezeasca facuta in casa.Imi cumpar tot felul de vase si aparate,incerc sa fac mancaruri usor de preparat si mai ales care sa pastreze nealterata bunatatea fiecarui produs.
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 10:54
    0 0
    Macedonia ma bucur ca te-ai distrat si ti-ai incarcat bateriile.Este nevoie si de asa ceva.La mine e soare si frumos afara dar s-a racit mult asa cum sta bine toamnei la ora asta.Astept sa se trezeasca si fetele mele sa vad cum s-au distrat ieri ca au avut o nunta in familia ginerelui meu.Acolo evenimentele astea se tin locuri frumoase la castele cochete .V-am povestit ca am fost si eu la o nunta asta vara si a fost foarte frumos.
  •  
    • 4132 mesaje
    9 Nov 2008, 11:23
    0 0
    Nu ne-ai povestit Lobela si chiar te rog sa o faci ,mai aflam si noi ce fac si altii in fel de fel de ipostaze,ne mai luminam si noi,este mult mai interesant decit foia de taitei si cea de palcinte...
    In ceea ce priveste gatitul,eu pina anul asta in mai cind am intrat la regim drastic amindoi,am experimentat si eu cite ceva.
    Cel mai mult foloseam fructele de mare preparate in fel si chip,dar nu mai avem voie si asa ca mincam mai simplu si mai mult fiert si in mod special fiert in aburi,ca mi-am cumparat si eu vase speciale .
  •  
    • 4132 mesaje
    9 Nov 2008, 11:25
    0 0
    Da, poate ne mai spui si tu din retetele tale de bucatarie poate ma mai inspir si eu,adica mai adaptez si eu la ceea ce avem voie.
    Lovela,oare ce o fii cu Doica ca nu a mai aparut ,sper ca este bine si doar ocupata cu Robert.
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 11:35
    0 0
    Prima data am mancat chinezarii in Bucuresti la vechiul restaurant chinezesc unde pe vremuri cred ca nici bucatarul nu era chinez.Apoi am vazut la tv niste inspectori care au intrat in bucataria lor si aratau tot felul de recipiente unde ziceau ei ca erau carnuri stricate.Ulterior au venit altii care spuneau ca de fapt acele carnuri erau tinute la macerat cu tot felul de aromanti si erau pregatite special pt diferite preparate.Dar ideea a ramas si multa vreme mi-a pierit pofta de chinezarii.Apoi am avut ocazia sa manc in restaurante chinezesti din alta parti si am invatat din nou sa apreciez bucataria lor.
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 11:48
    0 0
    Mai intai mi-am cumparat in vas special .Este un fel de tigaie cu marginile mai inalte si cu circumferinta fundului de tigaie mai mica decat circumferinta de sus.Am vazut o oferta de la Real si erau la un pret rezonabil cred ca 12 lei au un maner lung de lemn si la partea opusa un maner tot de lemn.Vasul asta permite aromelor sa ramana in preparate.Apoi din supermarchet cumperi sos de soia care e de baza in bucataria chinezeasca sint de toate felurile cu diferite condimente.
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 12:07
    0 0
    Sa va spun ce am gatit zilele trecute.Am taiat cubulete mici o jumatate de piept de pui,ampus ulei de masline in vas si l-am lasat sa se incalzeasca ,am pus la calit pieptul de pui pana s-a albit carnita,am scos intr-un vas separat iar in uleiul ramas am calit legumele taiate rondele de cca 2mm:2 morcovi,10 ciuperci champinion,10buc brocoli cu tulpina cu tot taiate tot asa subtiri,am adaugat pieptul de pui si am mestecat mult pana toate legumele s-au muiat patrunse de ulei.La urma am adaugat sosurile dupa gust.Am luat orez special(din ala care se fierbe in pliculet)si pe platou cu lingura aia de inchetata pun globuri de orez langa mancarea asta.
  •  
    • 1519 mesaje
    9 Nov 2008, 12:29
    0 0
    Macedonia in Belgia si in Franta unele castele au fost transformate intr-un fel de locatii unde se tin diferite evenimente:nunti,conferinte,famyli day.,astfel proprietarii care nu mai locuiesc in ele au afacerea asta banoasa,castelul e intretinut si nu-si pierde nici valoarea istorica.In sudul Frantei am vizitat cateva transformate in vinarii renumite.Sint puncte turistice atractive care aduc venituri frumoase din vanzarea renumitelor rozeuri frantuzesti.Au crame unde se fac serbari si degustari de vinuri .Am vazut niste locuri frumoase pe care nu le voi uita niciodata.
  •  
    • 4132 mesaje
    9 Nov 2008, 13:00
    0 0
    La naiba tu... imi faci pofta si nu am voie sa maninc codimentat...la naiba....... : lol: : lol:
  •  
    • 4132 mesaje
    9 Nov 2008, 13:09
    0 0
    daca stau si ma gindesc bine si la mine inceputul este promitator,de ce ? stai va spun.....reteta asta imi este cunoscuta,am mincat la niste amici(eu trebuie sa recunosc ca nu am facur niciodata din asta),apoi orez din ala eu folosec de cind a aparut pe piata ulei de masline folosec ca este indicat la regim,vas din ala nu am dar, pot sa-mi cumpar ca stiu de care zici....un lucru de nimic ma tine pe loc ......regimul.....nu stiu daca am voie sa le prajesc in ulei(cu toate ca este de masline)?
    Vezi daca ar intra cu noi Bios ,poate ne-ar mai spune cite ceva,ca le stie si le stie bine.