prieten drag

  •  
    • 1519 mesaje
    31 Oct 2008, 10:07
    1 1
    Se spune ca :"rudele nu ti le alegi dar prietenii da".Deschid acest subiect pt toti cei care cred in prietenie neconditionata.Cu siguranta aveti o parere proprie despre anumite lucruri.Nu le tineti pt voi,hai sa ne impartasim unii altora ce credem despre un lucru sau altul.Va astept cu drag.
  •  
    • 43 mesaje
    31 Oct 2008, 10:32
    0 1
    him.....prieten drag,ce cuvint frumos,dar cit de greu de obtinut si de pastrat!?
    Am putea face o discutie foarte interesanta pe aceasta tema,sper sa reusim.
    Un gind bun Lobela........
  •  
    • 316 mesaje
    31 Oct 2008, 11:25
    0 0
    eu una imi fac foarte greu prieteni. nu ma "lipesc" usor de oameni desi nu sunt antisociala. comunic usor, dar pt mine prieten inseamna ceva mult mai profund decat a cunoaste pe cineva si a petrece timp impreuna in diverse circumstante.
    cred ca simt asa din cauza ca m-am mutat destul de des (liceu, facultate, serviciu) si daca am avut un prieten adevarat, ne-a despartit distanta.
    am multe cunostinte, dar nu ii pot numi "prietenii mei" desi ne intelegem destul de bine.
    un prieten adevarat nu e ipocrit, iti spune cand gresesti, nu te "perie" ca sa te simti bine, e sincer si e alaturi de tine si la bine si la rau.
  •  
    • 1519 mesaje
    31 Oct 2008, 13:01
    0 0
    Bine spus prieteni adevarati intalnesti greu si nu poti numi asa decat pe cei care ti-au venit in ajutor la greu si s-au bucurat sincer odata cu tine atunci cand ai reusit.Din pacate sint asa de putini cei care se pot bucura de reusitele altora si adesea invidia si perfidia macina o prietenie in care ai crezut.
  •  
    • 1259 mesaje
    31 Oct 2008, 13:14
    1 1
    Mi-a sters tot ,asa ca trebuie sa revin . Nu cred in prietenii adevarate ,decit in cunostinte in relatii Oameni sunt parsivi ,invidiosi si fara scrupule .Stiu ca de multe ori nu o fac cu intentie dar cind te pacalesti totul doare . Asa cum spunea o prietena , viata e facuta din incercari si uneori ne batem joc de viata.Multumesc pentru incredere.
  •  
    • 2520 mesaje
    31 Oct 2008, 14:01
    0 0
    "femeile sint atrase numai de oameni cu bani si situatie" cine spune fraza asta? exact barbatii care prin comportamentul lor atrag si sint atrasi doar genul acesta de femei si, dealtfel, daca ar cunoaste o fata cumine, nici nu ar sti ce sa faca cu ea.
    Cine da o caruta de bani pe masini de ochii trecatorului? exact cei care se pling ca in viata nu ai prieteni daca nu ai bani...paradoxal? nu, atragem ceea ce sintem.
    Eu cred ca exista prieteni adevarati si eu am citiva, dar am cu totul doar citiva prieteni. Cred ca , atunci cind ai un cerc de prieten foarte numeros, nu ai nici un prieten adevarat si pb nu e la ei, ci la tine ptr ca o relatie implica din start cel putin doi oameni si atunci cind sint prea multi in jurul tau, tu esti in incapacitate sa acorzi atentia cuvenita oricarei relatii. Asa ca daca cineva considera ca nu are prieteni adevarati, ar fi sa-si analizeze mai bine relatiile pe care le are si in ce fel le intretine.
    o chestie pe care nu am inteles-o si nu o voi intelege niciodata la noi romanii, este teoria cu prietenul care trebuie sa faca x si y. Ideea de prieten e confundata mult prea des cu o forma de caritas si i se atribuie bietului prieten datorii cu titpul de obligatie : "daca sintem prieteni, ni se cuvine din partea lui... mai stiu eu ce si cite". Nu, dragii, mei, nimic nu ni se cuvine doar ptr ca ne-am nascut, nici macar iubirea parintilor sau a fratilor. Orice dorim sa obtinem, presupune un minim de efort, o relatie de prietenie de durata , frumoasa si de incredere, presupune munca, presupune altruism, presupune capacitatea de a fi bucuros ptr succesele prietenului mult mai mult decit presupune intristare cind are pb (numai asta lipseste unui om in nevoie, un prieten care sa boceasca cu el! ca dintr-o pb a ajuns sa ai doua).
  •  
    • 1519 mesaje
    31 Oct 2008, 20:27
    0 0
    Nu ai gresit fata de nimeni ,e un subiect deschis si fiecare spunem ce gandim fara sa facem referire la nimeni.Si eu vad in prietenie un fel de reciprocitate si daca nu e atunci ce rol are prietenia?Nu la ajutor material e bun un prieten ci la sprijin ,sustinere,critica daca e nevoie,dar facute cu sinceritate si fara ipocrizii.E adevarat ca in goana dupa bani sau in valtoarea zilnica unii isi uita prietenii dar daca sant asa inseamna ca nu ai pierdut mare lucru.E greu sa mentii o prietenie dar daca stii ca o ai cu adevarat merita sa lupti pt ea.
  •  
    • 4132 mesaje
    31 Oct 2008, 21:31
    0 0
    Buna seara,la toata lumea si bine v-am gasit......sunt un pic dezorientata Lobela,ca abia acum am ajuns si eu acasa(am fost plecata din Buc.)
    Fac un dus , si am sa citesc ce am piedut zilele astea cit am lipsit.
  •  
    • 4132 mesaje
    31 Oct 2008, 22:36
    0 0



    Chiar m-am amuzat ..
  •  
    • 4132 mesaje
    31 Oct 2008, 23:01
    0 0
    Prietenia este o relaţie interpersonală care se bazează pe încredere, cinste, toleranţă. citat din" A. von Kotzebue"
    In realitate este foarte greu in ziua de azi de intretinut.
    Este un subiect foarte frumos ,o tema ampla,dar in seara asta sunt prea obosita dupa drum si decit sa nu fiu la obiectul discutiei,mai bine tac.
  •  
    • 4132 mesaje
    31 Oct 2008, 23:03
    0 0
    Doica,draguta, si tie buna seara si numai bine,sper sa ne intilnim miine ,ca in seara asta vad ca dormiti.
  •  
    • 1519 mesaje
    1 Nov 2008, 09:33
    0 0
    Macedonia nu stiam cum functioneaza optiunea pt mesaje private dar am inteles ca ai primit raspunsul meu(cred ca multiplicat dar fara intentie)ma bucur sa ne regasim sa discutam pe tema asta si altele.
  •  
    • 1519 mesaje
    1 Nov 2008, 09:40
    0 0
    Doica iti inteleg rezervele dar cu toate ca am avut si eu dezamagiri acolo unde ma asteptam mai putin,totusi am cativa prieteni in care cred si care nu m-au dezamagit .Da ne nastem si murim singuri dar in viata ai nevoie de prieteni adevarati si daca nu-i ai poti sa te limitezi la a avea relatii bazate pe respect reciproc si buna intelegere fara a fi vorba de o prietenie.
  •  
    • 1259 mesaje
    1 Nov 2008, 10:35
    0 0
    Am inteles ff bine ce ai vrut sa spui Lobela , am prietene inca din sc gen ,din liceu si chiat din Facultate sunt prietenii bazate pe relatii de respect si amicitie ,da se mai depaseste uneori niste limite , ne mai dam peste nas asa cind se depaseste bunul simt dar ne iertam reciproc si mergem mai departe pentru ca viata este asa cum este si miine nu se stie ce mai este.Acum situatia este ca mai mult vb la telefon pentru ca toate avem obligatii de familie.Eu sunt cea care tin legatura telefonica si parca uneori imi pare rau ca nu ma suna si ele ,dar siz ca nu au timp ca si mine de altfel. O prietenie se cistiga greu si se mentine la fel de greu.
  •  
    • 4132 mesaje
    1 Nov 2008, 10:37
    0 0
    O prietenie adevarata nu este un schimb de interese morale,financiare sau asa mai departe.Sa ai un prieten adevarat inseamna sa ne acceptam unu pe altu cu calitatile si defectele noastre.
    Cu pareri diferite in anumite situatii ,poate sa aiba principii diferite....o idee absolut diferita asupra vietii decat a ta........nu trebuie sa fie mereu de acord cu ceea ce zici sau faci.......deci pana la urma e un sentiment frumos,e vb chiar de iubire o altfel de iubire,este de fapt iubirea de oameni.
    Dar cind sufletul tie pustiit si gol,sau inveninat asa ceva(vorbesc de iubire)nu ai de unde sa dai.
  •  
    • 1259 mesaje
    1 Nov 2008, 10:44
    0 0
    Buna Macedonia , iar ai punctat corect cu iubirea de oameni este perfect adevarat ,asta e prietenia adevarata nu cum inteleg unii numai ajutor material de multe ori o vorba buna de la cine nu te astepti si cind nu te astepti valoreaza mai mult decit iti poti imagina. Am racit si eu de doua zile si-mi vine sa zac de rau ce-mi este.
  •  
    • 4132 mesaje
    1 Nov 2008, 18:35
    0 0
    Buna seara,dragele mele,in sfirsit am ajuns si eu pe acasa si tin sa va salut si sa ma interesez ce ati mai facut azi?
  •  
    • 4132 mesaje
    1 Nov 2008, 18:36
    0 0
    Lobela sper,ca ai terminat treaba pe ziua de azi si dai si tu un semn de viata.
  •  
    • 4132 mesaje
    1 Nov 2008, 18:40
    0 0
    Doica,tu ce mai faci,cred ca esti si tu frinta mai ales ca tu ziceai ca te duci si la cimitir azi.
    Si pe mine ma dor picioarele de cit am alergat azi,dar fac o baie calda si sper sa ma revigorez un pic.
  •  
    • 1259 mesaje
    1 Nov 2008, 18:51
    0 0
    Buna seara dragele mele . Eu azi nu am facut mai nimic decit am stat la tv fiind racita rau. NU am mai mers nici la cimitir cu toate ca mi-am dorit acest lucru din tot sufletul .Nu cred ca voi mai scrie in seara asta asa ca va doresc o seara placuta .