cum ingrijesc cuticulele

•  
    • 417 mesaje
    23 Oct 2008, 19:13
    0 0
    buna, va rog sa ma sfatuiti, as vrea sa renunt la obiceiul taiatului cuticulelor cu forfecuta si nu stiu cum sa procedez sa le ingrijesc, sa le ajut sa se refaca.
    dupa ce le-am taiat atatia ani, va dati seama cum arata cand incep sa creasca, urate, uscate, crapate.
    sa le imping cu betisorul am incercat, dar nu reusesc, plus ca revin rapid la forma initiala. cum sa fac?
  •  
    • 2794 mesaje
    23 Oct 2008, 22:29
    0 0
    O crema hidratanta speciala pentru cuticule aplicata in fiecare seara si renuntarea la impinsul cuticulelor cu betisorul va rezolva problema! Iar daca trebuie musai sa le impingi....fa-o dupa ce le-ai inmuiat bine in apa calda si le-ai dat cu putin ulei de masline.
  •  
    • 470 mesaje
    24 Oct 2008, 09:22
    0 0
    ulei pentru cuticule.. sau chiar ulei de masline! le masezi seara sau candva sa lasi sa actioneze cat mai mult timp
  •  
    • 1768 mesaje
    2 Nov 2008, 17:16
    0 0
    Si eu aveam obiceiul sa imi tai cuticulele.

Aveam un ulei pt unghii si cuticule de la Oriflame care le hidrata si am facut o cura de o saptamana si in fiecare seara, inainte de somn, ma dadeam cu acel ulei si mi-l masam pe unghiute si cuticule(nu eram data cu oja dar poti folosi uleiul si daca ai lac pe unghii).Unghiile mi s-au intarit iar cuticulele erau hidratate si nu se mai vedeau.
    Acel ulei l-au scos si au acum o crema pt unghii si cuticule dar care parca nu e atat de buna ca uleiul.

Deci foloseste un ulei hidratant pt unghii si cuticule.Am vazut la Mavala, Deborah si parca si Revlon avea ceva.

Eu nu mi-am mai taiat cuticulele de aproximativ 10 luni si unghiile mele arata foarte bine si ingrijite.
  •  
    • 417 mesaje
    2 Nov 2008, 18:53
    0 0
    multumesc pentru ajutor.
    nici eu nu mi-am mai taiat cuticulele de cateva zile, in schimb le-am impins cu un instrument metalic din trusa. vreau sa imi iau un betisor din lemn. dupa ce le-am impins le-am dat cu multa crema si cateva zile (2-3) s-au vazut frumos. intentionez sa imi cumpar ulei pentru cuticule, cum ati spus si voi, insa nu stiu ce sa aleg. produse mavala am vazut in farmacii, dar nu stiu ce sa cred despre ele.
    voi cu ce impingeti cuticulele? si ce folositi dupa?
  •  
    • 417 mesaje
    3 Nov 2008, 15:43
    0 0
    buna, fetelor, mi-am cumparat pana la urma de la mavala un gel care dizolva cuticulele, nu l-am folosit inca, dar daca doriti, va spun impresii, dupa ce il folosesc.
    a, si am gasit si betisoare de lemn pentru impins cuticulele, desi cred ca se putea si cu un betisor de urechi.
  •  
    • 2794 mesaje
    3 Nov 2008, 15:47
    0 0
    albertina, eu sint chiar interesata daca gelul respectiv chiar le dizolva! Sa-mi spui si mie te rog impresiile tale dupa ce il folosesti. Mersi!
  •  
    • 1768 mesaje
    3 Nov 2008, 17:06
    0 0
    Eram sigura ca gel pt divolvarea cuticulelor o sa iti iei...nu scumpa, ma refeream la ulei hidratant pt cuticule si unghiute...Are Mavala asa ceva.
    Eu nu folosesc niciun betisor...ma enerveaza.Am avut intr-un timp un gel care dizolva cuticulele si foloseam si un clestisor special pt asa ceva...m-am lasat de sportul asta...prefer hidratantul.
  •  
    • 417 mesaje
    5 Nov 2008, 22:51
    0 0
    buna, asta seara am incercat gelul care dizolva cuticulele si pot spune ca unghiile arata foarte bine, foarte ingrijite, cuticulele nu se mai vad, parca sunt taiate cu forfecuta. sunt curioasa cat tine minunea, adica daca isi vor pastra acest aspect placut si zilele urmatoare. pe ambalaj scrie ca se repeta operatiunea o data pe saptamana. intr-adevar, era bun si un gel hidratant, dar deocamdata folosesc crema de maini si insist pe cuticule. totusi gelul care dizolva e cam scump, 32 lei, ma intreb daca nu cumva puteam gasi ceva mai ieftin care sa faca acelasi lucru.
  •  
    • 2794 mesaje
    5 Nov 2008, 23:11
    0 1
    Deci gelul le dizolva sau le face invizibile?
  •  
    • 417 mesaje
    6 Nov 2008, 12:27
    0 0
    nu stiu ce sa zic, atunci cand dau cu betisorul parca se curata si... resturi de piele, dar cred ca mai degraba le face invizibile.
  •  
    • 1768 mesaje
    7 Nov 2008, 18:45
    0 0
    Hai sa va lamuresc eu:

--gelul pentru cuticule le inmoaie foarte tare spre a fi curatate cu un betisor dar mai ales cu un clestisor special.Aceasta operatiune se face o data pe luna
    --uleiul hidratant pentru unghii si cuticule intareste unghiutele, le trateaza, le face mai lucioase si hidrateaza cuticulele/pielea din jurul unghiutelor si face cuticulele invizibile.Acesta poate fi folosit in fiecare seara si rezultatul e garantat iar cuticulele nu trebuie taiate.
  •  
    • 2001 mesaje
    7 Nov 2008, 22:46
    0 0
    eu am unghii false si folosesc ulei pt cuticule,chiar sunt foarte multumita,si nu-mi mai tai cuticulele cam de multisor
  •  
    • 417 mesaje
    9 Nov 2008, 23:12
    0 0
    buna, coryna, ai putea sa imi spui, te rog, ce ulei folosesti? dar tu, mihaela? tot de la mavala?
  •  
    • 1768 mesaje
    9 Nov 2008, 23:41
    0 0
    Asa cum am spus, am avut uleiul hidratant pt unghiute si cuticule(era galben cu miros de lamaie) de la Oriflame.Din pacate l-au scos(si imi placea atat de mult...) si acum am o crema tot de la ei cu miros de piersicuta si se numeste Nail &Cuticle Cream..e buna, par parca mult mai bun era uleiul.Intentionez insa sa imi cumpar uleiul de la Mavala pt ca este si pt unghiute si pt cuticule. Gama de ingrijire a unghiilor gasesti la Deborah si Revlon, parca au si ei ulei. Eu am folosit uleiul asta vara si pe unghiile de la picioare si aratau foooaaarte bine.In prezent imi tai -din cand in cand - doar pielitele de langa colturile unghiilor.