par vopsit blond

•  
    • 359 mesaje
    14 Oct 2008, 16:04
    0 0
    fetelor,
    doresc sa-mi vopsesc parul natural ( castaniu inchis) cu o vopsea blond( nu vreau sa-l decolorez) astfel incat sa iasa o nuanta de blond bej! daca stie cineva vreo nuanta de blond care sa iasa bej pe parul natural negru( eventual de la wella) va rog frumos! raspundeti-mi!
  •  
    • 1743 mesaje
    14 Oct 2008, 16:59
    0 0
    eu te sfatuiesc sa folosesti o pudra decoloranta fara amoniac. Nu strica deloc parul si nu-l arde.dar asa ceva gasesti numai la coafor.Sincer pe alta cale nu vad cum ar putea sa-ti iasa blondul acela bej pe culoarea naturala.Nici pe parul saten deschis nu iese.
  •  
    • 723 mesaje
    14 Oct 2008, 17:59
    0 0
    Nu-ti iese acasa,trebuie sa mergi la coafor,sa te decoloreze acolo,si apoi iti aplica nuantator,sau vopsea.Dupa aceea ,il poti intretine si acasa.
  •  
    • 359 mesaje
    15 Oct 2008, 08:45
    0 0
    multumesc, dar asta e toata treaba: nu-mi place sa pierd o zi la coafor!
  •  
    • 1219 mesaje
    16 Oct 2008, 16:35
    0 0
    Draga mea, de la orice saten pana la blondul de care zici tu exista doar doua variante: ori te duci la coafor si iti iese din prima ce doresti, ori te faci acasa, insa abea la a 4-a vopsire vei deveni asa cum doresti. Vopseaua normala pe care o gasim la magazine nu are efect atata de puternic de schimbare a culorii si e foarte bine asa, ca altfel ne-am arde toate parul. Daca vrei cu varianta acasa, iti cauti la magazin exact ce nuanta vrei si te inarmezi cu rabdare, te vopsesti prima data, cand te vei deschide un pic insa nu vei avea o nuanta de blond chiar ca pe cutie, asteapta apoi minim 3 saptamani si te vopsesti din nou. Un blond bej se obtine mai greu, initial iti va iesi cam auriu, dar gasesti in gamele Wella, Garnier, Londa etc nuante frumoase care treptat vor arata ca pe cutie. Iti vorbesc din proprie experienta, eu ma vopsesc blonda de peste 10 ani si am parul lung, insa recunosc ca e cea mai dificila culoare de intretinut si ca e diferit de "tratat"de la persoana la persoana. Insa ceea ce ti-am zis mai sus e testat pe mine, au mai fost si alte prietene care au apelat la mine si care acum sunt blonde pe termen lung.
  •  
    • 6 mesaje
    15 Nov 2008, 15:05
    0 0
    Mi-am dorit foarte tare sa ma fac blonda si intr-una din zile, mi-am cumparat vopsea si m-am facut singura acasa... rezultat dezastruos, chiar daca parul meu nu este f. inchis la culoare
    Drept ptr. care m-am dus sa incerc sa ii salvez culoarea si am reusit.
    Va recomand si voua cu mare drag - salonul Blondy ( vis-a-vis de Sala Palatului ) iar stilista este Cristina Grama, este super-super. A castigat si premii internationale, iar in plus de asta chiar are talent.
  •  
    • 354 mesaje
    15 Nov 2008, 16:07
    0 0
    decolorant fara amoniac? am trait sa o aud si pe asta. poate te refereai la procesul de decapaj .
  •  
    • 1743 mesaje
    15 Nov 2008, 17:22
    0 0
    da aparut de vreo 2 sau 3 ani astefel de decolorante in saloane este fara amoniac nu strica deloc parul
  •  
    • 354 mesaje
    15 Nov 2008, 19:53
    0 0
    Si poate imi spui tu principiu de actionare al acestei pudre ca pe mine una nu ma duce neuronul.
  •  
    • 35 mesaje
    18 Nov 2008, 16:01
    0 0
    poti vopsi parul natural direct cu vopsea. Poti lua o vopsea nr. 9 ca sa-ti iasa un 8 . Doar daca esti f. inchisa la culoare trebuie sa decolorezi inainte.
  •  
    • 124 mesaje
    18 Nov 2008, 18:51
    0 0
    Poti sa ai parul si saten deschis ca tot nu iese doar cu vopsea
  •  
    • 5 mesaje
    18 Nov 2008, 19:01
    0 0
    Parul nu se deschide mai mai mult de 2-3 tonuri.Dar,in fine..
    Decat sa ti-l faci varza acasa du-te sa pierzi o zi la coafor

L.E.cam acelasi floricica e numai ca la coafor ai pe cine sa arunci vina
  •  
    • 2001 mesaje
    19 Nov 2008, 09:28
    0 0
    daca vrei sa ai un par frumos ,merita sa pierzi o zi la coafor..
  •  
    • 359 mesaje
    19 Nov 2008, 12:13
    0 0
    intre timp am cumparat wella culoarea alunei, a iesit un castaniu frumos, dar acum pt ca varfurile erau decolorate,au inceput sa capete culoarea tutunului, iar radacina e maro!
  •  
    • 359 mesaje
    19 Nov 2008, 12:17
    0 0
    aniblondy,
    spune-mi ce vopsea si ce nr folosesti? si ce nuanta de blond are parul tau?
    eu vreau blond pt ca au inceput sa iasa cam multe fire albe si se vad urat pe parul vopsit negru! si eu am avut parul lung, negru dar am renuntat la el pt o nuanta mai deschisa!
    acum astept sa-mi creasca iar lung, dar parca nu mai am rabdare, sunt in faza cand nu se mai aseaza in nici un fel!
  •  
    • 35 mesaje
    19 Nov 2008, 13:22
    0 0
    Parul natural se vopseste intr-o culoare mai deschisa direct cu vopsea + oxidant. Daca e vopsit trebuie decolorat. Dar, bineinteles, daca vopseaua e haioasa - toata din comert -iti iese ce-ti iese. Mai bine sa mergi la coafor sa n-ai surprize.
  •  
    • 13 mesaje
    19 Nov 2008, 18:27
    0 0
    Si eu cred ca prima oara e bine sa te duci la coafor daca iti schimbi culoarea parului.E cel mai bine si cel mai sigur pentru par!!!
  •  
    • 359 mesaje
    22 Nov 2008, 01:13
    0 0
    mersi,cred ca da!
  •  
    • 121 mesaje
    22 Nov 2008, 10:48
    1 0
    ba uneori iese numai cu vopseaua, fara sa decolorezi inainte. eu sunt castaniu inchis si folosesc de la l'oreal gama lor special conceputa pt deschiderea de culoare la brunete si acum e asa....castaniu spre blond, cu reflexe aurii. imi place mult de tot.
    mi se pare ca numarul e 6.3 de la l'oreal preference.
  •  
    Mry
    • 23 mesaje
    22 Nov 2008, 11:03
    0 0
    eu eram bruneta si am folosit DOAR vopsea si cam dupa 2 3 vopseli am ajuns la blondu natural-cenusiu pe care il vroiam ...treptat l-am deschis...Sa numai vorbim de "faimoasele saloane"...k am fost sa ma fac blond cenusiu si m-a facut un coniac de mi-a inchis paru 3 nuante