Deodorant fara aluminiu

  •  
    • 465 mesaje
    14 Oct 2008, 15:25
    0 1
    Hello!

    Mi s-a pus pata de-o vreme sa folosesc deodorant fara aluminiu pentru ca am citit in mai multe locuri ca ar fi daunator. Doar ca atunci cand am ajuns la un raft cu deodorante si am citit etichetele de la vreo 9-10 marci diferite, am constat ca toate, dar absolut toate contin clorura de aluminiu.
    As vrea sa stiu, totusi unde sa gasesc deodorantele astea minune?
    In farmacii, de exemplu?

    Intamplator, azi am aflat ca la firma Forever s-ar gasi asa ceva (am rasfoit un catalog) dar as vrea mai multe nume de marci, daca ati folosit. Si, de asemenea, daca stiti ceva despre cel de la Forever (Aloe Vera).
    Thanks
  •  
    • 2794 mesaje
    14 Oct 2008, 16:04
    1 0
    Deodorantele de la Sebamed nu contin aluminiu, dar stiu ca mai demult se plingea aici o eva ca n-ar fi eficiente. Chiar de curind a fost altcineva (nu retin nickul) care le lauda. Acum nu stiu ce sa zic. Ideea e ca nu contin aluminiu.
  •  
    • 88 mesaje
    14 Oct 2008, 16:14
    0 0
    Deodorante fara aluminiu: DSM (dead sea minerals), Crystal fresh, Sebamed. Din pacate eu nu am mai gasit saptamana trecuta DSM care mi s-a parut cel mai bun. Crystal fresh este sub forma solida (pe mine ma tine doar daca nu transpir mult) si sub forma lichida - care mi se pare mai bun. Sebamed nu am folosit, dar cred ca asta o sa imi iau acum.
  •  
    • 29 mesaje
    14 Oct 2008, 19:25
    0 0
    Se mai fabrica F16 de la Farmec, caci a fost un topic dar mai vechi, parca din 2005 sau 2007? L-a folosit careva?
  •  
    • 85 mesaje
    14 Oct 2008, 19:54
    0 0
    FA , dar cateva ..unele au aluminiu
  •  
    • 417 mesaje
    14 Oct 2008, 21:29
    1 0
    eu am incercat sebamed. intr-adevar nu contine aluminiu, insa nici nu ofera protectie. cu toata igiena si dus de doua ori pe zi, tot nu este eficient. i l-am dat mamei mele si nici ea nu este multumita. a sfarsit prin a "decora" un raft in baie. a costat vreo 40 de lei.
  •  
    • 2794 mesaje
    14 Oct 2008, 22:22
    0 0
    Adevarul este ca nu scrie ca ar fi antiperspirant, ci deodorant. Si chiar scrie ca nu impiedica transpiratia, ci mascheaza mirosul....deci eu una ramin la cele cu aluminiu.
  •  
    • 417 mesaje
    14 Oct 2008, 22:48
    0 0
    Si eu am renuntat la astfel de experimente.
    Acum a cumparat mama un deodorant printr-un reprezentant, nu zic care ca nu merita reclama pe gratis, insa produsul este mediocru. Voi reveni cat de curand la Keops de la Roc, l-am mai avut si este foarte bun, nu contine parfum si nici alcool.
  •  
    • 60 mesaje
    15 Oct 2008, 13:20
    0 0
    Si eu am cautat deodorant fara aluminiu (care se spune ca poate provoca cancer mamar) si singurul care l am gasit este Nivea Fresh . Oricum este o varianta si cu aluminiu, am patit o ultima oara, asa ca mai bine cititi continutul de fiecare data. Exista o diferenta intre cel cu aluminiu si cel fara: cel fara e mai moale, are o textura cremoasa pe cand celalalt arata asa ca un sapun!
  •  
    • 465 mesaje
    15 Oct 2008, 13:28
    0 0
    Cred ca am uitat sa precizez ca vreau unul sub forma de spray. Nu imi plac deodorantele stick, iar cele lichide mi se par lipicioase.

    Marcile astea pe care le-ati pomenit, se gasesc in farmacii, nu? Ca nu le-am vazut in mag. obisnuite de cosmetice (in afara de nivea).
  •  
    • 417 mesaje
    15 Oct 2008, 13:35
    0 0
    Keops de la Roc am vazut si sub forma de spray, dar nu l-am incercat. Eu il cumpar din Sensiblu, dar sigur gasesti si la farmaciile Dona, Helpnet, Centrofarm si altele. Mie mi se pare ca spray-ul jumatate se raspandeste in aer.
  •  
    • 1005 mesaje
    15 Oct 2008, 14:25
    1 0
    Pe site-ul rangali.ro mai gasesti niste deo roll-on fara aluminiu de la Green People si este si unul spray DeoKrystal .Eu personal folosesc acum Forever Living si chiar este bun , nu miros a transpiratie , in zilele mai calduroase imi dau totusi cu unul normal cu aluminiu. Le alternez si eu ce sa fac
  •  
    • 514 mesaje
    15 Oct 2008, 17:37
    0 0
    Eu folosesc de vreo 2 ani acest deodorant stick Aloe de la Forever si ma descurc foarte bine.
    Mult mai bun decat multe produse chiar si de la marcile de lux.
    Chiar imi place.
  •  
    • 140 mesaje
    15 Oct 2008, 20:19
    0 0
    si cat costa cel de la forever living?
  •  
    • 514 mesaje
    16 Oct 2008, 09:58
    0 0
    Parca in jur de 8 euro dau pe el.
    Comand mereu mai multe produse si nu stau sa ma uit la fiecare in parte.
  •  
    • 1005 mesaje
    16 Oct 2008, 13:16
    0 0
    Eu l-m gasit intr-un plafar la 30 lei , dar este mare , are 90g
  •  
    • 378 mesaje
    16 Oct 2008, 15:32
    0 0
    Ce anume ai gasit la plafar Xory ? Pe cel de la Forever ? Daca da, spune-ne si noua unde anume.
    Multumesc !
  •  
    • 1219 mesaje
    16 Oct 2008, 16:28
    0 0
    Eu am luat si de la Rangali si de la Florame deodorante organice, fara aluminiu, fara nimic, sunt f placute, insa nu au puterea celor "toxice". Trebuie sa te mai speli daca poti in mijlocul zilei o data si sa reaplici deodorantul respectiv. Eu am gasit numai sub forma de roll-on si sunt in cautare si de spray organic sau bio sub forma de spray.
  •  
    • 3 mesaje
    16 Oct 2008, 16:45
    0 0
    Iti recomand de la Bottega Verde, deodorantul pe baza de aloe vera pentru piele sensibila sau pe baza de ceai verde, cu efect revigorant. Nu e lipicios si asigura protectie impotriva transpiratiei. Mai multe detalii pe www.sicilianshop.blogspot.com
  •  
    • 5 mesaje
    16 Oct 2008, 20:21
    1 0
    Am achizitionat de curand un deodorant solid care nu contine aluminiu, arata ca un cristal si nu are niciun fel de miros - o prietena de-a mea il incercase si pe incredere l-am luat si eu.Tot ce pot sa va spun este ca este eficient si ca l-am comandat pe net : www.natural-shop.ro