..despre rugaciuni, acatiste

  •  
    • 6386 mesaje
    23 Mar 2011, 02:41
    2 3

    Am primit o rugaciune atipica, via internet, cu specificarea ca prin rugaciune putem deveni mai buni, mai ìntelegatori, mai umani, v-o ìmpartasesc cu drag:

     

    Doamne,

    Ajuta-ma sa pot spune celor puternici, adevarul ìn fata.

    Sa nu mint doar pt a castiga aplauzele celor slabi.

    Daca-mi dai noroc, nu-mi lua fericirea,

    Daca-mi dai putere, nu-mi lua ratiunea.

    Daca-mi dai succes, nu ma lipsi de umilinta,

    Daca-mi dai umilinta, nu-mi lua demnitatea.

    Ajuta-ma ca ìntotdeauna sa vad si reversul medaliei.

    Nu ma lasa sa-i ìnvinovatesc pe ceilalti pt ca nu gandesc ca mine.

    Invata-ma sa iubesc oamenii ca pe mine ìnsumi.

    Invata-ma sa ma judec ca pe restul.

    Nu ma lasa sa alunec ìn orgoliu, ìn disperare sau esec.

    Mai bine aminteste-mi ca esecul este experienta care precede triumful.

    Invata-ma ca ìn ciuda suferintei, sa merg ìnainte.

    Invata-ma ca ìn ciuda deceptiilor, sa nu-mi pierd ìncrederea.

    Invata-ma ca A IERTA este cel mai important lucru pt cel puternic

    si ca razbunarea este semnalul primitiv al celui slab.

     

    Daca ìmi iei norocul, lasa-mi speranta.

    Daca ìmi iei succesul, lasa-mi puterea sa trec peste esec.

    Daca voi gresi cuiva, da-mi curaj sa-mi cer iertare.

    Daca-mi va gresi cineva, da-mi bunatatea ca sa-l pot ierta.

     

    Doamne, daca eu uit deTine,

    Tu sa nu uiti de mine!

     

    Te iubesc, Doamne, am nevoie de Tine,

    Vino ìn inima mea, binecuvanteaza familia mea

    si pe prietenii mei.

    Amin

     

     

     

  •  
    • 1 mesaje
    11 Sep 2011, 08:45
    0 1
    MaryNary said:
    luati va rog biblia si deschideti la EXOD la cele 10 porunci si vedeti ce spune Dzeu..sunt un D zeu gelos.Nu vrea sa dam atentie in inchinare altcuiva decit LUI prin ISUS.Este singurul care poate raspunde la rugaciunile oamenilor,ne iubeste si I place sa ne asculte,daca ne apropiem de EL cu zmerenie si cu incredere deplina,simplu fara sa apelam la alte ajutoare........................................

     

     

    In Biblia ortodoxa cumparata de la Patriarhia Ortodoxa, scrie ca Dumnezeu este ZELOS, care inseamna altceva decat GELOS.

    La alte religii, in care Iisus se scrie Isus, o fi gelos.


    Acest mesaj a fost editat de către nclandreea: 11 Sep 2011, 08:46
  •  
    • 5 mesaje
    16 Nov 2011, 17:00
    1 0

    Rugati-va cu multa incredere la Sfanta Rita care este numita si Sfanta Imposibilitatilor, ajutorul nu va intarzia sa apara. Sfanta Rita ne invata sa speram impotriva oricarei sperante si sa credem in acel Dumnezeu care toate le poate si care ne-a facut cele mai mari promisiuni!

    http://sfantaritadecascia.blogspot.com/

  •  
    • 1 mesaje
    2 Dec 2011, 12:07
    2 0

    Ar putea cineva sa ma ajute..cunoasteti rugaciunea Medaliei Miracuoasa?V amultumesc!!!

  •  
    • 4346 mesaje
    2 Dec 2011, 19:42
    0 0
    Origine:
    În data de 27 noiembrie 1830 în Rue du Bac, Paris, Franţa, în capela Casei Mamă a Ficelor Carităţii, Sfânta Fecioară a apărut unei tinere novice a surorilor Sf. Vinceţiu de Paul, sora Caterina Labourè.
    Fecioara Maria îi ceru să se bată o medalie, după modelul pe care aceasta îl văzu în viziune şi îi spuse: “Toate persoanele care o vor purta vor primi mari haruri; harurile vor fi şi mai abundante pentru persoanele care o vor purta cu încredere”.

    Povesteşte sfânta Caterina:
    “Ea (Fecioara Maria) avea ochii ridicaţi spre Cer şi chipul său deveni strălucitor, în timp ce prezenta globul pământesc lui Domnului nostru. Deodată degetele sale se umplură de inele, ornate de pietre preţioase, unele mai frumoase decât altele, unele mai mici, altele mai mari, care trimiteau raze unele mai frumoase decât altele: aceste raze plecau de la pietrele preţioase; cele mai groase trimiteau raze mai groase iar cele mai subţiri raze mai subţiri, astfel încât se umplea toată partea de jos şi eu nu mai vedeam picioarele sale… Eu nu ştiu să redau ce percepeam şi ce vedeam, frumuseţea şi splendoarea unor raze atât de strălucitoare… şi Fecioara Maria adăugă: “Sunt simbolul harurilor pe care eu le dăruiesc persoanelor care mi le cer”, făcându-mă să înţeleg cât de dulce este să o rog pe Preasfânta Fecioară şi cât este ea de generoasă cu persoanele care o roagă; câte haruri dăruieşte ea persoanleor care le caută şi câtă bucurie găseşte ea când le dăruieşte. În acel moment eu eram şi nu eram… nu ştiu… eu eram fericită. Şi iată că se formă în jurul Preasfintei Fecioare un cadru cumva oval, pe care în sus, în formă de semicerc, din partea dreaptă a mâiniii Mariei până la cea stângă, se citeau aceste cuvinte scrise cu litere de aur: “O Maria, fără de păcat concepută, roagă-te pentru noi care alergăm la tine”. Atunci se făcu auzită o voce care îmi zise: “Bateţi o medalie după acest model. Toate persoanele care o vor purta, vor primi mari haruri, în special dacă o vor purta la gât; harurile vor fi abundante pentru persoanele care o vor purta cu încredere”. Instantaneu, mi se păru că acel cadru se întoarse, şi văzui spatele medaliei. Era litera “M” (iniţiala numelui Mariei) deasupra căreia era o cruce fără crucifix care avea ca bază litera “I” (iniţiala numelui lui Isus). Mai jos erau două inimi, una încercuită de spini (aceea a lui Isus) iar cealaltă străpunsă de o sabie (aceea a Mariei). Douăsprezece stele înconjurau toate acestea. După aceasta totul dispăru, ca ceava care se stinge şi, eu am rămas umplută de nu ştiu ce, de sentimente bune, de bucurie, de consolare.”


    Răspândire
    Aceasta este originea Medaliei Fecioarei Imaculate, care a inspirat şi sărbătoarea cu acelaşi nume ce fu aprobată de papa Leon al XIII-lea în 23 iulie 1894.
    Arhiepiscopul de Paris, la acea vreme - Mons. Quelen, în jurul anului 1830 începu o anchetă oficială asupra originii şi harurilor asociate acestei medalii. Iată conluzia acestei cercetării: “Extraordinara rapiditate cu care Medalia s-a răspândit, numărul impresionant de medalii bătute şi distribuite, surprinzătoarele beneficii şi harurile singulare primite prin încrederea credincioşilor sunt tot atîtea semne că Cerul a dorit să confirme realitatea apariţiilor.”

    Această apariţie a fost recunoscută de Biserică şi, sora Caterina Labuorè, după o viaţă consumată în ajutorarea celor săraci în Enghien, la Paris, a fost declarată sfântă de papa Pius al X-lea în 1947.

    Adevărul de credinţă exprimat de cuvintele inscrise pe medalie “O Marie concepută fără de păcat…” anticipa solemna definiţie de credinţă a Bisericii făcută de papa Pius al IX-lea la 8 decembrie 1854, confirmată mai apoi de însăşi Fecioara Maria la Lourdes în apariţia de la 25 martie: “Eu sunt Imaculata Concepţie”.

    În ce constă această simplă devoţiune:

    1. Medalia trebuie purtată cu credinţă şi trebuie invocată protecţia Fecioarei de mai multe ori pe zi cu jaculatoria: “O Maria zămislită fără de păcat, roagă-te pentru noi care alergăm la tine şi pentru aceia care nu aleargă, mai ales pentru duşmanii Bisericii şi pentru cei încredinţaţi ţie.”
    2. Propagarea Medaliei în special a celor bolnavi şi necăjiţi

  •  
    • 415 mesaje
    2 Dec 2011, 19:45
    0 0
    <!-- p { margin-bottom: 0.21cm; } -->

    http://www.donbosco.ro/materiale/index.php?luogo=&idrealta=1&b=&parole=&idalbum=13&new=&pag=7&rpp=7

     

     

    În ce constă această simplă devoţiune:

     

    1. Medalia trebuie purtată cu credinţă şi trebuie invocată protecţia Fecioarei de mai multe ori pe zi cu jaculatoria: “O Maria zămislită fără de păcat, roagă-te pentru noi care alergăm la tine şi pentru aceia care nu aleargă, mai ales pentru duşmanii Bisericii şi pentru cei încredinţaţi ţie.”

    2. Propagarea Medaliei în special a celor bolnavi şi necăjiţi

     

  •  
    • 293 mesaje
    3 Dec 2011, 18:48
    1 0
    Am rezolvat niste probleme grave cu rugaciunea Sf. Apostol Iuda Tadeu, rugaciunea Sf. Marta si acatiste 6 saptamani la biserica Sf. Mina.
  •  
    • 1 mesaje
    4 Mar 2012, 01:34
    1 2
    buna,ma numesc alexandra am 22 de ani si am o problema in legatura cu parintii mei sambata10 martie, au un proces,sunt nevinovati dar sunt acuzati pe nedrept,va rog frumos datimi si mie niste rugaciuni sau niste ritualuri pentru a scapa cu bine,va multumesc
  •  
    • 2 mesaje
    13 Feb 2017, 20:58
    0 0
    Eu recomand citirea acatistului Sf. Nectarie. Sunt convinsa ca in urma citirii acestuia, mi-am gasit un serviciu. In acest sens, printre altele, mi-a fost recomandat sa-l citesc 40 de zile; dupa aproximativ doua saptamani, am fost contactata si mi s-a oferit un loc de munca. Inca n-am ajuns la cea de-a 40-a citire, dar cu siguranta voi mai primi ajutor sfant, atat pana la cea de-a 40-a citire, cat si dupa!
    Doamne-ajuta!
  •  
    • 2 mesaje
    15 Feb 2017, 07:36
    0 0
    se pun 3 dorinte:una legata de bani si doua imposibile!Se spune ca ele se vor implini chiar daca nu credeti.Timp de 9 zile la rand,se citeste dupa ce se aprinde cate o lumanare alba.,iar in a 9-a zi se publica rugaciunea!

    „Maica iubita ,Sfanta Fecioara din Juquila,Fecioara a sperantei noastre,iarta-mi pacatele pentru ca sunt multe,viata noastra e a ta ,fereste-ne de tot raul si daca in aceasta lume de nedreptate,mizerie si pacat vezi ca viata noastra a luat-o razna nu ne abandona!Maica iubita protejeaza pelerinii!Fii alaturi de noi in toate drumurile noastre!Acopera-i cu mantia ta pe sarmanii fara ajutor si painea care le-a fost furata,da-le-o inapoi!Fii langa noi toata viata noastra si elibereaza-ne de orice tip de pacat!Amin!
    Multumesc Fecioarei din Juquila pentru toate favorurile primite!Amin!”
    Se spune de 9 ori „Bucura-te Marie, cea plina de har ,Domnul este cu tine! Binecuvantata esti tu intre fecioare si binecuvantat este rodul pantecelui tau IIsus !Sfanta Marie,Maica lui Dumnezeu,roaga-te pentru noi pacatosii acum si in ceasul mortii noastre!Amin!”
  •  
    • 3765 mesaje
    15 Feb 2017, 12:35
    0 0
    Ale991 said:se pun 3 dorinte:una legata de bani si doua imposibile!

     

     

    Da' rugaciuni pentru Facebook sa nu-mi stearga contul, nu ai?

  •  
    • 272 mesaje
    16 Feb 2017, 18:02
    0 0
    satena said:<!-- p { margin-bottom: 0.21cm; } -->

    http://www.donbosco.ro/materiale/index.php?luogo=&idrealta=1&b=&parole=&idalbum=13&new=&pag=7&rpp=7

     

     

    În ce constă această simplă devoţiune:

     

    1. Medalia trebuie purtată cu credinţă şi trebuie invocată protecţia Fecioarei de mai multe ori pe zi cu jaculatoria: “O Maria zămislită fără de păcat, roagă-te pentru noi care alergăm la tine şi pentru aceia care nu aleargă, mai ales pentru duşmanii Bisericii şi pentru cei încredinţaţi ţie.”

    2. Propagarea Medaliei în special a celor bolnavi şi necăjiţi

     

     

    Erezie!

  •  
    • 1 mesaje
    8 Iun 2019, 16:11
    1 0
    Cred ca rugăciunea poate influenta planul lui Dumnezeu vis-a-vis de fiecare...sunt convinsă de asta. Eu mi-am dorit un copil si am tot încercat....Pana intr-o zi cand am fost la preotul Irimescu Petru care,aproape ca nici nu rostisem intrebarea, si mi-a spus asa: citeste in fiecare zi cate un acatist (el.mi-a spus ce acatiste, sunt diferite in functie de problema fiecaruia)....Si vino peste 2 luni cu vestea cea bună la mine. Si s.a adeverit! "Cei care cred, se vindeca,iar cei care nu cred, nu se vindeca." Asa spune in unul dintre acatiste citite de mine:acatistul Maicii Domnului vindecatoarea. Si eu cred. Si va indemn pe toti sa credeti ca o rugaciune catre Dumnezeu poate face ceea ce medicina inca nu stie. Nu va îndemn să nu mergeți la doctori, ci doar....Sa va rugați. Si daca aveti ocazia mergeți la preotul Irimescu de la Radaseni. După lungi încercări cred cu tărie că există minuni si e minunat sa stii ca te poti ruga si Dumnezeu te asculta.