..despre rugaciuni, acatiste

  •  
    • 69 mesaje
    10 Mar 2011, 05:02
    5 0

    ACATISTE FACATOARE DE MINUNI.

     

    ACATISTUL SFÂNTULUI IERARH VASILE CEL MARE 1 ianuarie
    ACATISTUL SFÂNTULUI ANTONIE CEL MARE 17 ianuarie
    ACATISTUL SFINŢILOR TREI IERARHI 30 ianuarie
    ACATISTUL SFÂNTULUI MUCENIC GHEORGHE 23 aprilie
    ACATISTUL MAICII DOMNULUI 8 septembrie

    ACATISTUL RUGULUI APRINS

    ACATISTUL DOMNULUI NOSTRU  IISUS HRISTOS.

    ACATISTUL CATRE PREA SFANTUL  SI DE VIATA FACATORUL DUH,DUMNEZEU.
    ACATISTUL SFINŢILOR PĂRINŢI IOACHIM ŞI ANA 9 septembrie
    ACATISTUL SFÂNTULUI ACOPERĂMÂNT AL MAICII DOMNULUI 1 octombrie
    ACATISTUL ÎNGERULUI PĂZITOR 2 octombrie
    ACATISTUL CUVIOASEI MAICII PARASCHEVA 14 octombrie
    ACATISTUL SFINŢILOR ARHANGHELI MIHAIL ŞI GAVRIIL 8 noiembrie
    ACATISTUL SFÂNTULUI MUCENIC MINA 11 noiembrie
    ACATISTUL SFÂNTULUI STELIAN (Ocrotitorul pruncilor) 26 noiembrie
    ACATISTUL SFÂNTULUI IERARH NICOLAE 6 decembrie
    ACATISTUL SFÂNTULUI CIPRIAN
    ACATISTUL SFANTULUI ARHANGHEL RAFAIL(pentru casatorie) 8 noiembrie

    ACATISTUL SFANTULUI NECTARIE(pentru bolnavi,pentru nasteri usoare...) 9 noiembrie

    ACATISTUL SFANTULUI IERARH SPIRIDON 12 decembrie

     

    Alte rugaciuni facatoare de minuni:

    VISUL MAICII DOMNULUI SI BRAUL MAICII DOMNULUI.

    RUGACIUNE CATRE SFANTA CRUCE -TALISMAN.

    TATAL  NOSTRU -CEA MAI PUTERNICA RUGACIUNE CRESTINA.


    Acest mesaj a fost editat de către Ana026: 11 Mar 2011, 04:38
  •  
    • 4346 mesaje
    10 Mar 2011, 23:30
    4 2

    mary nary...cultele protestante din care faci si tu parte au fost infiintate de oameni nu de Dzeu...esti intr o mare eroare referitor la mijlocirea Sfintilor...si versetul cu exista un singur mijlocitor la Dzeu...si anume Isus n are nicio legatura cu rugaciunile de mijlocire prin intermediul Sfintilor...


    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 11 Mar 2011, 23:05
  •  
    • 69 mesaje
    11 Mar 2011, 04:16
    3 0

    Rugaciune catre Sfanta Cruce- Talisman

    Doamne, Atotputernic, care ai suferit pentru pacatele mele, vino intru ajutorul meu. Sfanta cruce a lui Iisus Hristos, indeparteaza de la mine orice arma taioasa. Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos revarsa asupra mea tot binele. Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos , indepartaeza de la mine tot raul. Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos , fa sa ajung pe calea mantuirii. Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos, indeparteaza de la mine frica mortii. Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos pazeste-ma de orice vatamare trupeasca. Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos, fii intreaga mea nadejde. Doamne, Atotputernic fa-ma sa te ador. Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos, fa ca duhul rau sa fuga de la mine in vecii vecilor , amin. In cinstea sangelui nepretuit a lui Iisus Hristos, in cinstea incercarii spre viata vesnica, precum este adevarat ca Iisus Hristos este nascut in ziua de Craciun si ca a murit in vinerea mare AMIN.




    Se spune apoi si aceasta rugaciune:
    Sânge vărsat de Iisus Hristos apără-ne împotriva bolilor, accidentelor, duşmanilor, grijilor, supărărilor, blestemelor, farmecelor, vrăjilor. Ţine în loc răul împotriva noastră, fă ca duţmanii să-şi oprească armele şi să stea pe loc în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, Amin. Binecuvântează Dumnezeule ca atunci când ai trecut pe ape şi ai fost botezat în râul Iordanului să treacă peste noi binecuvântarea Ta supremă. Binecuvântarea Sfântului Gavril care a fost de faţă când s-a născut Fecioara Maria şi la fuga lui Iosif şi a Mariei în Egipt. Coboară binecuvântarea Ta şi asupra (N...)Dumnezeule care ne-ai creat ajută-ne la împlinirea dorinţei noastre:............... În numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh. Amin. Iisuse Hristoase care ai murit pentru noi şi pentru binele omenirii, miluieşte-ne pe noi şi ne apără de cele rele şi de ceasul rău. Tatăl nostru ajută-ne. Amin.


    Acest mesaj a fost editat de către Ana026: 11 Mar 2011, 05:03
  •  
    • 69 mesaje
    11 Mar 2011, 04:31
    3 0

    Rugaciune pentru indeplinirea dorintelor-25 de zile la rand.

    Sfanta Inima a lui Iisus Hristos ajuta-ma grabnic,nu ma 
    lasa,caci eu te voi slavi incunostiind pe toata lumea de minunea
    ce ai facut cu mine.
    Iti sarut picioarele Tale sfinte sangerande,spal cu
    lacrimile mele toate ranile primite si astept cu credinta in
    suflet ca in aceasta rugaciune de 25 de zile sa iti apleci
    ochii milostivi si asupra mea. Amin

  •  
    • 69 mesaje
    11 Mar 2011, 04:44
    1 1

    Rugaciune catre Sfantul Anton-pentru casatorie
    Sfinte Antoane, tu ai îndrumat pe atâtia tineri pe drumul vietii si le-ai dobândit ajutor de la Dumnezeu ca să poată întemeia o familie fericită si astfel să aibă parte de o viată frumoasă. 

    Stiu că si viitorul meu este în mâinile lui Dumnezeu, Stăpânul cerului si al pământului, dar teama de primejdiile care mă înconjoară - uneltirile celor răi, farmecele, descântecele - mă fac uneori să mă clatin în credintă. De aceea alerg la ajutorul tău. Toti cei care si-au încredintat viitorul în mâinile tale au fost călăuziti pe drumul cel bun.

    Dobândeste-mi de la Dumnezeu răbdare ca să nu mă pripesc în alegerea mea; credintă, ca să descopăr mereu vointa lui; supunere la această vointă si seriozitate în pregătirea mea pentru viata de familie.

    Întăreste-mi convingerea că Dumnezeu nu părăseste făpturile sale si le conduce prin providenta sa. Domnul nostru Isus Cristos ne-a învătat: 'Căutati mai întâi împărătia lui Dumnezeu si dreptatea lui si toate celelalte vor veni pe deasupra' (Mt 5, 35).

    Bunul meu mijlocitor, eu sunt dispus să duc o viată cinstită si supusă vointei lui Dumnezeu. Fereste-mă de orice rău si ajută-mă să-mi găsesc un tovarăs credincios pentru ca astfel, amândoi să fim fericiti pe drumul vietii si să ajungem să ne bucurăm de slava cerească. Amin.


    Rugaciune catre Domnul Hristos-pentru casatorie
    Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel Ce ai zis: „Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu, si toate celelalte se vor adauga voua“, daruieste-mi toate cele de trebuinta pentru a merge pe calea mantuirii.

    In mainile Tale este viata mea si fara Tine nu pot cunoaste nici implinirea si nici bucuria cea adevarata. Stiind aceasta, avand dorinta de a purta crucea casatoriei, Te rog sa ma ajuti sa gasesc faptura potrivita alaturi de care sa infrunt marea vietii acesteia.

    Ajuta-ma, Doamne, ajuta-ma, cum numai Tu ma poti ajuta. De multe ori ispita singuratatii mi-a ranit inima, de multe ori diavolul deznadejdii a lovit in poarta sufletului meu. De atata durere inima mea s-a strans, si nu este nimeni care sa imi aline durerea.

    La Tine alerg, Doamne, nadejdea mea, intarirea mea, lumina vietii mele. Ajuta-ma sa am o familie bineplacuta Tie, o familie peste care sa se reverse multimea binecuvantarilor Tale.

    Fereste-ma, Doamne, de tot raul. Fereste-ma de o alegere gresita. Fereste-ma de minciuni, de rautate, de desfrau. Sa nu ma insele frumusetea cea degrab trecatoare, ci sa caut mai ales frumusetea sufleteasca. Sa nu ma orbeasca dragostea patimasa, nici sa nu ma biruie patimile si poftele.

    Tu stii, Doamne, nepriceperea si slabiciunea mintii mele. Izbaveste-ma prin harul Tau de neputintele care ma apasa.

    Vino in ajutorul meu, Iubitorule de oameni! Daruieste-mi intelepciune si rabdare. O, grea este crucea rabdarii, si greu imi este sa nu fiu covarsit de ea. Dar in Tine imi pun nadejdea.

    Ajuta-ma, Doamne, sa iubesc Biserica, sa starui in rugaciune si sa am ravna pentru implinirea poruncilor Tale. Sa ma spovedesc ori de cate ori umbra pacatului va tulbura mintea mea, mai inainte ca gandul murdar sa devina fapta. Daruieste-mi ca primind dezlegare de pacate sa-mi indrept viata dupa cum Iti este bineplacut Tie.

    Fa sa-mi fie mie familia cale de mantuire, cale de bucurie. Sa nu caut implinirea cea inselatoare cu care ma ademeneste aceasta lume, ci sa caut dragostea pe care ai binecuvantat-o la nunta din Cana Galileii.

    Sa imi fie familia prilej pentru a-Ti multumi in fiecare zi. Si la vreme potrivita, daruieste-mi, Doamne, copii credinciosi si sanatosi, care sa duca o viata curata si sfanta.

    Rugatori aduc pentru mine pe toti sfintii, pe mai marii cetelor ingeresti, pe Inaintemergatorul Tau, pe inteleptii Apostoli, si impreuna cu acestia pe Preacinstita si Preacurata Maica Ta, ale caror rugaciuni primeste-le, Milostive Hristoase al meu, pentru folosul meu si pentru mantuirea mea.

    Ca Tu Insuti esti, Bunule, sfintirea si luminarea sufletelor noastre si Tie dupa cuviinta, ca unui Dumnezeu si Stapan, toti slava Iti inaltam, in toate zilele. Amin.

  •  
    • 69 mesaje
    11 Mar 2011, 04:46
    0 0

    comentariu sters de utilizator


    Acest mesaj a fost editat de către Ana026: 18 Mar 2011, 04:43
  •  
    • 69 mesaje
    11 Mar 2011, 04:48
    0 0

    comentariu sters de utilizator


    Acest mesaj a fost editat de către Ana026: 18 Mar 2011, 04:44
  •  
    • 69 mesaje
    18 Mar 2011, 04:33
    2 1

    Visul Maicii Domnului.
    Dormind Prea Sfanta Fecioara de Dumnezeu Nascatoare in muntele Eleonului,a avut un vis,iar cand a fost in Cetatea Betleemului a venit acolo Domnul nostru Iisus Hristos si a intrebat-O:Maica mea prea buna ai adormit?Iar Ea a zis:O,Fiul Meu prea dulce,prea frumoase Iisuse,cu adevarat am adormit si iata vis strasnic am visat pentru Tine.Zis-a atunci Domnul:Spune,Maica Mea visul ce l-ai visat iar Ea a zis atunci:Fiul prea dulce,am vazut pe Petru in Antiohia si pe Pavel in Damasc iar pe Tine rastignit pe Cruce intre doi talhari in cetatea Ierusalimului.Carturarii,fariseii si necredinciosii defaimandu-Te foarte,cu fiere Te-au hranit,cu otet Te-au adapat,cu trestie si cu toiag peste cap Te-au batut si cu spini Te-au incununat,in sfant obrazul Tau Te-au scuipat,iar unul din ostasi coasta Ti-a strapuns si indata a iesit sange si apa.Soarele s-a intunecat si luna in rosata s-a prefacut.Catapeteasma templului de sus pana jos s-a despicat,intuneric mare s-a facut de la ceasul al saselea pana la al noualea.Apoi Iosif si cu Nicodim de pe Cruce Te-au coborat,in giulgi curat Te-au infasurat si in mormant Te-au pus.Dar Tu in iad Te-ai pogorat si usile cele de arama le-ai sfaramat si zavoarele de fier le-ai zdrobit,pe Adam si pe Eva afara i-ai scos iar a treia zi ai inviat si Te-ai inaltat la ceruri stand de-a dreapta Tatalui.
    Domnul a zis Maicii Sale:Maica Mea prea sfanta adevarat vis ai visat si acestea toate Eu le voi patimi pentru neamul omenesc.Si se va scrie candva visul Tau si-l va purta la san,il va tine in casa si-l va pastra si de acea casa demonul nu se va atinge si pe duhul cel necurat il va indeparta,iar Ingerul Domnului va sta totdeauna langa dansul de-a dreapta si de supararile si navalirile dinspre oamenii cei rai si vicleni va fi mantuit si la drum in calatorie daca va purta acest vis langa sine acel om va fi pazit,va fi ferit de grindina,de tunet si de toata moartea grabnica va fi ferit.Arhanghelul Mihail va sta langa dansul indreptand pasii sai oriunde va merge.Acel om la iesirea sa din viata pamanteasca va avea mangaiere si lui I ne vom arata inainte de sfarsit iar la infricosatoarea Judecata va gasi mila si starea cea de-a dreapta.Ingerul Meu va purta sufletul sau si-l va duce in Imparatia cerurilor veselindu-se acolo cu toti dreptii care din veac au bineplacut mie.Amin.

  •  
    • 69 mesaje
    18 Mar 2011, 05:00
    1 1

    Rugăciune puternică pentru momentele grele ale vieţii. 

    O, Dumnezeule Mare, mântuieşte-mă de toate relele; o, Dumnezeule Mare, care ai hărăzit mângâiere tuturor Sfinţilor, hărăzeşte-mi-o şi mie, care ajuţi şi sprijini toate lucrările, ajută-mă şi sprijină-mă în toate nevoile, scapă-mă de toate primejdiile, de toţi duşmanii văzuţi şi nevăzuţi.
    În numele Tatălui care a creeat lumea, în numele Fiului care a răscumparat-o, în numele Sfântului Duh care a împlinit legea în toată a ei desăvârşire.
    Binecuvântarea lui Dumnezeu Tatăl care cu cuvântul a zidit lumea, să fie pururea cu mine ......!
    Binecuvântarea Domnului Isus Hristos, fiul Marelui Dumnezeu, să fie pururea cu mine.....!
    Binecuvântarea Sfântului Duh cu cele mai scumpe daruri ale Sale, să fie pururea cu mine ... !
    Doamne, norii grei ai nenorocirilor şi ai supărarilor se abat asupra capului meu şi întristările sfâşietoare mă copleşesc, dar mă mângăi că Tu mă iubeşti şi această încredinţare mă încurajează. Plin(ă) de nadejde în dragostea şi bunătatea Ta, nu voi lăsa să mă biruiască împotrivirile soartei, ci mă voi lupta cu curaj, căci numai cu ajutorul Tău voi reuşi.
    La tine, dar Preabunule Doamne, alerg şi mă rog: vino grabnic şi mă mântuie cu puterea Ta, cu mila Ta, precum ai mântuit şi pe Petru cel ce venea pe apă; întinde-mi mâna ca şi lui şi mai presus Doamne dă-mi sănătate şi..........(se spune o singură dorinţă).
    Doamne, ai milă şi nu zăbovi şi primeşte cu bunătatea Ta rugaciunea mea ce o fac către Tine, apără-mă cu Harul Tău şi ajută-mă sa fiu statornic în angajamentul ce-l iau faţă de Tine: de a da o bucată de pâine la săraci şi de a mă ruga pentru cei aflaţi în primejdii sau suferinţă şi pentru mântuirea tuturor oamenilor.
    Trimite Doamne binecuvantarea Ta peste duşmanii mei cunoscuţi....(se spune numele) şi necunoscuţi şi iîdreaptă-i cu gânduri bune spre mine şi spre toţi ai casei mele.
    Tu Doamne, doreşti ca omul să trăiască în unire şi dragoste pe pământ.
    Fă-i şi pe cei ce mă asupresc, mă urăsc, mă chinuiesc, ma năpăstuiesc, mă descurajează, ma desconsideră, să cunoască milostivirea Ta şi luminează-le Tu , Doamne, inima lor şi fă-o primitoare de dragoste, ca să trăim în deplină unire, cu inima curată şi ne iartă nouă greşelile, precum iertăm celor ce ne greşesc noua. AMIN!

  •  
    • 12625 mesaje
    18 Mar 2011, 08:27
    2 1
    fatamorgana said:
    Buna , dragele mele scriu aici desi inca nu sunt o "familista"...dar sunteti mai aproape de sufletul meu cele de aici.
    Sunt o fata absolut normala, credincioasa insa recunosc ca pana acum nu am avut mare tangenta cu ceea ce inseamna traditii si ritualuri crestine ortodoxe si as fi tare bucuroasa daca ar fi eve care au experimentat atsfel de rugaciuni si acatiste si li s-a raspuns in mod miraculos!Am auzit ca fete aflate in pragul casatoriei au urmat atsfel de rugaciuni si D-zeu le-a raspuns!Sigur ca si eu as vrea asa ceva mai ales ca in ziua de azi...totul e o inselatorie si doar cu calauzirea Lui putem face alegeri bune!Asadar m-ar interesa daca sunt eve cu atsfel de experiente minunate gata sa le impartaseasca!
    Va multumesc!o zi minunata tuturor!

     

    probabil esti in cautarea unor rugaciuni privitoare la casatorie...sau probabil ai auzit de vesnicul "are cununiile legate"

    daca vrei sa experimentezi(desi e mai normal sa simti...nu sa faci experimente) eu iti recomand sa urmezi urmatorii pasi

    1.alegeti o biserica de suflet si un duhovnic numai al tau..de obicei asta o poti face mergand la slujbe

    2.el te va sfatui in privinta grijilor tale...iti va spune ce acatiste sa citesti si cate zile

    3.desigur sa tii si zilele de post de peste an..miercurea si vinerea desigur si posturile (daca iti permite sanatatea)

    4.cartile sau icoanele sa le cumperi din biserica,la fel si lumanarile

    5.sunt unele acatiste,de ajutor,de farmece,de boli,pentru copii si asa mai departe

    insa cel mai bine este sa fii in primul rand tu linistita ,sa eviti mersul pe la vrajitoare,tiganci si o sa vezi ca iti va fi mult mai bine....bafta

  •  
    • 27207 mesaje
    18 Mar 2011, 08:55
    1 1
    carmen, de atunci s-o fi casatorit ori calugarit
  •  
    • 12625 mesaje
    18 Mar 2011, 09:14
    0 0
    ups ...
  •  
    • 17 mesaje
    18 Mar 2011, 09:31
    2 0
    buna fetelor..ce sa va zic, eu mereu am fost credincioasa, am pus acatiste la biserica pentru sanatate, ajutor la examene etc..
    Dumnezeu Te Ajuta mereu..cel putin pe mine m-a ajutat intr-o situatie cam nasoala..
    am avut un prieten in strainatate si in anul 2009-2010 ( era revelion) m-am intors de la el..din Tunisia mai exact..zborul mi se decalase cu 12 ore si a trebuit sa stau in aeroport in Roma, singura pana cand se facea imbarcarea. in timpul asta am citit mereu rugaciuni, port o carte micuta care imi incape in poseta..dar mai mult m-am axat pe Acatistul Maicii Domnului..la necaz si suferinta..l-am citit de multe ori ..in timp ce citeam, m-am gandit sa ma mai uit prin geanta sa vad ce bani mai am la mine..si constat cu stupoare ca nu mai aveam decat vreo..80 de lei..cand plecasem din Romania stiam ca am mai multi..si pur si simplu imi disparusera..eu stau in suceava si avionul ma lasa la bucuresti...trebuia sa iau un taxi ceva pana la gara...si plus trenul..deci 80 de lei nu mi-ar fi ajuns..telefonul imi era descarcat...eram disperata...nu aveam la cine sa apelez,,,mai ales in roma...in timpul asta am tot citit rugaciunile..
    dintr-o data...a venit la mine un tip, un negru mai exact..ma intrreaba daca poate sa se aseze langa mine..ii zic da...si intra in discutie cu mine..de obicei nu vorbesc cu necunoscuti dar atunci,,,am vorbit cu el, eram si suparata...si ma intreaba dc sunt asa..si i-am zis ce am patit, cu toata rusinea, dar fara nici un gand.,..el s-a oferit sa ma ajute..mi-a dat niste bani..la inceput nu am vrut sa ii accept ...dar pana la urma nu am avut ce face..si asa am ajuns aksa...
    inca si acum ma gandesc k aceste rugaciuni au efect daca ai un necaz ..Dumnezeu nu te lasa la greu.
  •  
    • 1688 mesaje
    18 Mar 2011, 09:37
    1 0
    Dumnezeule, ce de rugaciuni aici. Astea trebuie citite toate odata sau cum? Am fost putin ironica. Eu cred ca credinta nu se arata prin enspe rugaciuni si ritualuri tinute in enspe zile, saptamani etc, ci credinta o simtim in noi, ne rugam din suflet, mergem la biserica atunci cand simtim nevoia, aprindem o lumanare si ne rugam prin cuvintele noastre care ne vin din suflet (scuze de repetitie).
  •  
    • 4346 mesaje
    19 Mar 2011, 15:28
    1 1
    rugaciunile de mai sus se numesc novene...
  •  
    • 204 mesaje
    19 Mar 2011, 20:40
    1 0
    0 0
    Pentru ajutor la examene:


    Arhanghelul Jophiel deserveste cea de-a Doua Raza, denumita si Raza Galbena sau Raza Intelepciunii si Iluminarii.

    Jophiel poate fi chemat oricand, dar de regula il chemam cand simtim nevoia de a fi ghidati din punct de vedere al Intelepciunii si Inspiratiei. Jophiel ne poate ajuta cand avem de sustinut examene, cand lucram la un proiect si la orice altceva ce necesita a minte clara si focalizata pe un anumit subiect.

    Pentru a-l chema pe Arhanghelul Jophiel, puteti spune tare sau in gand :

    „Arhanghel Jophiel, te rog fii langa mine si umple-ma cu Intelepciune si Inspiratie. Te rog, ajuta-ma acum”.

  •  
    • 4346 mesaje
    19 Mar 2011, 21:34
    0 0
    n are nicio legatura cu crestinismul..mai degarba tine de secte...si alte aberatii
  •  
    • 127 mesaje
    19 Mar 2011, 22:30
    0 0
    ioncori said:
    Dumnezeule, ce de rugaciuni aici. Astea trebuie citite toate odata sau cum? Am fost putin ironica. Eu cred ca credinta nu se arata prin enspe rugaciuni si ritualuri tinute in enspe zile, saptamani etc, ci credinta o simtim in noi, ne rugam din suflet, mergem la biserica atunci cand simtim nevoia, aprindem o lumanare si ne rugam prin cuvintele noastre care ne vin din suflet (scuze de repetitie).

    NU prea e asa , cum spui tu dar iti respect raspunsul....
    Cer raspuns doar la o intrebare...
    Dece omul isi aduce aminte de Dumnezeu doar cand are probleme??

    Si atunci asteapta raspuns sau sa ii rezolve probelemele......

  •  
    • 1352 mesaje
    20 Mar 2011, 08:47
    1 0
    Dumnezeu iti raspunde cand ii vb din sufletl,nu cu niste poezii invatate.
  •  
    • 1688 mesaje
    20 Mar 2011, 19:04
    0 0
    Fabian843 said:
    ioncori said:
    Dumnezeule, ce de rugaciuni aici. Astea trebuie citite toate odata sau cum? Am fost putin ironica. Eu cred ca credinta nu se arata prin enspe rugaciuni si ritualuri tinute in enspe zile, saptamani etc, ci credinta o simtim in noi, ne rugam din suflet, mergem la biserica atunci cand simtim nevoia, aprindem o lumanare si ne rugam prin cuvintele noastre care ne vin din suflet (scuze de repetitie).

    NU prea e asa , cum spui tu dar iti respect raspunsul....
    Cer raspuns doar la o intrebare...
    Dece omul isi aduce aminte de Dumnezeu doar cand are probleme??

    Si atunci asteapta raspuns sau sa ii rezolve probelemele......

     

    Multumesc! Este felul meu de a vedea lucrurile si eu nu-mi aduc aminte de Dumnezeu doar cand am nevoie. Ce fac ceilalti... nu prea ma intereseaza. Ar trebui sa incerce sa-si aduca aminte si in momentele frumoase. Dar cunosc si persoane care toata ziua citesc acatiste si rugaciuni pt a reusi la examene, pt a castiga la loto, pt a avea noroc la bani etc. Nu ar fi mai bine sa te apuci de invatat decat sa citesti toate rugaciunile astea? Nu ar fi bine sa mergi la munca pt a face bani? In fine, sunt niste exemple minore si poate prea putin concludente.

    E ca in bancul ala cu naufragiatul care s-a inecat si ajuns pe lumea cealalta ii imputa lui Dumnezeu ca nu l-a salvat desi el a avut ATITA incredere in EL! Dumnezeu i-a raspuns: "Ti-am trimis 3 barci si ai refuzat sa te sui in ele ca te salvez eu! Pai Eu am incercat, da tu nu ai vrut!"

    Ar trebui sa trecem la fapte decat sa ne plangem de mila toata ziua.