rugaciunea sf marta

  •  
    • 69 mesaje
    11 Mar 2011, 04:59
    0 0

    comentariu  sters de utilizator


    Acest mesaj a fost editat de către Ana026: 18 Mar 2011, 04:37
  •  
    • 69 mesaje
    11 Mar 2011, 05:00
    0 2

    comentariu sters de utilizator


    Acest mesaj a fost editat de către Ana026: 18 Mar 2011, 04:37
  •  
    • 69 mesaje
    18 Mar 2011, 04:39
    0 1
    Rugăciune puternică pentru momentele grele ale vieţii.

    O, Dumnezeule Mare, mântuieşte-mă de toate relele; o, Dumnezeule Mare, care ai hărăzit mângâiere tuturor Sfinţilor, hărăzeşte-mi-o şi mie, care ajuţi şi sprijini toate lucrările, ajută-mă şi sprijină-mă în toate nevoile, scapă-mă de toate primejdiile, de toţi duşmanii văzuţi şi nevăzuţi.
    În numele Tatălui care a creeat lumea, în numele Fiului care a răscumparat-o, în numele Sfântului Duh care a împlinit legea în toată a ei desăvârşire.
    Binecuvântarea lui Dumnezeu Tatăl care cu cuvântul a zidit lumea, să fie pururea cu mine ......!
    Binecuvântarea Domnului Isus Hristos, fiul Marelui Dumnezeu, să fie pururea cu mine.....!
    Binecuvântarea Sfântului Duh cu cele mai scumpe daruri ale Sale, să fie pururea cu mine ... !
    Doamne, norii grei ai nenorocirilor şi ai supărarilor se abat asupra capului meu şi întristările sfâşietoare mă copleşesc, dar mă mângăi că Tu mă iubeşti şi această încredinţare mă încurajează. Plin(ă) de nadejde în dragostea şi bunătatea Ta, nu voi lăsa să mă biruiască împotrivirile soartei, ci mă voi lupta cu curaj, căci numai cu ajutorul Tău voi reuşi.
    La tine, dar Preabunule Doamne, alerg şi mă rog: vino grabnic şi mă mântuie cu puterea Ta, cu mila Ta, precum ai mântuit şi pe Petru cel ce venea pe apă; întinde-mi mâna ca şi lui şi mai presus Doamne dă-mi sănătate şi..........(se spune o singură dorinţă).
    Doamne, ai milă şi nu zăbovi şi primeşte cu bunătatea Ta rugaciunea mea ce o fac către Tine, apără-mă cu Harul Tău şi ajută-mă sa fiu statornic în angajamentul ce-l iau faţă de Tine: de a da o bucată de pâine la săraci şi de a mă ruga pentru cei aflaţi în primejdii sau suferinţă şi pentru mântuirea tuturor oamenilor.
    Trimite Doamne binecuvantarea Ta peste duşmanii mei cunoscuţi....(se spune numele) şi necunoscuţi şi iîdreaptă-i cu gânduri bune spre mine şi spre toţi ai casei mele.
    Tu Doamne, doreşti ca omul să trăiască în unire şi dragoste pe pământ.
    Fă-i şi pe cei ce mă asupresc, mă urăsc, mă chinuiesc, ma năpăstuiesc, mă descurajează, ma desconsideră, să cunoască milostivirea Ta şi luminează-le Tu , Doamne, inima lor şi fă-o primitoare de dragoste, ca să trăim în deplină unire, cu inima curată şi ne iartă nouă greşelile, precum iertăm celor ce ne greşesc noua. AMIN!
  •  
    • 69 mesaje
    18 Mar 2011, 04:40
    3 2

    Visul Maicii Domnului
    Dormind Prea Sfanta Fecioara de Dumnezeu Nascatoare in muntele Eleonului,a avut un vis,iar cand a fost in Cetatea Betleemului a venit acolo Domnul nostru Iisus Hristos si a intrebat-O:Maica mea prea buna ai adormit?Iar Ea a zis:O,Fiul Meu prea dulce,prea frumoase Iisuse,cu adevarat am adormit si iata vis strasnic am visat pentru Tine.Zis-a atunci Domnul:Spune,Maica Mea visul ce l-ai visat iar Ea a zis atunci:Fiul prea dulce,am vazut pe Petru in Antiohia si pe Pavel in Damasc iar pe Tine rastignit pe Cruce intre doi talhari in cetatea Ierusalimului.Carturarii,fariseii si necredinciosii defaimandu-Te foarte,cu fiere Te-au hranit,cu otet Te-au adapat,cu trestie si cu toiag peste cap Te-au batut si cu spini Te-au incununat,in sfant obrazul Tau Te-au scuipat,iar unul din ostasi coasta Ti-a strapuns si indata a iesit sange si apa.Soarele s-a intunecat si luna in rosata s-a prefacut.Catapeteasma templului de sus pana jos s-a despicat,intuneric mare s-a facut de la ceasul al saselea pana la al noualea.Apoi Iosif si cu Nicodim de pe Cruce Te-au coborat,in giulgi curat Te-au infasurat si in mormant Te-au pus.Dar Tu in iad Te-ai pogorat si usile cele de arama le-ai sfaramat si zavoarele de fier le-ai zdrobit,pe Adam si pe Eva afara i-ai scos iar a treia zi ai inviat si Te-ai inaltat la ceruri stand de-a dreapta Tatalui.
    Domnul a zis Maicii Sale:Maica Mea prea sfanta adevarat vis ai visat si acestea toate Eu le voi patimi pentru neamul omenesc.Si se va scrie candva visul Tau si-l va purta la san,il va tine in casa si-l va pastra si de acea casa demonul nu se va atinge si pe duhul cel necurat il va indeparta,iar Ingerul Domnului va sta totdeauna langa dansul de-a dreapta si de supararile si navalirile dinspre oamenii cei rai si vicleni va fi mantuit si la drum in calatorie daca va purta acest vis langa sine acel om va fi pazit,va fi ferit de grindina,de tunet si de toata moartea grabnica va fi ferit.Arhanghelul Mihail va sta langa dansul indreptand pasii sai oriunde va merge.Acel om la iesirea sa din viata pamanteasca va avea mangaiere si lui I ne vom arata inainte de sfarsit iar la infricosatoarea Judecata va gasi mila si starea cea de-a dreapta.Ingerul Meu va purta sufletul sau si-l va duce in Imparatia cerurilor veselindu-se acolo cu toti dreptii care din veac au bineplacut mie.Amin.

  •  
    • 122 mesaje
    19 Mar 2011, 20:49
    1 1
    Am spus aceasta rugaciune catre Sf. Marta si eu si cateva prietene, timp de 9 saptamani, cu lumanare aprinsa sfintita si nu s-a indeplinit nici o dorinta.
  •  
    • 127 mesaje
    20 Mar 2011, 12:28
    3 0
    Oameni buni , Dumnezeu are un plan cu fiecare din noi daca EL/EA nu face parte din planul lui dumnezeu poti sa te rogi la toti sfinti si toate icoanele ca EL SAU EA nu se intoarce....
    Cum e vorba aia ''daca ma duc in fiecare duminica la biserica nu inseamna ca sunt crestin sau daca stau in garaj nu inseamna ca sunt masina''.....nu mai fiti copii ...
  •  
    • 127 mesaje
    20 Mar 2011, 12:36
    0 0
    Si mai am o intrebare dece se face in ziua de MARTI?? dece nu o putem face zilnic sau in alta zi?
  •  
    • 4346 mesaje
    20 Mar 2011, 19:44
    3 0
    pt adrianadry...novena nu e un demers magic..sa l spunem 9 marti si la final sa apara "minunea"....Dzeu stie cand si de ce ai nevoie..sau daca e bine sau nu pt tine..sa primesti harul respectiv....in plus.,....in rugaciune trebuie sa existe credinta si staruinta ..iar asta inseamna ca si viata trebuie traita conform...
    PS..."Am spus aceasta rugaciune catre Sf. Marta si eu si cateva prietene, timp de 9 saptamani, cu lumanare aprinsa sfintita si nu s-a indeplinit nici o dorinta. "...asta reflecta credinta zero....
  •  
    • 4346 mesaje
    20 Mar 2011, 19:49
    1 0
    pt fabian...".Si mai am o intrebare dece se face in ziua de MARTI?? dece nu o putem face zilnic sau in alta zi? " ..sigur ca se poate face zilnic..dar Marti e ziua consacrata sf Anton, pt ca intr o zi de marti a fost inmormantat si a mangaiat o multime de oameni nevoiasi cu minuni vadite.......asa cum joia se tine novena la Sf Rita etc....
  •  
    • 122 mesaje
    20 Mar 2011, 20:37
    0 0

    anda22-7, nu asteptam sa apara nici o minune dupa 9 saptamani si chiar nu mi-am pus ca dorinta ceva imposibil.
    Credinta zero? Chiar am foarte multa credinta si credeam in aceasta rugaciune.


    Acest mesaj a fost editat de către adrianadry: 20 Mar 2011, 20:38
  •  
    • 4346 mesaje
    20 Mar 2011, 20:51
    0 0
    nu e vb de dorinta imposibila sau posibila..ci daca e sau nu spre binele tau.......chiar si un lucru pe care noi il consideram bun poate sa ne fie de fapt spre paguba. Dzeu atunci spre binele nostru nu ni l da. Sau se poate ca dzeu vrea sa ne puna virtutea la incercare asteptand de la noi statornicie. Sa fim deci statornici in rugaciuni reinoindu le chiar de mai multe ori , caci sf Anton /sf Marta/etc; nu nesocoteste cererea noastra nici nu o uita vreodata el ne dobandeste harul cerut sau altul mai folositor la timpul cel mai potrivit .
  •  
    • 7 mesaje
    19 Apr 2011, 19:08
    2 0
    Ana026 said:
    Rugăciune puternică pentru momentele grele ale vieţii.

    O, Dumnezeule Mare, mântuieşte-mă de toate relele; o, Dumnezeule Mare, care ai hărăzit mângâiere tuturor Sfinţilor, hărăzeşte-mi-o şi mie, care ajuţi şi sprijini toate lucrările, ajută-mă şi sprijină-mă în toate nevoile, scapă-mă de toate primejdiile, de toţi duşmanii văzuţi şi nevăzuţi.
    În numele Tatălui care a creeat lumea, în numele Fiului care a răscumparat-o, în numele Sfântului Duh care a împlinit legea în toată a ei desăvârşire.
    Binecuvântarea lui Dumnezeu Tatăl care cu cuvântul a zidit lumea, să fie pururea cu mine ......!
    Binecuvântarea Domnului Isus Hristos, fiul Marelui Dumnezeu, să fie pururea cu mine.....!
    Binecuvântarea Sfântului Duh cu cele mai scumpe daruri ale Sale, să fie pururea cu mine ... !
    Doamne, norii grei ai nenorocirilor şi ai supărarilor se abat asupra capului meu şi întristările sfâşietoare mă copleşesc, dar mă mângăi că Tu mă iubeşti şi această încredinţare mă încurajează. Plin(ă) de nadejde în dragostea şi bunătatea Ta, nu voi lăsa să mă biruiască împotrivirile soartei, ci mă voi lupta cu curaj, căci numai cu ajutorul Tău voi reuşi.
    La tine, dar Preabunule Doamne, alerg şi mă rog: vino grabnic şi mă mântuie cu puterea Ta, cu mila Ta, precum ai mântuit şi pe Petru cel ce venea pe apă; întinde-mi mâna ca şi lui şi mai presus Doamne dă-mi sănătate şi..........(se spune o singură dorinţă).
    Doamne, ai milă şi nu zăbovi şi primeşte cu bunătatea Ta rugaciunea mea ce o fac către Tine, apără-mă cu Harul Tău şi ajută-mă sa fiu statornic în angajamentul ce-l iau faţă de Tine: de a da o bucată de pâine la săraci şi de a mă ruga pentru cei aflaţi în primejdii sau suferinţă şi pentru mântuirea tuturor oamenilor.
    Trimite Doamne binecuvantarea Ta peste duşmanii mei cunoscuţi....(se spune numele) şi necunoscuţi şi iîdreaptă-i cu gânduri bune spre mine şi spre toţi ai casei mele.
    Tu Doamne, doreşti ca omul să trăiască în unire şi dragoste pe pământ.
    Fă-i şi pe cei ce mă asupresc, mă urăsc, mă chinuiesc, ma năpăstuiesc, mă descurajează, ma desconsideră, să cunoască milostivirea Ta şi luminează-le Tu , Doamne, inima lor şi fă-o primitoare de dragoste, ca să trăim în deplină unire, cu inima curată şi ne iartă nouă greşelile, precum iertăm celor ce ne greşesc noua. AMIN!

     

  •  
    • 9 mesaje
    20 Apr 2011, 00:36
    0 1
    fetelor...rugaciunea asta ...mi se pare ca e asemanatoare cu cea a sf anton ...de la catolici...eu am tnut postul sf anton...9 marti la rand..s-au promis schimbari majore ca in cazut acestei rugaciuni...n-am vazut sau simtit nimic special...acuma depinde de om.......oricum...succes mult va doresc
  •  
    • 4346 mesaje
    20 Apr 2011, 23:28
    1 0
    s au promis???? nicio novena nu functioneaza ca un demers magic....Dzeu iti da in functie de ce e bine pt tine ...deci nu orice cerere se si indeplineste..daca nu e spre folosul tau....si sa nu mai zic de lipsa credintei....fara asta totul e multime vida
  •  
    • 2 mesaje
    1 Aug 2011, 01:47
    0 0
    Se poate spune rugaciunea zilnic?fara a avea o lumanare aprinsa?de exemplu înainte de dormit?ASA se împlinește sau??0
  •  
    • 4346 mesaje
    1 Aug 2011, 09:10
    4 0
    se implineste daca stai in cap si asa o spui!!!!!!!!!!!!!!! ti am raspuns si pe celalalt topic..atata timp catai impresia ca novenele sunt ritualuri magice pot sa tot aprinzi la lumanari , candele chiar si becul daca vrei.....fara credinta tot degeaba
  •  
    • 2 mesaje
    29 Mai 2012, 11:52
    1 0
    Fetelor, am spus si eu rugaciunea aceasta, in cel mai greu moment al vietii mele, cand doctorii imi spuneau ca nu pot avea copii... Am spus-o timp de 9 luni cu sufletul plin de credinta si speranta, si dupa 2 luni, am ramas gravida. Acum am o fetita superba, de aproape 20 de luni. Ii multumesclui Dumnezeu si fecioarei Maria, de fiecare data cand privesc in ochii micutului meu ingeras ca mi l-a dat. 

    Acest mesaj a fost editat de către ioannoula: 29 Mai 2012, 11:53
  •  
    • 2 mesaje
    29 Mai 2012, 12:14
    2 0
    ioannoula said:
    Fetelor, am spus si eu rugaciunea aceasta, in cel mai greu moment al vietii mele, cand doctorii imi spuneau ca nu pot avea copii... Am spus-o timp de 9 luni cu sufletul plin de credinta si speranta, si dupa 2 luni, am ramas gravida. Acum am o fetita superba, de aproape 20 de luni. Ii multumesclui Dumnezeu si fecioarei Maria, de fiecare data cand privesc in ochii micutului meu ingeras ca mi l-a dat. 

     


    Acest mesaj a fost editat de către ioannoula: 29 Mai 2012, 20:23
  •  
    • 1 mesaje
    14 Apr 2013, 10:06
    0 0
    Neata Am si eu o problema,destul de mare..am o prietena de mult timp,insa acum 4 ani ne-am apropiat foooarte mult..stiti cum sunt doua prietene bune-peste  tot impreuna. Insa anul acesta legatura a inceput,incetul cu incetul,sa se destrame. Nu mai suntem cum eram,nimic..am decoperit rugaciunea Sf Marta si inca o rugaciune facatoare de minuni si vad ca parca e mai  bine intre noi doua. Acum,intrebarea mea este: exista rugaciuni pt prietenie?sau rugaciuni care sa ma ajute in situatia mea?

    P.S: inainte de  a critica,tin sa va anunt ca nu ma rog numai la necaz,inca din copilarie  rugaciunea este nelipsita. 
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Apr 2013, 12:04
    1 1
    rugaciunea e rugaciune indiferent pt ce intentie o spui