Relatie tata-fiu subreda

  •  
    • 2 mesaje
    18 Mai 2020, 18:33
    6 0
    Salut, nu stiu daca sunt unde trebuie, dar poate cineva de aici a mai fost intr o situatie asemanatoare sau are o idee despre. Tatal si fratele meu (20 ani) sunt mai mereu in conflict, tata ii arata fratelui in moduri repetate ca nu are incredere in el, nu il considera capabil sa se descurce in diverse situatii, nu il trateaza ca pe un adult, mai degraba ca pe un copil mic si cam greu de cap.Mentionez ca nu a facut nimic niciodata care sa l determine pe tata sa nu mai creada in el. Bun, ce ma ingrijoreaza e ca odata ce fratele meu va termina facultatea si va fi pe cont propriu se va produce o ruptura intre ei, e ceva ce pot face eu sa impiedic asta? Suntem constienti ca tatal nu se va schimba la varsta asta, dar totusi, din perspectiva de fiu, cum il va afecta relatia asta proasta cu tatal pe frate? Ii va prelua modelul instinctiv cand va avea propria lui familie? Vor ramane lacune emotionale rezultate din conflictele cu tatal? E ceva ce pot face eu? Pentru relatia lor sau pentru fiecare dintre ei in parte? Oricum, multumesc celor care isi vor gasi timp sa raspunda. Apreciez, chit ca e o critica sau altceva.