Nimic bun nu se mai intampla

  •  
    • 2 mesaje
    17 Dec 2019, 20:09
    0 0
    Salut. Pe scurt din vara anului 2012 cand am avut o relatie cu o fata timp de un an de zile, dupa despartire nimic nu mai merge spre bine in ciuda faptului ca ma zbat si imi dau interesul sa o scot la capete. Dupa ce m-am despartit de ea (Sonia sa o numim) din cauza ei si a parintilor ei o perioada nu am vrut sa mai aud de alte relatii dar dupa ce mi-am revenit am vrut sa imi refac viata si sa o iau pe un drum nou. Nu am reusit nici pana in ziua de astazi sa gasesc o fata care sa se lipeasca de mine si sa intemeiem o familie, am vorbit cu fete bune care erau de casa doar ca nu tine mult timp, in momentul in care relatia tinde sa evolueze inspre a intemeia o familie se strica tot fara nici un motiv. Cand m-am despartit de Sonia am schimbat tot inclusiv numerele de telefon, nu avea cum sa mai de-a nimeni de mine... numarul meu il avea fratele meu, mama, tata si cei de la banca. Ei bine nu stiu cum au reusit sa faca rost de numarul meu anumite persoane pe care nu le cunosc si imi ziceau ca Sonia umbla la vrajitoare cu maicasa noaptea sa ma lege si ca o sa-mi para rau toata viata si chestii din astea. Cand am plecat de la ea ultima data chiar si ea a zis ca o sa ma intorc la ea in genunchi sa imi cer iertare si ca nu o sa ma ierte. Si da eu am fost cel care a plecat pentru ca nu mai suportam sa ne tot certam iar eu eram tanar aveam 22 de ani nu mi se parea normal ce se intmpla, de foarte multe ori incercam sa evit certurile dar ea facea mai rau pentru ca zicea ca nu ii ofer atentie si ca nu ma intereseaza de ea. Si acum nu stiu ce sa mai zic sunt pe un punct unde incep sa cred ca traiesc fara un sens pe pamantul asta, an inceput sa ma obisnuiesc cu ideea ca o sa am parte doar de ocazii scurte. Eu nu cred in vrajitorie si alte chestii dar anut trecut am fost la doi preoti renumiti si ei au zis ca da sunt legat si ca ceva de al meu a fost ingropat cu un mort in mormant. Nu stiu ce sa mai zic. Voi ce ma sfatuiti sa fac? Nu stau si astept sa imi cada nimic din cer. Unul din exemple este: In tot acest timp am fost vorbit cu o fata timp de doi ani timp in care ea a fost totul pentru mine si eu pentru ea eram ca aerul, mereu ma suna si voia sa stie in permanenta cum sunt, nu mai vorbea cu alti baieti, la toate prietenele ei le zicea ca abia astepta sa ne mutam imreuna, dupa care vazand ca ne intelegem bine si eram deja ca o familie dormeam la ea sau ea la mine, imi facea de mancare tot ce ii trecea ei prin cap ca mi-ar place... am si stabilit sa ne mutam impreuna, dupa acel moment a mai tinut o saptamana si ne-am despartit pe motiv ca ea inca se mai gandea la fosul ei si ca nu vrea sa il faca sa sufere. Am incercat din rasputeri sa o tin aproape dar a fost imposibil. Acest lucru ma distrus, m-am retras, nu mai am curajul de a incerca din nou sa ma indragostesc.
  •  
    • 144 mesaje
    17 Dec 2019, 23:16
    0 0
    Tu, fără sa conștientizezi cauți motive puerile pentru eșecuri din viața personala, motive ca ,,vrăjitoare,, și ,,preoți renumiți,, care îți confirma asta, așadar sursa problemei e in capul tău! Dacă înțelegi asta și poti trece peste, sunt sigur ca vei avea parte de un viitor mult mai bun decât prezentul plin de ceata in care te-ai pierdut acum. Relațiile merg sau nu merg, e vorba de comunicare sau de pat sau de finanțe sau lipsa încrederii ori a excesului, când vrei mai mult decât poți primi și pui partenera pe fuga.. gândește-te cam cum te vede femeia de langa tine, ce spera de la tine și cum ești pentru ea.. faptul ca nu îți merge bine acum nu trebuie sa te descurajeze, după mult rău vine și mult bine, întotdeauna!
  •  
    • 2 mesaje
    18 Dec 2019, 01:07
    0 0
    Nu, nu caut motive pentru ceia ce se intampla in viata mea. Sunt constient de ceia ce se intampla si stiu cum sa imi asum greselile. Nu m-am plans la nimeni pana acum despre problemele mele dar acum am ajuns intr-un punct unde simt ca nu mai pot sa trec singur peste si simt nevoia sa ma descarc putin sa vorbec cu cineva despe asta si sa vad ce parere au si alte persoane.

    Nu cred in vrajitorie sau in alte minuni ceia ce si se vede ca timp de 6 ani de zile nu am luat in considerare asa ceva, mai putin vara trecuta cand am mers si am vorbit cu acesti doi preoti ce mi-au zis amandoi acelasi lucru, asta ma pus putin pe ganduri dar in rest nu am treaba. Ce probabilitate este ca doua persoane din locuri diferite din romania sa iti zica accelasi lucru? Amandoi au deschis cartea sfanta si au citit despre accelasi lucru doar ca cu alte cuvinte. Oricum probabil nu sunt suficient de credincios dar nici nu ma las dus de nas destul de usor.

    Eu iti multumesc foarte mult ca ai avut rabdare sa citesti tot ceia ce am scris, apreciez si faptul ca ai raspuns.

    Cu fata asta, am fost atent la toate miscarile cate le-am facut pentru ca imi placea foarte mult de ea, nu am fost posesiv i-am lasat libertatea care si-a dorit-o si a decurs totul natural fara a face ceva in plus, eram foarte obisnuiti unul cu altul si nici o data nu ne lasam sa intervina monotonia intre noi... tot timpul faceam chestii noi si ne surprindeam placut, nu eram doar munca, acasa, somn si a doua zi de la capat. Ii duceam o floare si fara sa fie o ocazie speciala, doar asa pentru ca imi placea sa o vad fericita si se vedea in ochi ei asta. Cand veneam pe neasteptate cu o floare fara sa fi fost vreo ocazie speciala incepea sa planga si ma lua in brate de parca ziceai ca este ultima data cand ne vedem.

    Au fost si momente in care probabil era un sambure de neintelegere intre noi ca nu a fost totul perfect roz, dar mereu mi-am pastrat calmul si m-am gandit bine la ceia ce zic sa nu o supar si fara sa urlu sau sa plec lasand-o cu ochi in soare. 

    Fata asta a fost doar un exemplu dar in 6 ani de zile sau intamplat mult mai multe. Ea a fost si ultima cu care am fost.


    Inainte de fata asta a fost o alta fata care am cunoscut-o intamplator acasa la un prieten, am mers sa ii fac o diagnoza la o masina, era foarte buna prietena cu sora lui. Ea sa bagat in seama cu mine si tot vorbea despre masini, eu fiind pasionat inrait de acest sector am ascultat cu placere ceia ce zicea plus ca o mai si corectam cand zicea cate ceva gresit. Ei ia placut ca o corectam si ca nu aprob absolut tot ce zice ea, de obicei ea asa era obisnuita pentru ca baieti sa ajunga la ea aprobau absolut tot ce zicea (era si frumoasa rau) . Ok a trecut si asta si m-am dus acasa fara nici o problema, dupa ce am iesit pe poarta deja uitasem complet de ea. Nu ma asteptam sa o mai vad vreodata.

    Dupa un timp... sora prietenului meu mi-a zis, ba vezi ca asta te place dar ii este rusine sa se bage in seama cu tine, ok zic eu... lasa ca rezolv eu si i-am dat doar un simplu mesaj cu un emoticon si de aici a inceput tot, in acceiasi seara a vrut sa se intalneasca cu mine si chiar ea sa intins spre mine sa ma sarute inainte sa o las acasa. Eram putin uimit nu mi se intamplase asa ceva nici o data era prima data cand de la un simplu mesaj sa mearga totul asa de fluid. Noi amandoi atunci cand ne-am cunoscut eram in romania veniti in vacanta din uk. 

    Intr-o luna cat am stat noi acasa deja era destul de avansata relatia si cand ne-am intors in uk am decis sa ne mutam impreuna parintii ei fiind total de acord, vreo 7 luni totul a fost perfect pana am mers din nou acasa in in romania cu gandul sa facem cununia. Dupa ce am ajuns acasas intr-o saptamana sa stricat tot... am anulat cununia, parca era alta femeie nu mai era cea care a stat in casa cu mine timp de 7 luni. Ok a trecut si asta, nu ne-am certat ramasesem prieteni totul a decurs cu vorba buna ea sa maritat in scurt timp cu altcineva si intre timp ia venit si un copil. Am fost la nunta lor, toate bune si frumoase. Dupa un an si ceva de casnicie si-a facut cont fals de facebook sa poata vorbi cu mine, voia sa vina la mine cu tot cu fetita pentru ca sotul ei era betiv se comporta urat si nici nu reusea sa stranga bani, voia stabilitate financiara si un tata pentru fetita ei. Nu i-am mai raspuns la mesaje pentru ca nu am vrut sa ma trezesc cu ea la usa si deja vorbeam cu cealalta fata la care tineam foarte mult, ea nu stia ca vorbesc cu cineva... a aflat dupa aia si m-a lasat in pace chiar si-a cerut si scuze.

    Asta mi-a fost norocul, soarta nu stiu cum sa ii mai spun. Nu stiu cu ce am gresit, am incercat sa aflu unde ne-am impotmolit si am discutat cu ea dupa un timp si ca explicatie mi-a dat ca a fost o proasta, credea ca da de fat frumos si ca nu a fost vina mea si a tras toata vina asupra ei.

    Acum incep sa realizez ca in mod inconstient pentru a nu avea mult timp sa ma gandesc la multe din cele intamplate in ultimul timp m-am afundat in munca asa de mult incat sa nu am timp de nimic altceva, am ajuns sa lucrez 10-14 ore pe zi si chiar si duminica uneori.

    Din acest motiv am si ajuns sa scriu aici, trebuie sa fac cumva sa ies din acest impas si am simtit nevoia sa povestesc la cineva ceia ce ma apasa, poate asa reusesc sa ma eliberz si sa fac loc la alte experiente noi. Desi nu cred ca ma va ajuta cu nimic. Maxim o sa primesc niste critici de la niste oameni pe care nu ii cunosc, dar asa pot afla si eu cum ma vad alte persoane din afara mediului in care treiesc. Pentru ca in realitate nimeni nu spune ce crede cu adevarat si toti se comporta frumos cu mine din diferite motive.

    Oricare ar fi parerile voastre si sfaturile sunt bine primite. Si va multumesc celor care va rupeti din timpul vostru sa cititi ceia ce am scris.