din bruneta....mai blonda...

•  
    • 39 mesaje
    4 Sep 2008, 14:38
    0 0
    sunt vopsita brunet de cateva luni.,culoarea naturala a parului meu fiind un saten mediu...imi place cum sta si asa,dar parca m`ar tenta curiozitatea sa vad cum mi-ar sta si mai deschis.nu chiar blonda ci mai degraba gen beyonce sau jessica alba..un saten asa cu suvite blonde....intrebarea mea este daca trebuie sa`mi decolorez tot parul?nici o vopsea nu prinde pe brunet?....nu de altceva dar am un par destul de bogat si sanatos...nu prea as vrea sa mi`l distrug....oricum daca m`as face ,m`as face la un stilist sau undeva care lucreaza bn si cu produse profesionale..dar parca totusi mi`e frica....voi ce parare aveti,mai ales cele care ati trecut prin asa ceva?
  •  
    • 2001 mesaje
    4 Sep 2008, 14:52
    1 0
    buna ANA!eu sunt bruneta,si credeam ca blonda n-am sa ma fac niciodata....acum 6 ani am inceput sa ma fac suvite blonde iar stilista mea se intreba cum mi-ar sta blonda?vreau sa-ti zic ca m-a pus pe ganduri si am inceput sa-mi fac suvite blonde din ce in ce mai dese .....am vazut ca-mi sta chiar bine si timp de 2 ani asa am procedat,apoi pur si simplu la ziua mea de nastere am vrut o schimbare totala de look si m-am facut blonda....de atunci nu pot sa-mi inchipui ca mi-ar sta bine cu alta culoare....toti prietenii au ramas cu gura cascata ca sa nu mai zic de sot ul meu,desi ura femeile blonde(pur si simplu nu-i placea)mi-a zis ca asta e culoarea care ma prinde cel mai bine

la tine nu stiu daca ti se deschide numai din vopsea,chiar daca mergi la salon....negru iese a in poienita de greu de pe par fara decolorare
  •  
    • 39 mesaje
    4 Sep 2008, 21:09
    1 0
    eu nu vreau sa ma fac chiar blonda...doar mai deschis...poate o sa ma plictisesc si parca vad ca dupa cateva luni as reveni la brunet...dar as incerca doar ca mie frica sa nu`mi stric parul...ma gandeam ca daca nu ma mai vopsesc nu sar putea sa iasa vopseaua ca observ ca la fiecare spalare se mai duce?...
  •  
    • 86 mesaje
    4 Sep 2008, 22:34
    0 1
    Buna exact in aceeasi situatie am fost eu cam acum un an...de la bruneta..vroiam sa-mi deschid parul..bine...eu am vrut blond si am avut si ghinionul sa ma duc la un salon (ce se vrea a fi profesionist) unde coafeza mi-a decapat parul de 2 ori...in aceeasi seara...si rezultatul a fost un par ca matura...macar ca si eu il aveam destul de lung si sanatos. O mare parte din vina am avut-o si eu pentru ca stiam ca din brunet nu se poate ajunge la o culoare mai deschisa decat prin decapaj...sau decolorare...dar niciodata nu mi-am imaginat ca imi va afecta atat de tare parul. Am fost blonda, normal...si intre timp am revenit la o culoare mai inchisa..nu chiar negru...dar inchisa.Si de un an ma tot tund si imi ingrijesc parul ca sa-si revina. Sfatul meu e sa te gandesti foarte bine...sa nu te decolorezi singura si daca mergi la salon sa il alegi cu foarte mare atentie, ca sunt multe nepricepute. Nu poti obtine o culoare mai deschisa decat prin decolorare...sau daca iti faci suvite...dar nu te sfatuiesc. Mai bine astepti sa iti creasca parul si incerci apoi. O sa regreti foarte tare daca iti distrugi parul, mai ales acum cand e atat de sanatos. Te pup
  •  
    • 686 mesaje
    4 Sep 2008, 23:58
    0 0
    buna.Eu tocmai intrasem sa deschid un topic...culmea cred ca foloseam aceleasi cuvinteSi eu am aceeasi problema si zilele astea ma cam chinui sa caut un salon bun.Sunt ff nemultumita de multe saloane la care am fost,nu exista profesionisti!Eu te sfatuiesc sa iti lasi parul sa creasca si abia atunci sa incerci nuanta mai deschisa.Eu asa am facut si acum am tot parul natural (saten inchis) si vreau la fel ca tine o nuanta mai deschisa.Sa vedem ce iese.Bafta!
  •  
    • 39 mesaje
    5 Sep 2008, 00:24
    0 0
    pai momentan am decis sa nu ma mai vopsesc...numai mie frica ca o sa se vad diferenta tare la radacini...acuma o sa vad eu...eu am o colega care s-a facut blonda cu o vopsea profesionala fara a se decolora dar pe parul ei saten mai deschis....de aia ma gandeam ca poate daca as reveni la culoarea mea naturala nu as avea nevoie de decolorare....oricum in curand o sa vreau sa ma tund putin si atunci o sa`l intreb pe stilist ce parere are...
  •  
    • 48 mesaje
    5 Sep 2008, 01:49
    0 0
    Daca tot va plangeti ca nimeriti numai in saloane cu personal ne-profesionist..atunci de ce nu va duce-ti macar la niste saloane renumite.Intrati pe Divahair.ro, si acolo gasiti o gramada de saloane bune.Va pup si bafta!
  •  
    • 2 mesaje
    13 Sep 2008, 21:34
    0 0
    daca tot parul tau este acum culoarea naturala poti folosi Cover Line ...iti deschis parul cu 3-4 nuante si nu e nevoie de decolorant
    eu aveam parul brunet inchis si mi-a iesit un blond platinat super..fara decolorare!
  •  
    • 8 mesaje
    14 Sep 2008, 05:30
    0 0
    Buna anamarya18 !

Dupa parerea mea de hair stylist ti-as recomanda sa nu te mai vopsesti urmatoarele 3-4 luni, sa lasi parul sa respire, sa iasa cat se poate de mult culoarea neagra din par . (*Acestia sunt pasii care trebuie urmati pt a nu face rau parului) Pana trec astea 3-4 luni ai timp suficient sa te interesezi de un salon unde cunostintele tale au mai fost si au avut rezultate pozitive. De cat timp iti vopsesti parul brunet? Cat e de lung parul tau? aceste mici detalii conteaza f mult. Eu una nu ti-as recomanda sa te faci blonda blonda, incearca pt prima data un saten deschis (care o sa fie in partea de sus a parului *nu ma refer la radacina ci la parul din fata) combinat cu un chocolate brown ( in partea de jos a parului * in spate* sa nu creez confuzii

PS. Nu uita: Inainte cu o seara sa treci la schimbarea asta radicala sa folosesti o masca de par pt 30 de minute iar dupa ce ti-ai decolorat parul ar fii ideal daca ai lasa masca de par peste noapte, nu ai mai avea de a face cu dry frizzy hair si in acest fel parul tau isi va revenii la stralucirea normala.
  •  
    • 28 mesaje
    14 Sep 2008, 06:51
    0 0
    Buna!
    Si eu am fost bruneta pana acum un an.. si dupa 2 luni de la ultima vopsire, mi-a venit ideea de a ma face blonda.
    Stilista mea m-a refuzat din start, pentru a nu-mi distruge parul. Ar mai fi fost o solutie, sa-l decoloram in etape.
    Dar n-am vrut. Asa ca, m-am interesat, si am inteles ca in magazinele de cosmetice este un decolorant de la L`Oreal: Eclair Clair se numeste. Vreau sa-ti spun ca in aceeasi zi l-am decolorat cu ala, si l-am vopsit cu Garnier. Am avut nuanta foarte frumoasa numai de la decolorantul acela, dar am vrut totusi sa fie nuanta vopselei. Mi-a ramas un par moale, stralucitor. M-am mirat, mai ales ca fiind dependenta de placa, am si inceput sa bag placa in el.
    Stilista mea si-a facut cruce cand a auzit ce am facut, si mai aveam si par in cap.
    Chiar alaltaieri am fost sa intreb cat mai este o cutie, ca as vrea sa ma deschid din nou. 45 lei. Nu stiu cat ai tu de des si lung parul. Eu il am foarte des si destul de lung, iar atunci mi-au trebuit 2 cutii.
    Bafta!
  •  
    • 1 mesaje
    1 Oct 2008, 15:07
    0 0
    Salut sunt oarecum disperata in ultimele zile ... am avut un soc .. sub"sfaturile"surorii mele m-am dus la un salon sa imi mai inchid putin parul pentru k devenise iar saten-bondutz la varfuri .. ideea a fost sa ma fac o culoare mai inchisa saten inchis ... nu a fost la prima mea incercare(datile trecute revenind iar la o culoare mai deschisa) ...coafeza a folosit o vopsea de la matrix profesionala saten inchis (cum am mai zis ) cand m-a uscat surpriza eram bruneta .. negru pur fiind todeauna blondutza si parul meu natural fiind saten deschis acum k sunt vopsita de 4 zile ma dua de ceasul mortii, imi doresc sa revin la un saten macar putin mai deschis ... nu negru in lumina are reflexe maronii dar asa e negru pur.
    Sunt total fara speranta ...
    mi s'a zis k brunetul iese in o jumatate de an ... dar eu nu m-am facut negru .. nu-i corect !imi vine sa iau foarfeca sa il tund
    nici sa il decolorez nu pot e subtire firul de par
    Credeti k face rau parului dak il spal mai des?(o data la 2 zile) in speranta k se va lua vopseaua mai repede macar intr-o luna 2 sa fiu oarecum satena
    este rezistenta vopseaua profesionala de la matrix .. si nu a gresit tipa de la salon cand m-a facut pt k dupa prima spalare apa era maronie nicidecum negru ? deprimanta stare
  •  
    • 4412 mesaje
    1 Oct 2008, 15:16
    0 0
    Se mai estompeaza culoarea insa nu f mult.Acela este satenul inchis..aproape negru.Poate nu ati stiut voi sa explicati nuanta.Dar totusi nu ai vazut- o in catalog ?Normal este sa iti arate inainte nuanta pe care urmeaza sa o foloseasca./imi pare f rau pt tine,am patit-o si eu o data..Poate te obisnuiesti asa pentru o vreme,daca iti sta bineDaca nu faci un decapaj si gata.
  •  
    • 2385 mesaje
    1 Oct 2008, 15:28
    0 0
    corina, si pe mine ma bate gandul sa-mi fac suvite blonde, apoi blonda, dar mi-e teama sa nu mi se strice parul, mai ales ca e lung si imi cam cade destul.
  •  
    • 2001 mesaje
    1 Oct 2008, 20:41
    0 0
    printe,eu am avantajul ca ma tund o data la o luna jumate,asa se regenereaza mereu
  •  
    • 2385 mesaje
    3 Oct 2008, 16:07
    0 0
    corina, ai par mediu sau scurt?
  •  
    • 2001 mesaje
    3 Oct 2008, 17:58
    0 0
    scurt,am exact tunsoarea lui TEO,asa il port de cativa ani buni......l-am avut si mai lung,dar ma maturizeaza ......iar sotului meu ii place cum imi sta tunsa scurt
  •  
    • 686 mesaje
    3 Oct 2008, 22:36
    0 0
    boanaalina..parca ai fi scris in locul meu si eu am facut exact acelasi lucru in loc de garnier am folosit tot l'oreal casting si a iesit bine.La fel am fost sfatuita sa NU dar nah..cand ti se pune pata nu mai ai scapare (cel putin eu).
  •  
    • 10186 mesaje
    4 Oct 2008, 01:33
    0 0
    Eu de ani buni ma vopsesc blonda cu Londa fara decolorare prealabila.
    Vara asta am incercat si eu un blond inchis (15 in loc de 18 cat foloseam) si m-am ales cu un saten inchis de tot, M-am spalat pe cap in fiecare zi in speranta ca o sa se mai deschida, s-a mai deschis un pic in sensul ca la soare aveam reflexe incerte blonde dar tot saten inchis eram.
    Dupa o luna, prietena mea mi-a aplicat tot Londa blond platinat, numarul 19, un numar mai deschis decat ce foloseam inainte, dar combinand un pic lichidul decolorant (se cheama oxidant nu stiu de ce) de la vopsea cu unul un pic mai slab. Si am un blond frumos ca mierea, plus o tunsoare pe par mediu spre lung care imi place foarte mult.
  •  
    • 46 mesaje
    20 Nov 2013, 00:55
    0 0
    Eu m-am decolorat cu COLOR OFF ,ESTE UN DECOLORANT RUSESC CE NU CONTINE AMONIAC, sunt foarte multumita, il recomand, chear nu mi-a ars parul si nu credeam ca este posibil!!

L-am gasit aici: https://www.facebook.com/ColorOffDeLaEstelProfessional