Stari de rau inainte de ciclu

  •  
    • 26 mesaje
    15 Aug 2008, 15:32
    23 20
    Nu stiu daca mai sunt si alte eve care se confrunta cu asa ceva.
    Eu de vreo cateva luni ma confrunt cu un calvar inainte de ciclu.
    Am ameteli puternice, imi tremura corpul, frisoane, dureri abdominale, lipsa poftei de mancare si o stare generala proasta. In ultimele luni, in ziua anterioara ciclului ajung la camera de garda de rau ce imi este. Iau inainte de ciclu, 5 zile, calciu si magne B6 dar nu ma ajuta foarte mult. Ce sa mai fac????

    Astept sfaturile voastre pentru care va multumesc anticipat.
  •  
    • 1431 mesaje
    15 Aug 2008, 15:47
    6 3
    salutare
    si mie imi este rau inainte sa imi vina ciclul , dar nici chiar asa !
    medicii ce au zis ? nu ai facut niste investigatii?
    eu am dureri de ovare , cateodata ameteli , dureri de cap si o stare generala haioasa
    sanatate
  •  
    • 97 mesaje
    15 Aug 2008, 15:56
    4 5
    eu de 10 ani stau in prima zi cu medicamente sau beau ceai de salvie ca poate imi calmeaza durerea.daca stau in pat ma ia mai tare durerea si daca stau in picioare si fac ceva nu ma doare asa tare.sfat pt tine e sa vezi ce sunt cu starile,sincer acum cere medicului de familie o trimitere spre spital ca sa vezi de ce te doare asa tare pt ca una e sa te doara de cativa ani si sa ai simptome comune si alta e sa patesti ca tine.banuiesc ca te tine si 7 zile menstruatia,nu?mergi la doctor si poate te ajuta.nu sta asa ca o sa-ti fie mereu rau,mai bine te rezolvi acum si data viitoare o sa-ti fie mai bine.pup si ai grija de tine
  •  
    • 331 mesaje
    15 Aug 2008, 16:02
    3 4
    si eu patesc la fel,ba mai mult,am si lesinat de 2 ori...ginecologul meu ma crede sclifosita am impresia...m-am speriat cand mi-a venit ft rau si am fost acasa singura cu bb de un an,m-am intins in camera pe covor,pe bb l-am pus langa mine sa nu cumva sa lesin si el cine stie ce face prin casa...toate astea de un an , cand am nascut al doilea copil cu cezariana...nici eu nu mai stiu ce sa fac,am postat si pe ginecologie.ro dar ,pana acum, niciun raspuns...
  •  
    • 26 mesaje
    15 Aug 2008, 16:39
    9 6
    Mi-am facut tot felul de investigatii si..............sunt sanatoasa. N-am nimic. Dar eu simt ca mor inainte sa-mi vina ciclul. Imi doresc sa nu mai vina.
    Am 35 de ani deci nu e menopauza.
    Doctorii spun ca e normal ca inainte de ciclul noi femeile sa ne simtim mai putin bine. Dar mie imi este foarte rau. Iau disperata calciu si magneziu ca altfel simt ca lesin din cauza ametelilor si a starii generale proaste. Asta mi se intampla cam de juma de an.
    Inainte ma durea putin burta in ziua de dinainte si atat.
    Acu ma ia cu o saptamana inainte iar in ziua de dinainte imi este foarte rau. Slava Domnului ca nu ma tine mai mult de 5 zile.

    Dar e foarte suparator.
  •  
    • 134 mesaje
    15 Aug 2008, 18:04
    9 5
    Durerile foarte mari inainte de ciclu si in timpul ciclului se datoreaza in mare parte endometriozei, ea este cauza principala. Si eu am avut toata viata dureri asa de mari incat ajungeam sa vomit si sa tremur. Acum am inceput un tratament cu Vitex Fruit si cu Evening Primrose, am auzit ca sunt cele mai bune pentru toate manifestarile neplacute de dinainte si din timpul ciclului. Le iau de 2 luni si abia acum am avut un ciclu fara nici o durere, deci la mine a fost foarte eficient . Incercati si voi, poate va va ajuta. Trebuie doar sa aveti rabdare sa urmati acest tratament un timp mai indelungat.
  •  
    • 112 mesaje
    15 Aug 2008, 23:41
    4 6
    mda..aceeasi problema o am si eu..in prima zi de ciclu imi vine sa ma urc pe pereti de durere..ma ia cu ameteli, tremur, ard...si ii dau cu calmante ca altfel nu se poate. Am fost la un control si mi s-a spus ca am distrofie chistica ovariana. Am urmat un tratament cu injectii, antibiotic &antiinflamator..si acum urmeaza sa ma duc iar la un control...
  •  
    • 572 mesaje
    17 Aug 2008, 05:09
    3 2
    power women ai nascut ,ai copii? de curiozitate si eu sunt aprox. virsta ta si am aceleasi probleme de vreo 4-5 luni. nu am copii si nu am ramas insarcinata niciodata/ mi-am facut un control general acum citeva zile , sunt sanatoasa tun (mi s-a recomandat vitamina d dar am sa merg sa stau la ocean citeva zile la soare sa inmagazinez cit pot de multa vit D ) si am un PAP luni . sper sa fie bine si ala . Nu am idee de la ce vin starile astea dureri de cap , stari de voma ameteli pina la lesin si intepaturi in burta si sini f.f.f sensibili (eu nu prea sunt dotata de la natura in zona asta nu inteleg exact ce doare acolo da doare rau ).
  •  
    • 1995 mesaje
    17 Aug 2008, 13:30
    4 4
    In mod normal medicul ginecolog ar fi trebuit sa iti prescrie totusi niste medicamente/vitamine/minerale, chiar daca in urma investigatiilor a reiesit ca esti sanatoasa. Eu aveam astfel de stari de rau, cand am avut o lipsa puternica de calciu si magneziu in organism. Evening primerose e folositor, dar citeste cu atentie prospectul. S-ar putea sa ai si o carenta de vitamina E. Incearca sa mananci un meniu vegetarian (fara carne cu cel putin doua zile inainte de ciclu), eventual lacto-vegetarian. Poti incerca si sa bei ceai de galbenele cu cel putin 8 zile inainte de data menstruatiei. Cu toate ca in mod normal nu ai de ce sa iti faci griji pentru Doamne fereste, intrarea in perioada premenopauza, un regim de viata cat mai sanatos nu strica. Ma refer aici in primul rand la alimentatie si eventual, miscare. Exista in supermarketuri lapte de soia. Nu ti-l recomand pe cel romanesc, are un gust groaznic. Exista un produs australian, So good, pe care ti-l recomand, cate o cana in fiecare zi, nu este indicat sa bei mai mult. Si soia are restrictiile ei. Sper sa te ajute sfaturile mele.
  •  
    • 26 mesaje
    17 Aug 2008, 15:13
    3 1
    Nu am nascut si am doua avorturi spontane la activ. Am avut o rana pe col pe care am cauterizat-o si acum 6 luni mi-am facut papanicolau care a iesit bine.
    Merg regulat la ginecolog dar poate ca nu am gasit un medic competent care sa ma jute sa trec de starile astea urate de dinainte de ciclu.
    O sa tin cont de sfaturile voastre si va multumesc pentru ele.

    Multa sanatate!
  •  
    • 99 mesaje
    17 Aug 2008, 15:21
    7 1
    eu zic sati faci niste analize hormonale si citeste pe net despre ceai patrunjel si fata mea are duderii mari la ciclu si a prmit medicamente dar nu stiu daca se gaseste la voi NAXIN si ai dau ceai de patrunjel o saptamana anainte de ciclu si ajuta sa stii
  •  
    • 1 mesaje
    5 Iul 2018, 12:08
    0 1
    La mine endometrioza e de vina! Am albit de durere! Sunt operata ..am avut o tumoră pe abdomen de 12 cm..apoi sa extins la ovare și acum mă confrunt cu aceste dureri groaznice, căderi de calciu, amețeli, scaune proaste! E boala urâtă cu simptome groaznice!