Compunere cu inceput dat...

  •  
    • 480 mesaje
    13 Aug 2008, 11:45
    0 0
    Dragele mele, Eve,
    va mai amintiti cand, eleve fiind, primeam ca tema o compunere in care era prezentat inceputul, iar noi trebuia sa dam frau liber imaginatiei si sa continuam fragmentul?
    povestea incepe astfel:
    "a fost odata ca niciodata o eva care naviga pe un site de matrimoniale. azi s-a amuzat de poza lui X, maine de replica unui misogin, pana cand, intr-o zi, i-a pierit zambetul de pe buze. Nu mare i-a fost mirarea cand, la rubrica "sunt barbat, caut femeie", descopera cu poza si date personale pe sotul unei colege...care era in cautare de aventura..."
    de atunci, eva se intreaba ce sa faca, sa-i spuna Ilenei Cosanzene despre Balaurul ei sau nu?...
  •  
    • 8901 mesaje
    13 Aug 2008, 11:49
    0 0
    niciodata!
    nu ai drepturi de genul asta.
    sezi pe curul tau, ca sezi bine. cea mai sifonata ai sa iesi tu.
  •  
    • 8253 mesaje
    13 Aug 2008, 11:50
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 9367 mesaje
    13 Aug 2008, 11:53
    0 0
    am zis si io exact ce a zis dili. dar, evident, nu completasem numele si parola...

    Adina, eu una as prefera sa stiu daca as fi inselata.
    faza cu anonima e ok, parerea mea.
    desi nu ar avea aceeasi credibilitate, m-as convinge acolo...
  •  
    • 8253 mesaje
    13 Aug 2008, 11:54
    0 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 137 mesaje
    13 Aug 2008, 11:56
    0 0
    Nuuu,categoric nuuu!!
    asta nu-i problema ta!
  •  
    • 480 mesaje
    13 Aug 2008, 11:59
    0 0
    ...va spun ca am fost ravasita...stiu cat munceste fata asta pentru a spori veniturile familiei, cat de implicata este in educatia copilului lor si, nu in ultimul rand, cat il iubeste...
    ...e revoltator, dar nu ma simt capabila sa ii spun ce am vazut...
  •  
    • 8253 mesaje
    13 Aug 2008, 12:02
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 77 mesaje
    13 Aug 2008, 12:13
    0 0
    si me mi-a aratat cineva pe un fost sef de-al meu pe un site de genul asta, love happens sau cam asa, nu-mi venea sa cred, pozica, frumos, mai era si-o bunaciune de barbat, iami-iami...

    mereu ma amuzam cu colega care il gasise de faza, love happens, ha? bravos, nene

    lasa-l in kilu' meu si pe mielu' asta al tau, ce rost are???
  •  
    • 2293 mesaje
    13 Aug 2008, 12:18
    0 0
    da, ii spui colegei.
  •  
    • 21507 mesaje
    13 Aug 2008, 12:34
    0 0
    nu-i spune,nu e treaba ta ..v-ati gindit macar o secunda ca omul respectiv,poate nici macar nu stie ca are cont pe-acolo?..casatorit si si-a mai pus si poza?!..nu prea merge,parerea mea..oricum ar fi,nu e treaba ta sa spui ceva
  •  
    • 8253 mesaje
    13 Aug 2008, 12:43
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 21507 mesaje
    13 Aug 2008, 12:47
    0 0
    nu-s amuzanta,doar c-am vazut o kestie asemanatoare
  •  
    • 9367 mesaje
    13 Aug 2008, 12:49
    0 0
    dar daca i-ar da, tot de pe nick necunoscut, lu i link-ul?
    cu o adnotare gen: deocamdata stiu doar eu. daca nu pe potolesti o sa stie si nevasta-ta.

    (de ce n-au emoticunul ala mov aici? )
  •  
    • 256 mesaje
    13 Aug 2008, 12:53
    0 0
    nu e treaba ta. fiecare isi are grija de |prostul de-acasa", niciuna dintre noi nu se casatorieste cu gandul ca-l vor pazi altele. in plus e f posibil ca ea sa-l ierte, ar fi aiurea sa se simta colega ta jignita sau sa-i fie frica ca vei povesti altor colegi sau ca o judeci..ca razi pe seama ei.
    eu odata i-am spus celei mai bune prietene ca tipul cu care ea era impreuna si dupa care era disperata, iar el o trata ca pe o oarecare ... era in bar cu alta si am cam regretat...
    ea a suferit mult dupa el, s-au despartit, s-au reimpacat si la scurt timp s-au cas si acum se pregatesc de bebe. sunt fericiti?? ei stiu!! nu am prea auzit declaratii si nici nu mi-am mai bagat nasul unde nu-mi fierbe oala.
    cert este ca dupa despartire deseori mi-a "reprosat" ca am fost cruda si intentiile erau cu totul altele..
  •  
    • 8901 mesaje
    13 Aug 2008, 12:58
    0 0
    eu am fost in ipostaza de a sti si de a tacea. m-am foit multe zile pana am hotarat ca nu e treaba mea. era un copil la mijloc, un mojic de barbat care nici acum nu s-a schimbat si o prietena. am ales sa dispar din peisaj sa nu-i complic viata, ca si asa n-o ducea prea bine.
    poate am fost o lasa, insa am crezut ca nu am dreptul sa-i fur si ultima iluzie.
    dati cu pietre, insa credeti-ma ca m-am coit mult pana sa hotarasc asta.
  •  
    • 480 mesaje
    13 Aug 2008, 12:59
    0 0
    adriana,
    asa am gandit si eu. dar, mi se intampla uneori sa ma simt aiurea in prezenta ei, port oarecum povara unei "nedreptati". nu am de gand sa schimb eu lumea, nici sa-i reeduc pe altii. stiu cert, ca, daca as fi fost in locul fetei, as fi preferat sa aflu, apoi as fi verificat. tot la fel de bine stiu ca nu trebuie sa ma iau pe mine ca etalon...
  •  
    • 8253 mesaje
    13 Aug 2008, 13:00
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 8901 mesaje
    13 Aug 2008, 13:06
    0 0
    daca tii neparat sa reechilibrezi tu situatia baga un link de pe o alta adresa.
    punct.
    te vei simti mai bine cand a doua zi o vei vedea cu ochii umflati de plans si cu tot universul ei distrus?
    e alegerea ta.
    si daca-l iarta si continua relatia, ai sa te simti mai bine?
    e un cerc vicios in care n-ai ce cauta.
  •  
    • 1995 mesaje
    13 Aug 2008, 13:07
    0 0
    Nu, nu este cazul sa ii spui prietenei tale. Daca el iti facea tie personal avansuri, era cu totul si cu totul alceva. Este posibil ca tu sa cazi la mijloc, absolut nevinovata, in eventualitatea unui scandal ca urmare a faptului ca ai fi sincera si integra cu ea, si i-ai spune. El nu te va ierta pentru ca l-ai dat de gol. Iar ea? Depinde foarte mult de firea ei. Daca vrea sa il pastreze pe el, indiferent de ce ar face, tu vei cadea rau. Vei cadea rau si daca ea se desparte de el pe motivul acesta, pentru ca in mintea ei, multa vreme, tu vei fi cea care aparent ai destramat totul. Chit ca aceasta casnicie a ei, se tinea demult intr-un fir. Deci mai bine nu ii spui. De multe ori, un aparent semn de lasitate, poate insemna cu totul alceva. Inseamna sa ai taria sa o protejezi pe prietena ta, de posibilele rani viitoare. Sa ii mai dai o zi, o luna, un an sau cine stie mai mult, de liniste in familie. In mod normal ea ar trebui sa simta ca e ceva in neregula in mariajul ei, nu crezi?