apa calda dimineata

•  
    • 2234 mesaje
    3 Mai 2004, 22:03
    0 0
    hei fetelor cum ati petrecut voi? cum sunt cam plictisita si lipsita de chef de viata o sa va mai trantesc o intrebare. va aduceti aminte ca v-am zis eu despre cura cu apa care dupa parerea mea e o maaaare idiotenie. adica sa bei pana la 3 litri de apa pe namancate mi se pare dovada clara de ********(mai bine pun eu stelute sa nu ma baneze astia de pe eva). dar mai exista o chestie despre care am auzit si ras-auzit. dimineata pe stomacul gol se bea o cana de apa calda, aproape fierbinte in care se pune daca tineti neaparat o felie de lamaie. eu as putea sa va explic si de ce cred eu ca functioneaza si cam care ar fi principiul doar ca nu cred ca va intereseaza chimia apei. asa ca o sa trec la intrebare. a incercat cineva? eu am vazut persoane care practica "sportul" asta si imi place silueta lor.
  •  
    • 258 mesaje
    3 Mai 2004, 22:48
    0 1
    Si eu am auzit de reteta asta...de fapt, am citit-o pe undeva, dar nu imi amintesc exact unde...era descrisa ca o excelenta reteta de slabit...dar si de dezintoxicare a organismului. Vestea rea este ca nu am incercat-o niciodata, desi...daca stau bine si ma gandesc,imi pusesem in plan sa o incerc...in fond, efectele nu ar putea fi chiar atat de dezastruoase...
  •  
    • 1026 mesaje
    3 Mai 2004, 23:29
    0 0
    eu beau aproape in fiecare dimineata pe burta goala o lamaie stoarsa dar nu in apa calda, ci in rece. Nu o fac pentru a slabi, pentru ca sunt suficient de slaba, ci pentru dezintoxicarea organismului. Daca trebuie cu apa calda, sa imi spui si mie, te rog.
    Cateodata mi-e si frica pentru ca am auzit ca lamaia nu face bine la stomac. Roxanica, stiind ca tu iubesti si stii chimie, te rog, daca se poate, sa imi spui daca lamaia ataca stomacul - probabil ca aciditatea ei sau stiu eu ce nu e buna. (eu probleme nu am avut pana acum, dar nu vreau sa apara nici pe viitor).

Stiu de amestecul de apa calda cu otet de mere (o lingura la un pahar mare de apa), care se bea inainte de masa pentru a elimina grasimile...Pe asta nu am incercat-o, doar am auzit de ea...
  •  
    • 2234 mesaje
    3 Mai 2004, 23:35
    0 0
    in principiu daca nu ai deja probleme si ai o alimentatie si un mod de viata sanatos, lamaia nu ataca stomacul daca o administrezi asa cum spui tu.
  •  
    • 1026 mesaje
    3 Mai 2004, 23:57
    0 0
    Roxanica, mersi mult pentru raspuns! Mi-ai luat o piatra de pe inima! Te pup!
  •  
    • 2234 mesaje
    4 Mai 2004, 13:04
    0 0
    hai ma nu mai stie nimeni nimic. ca eu m-am apucat sa beau apa calda. daca pun o feliuta de lamaie imi place. da asa o cana nu cum am auzit pe altii nu stiu cati litri odata.
  •  
    • 213 mesaje
    4 Mai 2004, 14:06
    0 0
    Roxanica, dar poti sa bei apa calda, nu iti face greata? Si o alta intrebare, se bea apa fiarta si apoi lasata sa se raceasca, sau incalzesti apa plata/minerala? Am auzit si eu de aceasta metoda de dezintoxicare, dar nu stiam pe nimeni care sa o fi incercat.
  •  
    • 17 mesaje
    4 Mai 2004, 14:27
    0 0
    Roxana , eu timp de 1 luna inainte sa ma apuc de dieta daneza, am baut in fiecare dimineata pe stomacul gol o cana de apa fierbinte cu zeama de lamaie( cat sa fie acra)si vreau sa zic ca si cu o alimentatie normala, dar fara prea multe grasimi am slabit.
    Este recomandat(daca vrei sa slabesti mai mult) sa bei dupa fiecare masa o ceasca de apa calda cu lamaie.
  •  
    • 2234 mesaje
    4 Mai 2004, 14:35
    0 0
    ma asa credeam si eu ca o sa mi se faca greata. asa ca am fiert un ibric de apa. l-am lasat sa clocoteasca cam 2 minute apoi am turnat peste o felie de lamaie intr-o cana. daca nu imi placea evident ca nu o beam. da mi-a placut. adica e apa normala. oricum mai buna decat ceaiul neindulcit. poti sa incerci iti dai seama ca daca tie ti se face sila cand o gusti nu are rost sa o mai bei, da nu cred ca o sa patesti ceva.
  •  
    • 2234 mesaje
    4 Mai 2004, 14:36
    0 0
    eu v-am zis de ea ca am o colega care face chestia asta. si a slabit mult. evident tine si putin regim. da nu se infometeaza sau lte chestii neplacute. nici sport nu face. si era grasuta. daca a mai luat ea si altceva si nu mi-a spus acum e treaba ei. eu stiu doar de ceai verde si de apa fierbinte.
  •  
    • 1530 mesaje
    4 Mai 2004, 14:43
    0 0
    Evelor, eu am citit in cateva reviste (Formula As,de ex)ca slabeste, in alte cateva (Unica, de ex) ca este total nefolositor. Deci... pana la urma mai bine spuneti voi daca da au ba, si daca a fost autosugestia sau chair merge.
    In legatura cu lamaia: pt evele care au probl cu aciditatea, presupun ca nu mai trebuie sa spun ca nici pri gand sa nu va treaca! Si interzis mai ales celor cu gastrita si ulcer. Cica lamaia este ok daca se consuma ca fruct, cu pielitele alea dintre felii, care cica s-a descoperit ca au in dansele nu mai stiu ce element care lupta importiva imbatranirii... cica, cica... Da va dati seama ce stomac de fier tre sa aveti, nu?
    Precautii cu apa fierbinte tre sa ia evele care au dintii sensibili, caci lichidele fierbinti favorizeaza distrugerea smaltului dintilor...
  •  
    • 297 mesaje
    4 Mai 2004, 14:46
    0 0
    Acum...daca tot ne straduim cu tot felul de diete...ce mai conteaza o cana de apa calda...dimineata pe stomacul gol?
    O sa-mi pun si eu o cana maine dimineata...2 minute la microunde sa se incalzeasca spre fierbinte...si o s-o "savurez" ca pe ceai inainte de a pleca la birou!

Incercarea moarte n-are! Multumesc Roxi...chiar nu vad nimik dubios in toata chestia asta....A...si sa nu uit de lamaie!
    La atac!
  •  
    • 17 mesaje
    4 Mai 2004, 14:52
    0 0
    Ceaiul chinezesc antiadipos este super.
    Eu a doua zi dupa ce il beau merg la baie de 2-3 ori si elimin tot ce am mancat cu o zi in urma.
    E super bun.
  •  
    • 17 mesaje
    4 Mai 2004, 14:55
    0 0
    Te contrazic un pic Borgia
    Eu am probleme cu stomacul dar nu m-a durut niciodata cand am baut apa fierbinte cu lamaie ( cand mananc portocale ma doare si nici apa minerala nu beau decat plata) si mi-a mai taiat si pofta de mancare.
    Pt mine a fost f buna
  •  
    • 2234 mesaje
    4 Mai 2004, 14:57
    0 1
    autosugestie sau nu , nu ma intereseaza. o sa vad eu cat de folositor e. nu o sa mor de la o cana de apa calda cu lamaie. eu am constatat ca pot bea si 4 cani in decursul unei zile. pana la urma ce costa??? apa e pe toate drumurile si o lamaie e 4000 de lei. sunt altele care dau poala de bani pe pastile si tot felul de remedii "minunate" si noi nu putem bea o cana de apa fierbinte cu o feliuta de lamaie? pe mine nu ma afecteaza lamaia asa ca nu am de ce sa ma lipsesc de ea. vreau sa zic ca nu am probleme cu stomacul.
  •  
    • 37 mesaje
    4 Mai 2004, 15:13
    0 0
    Buna fetelor,

Acum ceva vreme, am incercat si eu cura aceasta cu apa calduta. Atunci am mai facut si ceva dieta, adica am fost atenta la ce mancam, iar seara dupa 18 nimic nu mai inghiteam. Am mai luat ceai verde, spirulina, plus masaj profesionist. Rezultatul a fost ca am slabit 8 kg cam in 2 luni. Poate si apa calduta a avut rolul ei, nu stiu. Bine ca mi-ati amintit. : ) Ca de azi reiau regimul acesta serios si de apa uitasem. Referitor la ceaiul antiadipos chinezesc, eu nu pot sa il iau, imi da niste dureri de burta, plus ca stau la baia pana ma urasc. Ceaiul verde simplu e cel mai bun. Cel chinezesc contine si altceva (nalba parca)pe care nu o suporta toata lumea. Asa am auzit. Referitor la lamaie, trebuie sa aveti grija, dar daca nu aveti probleme face foarte bine. Cineva mi-a zis sa imi pun sucul de lamaie in apa plata pe care o beau pe parcursul zilei. Aaa, mi-am mai adus aminte, apa calduta cu lamaie stiu ca se bea inainte de fiecare masa, nu numai dimineata, pentru ca taie pofta de mancare. Incep si eu si va tin la curent.
  •  
    • 17 mesaje
    4 Mai 2004, 15:29
    0 0
    UPS!
    BARBATILOR LE ESTE INTERZIS CEAIUL CHINEZESC!
    ARATA PE CUTIE.
    La inceput ai dureri de burta pentru ca isi face efectul si elimina grasi mile.
    M-ai amuzat, Muresan

Le afecteaza potenta la barbati.
    Sa nu beti barbatilor!
  •  
    • 297 mesaje
    4 Mai 2004, 15:30
    0 0
    Eu nu suport gustul de ceai verde! Si ma oftic!Chiar daca bag in el miere si lamaie.Antiaduposu' nu ma deranjeaza...nici la gust nici la....stomac.
    Cu "purgativitatea" rezolv mai degraba cu pastila de concentrat de otet de mere cu vitamina A si E. Vreau sa va zic ca e suuuper!
    Ei o recomanda dimineata inainte de masa cu 30 de min.
    Eu o iau seara..iar a doua zi...elimin totul! Sunt f fericita cu ea. Si nu mi-a dat dependenta. O folosesc doar la "regimuri" ( vorba vine regim...mai degraba...regim = mancat sanatos si normal fara abuzuri, paine, dulciuri, cic.
  •  
    • 37 mesaje
    4 Mai 2004, 15:44
    0 0
    ladymar

Iti spun am incercat ceaiul asta de mai multe ori, dar nu am reusit sa il iau. Si sa vezi ce misto era cand veneau clientii si eu ma sclifoseam de durerea de burta sau mai rau trebuia sa o iau la fuga... : ) Imagineaza-ti scena.

Nu stiam ca e interzis barbatilor, am aflat ceva nou.

Delia
  •  
    • 425 mesaje
    4 Mai 2004, 16:32
    0 0
    pe cutie arata un barbat gras taiat cu X SI O FATA SLABA. NU INSEAMNA CA E INTERZIS BARBATILOR, CI CA SCAPI DE GRASIME...