sunt lesinata dupa un negru

  •  
    • 314 mesaje
    25 Iul 2008, 14:07
    0 0
    postat de: Froggy_me la data: 2008-07-25 14:06

    Da' am si io o rugamine: In mintea ta de celenterata, poti macar sa-i spui "celalalt"?
    E mai fair-play decat sa ii spui "negrul" cand vorbesti despre el...si dup-aia sa spui ca esti open-minded . SI te dai si de gol cat poti sa aberezi.

    Cred ca un cartof e mai inteligent decat tine, mai csampetru mai!
    ----------------
    Froggy-me, ca o mare doamna ce te dai, te rog sa te abtii de la a mai comenta pe topicul meu. Cand vii cu argumente, poti sa intri. Pana atunci, jignirile le poti spune in fata usii tale, nu la mine.

    ONtopic: tocmai asta e problema, ca e negru. Asta incercam sa discut aici. diferente rasiale, modul cum e privita alta rasa, aparenta vs esenta.
  •  
    • 8237 mesaje
    25 Iul 2008, 14:10
    0 0
    Eu doar iti spun ca ai mai fabricat siropeli d-astea p-aici. Si esti plictisitoare, anosta si insipida.

    Si-ti mai spun ca, atunci cand te referi la el, sa nu-i mai spui "negrul" ca se vede rasismul, tipa! desi tu incerci sa-l acoperi.

    Si ca bonus, iti mai spun din tot sufletul ca nu te duce capul!


    Pies: aparenta versus esenta...tu ne arati doar aparenta, la inceputul fiecarei propozitii....io zic sa termini, si sa mai aburesti un geam...nu pe noi
  •  
    • 91 mesaje
    25 Iul 2008, 14:12
    1 0
    pai la inceput ai spus ca nu-i vorba decat de sex cu "negrul". atunci de ce iti faci griji ce va spune lumea, prejudecati, etc., doar sexul e numai intre tine si el, nu? vreau sa spun ca nu e vorba de nimic oficial ca sa-ti pui astfel de intrebari ce presupun o faza mai evoluata a relatiei...
  •  
    • 314 mesaje
    25 Iul 2008, 14:14
    0 0
    Pandora211, in ce tara ai trait cu negrul tau? Ce diferente sociale/culturale/de mentalitate v-au facut sa va despartiti?
    As aprecia daca mi-ai putea raspunde, macar pentru ca ai experienta unei relatii cu un strain de alta rasa. Si ai fost pusa in postura unei albe cu un negru.

    ps: froggry, ma explic ca poate pricepi si tu, doar lucrezi in cercetare daca am inteles eu bine si ar trebui sa ai o gandire foarte rationala si sa nu te pierzi printre cuvinte. Sa zici "negru" nu e nicio jignire. Una e "nigger", alta e "black". Eu nu am zis "negrotei", ci "negru".
  •  
    • 8237 mesaje
    25 Iul 2008, 14:16
    0 0

    vezi c-ai aburit geamu'

    Hai sa-ti zic, ca te am pe constiinta: era suficient sa ne spui o singura data culoarea pielii individului. Folosind termenul atat de des (de fiecare data cand te referi la el), ne arati doar ca nu te duce capu' cum am spus, si-o repet cu mare drag.

    Problema ta nu e ca individul e negru, ca ai sau n-ai barbat acasa, ca ai chiloti VS..... problema ta e ca nu-ti merge mintea. atat, si nimic mai mult.
  •  
    • 5188 mesaje
    25 Iul 2008, 14:17
    0 1
    io am intrebare: cum a aparut transformarea de la gelozie la scarba fata de sot?
  •  
    • 277 mesaje
    25 Iul 2008, 14:18
    0 0
    daca omul e negru, asta e. nu poate sa-l faca ea altfel, dar poti sa-i dai si tu un nume si fictiv, sa nu fii acuzata de rasism
  •  
    • 314 mesaje
    25 Iul 2008, 14:24
    0 0
    a aparut in momentul in care il rugam sa vina sa ma viziteze pentru ca nu ne mai vazusem de 6 luni, si el zicea "am multa treaba la servici, nu pot nu pot". a avut concediu in primavara, dar a stat la maica-sa sa o ajute sa renoveze casa. nu a incercat sa faca nimic sa vina sa ma vada , sa se invoiasca 1 saptamana desi bani aveam. eu am venit in Romania de 2 ori. El nu a venit niciodata. Asa am inceput sa ne indepartam. Cuvantul scarba a fost haios ales. Nu mi-e scarba de el, pur si simplu nu mai ne atragem reciproc. Ne respectam si ne vorbim frumos, dar s-a terminat.
    Plus ca el are mereu nevoie de incurajari, trebuie impins de la spate, trebuie dadacit. Si nu vreau sa-i fiu mama, ci sotie, el sa ma protejeze pe mine, nu eu sa-l dadacesc pe el. Sa avem o relatie 50-50, ce dau aia sa primesc.
    N-a fost corect ca l-am inselat, dar am pus oricum punct dupa 3 saptamani.
  •  
    • 277 mesaje
    25 Iul 2008, 14:26
    0 0
    sorry, poate froggy are dreptate, dar asta e o problema existentiala si nu ma priveste..
  •  
    • 9367 mesaje
    25 Iul 2008, 14:35
    0 0
    pai si tu pana la urma ce vrei, csampetru?
    ca tot n-am inteles. mi-ai raspuns ca nu te vezi ramanand cu blacky, (poftim, l-am botezat eu) ca e buuun la pat - bravo lui, bafta ta - atunci? ori e relatie legata de sex, ori te indragostesti de el... si te razgandesti: nu mai e asa rau in hamerica, poate... ca deh, asa-i omu' subiectiv... din constructie

    sau asta e din ciclul "nu vand nimic, doar ma laud"?
  •  
    007
    • 510 mesaje
    25 Iul 2008, 14:37
    0 0
    fara suparare,froggy dar esti enervanta
    la fel ca toti cei care le stiu pe toate...
    bine,n-o duce capul,dar veziti de treaba ta si nu mai jigni pe nimeni

    iar tu csampetru,poate nu e vorba de rasism,dar cred ca e mentalitatea asta a romanilor,pfai negrotei d'ala tigan,african etc...(ma refer la faptul ca ti-e jena sa-l prezinti prietenilor si parintilor),daca ai tine cu adevarat la el ai lupta impotriva oricarei prejudecati,dar daca te atrage doar sexul...cu atat mai bine,du aventura pana la capat
  •  
    • 8237 mesaje
    25 Iul 2008, 14:39
    0 0
    pai asta-i treaba mea.

    Ea ne-a cerut sa intoarcem problema pe toate partile ea vrea atentie....

    Nu ma obosesc sa-ti spun ca scrii precum gandu' mustii talpa gastii....ca iar imi zici ca le stiu pe toate
  •  
    • 213 mesaje
    25 Iul 2008, 14:40
    0 0
    10 negri mititei au mincat oua,
    Unu' s-a intoxicat si-au ramas doar 9;

    9 negri mititei au baut compot,
    Unu' s-a-necat din ei, si-au ramas doar 8;

    8 negri mititei au baut lapte,
    Unu' s-a albit din ei, si-au ramas doar 7;

    7 negri mititei s-au dus la Tanase,
    Unu' a murit de ris si-au ramas doar 6;

    6 negri mititei si-au luat opinci,
    Unu' s-a impiedicat si-au ramas doar 5;

    5 negri mititei au mers la teatru,
    Unu' s-a facut actor si-au ramas doar 4;

    ...

    Un negru mititel s-a-nsurat c-o fata,
    Fata i-a facut pe loc 10 negri-odata.
  •  
    • 10 mesaje
    25 Iul 2008, 14:41
    0 0
    chatonel problemele apar si de la cultura diferita dar si de la rasa. Ce sa zic, cultura lor e foarte diferita de a noastra, au un alt mod de a privi si a trata femeia. Iar de la rasa intotdeauna vor aparea probleme, fiindca mereu vor fi persoane care considera ca o relatie mixta e o prostie, si nu isi pot pastra parerile pentru ei
  •  
    007
    • 510 mesaje
    25 Iul 2008, 14:41
    0 0
    verzitura care esti

  •  
    • 1435 mesaje
    25 Iul 2008, 14:45
    0 0
    exista si negri ne-buni la pat?
    nu radeti, intreb si eu, ca nu am socializat pana acum interetnic, interrasial sau cum se zice
  •  
    • 1695 mesaje
    25 Iul 2008, 14:50
    0 0
    Io m-am mai gandit ... imi schimb culoarea.
    Nu mai sunt soricel alb ... sunt soricel negru
  •  
    • 2501 mesaje
    25 Iul 2008, 14:51
    0 0
    Pai daca ai clarificat situatia cu sotul tau,e foarte bine.
    Poti sa go black,fara remuscari
  •  
    • 10876 mesaje
    25 Iul 2008, 14:51
    0 0
    cs, io zic traieste-ti viata.naspa e ca tu deja esti indragostita de el.
    ce daca e negru verde sau ciclam?
    cit o tine relatia, o tine, ce sa ne mai intrebam o groaza de chestii?crezi ca el acuma sta si se intreaba?
    pe dreaq.
    sa stii ca putine femei au in viata parte de sex care sa le si satisfaca.asa ca tu esti una din fericite.si profita mami.
  •  
    • 119 mesaje
    25 Iul 2008, 14:54
    1 0
    Ce "femeie"!