ghicitul in carti

  •  
    • 14 mesaje
    22 Oct 2008, 10:27
    2 0
    Fetelor, lasati ghicitul! O sa va aduca numai necazuri! Eu stiu sa dau in carti. N-am mai dat o perioada de timp, iar acum, nu stiu de ce, am dat mai multor persoane ca sa le ajut sa isi rezolve problemele. Acum sunt intr-o perioada in care incerc sa imi revin din apatie si de gandurile rele care ma bantuie. Cartomantia e ceva foarte rau, va influenteaza chiar daca nu vreti. Toate persoanele pe care le cunosc si s-au dus la ghicitoare au avut numai probleme dupa. Lasati cartile si traiti-va viata!
    Nu stiti ce influenta nefasta pot avea asupra voastra! Credeti-ma pe cuvant!
  •  
    • 236 mesaje
    22 Oct 2008, 10:41
    1 0
    Subscriu si eu la ce a spus ghicitoarea mai sus. desi acum ceva timp eram mare fana a acestei practici, dupa ce m-am spovedit si i-am zis preotului ca am apelat la asemenea metode, mi-am schimbat parerea si nu mai vreau sa aud de asa ceva. Apelam la o tanti, la care am trimis si niste eve, care imi turna o gramada de chestii, unele s-au intamplat, nu zic nu, dar intr-un final mi-au facut mai mult rau decat bine. Sa nu mai zic ce mare pacat este sa mergi la ghicitori de orice fel. Pe mine preotul nu ma mai lasa sa ma impartasesc o perioada, din cauza asta. Asa ca, feriti-va de ispita asta, nu va aduce decat necazuri dupa. Orice forma de ghicit este lucratura necuratului, cum zicea cineva intr-un alt topic.
  •  
    • 1202 mesaje
    23 Oct 2008, 09:21
    0 0
    Ghicitul este si a fost totdeauna asociat cu rromii(tiganii, gypsy).Pentru ,,gadje,, ,rromii au avut o aura misterioasa inca de la venirea lor in Europa: aratau diferit ,nu le placea sa se amestece cu ceilalti.Asociati cu o lume misterioasa a magiei,ghicitul li se potrivea perfect. Era totodata o modalitate buna de a afla cum functiona societatea in care rromii erau nou-veniti.Si o modalitate simpla de a face bani!De-a lungul timpului ,tigancile au folosit multe metode de ghicit: bolul de cristal, cartile de tarot,numerologia, ghicitul in palma. Dar adevarata pricepere a ghicitoarelor este remarcabila lor abilitate de a judeca personalitatea celui pentru care ghiceste si de ,, a vedea,, ce-si doreste de fapt acesta. Adevarul este ca oamenii tin minte ce se implineste si uita ce nu se implineste. Pentru a multumi clientii , ghicitoarele prezic deseori un viitor favorabil. Dar pentru a trezi interesul, ele ii previn de multele ,,pericole,, care le stau in cale! Si care pot fi anulate,bineinteles,tot de ele!
    Stiati ca ,in cadrul etniei ghicitoarelor le este interzis ghicitul???
    Stiati ca ,in traditia rroma, picioarele unei femei nu trebuie sa se vada?(intreaga parte inferioara a unei femei este considerata ,,impura,,)
    Stiati ca ei poarta ceva rosu(in mod obligatoriu)?Aceasta culoare este considerata norocoasa(probabil datorita simbolisticii_sangele este sursa vietii si a vitalitatii)
    (Gura lumii)
  •  
    • 110 mesaje
    23 Oct 2008, 20:24
    0 0
    pt.amazoana 13.mai cerceteaza despre tiganci ca le este interzis sa ghiceasca?te inseli acesta este darul lor de cand se naste,si cele care nu au acest har sa zicem manipuleaza mintea omului mai ceva ca un psiholog,sa poarte ceva rosu nu prea cred ceva inflorat cu tenta rosiatica poate da,dar hainele lor sunt inflorate aurite, argintate,dar pe ele le caracterizeaza obiectele din aur ,aurul cred ele ca le protejeaza,cu cat o tiganca are mai mult aur cu atat este mai respectata in etnia ei.
  •  
    • 110 mesaje
    23 Oct 2008, 20:27
    0 0
    pt.amazoana13.intotdeauna cuvantul tiganca a fost asociat =ghicitoare;citeste mai mult despre etnia rroma si vei vedea ca nu este asa cum crezi tu.
  •  
    • 1202 mesaje
    24 Oct 2008, 10:46
    0 0
    I zuvli an0ar kodoja caxra cipilas thaj khelelas trujal lenoe.
    ,,-sode bal si p-o sero,
    kajti love an0-o gono!,,
    Le murs marenas an0-el vasta thaj phenesas:
    ,,galbeni but, grast zurale!,,
    Kana denas muj mursa ,i zuvli an0ar kodoja caxra anelas thaj thowlas p-i skafidi o sumnakaj thaj le salbe sumnakutne ka0ar i korr,le angrusta thaj sa so sas la sumnakaj an0-e laqi caxra.
    Chorelas pes mol pa o sumnakaj savo sas p-i skafidi. Kingarelas pes molaca vi o vast la zuvlaqo thaj o vast laqe rromesqo , k-asti te aven len bari baxt
    Te train but bersa!
  •  
    • 110 mesaje
    24 Oct 2008, 14:49
    0 0
    bun,am inteles esti de etnie rroma sau cunosti aceasta limba.
  •  
    • 1202 mesaje
    24 Oct 2008, 19:23
    0 0
    Spirite libere intr-o atitudine de fronda cu ei insisi si cu lumea,tiganii(rromii,gitanii,gipsy,) nu aveau ,in trecut,bani lichizi, conturi in banci sau in locuri sigure .Asa ca cel mai sigur loc era sa o poarte cu ei tot timpul Averea barbatului era etalata la gatul,,le bare chaja,, , ,,le phura,,
    Baxt , but baxt, love!
  •  
    • 4 mesaje
    25 Oct 2008, 21:56
    0 0
    Buna! M-ar interesa si pe mine daca poti sa-mi spui, unde pot gasi persoana care ti-a ghicit tie ca am inteles ca esti din Or. Ms
  •  
    • 66 mesaje
    26 Oct 2008, 01:20
    0 0
    buna si tu esti din oradea?gionela 13
  •  
    • 4 mesaje
    26 Oct 2008, 10:07
    0 0
    Buna, alexabianca Da, sunt din Or si m-ar interesa si pe mine, ca am inteles ca ai fost la cineva sa-ti ghiceasca, daca poti sa-mi dai detalii pe privat
  •  
    • 66 mesaje
    26 Oct 2008, 10:47
    0 0
    da iti pov pe pm ,sau pe mess ,. pup
  •  
    • 66 mesaje
    26 Oct 2008, 10:48
    0 0
    ti am trmis un mp pup
  •  
    • 84 mesaje
    26 Oct 2008, 23:55
    0 0
    intr-o perioada o prietena de familie imi ghicea in carti destul de des, nu mi-a zis niciodata ceva rau de tot..si chestiile care le zicea mi se pareau destul de adevarate...problema e ca desi nu sunt cea mai credincioasa persoana...mi s-a parut mie ca de cand a inceput femeia respectiva sa-mi dea in carti parca lucrurile mergeau din ce in ce mai rau...nu tragedii dar ma nelinisteam..si am renuntat sa mai merg la ghicit. Nu stiu daca exista vreo legatura sau doar gandul ca aceste lucruri sunt impotriva lui D-zeu m-a facut sa am impresia ca imi merge mai rau. Oricum desi curiozitatea ma omoara cred ca am facut bine ca am renuntat sa mai merg.
    "ghicitul" in palma mi se pare interesant..nu cred ca e tot una....nu stiu daca e stiinta..interpretare sau ce e...dar e diferit..cred
  •  
    • 57 mesaje
    31 Oct 2008, 12:47
    0 0
    bloe moon din ce oras esti poate ma ajuti un pik?
  •  
    • 1 mesaje
    13 Nov 2008, 14:20
    0 0
    buna poti sa-mi dai si mie adresa ei?
  •  
    • 463 mesaje
    1 Dec 2008, 23:24
    0 0
    Fetele,de unde imi cumpar nishte carti de tarot mai ieftine?? Plss
  •  
    svf
    • 5173 mesaje
    2 Dec 2008, 12:19
    0 0
    eu ghicesc in cartile de colorat. contra cost, evident
  •  
    • 24 mesaje
    30 Ian 2009, 12:31
    0 0
    Buna Onyx23

    Imi poti trimite si mie, te rog nr si numele doamnei care ghiceste? si cat costa? (andraandragirl@yahoo.com).
    Multumesc
  •  
    • 41 mesaje
    30 Ian 2009, 16:49
    0 1
    e adevarat cu cititul in carti sincer mereu ma duc la cineva sami citeasca in carti si ce zice ea nu dureaza o saptamana si se intampla