interpretare Papanicolau

•  
    • 204 mesaje
    3 Iul 2008, 14:38
    5 0
    Poate sa-mi spuna cineva ce inseamna LSIL, ce riscuri sunt si cat de grav este?
  •  
    • 827 mesaje
    3 Iul 2008, 14:58
    0 0
    Modificari anormale ale celulelor epiteliale:

• ASCUS- celule scuamoase atipice;
    • LSIL- leziune intraepiteliala scuamoasa cu grad redus;
    • HSIL- leziune intraepiteliala scuamoasa cu grad inalt.
    • Alte neoplasme.

Corespondenta intre acest sistem si descrierile anterioare este urmatoarea:

• LSIL- analog cu CIN I si modificarile celulare asociate cu HPV;
    • HSIL - analog cu CIN II si CIN III.

CLASA - CELULARITATEA FROTIULUI

CLASA I - Celule normale

CLASA II - Celule cu modificari atipice benigne (celule epiteliale cu modificari de natura inflamatorie, PMN, limfocite, histiocite, etc.)

CLASA III - Citologie sugestiva, dar neconcludenta pentru malignitate (frotiu suspect)

CLASA IV - Citologie puternic sugestiva pentru malignitate (prezente celule tumorale maligne in numar redus)

CLASA V - Citologie concludenta pentru malignitate (prezente celule maligne in placarde)

Displazie usoara - CIN I - Clasele II-III

Displazie moderata - CIN II - Clasele III-IV

Displazie severa - CIN III - Clasele IV-V
  •  
    • 827 mesaje
    3 Iul 2008, 15:00
    2 0
    Deci LSIL (Low Squamos Intraepithelial Lesion) inseamna CIN I, respectiv PAP II sau III. Cel mai bine ar fi sa consulti un medic. Multa sanatate.
  •  
    • 204 mesaje
    3 Iul 2008, 15:08
    1 0
    la diagnostic citopatolgic scrie: leziune scuamoasa inttraepiteliala de grad 1. La recomandari HPV si colposcopie.Eu nu stiu cat de grav este, medicul mi-a zis ca nu stie poate sa regreseze in timp, sau pot face hpv-ul, pentru linistea mea.
  •  
    • 827 mesaje
    3 Iul 2008, 15:10
    0 1
    Urmeaza sfatul medicului si fa HPV-ul, LSIL- analog cu CIN I si modificarile celulare asociate cu HPV.
  •  
    • 204 mesaje
    3 Iul 2008, 15:15
    2 0
    Sunt cam speriata, pentru ca eu am facut acest test preventiv, stiind ca nu am nimic din ce ar putea provoca o boala venerica, sau alt gen de boli.Doctorita nu a fost nici macar delicata, s-a purtat foarte dur, si nu cred ca as mai face a doua oara testul.M-a durut destul de tare, cu usturimi si ea zicea ca asa trebuie, in plus interpretarea mi-a zis ca e gratuita dupa care m-a pus sa platesc s nu mi-a zis nimic in plus de ce scria acolo. Eu as vrea sa stiu cat este de grav si ce consecinte sunt.
  •  
    • 827 mesaje
    3 Iul 2008, 15:18
    0 0
    Ti-am scris mai sus ce inseamnea LSIL, e decizia ta ce faci mai departe. Poate fi grav daca ai o infectie cu HPV, stii doar ca anumite tulpini produc cancer de col. Cauta un alt medic ginecolog daca nu esti multumita de cea pe care o ai acum, oricum nu te juca cu sanatatea ta.
  •  
    • 204 mesaje
    3 Iul 2008, 15:23
    0 0
    Multumesc pentru raspuns, adevarul este ca mi-am am nevoie de o parere.Nu sunt multumita de doctorita de la inceput nu mi-a placut cum s-a purtat, dar acum nu stiu ce sa fac. Poate ar fi bine sa repet testul in alta parte.
  •  
    • 827 mesaje
    3 Iul 2008, 15:26
    0 0
    Sfatul meu este sa gasesti un alt medic intai si sa mergi cu rezultatul de la Papanicolau. Nu vad sensul sa repeti testul Papanicolau acum. Poate trebuie urmat un tratament sau facute alte investigatii si dupa aceea repetat testul.
  •  
    • 204 mesaje
    3 Iul 2008, 15:30
    0 0
    Doctorita nu mi-a vorbit de nici un tratament, era mai mult interesata daca am suficienti bani sa fac HPV.
    Plus ca mi-a zis la inceput ca am un polip, dupa care nu l-a mai gasit, nu stiu ce sa mai cred.
  •  
    yla
    • 57 mesaje
    3 Iul 2008, 21:34
    0 0
    Cu aceeasi problema m-am confruntat si eu acum un an,si de frica nu m-am dus la timp sa imi fac HPV-ul.Am reusit sa-l fac intradevar costa f mult,eu l-am facut la MED-LIFE,si costa 3300000.te sfatuiesc sa te duci sa faci aceasta analiza pentru ca este pentru depistarea cancerului.Sa nu fie prea tarziu cand te hotarasti tu sa te duci,si oricum trebuie sa te linistesti intr-un fel.Bafta si sanatate.
  •  
    • 204 mesaje
    3 Iul 2008, 22:15
    1 0
    Multumesc pentru raspuns.Tot la Medlife aveam de gand sa merg si eu pentru ca m-as simti mai in siguranta. Cum a fost prea tarziu, ce vrei sa spui? ca s-a agravat.Sunt speriata rau, nu stiu ce sa fac
  •  
    • 204 mesaje
    3 Iul 2008, 22:17
    0 0
    Yla la ce doctor ai fost? Cum au iesit rezultatele tale?
  •  
    yla
    • 57 mesaje
    4 Iul 2008, 18:45
    0 0
    Nu,rezultattul a iesit bine,am zis ca m-am dus prea tarziu de frica,adica trebuia sa ma duc imediat .Te sfatuiesc sa mergi pt ca daca apare ceva sa rezolvi problema.Nu doare ,nu simti nimic,iar doctorul nu este doar unul.Te duci si achiti si acolo te trimite in cabinet,la mine a fost femeie.O sa ramai mirata,la fel cum am ramas eu,chiar am facut o gluma,am zis ca doar pt atat am dat 3.300.000?Deci du-te fuguta si pe urma sa imi zici cum a fost.Rezultatul iese in 12 zile lucratoare.Bafta.
  •  
    • 204 mesaje
    4 Iul 2008, 19:22
    0 0
    Multumesc pentru raspuns, ma simt mai bine acum ca m-am mai informat pe net, dar oricum starea de ingrijorare ramane. Pe mine ma sperie cel mai tare recoltarea si colposcopia. Papanicolau a fost un chin, nu mi-a zis nimic din ce va face, m-a luat prin surprindere si a durut destul de tare.As merge la Medlife, pentru ca m-as simti in siguranta, cu toate ca si aici am platit destul, dar as vrea sa le faca pe toate o data, sa-mi spuna ce am si sa scap de stres.As vrea un medic la care sa merg cu incredere nu cu frica ca tipa la mine.
  •  
    • 108 mesaje
    6 Iul 2008, 15:15
    0 0
    iubita, du-te in alta parte! nici pap-ul nici colposcopia nu tb sa doara daca medicul are grija iar tu esti relaxata.si bineinteles ca nu poti fi relaxata cu un medic care tipa la tine!
  •  
    • 2 mesaje
    27 Sep 2012, 16:45
    0 0

va rog sa imi spuneti si mie ce inseamna urmatorul rezultat

LEZIUNEA INTRAEPITELIALA SCUAMOASA CU GRAD INALT DE MALIGNITATE(HSIL)

si mi sa recomandat biopsie cervicala si colposcopie

•  
    • 2 mesaje
    27 Sep 2012, 16:48
    0 0
    cpr_gnn said:

va rog sa imi spuneti si mie ce inseamna urmatorul rezultat

LEZIUNEA INTRAEPITELIALA SCUAMOASA CU GRAD INALT DE MALIGNITATE(HSIL)

si mi sa recomandat biopsie cervicala si colposcopie

CLASA IV

•  
    • 4442 mesaje
    2 Oct 2012, 09:55
    0 3
    Este f important sa-ti faci cat poti de repede biosia si colposcopia, tesutul din zona respectiva este afectat deja si are un  grad marit de malignitate.

Cat de grav sau superficial este nu avem de unde noi sa stim pana nu se face biopsia si colposcopia si nu fugi cu rezultatul la medic sa incepi cat mai repede tratamentul sau operatia.

Sanatate multa!