Ten cu MULTE probleme

  •  
    • 193 mesaje
    13 Iul 2008, 11:48
    0 0
    Da, probabil ca situatia se inrautateste din cauza argilei, dar eram iritata de vreo saptamana. Cand zic iritata, ma refer la niste umflaturi rosii de diverse marimi in zona T. Mai ales pe nas si langa nas si pe frunte. Nu sunt cosuri pentru ca nu sunt albe, sunt doar rosii. Nu pot sa-mi dau seama din ce cauza se intampla. Cert este ca de vreo luna sunt asa, dar de vreo saptamana sunt mai rau.

    Sincer, nu stiu daca fondul de ten este rezistent la apa pentru ca nu am facut niciun experiment si il folosesc impreuna cu pudra de la EL.

    Da, stau in Constanta si am posibilitatea sa merg la mare cand am chef si cand vad ca nu pot, imi vine sa mor. Astazi m-am dat sub fond de ten cu o crema cu spf 50. E oribil de grasa, nu cred c-am s-o pot folosi prea mult.

    Unde-ai petrecut aseara de-ai venit la 2 noaptea?
  •  
    • 629 mesaje
    13 Iul 2008, 17:43
    0 0
    Strumfi sa stii ca sigur are si argila contributia ei. Am o prietena care a facut tratamentul acesta de detoxifiere cu argila si avea niste vulcani pe fata in perioada aceea. Eu in continuare cred ca te agiti atat de mult cu fata incat mai rau faci. Lasa problemele putin deoparte, nu te mai gandi tot timpul. Stiu ca e greu, pare imposibil dar incearca macar. Si eu patesc la fel: ma uit ca-mi iese un cos si incerc sa-l fac sa treaca imi mai iese unul alaturi de la stradaniile mele prea multe! Plus ca ar fi minunat daca ai reusi sa nu mai folosesti fond de ten si mai ales pudra. Acum vara este indicat sa folosesti crema de protectie si atat, fondul de ten si pudra incarca mult fata si nu lasa pielea sa respire. Apa de mare nu te ajuta? De regula cosuletele se usuca si trec la mare, pielea se elibereaza, se curata. Dar musai musai crema cu SPF mare. Poti incerca eventual cremele cu protectie mare si colorate, tinted in engleza. Sunt de la Uriage, Bioderma. Decat fond de ten mai bine una dintre acestea daca nu poti chiar deloc fara culoare. Ca sa acoperi petele mai poti folosi ca alternativa creioanele din gama Couvrance de la Avene. Sunt mai multe variante: bej pentru cearcane sau pete putin accentuate, verde pentru pete rosiatice mai pregnante, galben pentru cearcane adanci. Sunt excelente! Nu incarca, se aplica usor, rezista si acopera excelent. Eu am primul si il folosesc pentru cearcane si petele mici care mai apar cateodata. Excelent. Vezi intr-un weekend daca poti rezista fara fond de ten, ar fi excelent sa poti. Eu vad ce imi face mie daca il aplic pe perioade mai lungi... Si am avut numai de la Clinique, Clarins, Avene, La Roche Posay..
  •  
    • 193 mesaje
    14 Iul 2008, 20:34
    0 0
    nikituska, merci mult pt sfaturi. Sunt bucuroasa sa raportez ca observ o ameliorare a situatiei tenului meu. Se simte altfel. Eu tind sa cred ca este datorita argilei sau poate si pt faptul ca nu m-am mai expus la soare. Ma simt mult mai bine acum. Mi-a revenit inima la loc.

    Am incercat sa nu ma mai dau cu pudra cum m-ai sfatuit, dar eram tare 'stralucitoare', ca un bec. Cred ca fondul de ten e un pic cam 'unsuros'. Fara nimic nu pot rezista intrucat ma inrosesc tare. Asa e tenul meu - vara, iarna e rosu. Pe cand foloseam Bioderma Sensibio am observat ca nu mai eram rosie. In orice caz, am nevoie de acoperire.

    Am citit despre argila asta pe care o inghit eu ca nenea de la care am comandat-o a videcat cu ea cazuri grave de acnee. Eu nu mai am acnee (sunt sarita bine de adolescenta), dar ma gandesc ca a fost ceva hormonal.

    In orice caz, abia astept sa vad cum evolueaza lucrurile.
  •  
    • 629 mesaje
    14 Iul 2008, 23:26
    0 0
    Acnee avem 80% din oameni din pacate. Nu tine de adolescenta din pacate. Cred ca cea la care faci tu referire este acneea vulgara, cea cu vulcani pe fata care intr-adevar este specifica adolescentei si hormonilor ei zburdalnici. Dar acnee... de fapt acnee inseamna cosuletele acelea de sub piele, punctele negre, tenul ingrosat. Pe care le avem cu totii.
    Cat despre stralucit ca un bec, te inteleg perfect. Eu mi-am facut un obicei (mai cu seama vara) sa ma sterg odata la cateva ore cu un servetele uscat sau cu servetele din acelea specifice (blot-off tissues - gasesti la Sensiblu) care nu strica machiajul, iau doar excesul de sebuum de pe fata. Chiar nu pot sta fara sa fac operatiunea asta decateva ori pe zi . Plus ca ma improspateaza, imi lumineaza fata.
    Dar chiar sa intrebi la un Sensiblu de cremele acelea cu culoare. Oricum e mai bine ca un fond de ten.
  •  
    • 6 mesaje
    15 Iul 2008, 19:59
    0 0
    degeaba incerci cu argila,nu o sa te ajute.am incercat si eu cand aveam cosuri dar degeaba...Nu stiu daca de la mircea,nu mai stiu exact dar stiu ca o comandam telefonic,era tot un domn si o primeam prin posta si plateam 300 de mii,cam acum 3 ani.Nu m-a ajutat deloc,iar de Roc,aven si ivaterm m-am saturat.nu au nici un efect.acum te-ai dat pe un cos,dimineata te uiti in oglinda si ti se pare ca a mai trecut...dar de fapt nu ti-a trecut...e in imaginatia ta ca ti-a trecut.nu sunt bune de nimic cremele de la nici o firma.si inca ceva,nu e bine ssa folosesti pe tenul cu acnee fond de ten sau pudra,tenul cu probleme tb sa respire liber ,fara sa fie acoperit,mai ales cu fond de ten.Incearca pilulele acnezine si ai sa vezi ca te vor ajuta.poop
  •  
    • 503 mesaje
    16 Iul 2008, 02:32
    0 0
    Strumfi, si eu am problema cu protectia solara, nu stiu ce sa aleg si nu vreau in nici un caz ceva care sa imi lase pielea grasa! Drept urmare, momentan nu folosesc nimic, decat fdt cu SPF de doar 10! Sa ne spui ce mai incerci..

    In schimb, ca o shopaholica ce sunt mi-am mai luat o masca purifianta Bottega Verde, cica linie bioecologica, contine namol, masline, germeni de grau, ulei migdale dulci, struguri, aloe. Mi s-a parut foarte ok ca ingrediente si la o prima folosire, mi-a placut mult. Si apa termala Uriage, ca mi se terminase. Pe caldura asta, iubesc apa termala!

    Strumfi, foarte tare ca stai in Constanta, te invidiez, eu care stau acum in Buc asta poluat, murdar, supraaglomerat samd! Desi daca ai fi stat aici, te luam la o tura prin Sephora, Sensiblu-uri etc!
    Cu ora, mai petrec si eu din cand in cand!
    Tu folosesti fdt si la plaja? Cred ca am devenit putin paranoica, dar eu chiar il vad ca pe o protectie, impotriva factorilor externi praf vant, poluare si ma simt ciudat total "dezgolita". Nu sunt de acord deloc cu ideea preconceputa ca nu lasa pielea sa respire, atat timp cat folosesti ceva de calitate. In plus, si mie mi se inroseste pielea foarte usor.

    Niki, sincer eu nu vad fetele alea 80% cu acnee, vad zilnic persoane cu piele perfecta (desi nu fac aproape nimic pt asta sau mai bine nu ar face, tinand cont ce produse folosesc) sau cu probleme chiar minore.
  •  
    • 629 mesaje
    16 Iul 2008, 10:29
    0 0
    lissa, te inteleg perfect asta nu e nascocita de mine. medicul meu dermatolog mi-a furnizat datele astea, am ramas si eu speechless, crede-ma. exact asa mi-a zis: 80% dintre noi au acnee doar ca nu din aceea vulgara. in conceptul tuturor aceea este acneea. ei bine nu, cosurile acelea mari, urateeee care apar in adolescenta sunt doar forma extrema.
    colegele mele spun ca am un ten perfect si ma invidiaza pentru asta ei bine nu eu stiu mai bine. am un ten acneic (da, o forma usoara si datarata excesului de sebuum) pe care insa il tratez si il ingrijesc corespunzator
    eu vreau sa fiu de acord cu tine cu fondul de ten. insa nu pot fi. de fiecare data cand am folosit pe perioade mai lungi zilnic am avut probleme. sensibilizare, iritare, imi dispare luciul din obrajori . si am folosit doar produse excelente. si eu as vrea sa nu ma mai inrosesc, sa fie perfect ca atunci cand am fond de ten pe fata dar prefer sa folosesc mai degraba lotiuni impotriva inrosirii. Sunt super incantata de Eau Micellaire de la Avene.
  •  
    • 193 mesaje
    16 Iul 2008, 22:51
    0 0
    crisiina, nu am auzit de acnezine, dar am sa ma interesez. Sunt de acord ca trebuie actionat si din interior, insa, pe langa asta, sunt de parere ca e indispensabila o curatare si o hidratare zilnica a tenului. Observ ca respingi cu vehementa produsele cosmetice si dermato-cosmetice, ceea ce, din punctul meu de vedere, este o mare greseala. Pana si bunicile noastre se dadeau cu Apidermin si se exfoliau cu malai. E doar un exemplu.
    In ceea ce priveste fondul de ten si pudra, tind sa-i dau dreptate lui lissa2. S-a ajuns la concluzia ca fondul de ten (cele de calitate, nu asa orice produs de 2 lei duzina) protejeaza tenul de factorii nocivi - poluare, praf etc.

    Eu vad ca tenul meu se simte mai bine si nu stiu pe seama cui sa pun chestia asta, decat a argilei. Pe site-ul Formula AS am citit ca mai multi s-au vindecat de acnee, iar eu, care nu am o problema atat de grava cum este acneea vulgara, am sperat ca imi va face si mie bine. Poate este doar o coincidenta, dar asta ramane de vazut.

    Laura, nu te supara, dar Soraya? Cu alte cuvinte Refan. Nu te supara, dar eu nu am incredere in aceste produse.

    lissuca, iarasi am ocolit produsele cu spf si m-am oprit la Roc Hydra + Gel proaspat hidratant pentru ten mixt. Nu are spf, dar este exact ce cautam - gel hidratant. Am avut o tentativa sa-mi iau altceva, dar, pana la urma tot la Roc m-am oprit. Nu mi-a facut nimic cu ochiul. Deci imi ramane doar sa-mi iau o palarie de soare si sa ma ascund sub umbrela la plaja. Oricum ajung rar acolo, asa ca nu-i bai.

    Am aterizat azi la L'Occitane. A-ncercat vanzatoarea sa ma vrajeasca cu un gel purifiant cu extract de orez rosu sau nu stiu ce, dar nu stiu de ce nu prea am incredere in produsele astea. Intr-un timp am fost moarta dupa Lush, dar s-au dovedit a fi niste porcarii. Cert este ca, dupa ce m-am documentat pe net, am aflat ca nu exista produse 100% naturale , asa ca m-am lasat pagubasa cu produsele bio. Am vazut ca multa lume lauda Naturissima si Plante System, dar nu stiu ce sa zic. Ce stii de ele?
    M-ar fi tentat si Holy Land si Dr. Kadar, dar nu se gasesc decat la saloane si mai mult prin Bucuresti. De data asta eu te invidiez pe tine, desi nu as putea sa locuiesc in Bucuresti. Mi se pare sufocant.
    Si eu te-as fi luat cu mine la plaja, daca erai aici, sa ne pitim amandoua sub o umbrela, infasurate ca alea din Arabia sa ni se vada doar ochii, asteptand toamna.

    Desi stiu ca multe eve se vor cruci, eu folosesc fond de ten si pudra de cand ma trezesc si pana ma culc seara (nu inainte de a ma demachia temeinic). Asta e. My name is Strumfi and I'm addicted to fond de ten si pudra. Nu aruncati cu rosii. Ba puteti sa aruncati, ca cica scot punctele negre.
  •  
    • 193 mesaje
    16 Iul 2008, 22:55
    0 0
    Mama, ce roman am scris!
    Iissa, ai ce citi cand vii la 2:00.
  •  
    • 503 mesaje
    18 Iul 2008, 23:27
    0 0
    Strumfi, esti mortala , si cu rosiile, si cu araboaicele si tot! Uite ca acum nu mai raspund la 2, am ajuns devreme acasa, si culmea tocmai vineri seara...Nu e bine.

    Suna bine gelul hidratant. Banuiesc ca fiind gel, intra mult mai repede in piele si nu lasa pielea grasa, nu? Esti multumita de el?

    Eu am folosit cateva produse Plante System, dar oricum nu o sa mai avem de unde sa le cumparam, le scoate Sensiblu`ul de la vanzare..cine stie de ce hmm! De Naturissima nu stiu nimic, dar masca asta de la Bottega Verde chiar imi place.

    Apropo de protectia solara, am vazut ca a aparut si la noi crema special cu protectie solara, SPF 30 anti shine de la Roc! Ceea ce suna mult prea bine, tinand cont ca ma enerva foarte tare ca majoritatea cremelor solare lasa pelicula aia grasa, iar eu urasc sa imi luceasca pielea...O fi buna? O sa ma apuc sa citesc niste review-uri pe site-urile straine.

    Si daca tot evit soarele ca drcu, iar eu sunt hiper alba mi-am luat o crema cu bronzare progresiva. Dar deocamdata numai pt corp, ca mi-e frica sa pun o astfel de crema pe fata. Hmm...sper sa nu fie foarte vizibila diferenta si sa arat ca o zebra! Fosta Alba ca Zapada, actuala zebra.

    Zici ca e buna argila luata intern? Ca si pe mine ma bate gandul sa o incerc..
    Ma intreb de ce tot iti recomanda Criina acnezine, din motiv ce nu ai acnee....?!
  •  
    • 378 mesaje
    19 Iul 2008, 08:40
    0 0
    dar o crema de galbenele si propolis de la plafar ai incercat?
  •  
    • 193 mesaje
    19 Iul 2008, 16:50
    0 0
    Iissa iubita, gelul hidratant suna bine, dar nu e chiar ce-mi doream, in sensul ca, fiind pentru ten mixt, cam usuca. Nu stiu de ce m-am grabit. Acum ma cam oftic. Si-am zis ca nu mai folosesc produse pentru ten mixt, dar m-a enervat si farmacista. Astea de la Sensiblu se tin ca scaiu'. Nu m-a lasat deloc sa ma uit in liniste, a stat dupa mine pana m-a vazut c-am plecat cu produsul la casa. Off! De banii astia puteam sa-mi iau ceva mai bun.
    Am vrut sa-mi iau crema reparatoare de la Purif Ac si, bineinteles ca si-a dat cu parerea: "nu, asta e pentru ten cu probleme". In gandul meu: "daca ai sti tu ...". Astea-s total aeriene. Da' eu-s cea mai fraiera ca m-am luat dupa ea.

    Sa-mi zici ce-ai aflat de crema cu spf 30. Ar fi prea frumos ca sa fie adevarat.

    Inainte de crema pentru bronzare sa nu uiti sa faci un gomaj pe tot corpul ca te 'bronzezi' cu pete.

    De argila nu stiu ce sa zic. Eu ma simt bine. Fata si-a mai revenit. Si am observat ca am scapat si de cojitele de pe pielea capului. Fac cojite pe sistem nervos si vad ca nu mai sunt. Eu continui cu tratamentul ca rau nu-mi poate face.

    Acnezine e clar ca sunt pentru acnee, iar mie nu cred ca au ce sa-mi faca, avand in vedere ca nu am acnee. Sau poate oi avea, daca e sa ma iau dupa ce spune nikituska. Mai stii?

    Cat despre creme cu propolis, galbenele si alte componente asa zise 'naturale' de la plafar, m-am saturat sa fac experimente pe tenul meu. Plus de asta, cremele de la plafar sunt mai pline de chimicale ca celelalte. Am incercat o gramada, am inghitit si Akneil si m-am uns cu o gramada de alifii. Tot degeaba. Mai mult incarca porii si ma trezesc cu ditai punctele negre.
  •  
    • 193 mesaje
    19 Iul 2008, 16:55
    0 0
    Stii ce m-a mai tentat? Pure Calmille de la Yves Rocher. Pe Eva sunt multe fete care lauda gama, dar pe alte site-uri am vazut si review-uri negative. Ce zici?
  •  
    • 5575 mesaje
    19 Iul 2008, 17:51
    0 0
    dar gama proactiv a folosit-o cineva de pe aici pana acum?
  •  
    • 556 mesaje
    19 Iul 2008, 18:52
    0 0
    Apropo de Acnezine..chiar a incercat cineva si a dat rezultate?Pe site-ul lor sunt marturii dar nu de la noi (din Romania )
  •  
    • 134 mesaje
    20 Iul 2008, 21:50
    0 0
    Fetelor, am folosit proactivul 6 luni de zile, am zis ca poate a dat norocul peste mine, nici o schimbare. Tot asa m-am luat si eu dupa pozele puse de aceasta firma pe situl propriu cu diversi si diverse persoane inainte si dupa folosirea proactivului. Reclama-i mai mare decit rezultatele pe care le astepti dupa folosirea produselor lor.Cel putin pt mine nu au fost bune si nici pt altii cu care am discutat personal.
  •  
    • 1046 mesaje
    23 Iul 2008, 11:22
    0 0
    am folosit si eu Proactiv, nu zic ca nu are efect deloc, dar nicidecum nu are efectul din reclama. mie imi si tinea putin fata, si daca era foarte cald ma patam pe toata fatza. deci nu merita banii.
    nu mai tin minte la sugestia cui, am inceput sa folosesc Retin-A. sincer, la 11 lei cat costa n-am cerzut ca are rezultate, si totusi am avut o surpriza foarteeeee placuta. la inceput mi-a cam "inflorit " fatza, acum o fol de 3 saptamani si in sfarsit sunt multumita de tenul meu. aveam foarte multe puncte negre cam pe toata fatza si chiar daca le scotea cosmeticiana, nu putea sa le elimine total. imi venea sa mor. acum in sfarsit am pielea neteda, mi-a micsorat si porii care erau foarte dilatati. va recomand s-o incercati.
  •  
    • 12 mesaje
    23 Iul 2008, 13:27
    0 0
    Si eu am folosit proactiv, insa fara rezultatele dorite. Gelul de spalat pe fata bunicel(avand particule abrazive, iti dadea impresia de piele mai fina, fara denivelari). Lotiunea tonica ustura putin, si chipurile iti facea fata mai fina. Insa de cremele de zi si de noapte, n-am ce zice.Mie, personal, dupa crema de zi, aproximativ intr-o ora de la aplicare, imi lucea fata de ziceam ca nu-i adevarat.Parca ma dadusem pur si simplu cu ulei pe fata. Iar crema de noapte nu a facut nici o minune. Si nici masca, dupa ce ca mai avea si un miros de sulf...

    In ceea ce priveste retinul, vara nu prea e recomandat, deoarece e fotosensibilizant (ca de altfel toate produsele anti-problemutze:acnee, puncte negre), si la inceput are loc o izbucnire a tenului (mai moderata, sau nu, depinde de ten)

    Eu am acnee de la mama-natura , ereditar, si am incercat fel de fel de produse, la inceput din comert, apoi dermo-cosmetice. Acum folosesc gelul spumant de la bioderma.Mi se pare cel mai bun in ceea ce priveste curatarea. Am folosit si Vichy, ivatherm, uriage, insa pt mici urme de machiaj nu sunt foarte bune, am impresia ca nu curata bine. Acestea le mai foloseam dimineata.

    Am folosit si zineryt, insa dupa o perioada nu-si mai face efectul. Deasemenea skinoren, si brevoxyl (aveam impresia ca-mi cauza niste puncte albe).Printre cremele pentru tenul cu tendinta acneica, puncte negre, tot tacamul, am mai folosit bioderma sebium akn (fara mari efecte), uriage hyseac, normaderm. Insa nu am fost multumita de nici unul in mod special. Poate doar de zineryt, cand isi facea efectul.

    Deasemenea pot spune ca am luat si vitamine (zinc cu seleniu, vitaminele a, e, b, c , viaderm).O lupta continua. Printre mastile din comert am fost multumita de cea cu namol de la avon (cu toate ca nu prea am incredere in ele).Inca o mai folosesc si acum. Tenul tot are problemute, insa are si perioade, cand se mai amelioreaza. Problema mea majora pot spune ca e sebumul. Imi luceste fata ca un bec.
    Si acestea nu sunt chiar toate produsele pe care le-am folosit, ci doar cele care mi-au venit in minte acum.

    Si ca sa inchei, fondul de ten folosit, care mi se pare mie spectacular este cel de la revlon colorstay.Puterea de acoperire e uimitoare, fata nu luceste (bine, acum in perioada de vara folosesc apa termala avene peste el, si face minuni cu luciul). Nu se intinde, nu se ia pe haine, ramane fixat exact asa cum l-ai aplicat. Mai scumpe de revlon nu am incercat, deoarece am fost foarte multumita de el. Probabil daca nu eram, cu siguranta incercam si altceva. Si alt produs magnific, mi se pare o pudra de la sephora bronzanta. E fenomenala, foarte scipitoare, insa eu o folosesc doar pentru pometi. Imi cer scuze ca am fost off topic la sfarsit.
    Va pup, si va doresc un ten cat mai luminos si frumos.
  •  
    • 1046 mesaje
    23 Iul 2008, 13:56
    0 0
    georgi, intradevar retin e fotosensibil dar eu il folosesc numai seara inainte de culcare. pe zi ma dau cu o crema pt ten sensibil. intradevar si eu am fatza foarte grasa pe zi, luceste , indiferent ce fel de crema folosesc, tot se ingrasa. macar am scapat de monstruletii de cosuri si am tenul curat. poti sa precizezi mai exact cum se numeste pudra pe care o folosesti? ms
  •  
    • 12 mesaje
    23 Iul 2008, 14:09
    0 0
    Pudra e marca sephora, poudre illuminatrice compacte. Tot de la sephora o mai am si pe cea minerala, double compact mineral. Insa cu cea din urma m-am pacalit cu nuanta(cam inchisa), deoarece nuanta mai deschisa decat aceasta pe care am luat-o aveam impresia ca e var. Si asa ca si pe aceasta o mai folosesc in pometi uneori.