Imi cade parul rau!

  •  
    • 354 mesaje
    3 Iul 2008, 14:06
    1 0
    Sunt mai multe tonice capilare pe piata.Cel mai bun este cel de la DaciaPlant.Este laudat ca da rezultate chiar in cazurtfi de chelire,face parul sa se regenereze.Contine multe plante si propolis,un antieczematos si antibiotic natural.
  •  
    • 18 mesaje
    3 Iul 2008, 14:57
    2 0
    Buna
    @angel_2007: am vazut ca si tu folosesti masca cu galbenus de ou. Spune-mi te rog frumos, fiolele cu ginseng le bagi in compozitia respectiva? si de care folosesti?
    si fiola de vit. B6, se gasesc in farmacii? pe aceastea cum le folosesti? Iti multumesc in avans pt. raspuns.
    A folosit cineva fiole cu placenta?

    Ca si vitamine pt. par asi recomanda: Forcapil si Perfectil...ce parere aveti fetelor?

    O zi faina
  •  
    • 1431 mesaje
    3 Iul 2008, 15:58
    1 1
    symlove .multumesc pt ras
    matreata o tratez , am samponul de la Foltene , m-a spal de doua sapt cu el si se vad rezultatele , insa indiferent ce sampon as urma dupa el eu fac la loc matreata
    am citit de uleiul de masilne este f bun si pt matreata si pt par , il hidrateaza , ii da luciu , ii stopeaza caderea ...........cred ca ma apuc de un tratament cu ulei de masline
    am citit pe net ca n-ar ingrasa parul , insa eu stiu ca ingrasa ca am mai folosit
    ps: am inteles ca este f bun si pt bronz ..........
  •  
    • 1431 mesaje
    3 Iul 2008, 15:59
    0 1
    in leg cu Revalidul .......am folosit sampon si am vazut ca este bun insa am facut matreata de la el , exact ce ziceam mai sus
    pastile n-as folosii niciodata in afara de vitamine
  •  
    • 213 mesaje
    3 Iul 2008, 19:22
    0 0
    ana_83 , eu adaug fiolele de ginseng in compozitia cu galbenusuriile de ou, uleiul de ricin, de masline si putina lamaie stoarsa.Fiolele pe care le folosesc acum au in compozitie si ginko biloba,am folosit si panax ginseng fiole dar cele cu biloba mi se par mai bunem chiar asa scrie pe ele ginko biloba si ginseng.Am incercat si eu sa ma dau cu ele pa parul spalat dar imi statea groaznic pe urma.Fiolele de vitamina B6 la gasesti in farmacii. Amestec in palma, la dus continutul fiolei cu samponul ,i ma samponez si las sa stea cateva minute.
  •  
    • 46 mesaje
    4 Iul 2008, 00:12
    0 1
    mersi pt raspuns symlove
    intre timp mi-am luat vitamine de la amway ca mi-a zis cineva ca sunt bune....si poate incerc si eu tratamentul de la vichy...
    am avut o idee sinistra intr-o zi..o gramada de lume din jurul meu se plange ca are probl. cu caderea parului..chiar si pers care nu se vopsesc...m-am gandit ca din cauza poluarii etc o sa ajungem sa ne pierdem tot parul...adica in viitor oamenii nu vor mai avea par)
  •  
    • 354 mesaje
    4 Iul 2008, 17:22
    1 1
    Gata,imi dau demisia ma tund cheala imi iau peruca.Nu mai pot de nervi.Daca la ultimile spalari am zis ca stau mai bine azi iar mi-a cazut ingrozitor de mult par.La spalat nu,dar la pieptanat da.Ce 50-100 de fire ? erau sute,cine naiba mai sta sa le numere?le-am aruncat la gunoi mi-am prins parul si am plecat sa nu mai vad.
    Dermatologii nu sunt decat niste incapabili nici sa nu-i vad.Nu inteleg totusi de ce naiba cade numai dupa spalat.In rest daca ma pieptan cade normal,doar nu il frec cu peria de sarma cand ma spal ma port "cu manusi" cu el si tot una e.nici nu pot spune ca se rupe la pieptanat ca se vede clar cum e cazut de la radacina.il pieptan usor nu il smulg,degeaba.Nu aveam destule pe cap mai e si asta un motiv de nervi.De leacuri baesti si masti si aiureli is satula sa stau in cap cu amestecurile alea ore intregi.COntinui cu vichy fie ce o fi,numai ca trebuie sa fac o cadere nervoasa la fiecare spalat pe cap.
  •  
    • 1767 mesaje
    4 Iul 2008, 19:10
    2 1
    Vezi ca si de la nervisori ...care duc la stres cade parul.
    Asa ca ai rabdare ...

    Ce ai zis despre dermatologi ...cam ai dreptate (nici eu nu am intalnit unul care sa ma scape de probleme).
  •  
    • 1767 mesaje
    4 Iul 2008, 19:18
    0 0
    Vezi ca si de la nervisori ...care duc la stres cade parul.
    Asa ca ai rabdare ...

    Ce ai zis despre dermatologi ...cam ai dreptate (nici eu nu am intalnit unul care sa ma scape de probleme).
  •  
    • 18 mesaje
    4 Iul 2008, 21:37
    1 0
    Salut.

    @angel_2007: merci de raspuns.

    Da, sa stii ca si mie mi s-a parut foarte foarte ciudat faptul ca dupa spalat pica, nu la spalat nu in general cand il piepteni ci dupa spalat. Se vedea asa cum pica, il simteam pe mine, il vedeam pe bluza...culmea nu? cand i-am spus insa dermatoloagei mi-a spus ca are faze in care pica si asta ar fi una dintre faze, dupa spalat pe cap.
  •  
    • 46 mesaje
    7 Iul 2008, 00:07
    1 0
    ma tenteaza sa incerc chelstop.a incercat cineva??...mie a inceput sa-mi cada parul dupa ce m-am vopsit cu alta vopsea decat de obicei. atunci are rost sa folosesc lotiuni??
    sfat pt cele carora le cade parul din cauza stresului: luati eurovita antistres si magne b6..mie asa mi s-a oprit caderea parului dupa bac
  •  
    • 1767 mesaje
    7 Iul 2008, 09:04
    1 0
    Eurovita nu sunt bune.Multe persoane care le-au incercat au aceeasi parere.

    Tie a incetat sa-ti mai cada parul dupa bac pt ca ai terminat cu stresul.
  •  
    • 378 mesaje
    7 Iul 2008, 10:33
    0 1
    Viadermul si Eurovita sunt varza ! Si sampoanele din gama Phyto la fel.
    eu am luat Beauty hair, de la Harmony Line (dupa ce l-am testat pe mama ) si a dat rezultate (la amandoua, bineinteles).
  •  
    • 354 mesaje
    7 Iul 2008, 10:58
    0 0
    Da mihaela cred ca ai dreptate.Am fost si mai nervoasa si suparata in ultima perioada dar se formeaza si un cerc vicios:stresul de a ma spala pe cap plus stresul de dupa cand vad cat par imi cade.Aveam parul destul de lung,am tuns multisor din el,umblu cu el mai mult prins,pot sa zic ca sunt deja complexata.ma uit la parul tuturor fetelor care trec pe strada.Mi se pare ca sunt cea mai cheala Plus ca am si radacinile crescute(ma vopseam oricum cu henna,dar am zis ca nici pe asta nu o mai pun in cap pana nu rezolv problema).Si parul meu e un saten deschis spre blond se vede aiurea diferenta.Desprins l-as putea lasa si coafa dar mor cand vad cum las peste tot par,asa ca il prefer prins.
    Continui cu Vichy poate poate o sa vad rezultate sau e si asta ca gripa ...iti trece in 5 zile cu pastile si in 7 fara Am o luna jumate de cand imi cade si deja nu il mai suport, se zice ca poate tine si pana la 2 luni jumate 3,o cadere de asta de regenerare sau din cauza stresului.Plus ca e vara transpir mai des,trebuie sa ma spal mai des is pe par si va dati seama ce onoare pe mine.Pieptanatul dupa spalare e chin.
    Confirm si eu;Eurovita nu sunt bune de nimic,nici pt par nici pentru altceva.Cele mai bune si complexe cu un dozaj bun sunt Vitralius si Miss Vitaal(ambele americane)
  •  
    • 46 mesaje
    7 Iul 2008, 11:21
    0 1
    pai am incercat si eurovita pt par si unghii si n-au avut efect...dar combinatia de eurovita antistres si magneb6 m-a ajutat sa ma simt mai bine...si sa nu ma mai stresez atata cu parul (initial a cazut din cauza bacului, iar apoi am inceput sa ma panichez si cred ca a cazut din cauza ca ma stresam cand vedeam ca nu se opreste si eram obsedata)..si la 2-3 sapt dupa ce am luat s-a oprit cadere..dar e posibil ca efectul l-a avut doar magne b6

    pt symlove: vad ca te pricepi la tratamente din astea..de chelstop nu stii nimic? lotiunea aia de la daciaplant e mai buna?
  •  
    • 1737 mesaje
    7 Iul 2008, 11:26
    0 0
    si mie imi cade parul rau si am folosit de vreo 5-6 ori masca Vivanatura. Aseara n-am mai folosit-o, insa mi-a cazut la fel de mult. Cand vad cat par se aduna in scurgere, iar apoi la pieptanat, imi vine sa plang dupa fiecare fir de par.

    ultima data am fost la coafor la sf. lui aprilie si tin minte ca-mi cadea si atunci, dar parca de atunci cade si mai tare. O fi de la vopsea?

    eu am mai patit acum 7 ani o chestie asemanatoare, dupa un tuns mi-a cazul parul vreo 2 ani :o Am luat la rand dermatologii, am facut analiza firului de par si mi-a iesit o ciuperca pe care n-au putut-o combate ei si solutiile lor "miraculoase" (de la care am facut o matreata urata). Atunci am adoptat solutia-soc: un permanent - desi am parul ondulat natural. A fost urat, cret ca dracu' dar S-A OPRIT din cadere.
    Oare sa mai am curaj si acum?
  •  
    • 46 mesaje
    7 Iul 2008, 11:39
    0 0
    daca nu a vaut efect pana acuma masca de la vivanatura eu as renunta la ea....asa am patit si eu..am citit peste tot ca e minunata \, miraculoasa..am umblat fff mult pana am gasit-o..si am crezut ca e salvarea mea...am folosit-o de vreo 6-8 ori si imi cadea cam de 5 ori mai mult par dupa ce ma spalam pe cap...la inceput m-am gandit ca e normal..ca de fapt cad firele afectate si fac loc altora sa se regenereze....dar daca mai contiuam cheleam si mai repede
  •  
    • 354 mesaje
    8 Iul 2008, 10:36
    2 0
    November mai degraba daciaplant decat chelstop,contine mai multe plante care se spune ar fi benefice in tratamentul caderii p[arului,insa tot ce e naturist trebuie sa te tii de el,efectele apar in termen lung si nu poti fi sigura ca da rezultate.
    La fel am patit si eu cu minunata crema petrol viva natura,imi cadea mai rau asa ca am incetat sa o mai folosesc.E clar ca bine nu imi facea.Probabil imi afecta radacina,era prea agresiva.
  •  
    • 18 mesaje
    8 Iul 2008, 11:23
    0 0
    si eu cam tot asa am patit, la 3 zile dupa ce am fost la coafor (m-am tuns+vopsit) a inceput sa-mi cada mult. Insa cu toata lumea cu care am vb, mi-a spus ca de la vopsea nu cade parul, eventual se arde sau eu stiu dar nu cade. Adevarul este ca tanti de la coafor pe mine m-a si lasat cu vopseaua muuult, ca intre timp mai trebuia s-a faca pe alta colega de acolo si na...off ce m-am enervat. Eu nu vreau sa ma gandesc ca din cauza neglijentei ei am patit asta: am stresat toata familia, am cheltuit o gramada de bani pe analize, dermatologi si produse+starea mea a fost la pamant.

    Sa stii ca si eu ma uit la toate fetele pe strada ce par au.. e obsedant. Ce tare e faza ca prin ce treci tu exact am trecut si eu. trece!
  •  
    • 354 mesaje
    8 Iul 2008, 12:07
    0 0
    Ms pt incurajari ana,sper sa inceteze.
    Ophelia in nici intr-un caz permanentul nu e o solutie,nu faci decat sa il distrugi de tot...si nici nu prea cred ca de la permanent ti-a trecut ciuperca
    Ai matreata?ai ceva pe pielea capului ca sa suspectezi ceva?E mult pana la ajunge la diagnosticul asta.In primul rand ciuperca cam da pelada(caderea parului sub forma de banuti) si are niste caracteristici.