Imi cade parul rau!

  •  
    • 354 mesaje
    25 Iun 2008, 17:07
    6 14
    Buna fetelor!De o luna si ceva imi cade parul ingrozitor.cel mai mult la spalat,raman cu "ghemuri" de par in mana.Mi-am facut analize complete inclusiv tiroida,analize hormonale ecografie ovariana,nu a iesit absolut nimic in neregula.
    M-am dus la dermatolog si a ajuns la concluzia ca e o cadere sezoniera,ca parul trebuie sa se regenereze si cade,dupa ce mi-a pus niste intrebari,m-a intrebat de cand nu mi-a mai cazut parul.Adevarul ca nu imi cadea un fir inainte de perioada asta.
    Am luat niste vitamine,niste pastile naturiste hair tonic,ma dau cu masca viva natura cu petrol si folosesc fiolele vichy cu aminexil.mari imbunatatiri nu am vazut.
    Toti mi-au zis ca daca e sa se regenereze pot sa ma dau cu orice ca tot cade ce are de cazut,dar cat poate sa tina aceasta perioada de cadere?Deja a trecut o luna si eu ma crizez la fiecare spalare,imi vine sa plang cand il vad prin chiuveta cu smocurile.sa nu mai zic ca pe unde merg las numai "urme" de par.L-am si scurtat ceva,dar degeaba.Aveti vreo idee?sa mai astept sa isi faca "damblaua" avand in vedere ca nu s-a gasit nici o cauza?caderea e difuza,nu am goluri sau localizari,cade de peste tot la fel!Stresata nu sunt,nu am examene sau altele...
  •  
    • 939 mesaje
    25 Iun 2008, 18:09
    7 7
    Intamplarea face sa ma interesez de subiect pt ca imi cade si mie parul dar primavara.

    Insa, dupa ce am intalnit o prietena cu un par vizibil mai sanatos si am intrebat-o ce a facut, am decis sa-i urmez sfatul.

    A fost ca in reclame - mi-am dat intalnire cu ea si era cu spatele si nu am recunoscut-o pt ca stiam ca are parul slab, gen matura.

    Ea si-a intrebat parintii medici ce sa faca.

    Asadar, mi-a spus sa caut la para-farmacie pastile (tratament de 3 luni pt inceput, ea l-a facut 6 luni) ce contin in special :

    -cisteina
    - metionina
    - vit B + zinc
    - drojdie de bere
    - vit A,E,D3

    A comparat asadar produsele din para-farmacie si cele mai bune sunt Juvaflamine (nu stiu exact daca exista in R, Forcapil+Cheveux Expert (de la Forte Pharma) + Doriance stiu ca exista.

    Oenobiol mi-a spus ca ar fi numai reclama.

    Ieri mi-am cumparat tratament Cheveux Expert (Forte Pharma) pt 3 luni.

    Sa vedem, sper sa dea rezultate.

    Sincer,nu l-as fi luat daca n-as fi vazut efectele pe prietena mea

    In alta ordine de idei, pt volum :

    - taurina + siliciu

    pt crestere

    - lecitina+soia+drojdie de bere

    Succes !
  •  
    • 354 mesaje
    26 Iun 2008, 00:42
    3 4
    Alte retete sau fete care au trecut prin asta si au rezolvat problema?alte idei,nimic?
  •  
    • 1431 mesaje
    26 Iun 2008, 11:10
    6 2
    Silkat Protein Placenta Seb..........asta este produsul pe care mi la recomandat cineva aici pe eva
    momentan nu l-am incercat , fac un tratament pt combaterea matretei si dupa il voi incerca
    Poate da rezultate , incearca-l !
    Din cate mai stiu eu si uleiul de masile + ulei ricin + ou+ miere .......da rezultate bune
  •  
    • 331 mesaje
    26 Iun 2008, 15:00
    6 1
    La plafar sunt niste fiole cu Ginseng, 40,00lei/14 fiole - se aplica dupa spalare si se maseaza pielea capului si nu se clateste

    Mie-mi fac f bine si tot de pe eva am aflat de ele
  •  
    • 27 mesaje
    26 Iun 2008, 15:36
    4 3
    am avut si eu probleme cu parul, la fel imi cadea de nu mai stiam ce sa fac. am rezolvat cu fiolele de ginseng de care zice si sandra. mi-am luat o cutie, plus samponul si am rezolvat problema.
  •  
    • 354 mesaje
    26 Iun 2008, 16:06
    7 3
    Eu una sunt si maniaca in cumparaturi.Imi iau tot felul de creme lotiuni sampoane.De cand cu problema cu parul mi-am facut acasa stoc de fiole tonice capilare etc...
    Am si fiolele cu placenta si cele cu ginseng dar am zis ca deh astea is mai ieftine,vichy sunt mai scumpe deci prin urmare trebuie sa fie mai bune si sa aibe efect mai bun Snobismul asta
    M-as apuca sa ma dau cu astea de la bes o data cu placenta ,o data cu ginseng,dar mai am o intrebare la voi,cele care le-ati folosit si vad ca tare le laudati.V-ati dat doar o data pe saptamana cum scrie pe cutie?
    Eu acum ma spal cu samponul energizant de la vichy,dupa spalare fiola cu aminexil vichy si o data pe saptamana masca cu petrol de la viva natura.Intern iau hair tonic(niste pastile pe baza de plante) si Vitralius(vitamine complexe pt par unghii piele,chiar daca analizele au iesit ok ajuta cat de cat la regenerare,rau nu fac)
    Multumesc din suflet pt raspunsuri.Uff,tare greu vara,stau numai cu parul prins,mai si transpir rau de la caldurile astea,e ca naiba.Daca il tin desprins gasesc numai par peste tot si mai tare ma enervez plus ca daca nu il coafez putin nu il fac cu plac nu prea se aseaza si mai tare il agrsez,asa ca il prind intr-o coada lejera coc,nici sa-l sugrum.
  •  
    • 1639 mesaje
    26 Iun 2008, 16:26
    5 0
    si mie imi cadea parul foarte mult, cand ma trezeam dimineata vedeam numai par pe perna...
    in perioada aceea imi intindeam foarte mult parul cu placa si ma dadeam cu tot felulde masti de par...etc ca cica erau foarte bune....a inceput sa mi se si arda parul asa ca l-am tuns pana la umeri desi era destul de lung....acum nu mai imi cade, dar nici nu il mai intind cu placa si nu il dau cu nimic altceva inafara de sampon si balsam...
  •  
    • 27 mesaje
    26 Iun 2008, 16:33
    7 8
    eu personal am folosit numai fiolele cu ginseng si samponul tot din gama asta.nu am mai folosit si altceva iar vitamine nu-mi aduc aminte daca am luat sau nu.
    nu stiu ce sa te sfatuiesc in legatura cu folositul diferitelor produse in paralel.ce pot sa spun insa, este ca trebuie sa fii constanta.
  •  
    • 354 mesaje
    26 Iun 2008, 17:20
    1 3
    Pai vreau sa renunt la fiolele vichy si sa raman pe astea de ginseng si la masca cu petrol viva natura care rau nu are cum sa faca si vitaminele.poate poate vad vreun rezultat ca m-am saturat
    tot nu mi-ait zis cele care au folosit, va dadeati o data pe saptamana cu fiola respectiva sau mai des?
  •  
    • 1767 mesaje
    26 Iun 2008, 19:55
    3 4
    Buna!
    Si mie imi cadea foarte mult parul acum 4 ani ... suvite...ma speriam nu alta, mai ales ca ador parul lung...
    Am inceput sa iau vitamine pt par(cate4-5 luni), sa nu il mai usuc cu feonul decat in caz de urgenta(cand plecam undeva si trebuia sa il usuc sau pt vreo petrecere si asta foarte rar), sa nu mai folosesc produsele de styling (ma dadeam cu spuma mai mereu, acum foarte rar), sa fiu atenta cand il pieptan ca sa nu mi-l rup si sa nu il smulg, sa il tund la doua luni aproximativ 1 cm si sa folosesc produse cat de cat de calitate si in special dermocosmetice.
    A...si nu ma mai vopsesc de vreo 8 ani.
    Acum imi cade doar in perioada cand se regenereaza si pot spune ca sunt multumita de el(cu exceptia unor probleme ale scalpului).
    Si vreau sa incerc si fiolele de par.
  •  
    • 1767 mesaje
    26 Iun 2008, 19:57
    5 3
    Si o adaugare:imi cade mai mult in perioada de regenerare, in rest in limite normale.
  •  
    • 65 mesaje
    27 Iun 2008, 10:42
    8 3
    am luat si eu acum cativa ani vitamine pentru par si unghii,si m-am cam ingrasat de la ele...si nu mancam mai mult,doar am asimilat mai mult,...asa ca aveti grija...
  •  
    • 18 mesaje
    27 Iun 2008, 13:22
    2 1
    Salut,

    am avut si eu problema aceasta. A inceput prin martie acestui an, chiar dupa ce am fost la coafor si m-am vopsit, tuns (nu stiu daca a fost coincidenta, sau asta a fost cauza). Am mers la n medici, am facut n analize (tiroida, hormonale, etc.)Darmatologii pe la care am fost mi-au dat viamine + tonic +sampon. Eu am ales sa iau: Forcapil, Fiolele Vichy + samponul cu aminexil tot de la Vichy. Am folosit 1 cutie de fiole (cam 1 fiola la 3 zile). Cam dupa 2 luni mi-a trecut, s-a observat treptata ca imi cadea mai putin. Mie imi cadea foarte mult cand ma spalam pe cap si cand il aranjam dupa aceea. Acu inca folosesc fiolele si samponul.
    Eu am fost atata de disperata...ma gandeam ca o sa chelesc.
    Mie imi tot spune dermatologul ca e normal sa pice 100 fire pe zi...eu nu stiu ce sa cred...cam cat e normal sa pice, e normal sa pice cam 10 fire la pieptanat?
    O zi frumoasa.
  •  
    • 354 mesaje
    27 Iun 2008, 14:47
    7 7
    Ana asa a fost si la mine acum cativa ani,am rezolvat cu fiolele vichy si samponul mi-a mers ca prin minune cu ele,dar acum parca nu vad nici un efect,nici o imbunatatire.E normal sa cada pana la 50 de fire pe zi,deci cum iti cade tie e perfect normal.
    La spalat si la mine e jale,ma apuca plansul.
    Azi mi-am pus masca de la viva natura crema cu petrol si dupa ce m-am spalat mi-a cazut mai rau.Am observat ca dupa ce imi pun ceva care contine petrol parul cade mai tare.Nici nu stiu ce sa mai cred daca face bine sau rau.cred ca renunt si la asta si raman numai pe sampon plus fiole,numai ca a trecut o luna jumate si mie parul imi cade groaznic,s-a rarit...dermatologii is satula de ei,au reteta standard,ori hair grow ori phytocyane sau foltene si de obicei intern revalid.Nici unul mai rasarit.
    Tot mi se zic ca e o perioada in care se regenereaza si trebuie sa cada,ca timp de 2 ani nu a cazut deloc,dar cu pumnul si cu rarire vizibila?acum nu stiu cat o fi de vizibila sau sunt eu obsedata de am ajuns sa imi numar si firele de par care imi cad.ma imbolnavesc psihic pe tema asta )
  •  
    • 1767 mesaje
    27 Iun 2008, 14:53
    8 1
    E normal sa pice 80-100 fire pe zi.
    Nu e normal sa iti pice cu pumnul sau suvite la spaltat sau pieptanat. Asa ca daca iti pica 10 fire la pieptanat si te piepteni de 4 ori pe zi(sa zicem) nu e nicio tragedie!!!! E absolut normal.
    Off, of...
    Cat despre ingrasatul de la vitaminele pt par ... e cea mai mare prostie!Stati linistite, nu ingrasa vitaminele, e o idee cred ca raspandita de niste dudui puse pe slabit si cred ca orice mananca slabesc.Si apropo de diete, cand faci o dieta pt a pierde kg, dupa o saptamana e bine sa iei cate o vitamina pe zi, fie ea si pt par.
  •  
    • 1767 mesaje
    27 Iun 2008, 14:54
    4 2
    pardon, am vrut sa spun:orice mananca ingrasa.
  •  
    • 18 mesaje
    27 Iun 2008, 15:05
    6 0
    salut,

    dupa cum spuneam, pe mine m-a tinut cam 2 luni, 2 luni jumate.
    crede-ma, in perioada cu probleme, eram atata de stresat ca nu mai vb cu nimeni, nu mai facem nimic (aerobic, alergat), nimic din ceea ce-mi facea placere. Nu puteam sa dorm, nu mancam mai nimic a fost o perioada groaznica pentru mine. Crede-ma, te inteleg perfect. Si eu imi numaram firele cazute si de fiecare data cand ma spalam pe cap tremuram... eu am si parul destul de rarut, de cand ma stiu e asa. Inainte de aceasta perioada imi pica ceva, dar nu mai stiu ce si cum ca atunci nu bagam de seama.
    si sa spun ceva , din experienta mea despre "cand ma dau cu aia imi pica mai mult", eu spun ca e asa treaba: tratamentele astea fac ca parul care e mort/rau sa pice mai repede si grabesc regenerarea, este parul care oricum pica. este foarte greu sa treci peste asta, eu te inteleg foarte bine. Dar daca nu sunt alte probleme de sanatate foloseste fiolele acestea si va fi bine. Orice cadere sezoniera tine cam 2-2 luni jumate
    Vitamine de par iei?
    ...si nu stiu daca ai vazut pe la farmacii, tot niste fiole, Crescina??? hmm...nu stiu daca sunt bune sau nu..a folosit cineva?
  •  
    • 354 mesaje
    27 Iun 2008, 15:08
    6 2
    Asa e mihaela e o prostie cu vitaminele ingrasa.In fine,fiecare cu parerea lui
    Ana ma intelegi perfect,la fel sunt si eu,nu mai am chef de nimic si sunt tare irascibila.Am auzit si eu de crescina dar nu mai cred in minuni!
    Ce vroiam sa te intreb,tu de cate ori te dadeai pe saptamana cu fiolele vichy?Eu m-am dat cu o cutie in fiecare zi iar acum am rarit la 3 fiole pe saptamana.
  •  
    • 27 mesaje
    27 Iun 2008, 15:10
    8 0
    scuze, ieri am vrut sa editez raspunsul dar n-a mai incarcat eva. eu am folosit doar o data pe saptamana fiola, exact cum scrie si in prospect.daca vezi ca iti cade si mai rau parul de la masca asta cu petrol mai bine n-o mai folosi....parerea mea.