amigdalectomie cu laser sau traditionala

  •  
    • 1 mesaje
    24 Apr 2018, 14:27
    1 0
    Buna, am facut operatia de amigdalectomie cu radiofregventa, este o procedura foarte buna si avansata deoarece nu sangerezi foarte mult . Mi s a spus sa fac operatia de amigdalectomie cu anestezie generala (pt binele psihicului meu) . M am operat la o clinica privata, conditiile sunt mult mai bune decat cele din spital. Dimineata m am internat, am stat cu branula vreo 5 ore, mi s a dat si o pastila sa ma linisteasca, dupa m am dus in sala de operatie si instant, dupa ce mi a administrat anestezicul, am adormit. Dupa cateva ore m am trezit in salon, cu dureri suportabile(am 20 de ani si am suferit pe parcursul anilor de amigdalita cu febra, chiar si convulsii). Spre seara, am mancat o inghetata si am baut un pic de apa (6 ore de la anestezie mi s a spus sa nu beau, mananc sau sa ma ridic). A doua zi am fost externata, mi s a prescris antibiotic, spray laridep, decasept, norofen. Am stat linistita in pat, fara sa mananc deoarece aveam dureri mari la inghitire. A 3 a zi a inceput cosmarul, durerile au devenit insuportabile, plangeam ca nu puteam bea apa si nu puteam sa mananc. Am mancat totusi iaurt, supa, altceva nu puteam. In a 4 zi am fost la control, mi s a spus ca e normal sa doara asa, ca gatul se reface frumos si mi a dat niste pastile cu efecte dumnezeiesti, medrol (a nu se lua dupa ureche, doza se scade la terminarea lor si au foarte multe efecte adverse). Urmatoarele 2 zile au fost mai ok, datorita pastilelor. Astazi sunt in a 7 zi, dar de mancat tot foarte putin si nesarat(nu pot din cauza medrolului). Durerea scade, incepe sa intepe daca beau apa sau daca incerc sa mananc. Mi am facut curaj si m am uitat si in gat, membranele albe din zona operatiei incep sa cada, probabil din cauza asta ma si ustura .Singurul lucru prost pe care l am facut in perioada asta a fost faptul ca nu m am ambitionat sa mananc, probabil durerile treceau pana acum. Sper sa scap de dureri si totusi sa pot manca ceva mai cosistent ( in perioada asta am slabit 5 kg)
    Acest mesaj a fost editat de către Bianca4455: 24 Apr 2018, 14:31