amigdalectomie cu laser sau traditionala

  •  
    tnt
    • 30 mesaje
    17 Iun 2008, 20:26
    1 2
    E cineva pe aici care si-a scos amigdalele prin operatie cu laser? Pe mine aia clasica ma ingrozeste. Dar toti zic ca interventia cu laser nu e buna, ca ramane acolo ceva care face ca infectia sa revina, si ca aia clasica e solutia optima.
  •  
    • 10876 mesaje
    17 Iun 2008, 22:22
    3 2
    io am fost la clinica lu domn doctor mocanu, pe linga cismigiu.
    si mi-a spus clar ca nu se face cu lasr, ci cu ceva cu nu stu ce frecvente, n-am inteles io mare chestie.
    ideea e ca mi-a spus sa fac operatia-pt copil-la spital, ca daca doamne fereste se intimpla ceva, sa aiba aparatura speciala
    am facut operatia la fisu lu doctoru, care e o scumpete de baiat si om.
    daca doresti, iti pot da numarul lui de telefon.
    e linga panduri, nu stiu cum se cheama spitalul.parca hociota.
  •  
    tnt
    • 30 mesaje
    29 Iun 2008, 22:29
    2 1
    Scuze ca raspund asa tarziu. Am fost lamurita ca operatia cu laser e frectie la picior de lemn si am acceptat sa o fac pe cea clasica saptamana viitoare. A mai facut cineva operatia asta? Pe mine ma ingrozeste.....
  •  
    • 10876 mesaje
    30 Iun 2008, 10:06
    1 1
    nu are de ce sa iti fie frica.
    crede-ma, ca m-i se intimpla mie ceva, nu era bai, dar i-am facut copilului.iti dai seama ca aveam toata padurea-si vinatoru, si iepurele si morcovu infipte.
    dureaza fix 5 minute.
    conteaza dupa aceea foarte mult sa urmezi indicatiile ce t-i se dau:nu te speli pe cap cu apa fiarta doo saptamini, nu faci bai fierbinti etc.
    bafta
  •  
    • 34 mesaje
    30 Iun 2008, 19:15
    0 1
    Salut, eu nu mai am amigdale de la varsta de 13 ani ....daca bine imi aduc aminte, acum am 28. Aveam puroi, eram in stare groaznica, nu m-au amortit bine de tot injectiile din cauza puroiului dar dr-ul a considerat ca sunt urgenta si a zis ca nu ma mai lasa asa nicio zi in plus. Faceam amigdalita de cateva ori pe an de mica si deja imi afectase putin auzul si rinichii! Si cu toate astea a trecut, am stat 3 zile in spital, am facut usoara febra si am inghiti greu dar dupa cateva zile zburdam cu copiii pe afara. In cazul tau daca nu ai probleme mari, mai ales ca acum medicina a mai si avansat, va fi floare la ureche. Nu te ingrozi, te va durea putin dupa operatie cateva zile, ai grija ce bei si ce mananci, nu iute, nu picant, nu fierbinte, nu acru, nu lapte dulce, dar oricum medicul iti va spune ce sa consumi. Eventual iti va spune ce sa iei daca vei avea dureri...si cam atat. Sa mai stai acasa in pat, sa te odihnesti dupa ce iesi din spital si sa nu urli Eu am urlat (ne strigam pe nume, am si alergat) cu copii afara la joaca si seara am facut iarasi temperatura. Capul sus ca trece repede, nu-ti fie frica si scoate-le daca isi fac de cap, nu lasa sa iti afecteze infectia si alte organe!
  •  
    tnt
    • 30 mesaje
    3 Iul 2008, 17:38
    0 1
    Va multumesc mult pentru sfaturi si incurajari, inseamna foarte mult pentru mine. Eu sunt internata de ieri la ORL si maine dimineata ma opereaza. Doctorul m-a asigurat ca nu ma va durea deloc interventia, iar ce va fi dupa, vom vedea. O sa va tin la curent cu ce va fi maine. Multumesc inca o data si va pup!
  •  
    tnt
    • 30 mesaje
    7 Iul 2008, 21:45
    1 3
    Gata, am scapat. M-am operat vineri si azi sunt acasa....ce usurare. Operatia a fost intra-adevar floare la ureche, durerile din zilele urmatoare au fost si sunt inca insuportabile. Sper sa treaca in cateva zile, cu ajuotrul calmantelor. Va pup!
  •  
    • 29 mesaje
    8 Iul 2008, 09:17
    0 0
    Felicitari pt curajul tau, tnt.
    Poti te rog sa-mi spui si mie daca te-au anesteziat total sau local, as incerca si eu.Momentan sunt insarcinata, dar pe viitor chiar imi doresc sa scap de amigdalele astea care mi-au mancat sufletul din mine...
  •  
    tnt
    • 30 mesaje
    10 Iul 2008, 18:58
    1 1
    Curaj.....of. Am avut, in cele din urma. Adevarul este ca la mine operatia a fost extrem de usoara si doctorul a fost incantat. Nu m-a durut ABSOLUT DELOC interventia, iar evolutia postoperatorie este excelenta, adica nu am sangerat deloc, nu am vomitat dupa operatie, in aceeasi zi am iesit in curtea spitalului sa ma plimb. Se uitau asistentele la mine de parca eram extraterestru. Durerea insa.......ma cam termina si acum, in a sasea zi. Dar macar am scapat
    de belea.
    Anestezia a fost locala, intai mi s-a facut o injectie in fesa care mai mult m-a ametit, chiar ma lua somnul in timpul operatiei, apoi doctorul mi-a dat cu un spray in gat si mi-a facut injectii cu xilina. Nici pe astea nu le-am simtit, vedeam doar cand baga acul din cand in cand si facea o injectie scurta. Pe urma a scos amigdalele si le-am vazut pe masa. Aveau puroi in cripta, asa ca puteam lua antibiotice 100 de ani degeaba. Curaj, daca te hotarasti, putem vorbi mi mult despre asta pe YM.
  •  
    • 1144 mesaje
    10 Iul 2008, 20:03
    0 0
    Si eu trebuie sa ma operez, insa am auzit atatea parerri contra, incat nu stiu ce sa mai fac...Multi mi-au spus ca o sa fie rau daca mi le scot. Dintotdeauna am avut probleme cu ele, mi se inflameaza imediat ce beau ceva putin mai rece. Asta-iarna mi-au dat cel mai rau de furca: mi se umflasera atat de tare incat nu mai puteam sa respir, iar cand inghiteam ceva aveam impresia ca o sa le inghit si pe ele. Dureri mai mari ca alea n-am mai avut niciodata si sper sa nu mai trec vreodata prin asa ceva. Eu m-am operat de deviatie de sept si rinita acum vreo 2 ani, iar in timpul operatiei, cand imi taia nasul, doctorul mi-a spus: oho, dar ce amigdale mari ai, sau ceva de genul, nu mai stiu exact Cum naiba le-o fi vazut prin nas? Si cum de si-a dat seama ca am amigdalita din moment ce atunci chiar nu aveam nicio problema cu ele, nu ma dureau etc?
  •  
    tnt
    • 30 mesaje
    11 Iul 2008, 22:34
    0 0
    Dn cate imi dau seama din ce spui, ai avut si vei avea mereu probleme cu amigdalele. Nu-ti cunosc varsta, dar daca nu vrei sa suferi tot restul vietii din pricina lor si daca un ORL-ist te sfatuieste sa le scoti, nu mai sta.
  •  
    • 1144 mesaje
    12 Iul 2008, 11:33
    1 0
    Am 23 de ani, pana acum m-am chinuit tare mult cu ele. Nu mi-e frica de operatie in sine, pt ca am avut colege de spital care au facut-o si care imi spuneau ca nu e chiar asa de rau. Oricum, presupun ca nu are cum sa doara mai tare ca cea de deviatie de sept, pt ca acolo a fost vb si de spargerea osului etc. Mie mi-e frica de starea de dupa operatie, pt ca multi m-au sfatuit sa n-o fac, ca amigdalele nu sunt acolo degeaba si ca apoi voi avea probleme si mai mari cu gatul. ORL-istul sigur mi le va scoate, din moment ce el le-a vazut prin nas si s-a luat de ele
  •  
    tnt
    • 30 mesaje
    14 Iul 2008, 14:23
    0 0
    Asa e, operatia in sine e o bagatela pe langa ce te va astepta dupa. Conteaza foarte mult si starea in care se afla amigdalele in momentul operatiei. La mine mai trecuse infectia de la antibiotice, dar o colega de salon le avea imense si pline de puroi, iar pentru ea operatia a fost o durere continua. In mod normal un ORL-ist bun te opereaza numai dupa ce infectia mai cedeaza, doar in caz de urgenta majora ti le scoate atunci cand sunt cat casa.
    Nu stiu ce se va intampla in viitor, daca voi mai face infectii sau nu, dar eu ma bucur ca le-am scos, in ciuda durerilor groaznice pe care le-am avut. Nici acum nu au trecut, in a 10-a zi, dar sper ca in maxim o saptamana sa fiu ok. Apropos, ASLO cat este la tine? La mine era 400.
  •  
    • 1144 mesaje
    14 Iul 2008, 19:34
    2 1
    Pe mine m-ai intrebat de ASLO? Nu stiu ce e ala Eu nu am facut niciun fel de analize sau consult de amigdale.
  •  
    tnt
    • 30 mesaje
    14 Iul 2008, 22:33
    1 0
    Pai si tratamentele atunci cand ai avut probleme cu amigdalele, cine ti le-a dat? Credeam ca un ORL-ist. ASLO este infectia in sange datorita inflamarii amigdalelor si normal este sa fie 200. Eu aveam 400, dar stiu persoane care au 800, chiar 1000. Nu e de glumit cu asta, pot aparea probleme cu inima, rinichii, reumatism articular.
  •  
    • 1144 mesaje
    15 Iul 2008, 12:43
    0 1
    Tnt, cum te simti acum? Ti-au mai trecut durerile?
    Nu, eu nu m-am dus la doctor pt infectiile pe care le-am avut pana acum Mama ma ducea cand eram mai mica, dar de cand m-am mai marit nu m-am mai dus Mi-am luat singura fel de fel de medicamente de la Plafar, cele mai multe pe baza de propolis. Ultima data, in iarna, mi-am luat un spray tot pe baza de propolis, scump al naibii, ingrozitor la gust, insa vad ca nu am mai patit nimic rau de atunci (sa nu deochi).
    Eu mai am o alergie nasoala la pepenele galben, mi se umfla ca disperatele amigdalele astea imediat ce simt o picatura de pepene Niciodata n-am putut sa mananc pepene galben fara sa sufar dupa aceea, de durere, cateva zile. Anul asta nu am mai avut probleme d-astea, pt ca am dat repede cu spray-ul ala
  •  
    tnt
    • 30 mesaje
    15 Iul 2008, 18:06
    1 0
    Ma simt mai binisor, insa crusta din partea stanga nu vrea sa ma paraseasca inca si ma ustura cam rau cand inghit. Cea din dreapta a picat de joia trecuta si in partea aia tot doare, dar suportabil.
    Azi am fost la control si doctorul m-a cam bestelit ca nu mananc de toate, dar ce sa fac daca inca ma doare? O tin cu piureuri, pilafuri cu carne fiarta, mamaliga cu ou si smantana etc. Bineinteles ca nu am voie acru, acid, usturat sau fierbinte inca, dar asta nu e o problema. Nu mai am rabdare, vreau sa ma simt si eu odata bine, fir-ar sa fie.
  •  
    • 4 mesaje
    12 Mai 2015, 22:28
    0 1
    mikizda said:nu are de ce sa iti fie frica.
    crede-ma, ca m-i se intimpla mie ceva, nu era bai, dar i-am facut copilului.iti dai seama ca aveam toata padurea-si vinatoru, si iepurele si morcovu infipte.
    dureaza fix 5 minute.
    conteaza dupa aceea foarte mult sa urmezi indicatiile ce t-i se dau:nu te speli pe cap cu apa fiarta doo saptamini, nu faci bai fierbinti etc.
    bafta

     Buna draga mea,

    de curand am decis sa le scot si eu, amigdalele, prin urmare caut un medic bun, in privat, pentru ca nu a asigurare de sanatate, si as dori sa stiu mai multe despre exerienta ta. In afara de telefon, se poate contacta e internet sau prin email medicul respectiv? Multumesc anticipat!

  •  
    • 4 mesaje
    12 Mai 2015, 22:30
    0 0
    tnt said:Gata, am scapat. M-am operat vineri si azi sunt acasa....ce usurare. Operatia a fost intra-adevar floare la ureche, durerile din zilele urmatoare au fost si sunt inca insuportabile. Sper sa treaca in cateva zile, cu ajuotrul calmantelor. Va pup!

     Imi dai detalii te rog unde, la cine si in ce conditii te ai operat? ( ma refer privat sau stat). multumesc!

  •  
    • 4 mesaje
    12 Mai 2015, 22:32
    0 0
    tnt said:Asa e, operatia in sine e o bagatela pe langa ce te va astepta dupa. Conteaza foarte mult si starea in care se afla amigdalele in momentul operatiei. La mine mai trecuse infectia de la antibiotice, dar o colega de salon le avea imense si pline de puroi, iar pentru ea operatia a fost o durere continua. In mod normal un ORL-ist bun te opereaza numai dupa ce infectia mai cedeaza, doar in caz de urgenta majora ti le scoate atunci cand sunt cat casa.
    Nu stiu ce se va intampla in viitor, daca voi mai face infectii sau nu, dar eu ma bucur ca le-am scos, in ciuda durerilor groaznice pe care le-am avut. Nici acum nu au trecut, in a 10-a zi, dar sper ca in maxim o saptamana sa fiu ok. Apropos, ASLO cat este la tine? La mine era 400.

     ASLO e cauxat de streptococ, eu l am avut 1000! medicul a zis ca nu a vazut niciodata asa ceva. Si i urma lui am ramas cu reumatism articular acut, pt ca nu a fost tratat la timp cum trebuia