cafea...

•  
    • 61 mesaje
    4 Iun 2008, 16:11
    0 0
    desi am doar 15 ani sunt dependenta de cafea si de aceea cred ca am deja probleme cu inima...adica am palpitatii si nu prea pot sa mai fac mult efort.am inlocuit cafeaua normala cu cafeaua decofeinizata si imi este bine acum. dar as vrea sa stiu daca aceasta are efecte negative asupra corpului sau o pot consuma linistita...va multumesc mult:*
  •  
    • 2520 mesaje
    4 Iun 2008, 22:57
    0 0
    Uneori organismul ne cere ceea ce considera ca are nevoie si ma gindesc ca poate bei cafea asa de repete tocmai ptr ca organismul ti-a cerut si asta nu e tocmai ok. Nu as vrea sa te speriu, dar in locul tau as consulta un cardiolog.
    stric la intrebare- cafeaua si fara cofeina, are efect negativ asupra inimi daca ai ceva pb la inima si revin, mergi la un medic - dupa o consultatie de o jumatate de ora, vei avea mintea linistita ptr ani de zile.
    Daca bei cafea, sper ca nu si fumezi!
  •  
    • 61 mesaje
    5 Iun 2008, 09:39
    0 0
    nu fumez...
  •  
    • 61 mesaje
    5 Iun 2008, 09:44
    0 0
    si totusi...de cand beau decaf...nu mai am palpitatii si nici nu ma mai doare inima...de aceea am considerat k nu este nociva pt inima...
  •  
    • 1768 mesaje
    5 Iun 2008, 10:45
    0 0
    Mai, ai doar 15 ani!
    De la cine ai deprins obiceiul asta de a bea cafea(multa, putina, nu ai spus)?
    Si ce intelegi tu prin "sunt dependenta de cafea"?
  •  
    • 3348 mesaje
    5 Iun 2008, 11:08
    0 0
    mai bine bea ceai verde sau negru... dar numai dimineata...

contine si el cofeina... pentru varsta ta nu e in regula...

as zice sa renunti la cafea... oricum e bine ca bei decaf, sau o poti bea cu lapte...

poti avea probleme cu tensiunea... mare grija, copilu'
  •  
    • 61 mesaje
    6 Iun 2008, 20:33
    0 0
    de ce credeti k sunt mandra de asta?! nu sunt...am vrut doar sa cer ajutor, nu sa ma laud, doamne fereste!! sunt dependenta adica nu pot sa stau fara sa beau cafea..incerc sa ma abtin si beau doar doua pe zi daca sunt cu cofeina dar mai multe daca sunt decaf...stiu ca am doar 15 ani, stiu k nu e in regula. am inceput pt k imi placea la nebunie aroma, gustul, tot.dupa am devenit dependenta..nici nu mai conteaza ce gust are..e buna oricum...nu ma judecati gresit
  •  
    • 2778 mesaje
    6 Iun 2008, 20:59
    0 0
    Ti-as sugera sa tai de tot consumul de cafea.Mai ales ca acum vine vacanta,ai timp sa te relaxezi.Te avertizez ca o sa te doara capul,o sa te simti foarte slabita dar trece.Strangi din dinti o saptamana,doua,trei si trec si problemele astea.
    Eu beau o cafea dimineata si cand am oprit m-au tinut durerile de cap cam vreo saptamana.Tu daca bei mai multa posibil sa te tina mai mult.Iti zic ca dupa ce te chinui asa o sa ai energie si fara cafeluta aia.
  •  
    • 170 mesaje
    6 Iun 2008, 21:04
    0 0
    Buna
    Nu sunt doctor insa cafeaua nu e sanatoasa in mod special la varsta ta, dar ti-ai dat seama singura.
    Cu palpitatile dute la doctor ca pot fi din alte cauze,mama face cafea lunga adica o lingurita la 400ml, se amageste ca sa bea lichide,asa 'trage ' de ea crezand ca bea mai multa cafea,cu efortul ar fi bine sa incepi treptat, te va trezi, daca de dimineata faci un pic de gimnastica de inviorare vei inlocui cafeaua, problema cu placerea e sa te abtiii! cat poti de mult dar nu bea mai mult de o cafea naturala din cand in cand.
    se poate, lumea renunta la alcol, tutun, si tu poti sa renunti la cafea.