nasi la nunta

•  
    • 24 mesaje
    25 Mai 2008, 22:09
    0 0
    tot ce stiu este ca vom fi nasi la nunta prietenului sotului meu....si atat..help me cu detalii de genul in ce constau obligatiile noastre..am inteles ca noi trebuie sa luam voalul si coronita miresei...am platit la biserica programarea...azi ne-au intrebat ce vrem ca si dar de nunta din partea mirilor...am zis ceva simbolic...noi nu stiam ca vom primi si noi cadou..stiam ca vom da dar de primit...sunt pareri contradictorii despre cum ar trebui sa ma imbrac ca nasa...help me..e prima oara...nunta e in 30 august...
  •  
    • 2191 mesaje
    26 Mai 2008, 00:49
    0 0
    din cate stiu eu..si lumanarile si buchetele de flori,tot nasii le cumpara..

in ceea ce priveste rochia..ai putea purta o rochie vaporoasa,dintr-un material usor (avand in vedere ca nunta este pe 30 august si s-ar putea sa fie canicula) si sa aiba o culoare calda.
    eu asa m-as imbraca daca as fi nasa.. nu mi-as lua o rochie pompoasa,ca de mireasa,cu, corset si alte cele..
  •  
    • 953 mesaje
    26 Mai 2008, 13:17
    0 0
    si eu am cununat acum 3 ani..
    voalul,coronita si lumanarile le cumpara nasii..de fapt eu am fost cu fina, ea si-a ales,iar eu am platit..

la biserica m-am imbracat intr-un costumas maro de mare efect,dupa ce am ajuns la sala m-am schimbat intr-o rochie lunga,rosie..ca doar nu poteam deschide dansul in costum..iar pe la 12 noaptea..cand s-au incins spiritele,m-am imbracat cu o rochie scurta neagra..
  •  
    • 1913 mesaje
    26 Mai 2008, 17:29
    0 0
    mai trebuie ceva pt "legatul miresei" de dimineata : palarie, baticut,esarfa ( depinde ce alege ea), un material de rochie, de costum sau fusta (nu conteaza) si o geanta cu oglinda, ruj, parfum (cu astea o faci frumoasa dupa ce-i iei voalul si-i pui altceva pe cap... dimineata)!
    acestea-s obiceiuri dupa care am cununat eu (suntem crestini- ortodocsi), dar nu va poate obliga nimeni sa le respectati intocmai...depinde de ce vor mirii, socrii...
    sa fie intr-un ceas bun si sa va traiasca!
  •  
    • 1739 mesaje
    27 Mai 2008, 12:38
    0 0
    chanse, eu nu stiam decat de "dezgatitul" miresei, adica esarfa, baticul etc. Fara material si fara poseta. Cred ca depinde si de zona "etno-folclorica" unde e nunta.
  •  
    • 845 mesaje
    27 Mai 2008, 14:52
    0 0
    ophelia eu sunt din moldova ca si tine (sambata ma casatoresc asa ca sunt in tema ) ....nasii cumpara ce pune pe cap mireasa( voal..coronita..batic sau palarie), buchetul miresei,lumanarile si platesc biserica!

traditiile in celelalte regiuni pot sa difere un pic dar cred ca acestea sunt generale!
  •  
    • 1739 mesaje
    27 Mai 2008, 15:17
    0 0
    nycosia, sa fie intr-un ceas bun si casa de piatra! Fericire si iubire va doresc!

la noi, nasii erau bucuresteni, nici eu nu-s din partea locului asa ca (pe acol buchetele miresei si al nasei le cumpara ginerele.
  •  
    • 4412 mesaje
    27 Mai 2008, 15:46
    2 0
    Esti din Bucuresti?Iti pot recomanda un magazin cu niste rochii super.
  •  
    • 618 mesaje
    28 Mai 2008, 10:49
    0 0
    Pai sa vedem, am cununat pana acum de doua ori,(anul trecut la un interval de 2 saptamani) nuntile au avut loc in Bucuresti!

Atributiile noastre ca nasi au fost:
    -platit lumanarile;
    -biserica+cor;
    -darul mare de la masa;
    -cadou un aparat electrocasnic(in functie de ce aveau nevoie in casa tinerii insuratei);
    -turta;
    -voal sau palarie;
    -diadema(in cazul in care este vorba de voal)
    -oglinda;
    -esarfa ce inlocuieste voalul/palaria la sfarsit;

Atributiile lor ca fini:
    -cadoul nasilor;
    -ginerele plateste buchetele(al nasei si al miresei deoarece el le ofera doamnelor);
    -sa nu traga t.eapa nasilor si sa duca nunta pana la final

daca am uitat ceva revin!