pisica in calduri...

•  
    • 4411 mesaje
    16 Mai 2008, 00:48
    2 0
    Ce faci cu o pisica in calduri pana ajungi la medic?Are 8 luni,e maidaneza;cred ca oricum nu ar fi bine sa aiba pui atat de devreme...Face o gramada de zgomot ..help,sora mea vrea sa doarma
  •  
    • 967 mesaje
    16 Mai 2008, 10:38
    0 0
    Mergi si ii cumpara pastile de la farmacia veterinara,are 8 luni ,dar poate sa faca pui odata ce este in calduri.Dupa calduri poti sa o duci la sterilizat,2 zile sta mai galesa pe urma isi revine fara probleme.
  •  
    • 361 mesaje
    22 Mai 2008, 20:27
    3 1
    Pastilele sunt pentru calmare, ca sa nu mai miaune atata si sa stea linistita, dar nu o fereste de o eventuala sarcina, trebuie sa o tineti voi departe de motani. Dupa ce iese din calduri, puteti sa o duceti la veterinar sa ii dea anticonceptionale. Sunt de mai multe feluri, pastile (mai ieftine dar se spune ca sunt mai putine eficiente) si injectii. Si injectiile sunt de mai multe feluri, in functie de perioada pe care vrei sa o asiguri. Unele se fac dupa o anumita schema, altele se fac o data la un an. Eu cred ca anticonceptionalele sunt mai bune decat sterilizarea, si orice veterinar cinstit o sa va spuna acelasi lucru. O pisica sterilizata are nevoie de regim alimentar special si ramenati clientii veterinarului. Povestea cu: daca o sterilizati nu se mai imbonaveste de nu stiu ce (parca cancer) este ridicola, bolile nu se combat prin eliminarea organului care se poate imbolnavi, in special cand este un organ important. Este ca si la oameni, ce este mai bine pentru o femeie, sa fie sterilizata sau sa foloseasca metode contraceptive? Consultati-va cu veterinarul, dar mergeti la un veterinar cinstit.
  •  
    • 361 mesaje
    22 Mai 2008, 20:30
    2 0
    Uuuups, nu m-am uitat la data postarii, sper ca pisica nu e deja sterilizata.
  •  
    • 4411 mesaje
    22 Mai 2008, 21:52
    0 0
    Merci pentru raspuns.Nu este sterilizata,cred ca sora ea a gasit un veterinar cinstit.Mi-a povestit despre anticonceptionale dar nu stiu daca i-a dat pastile sau i-a facut injectii.
  •  
    • 689 mesaje
    23 Mai 2008, 14:58
    1 1
    nu-i da anticonceptionale ...Nu e la fel ca la oameni, anticonceptionalele pentru pisica nu au prea multa cercetare in spate, si au risc crescut de a face cancer pisica.
    Si sterilizarea nu e cine stie ce, nu are nevoie de regim pisica, doar de miscare. Daca chiar nu are prea mult spatiu, ii poti da mancare light speciala si gata, oricum cumperi mancare pentru pisica, ce conteaza daca cumperi de un fel sau altul?
    In plus daca nu o sterilizezi, creste riscul sa faca piometru(puroi in uter) pentru ca de fiecare data cand intra in calduri vaginul ei se dilata si bacteriile intra mult mai usor...
    Eu mi-am sterilizat pisica acum 1 an, de atunci am fost doar o data la veterinar cu ea cand a trebuit sa ii faca vaccinul anual. Deci nu e adevarat ca depinzi de vetrinar dupa sterilizare.A luat putin in greutate, dar era normal pentru ca inainte era maidaneza si manca pe apucate. Acum are 3,6 Kg care e o greutate ideala pentru o pisica.
    Daca nu esti convinsa, cauta si pe google despre sterilizarea la pisici, peste tot se recomanda, spre deosebire de anticonceptionale.
  •  
    • 2741 mesaje
    23 Mai 2008, 18:46
    0 0
    anticonceptionalele sunt foarte rele...intra pe forumul animale.ro si intreaba aoclo ca sunt emdici veterinari..si faza cu sterilizarea nu e adevarata..a mea catelusa e din februarie strelizitata si nu e al regim si nu s`a ingrasat deloc..asta pentru ca mancna ce trebuie, cat trebuie si face si miscare destula.
  •  
    • 26 mesaje
    24 Mai 2008, 23:16
    0 0
    sterilizeaz-o! costa in jur de 80 ron (dupa parerea mea un pret mic pentru sanatatea animalutului) si pisica isi revine in cateva ore (a mea dupa 4 ore de la operatie era in picioare, bantuia prin casa, iar a doua zi a mancat pliculet
    daca faci un calcul al costului pastilelor (pe care i le dai la cateva luni, cateodata la cateva saptamani) sau anticonceptionalelor pe termen lung, tot la suma aia ajungi...sa ai grija de ea, succes!

ps: pisica mea a avut probleme in urma injectiilor cu anticonceptionale; locul in care i s-au facut injectiile se ingalbenea si pielea se necroza, a avut nevoie de interventie chirurgicala pentru a i se taia pielea necrozata, a suferit enorm...invata din greselile altora...
  •  
    • 26 mesaje
    24 Mai 2008, 23:18
    0 0
    in legatura cu ingrasatul sau lipsa poftei de joaca...mituri! pisica mea e o schiloada, desi are mancare la discretie si alearga ca nebuna dupa mingiute.
  •  
    • 967 mesaje
    26 Mai 2008, 14:52
    0 0
    Eu am mai cumparat pastile pentru catel si pisica cand era in calduri si doctorul a zis ca anticonceptionalele nu sunt recomandate sa se dea decat de 2 ori .
    Pisica mea a fatat si dupa 2 luni vreau sa ma duc sa o sterilizez.Un exemplu:sora pisicii mele a fatat si ea si batrana a zis ca o duce la garla cu tot cu pisoi.Cum este mai recomandat? Daca voi avea bani si nu ma costa mult poate sterilizez ambele pisici.
  •  
    • 1969 mesaje
    30 Mai 2008, 16:59
    0 0
    sterilizeaza pisica si nu o mai chinui atata...daca ii dai anticonceptionale in scurt timp ai sa-i distrugi ficatul..asteapta sa iasa din calduri si mergi la un medic bun sa ti-o sterilizeze

pt pisici sterilizate exista hrana speciala de foarte buna calitate...ai grija de pisica ta
  •  
    • 4411 mesaje
    30 Mai 2008, 21:38
    0 0
    O va steriliza,nu e problema de bani.Sora mea o mai lasa putin pt ca e cam slabuta,sa mai creasca.
    Merci pt sfaturi.
  •  
    • 967 mesaje
    3 Iun 2008, 00:31
    1 0
    Cruzimea circului - Va rugam sa NU mergeti la circ!!! http://www.animed.ro/arad/animed.php?act=viewdoc&docid=13&la=1
    urmariti filmuletul