tratament naturist pt fertilitate

  •  
    • 134 mesaje
    19 Iun 2008, 21:47
    0 0
    eva_new, iata inca o solutie: scrie "branca ursului si sarcina" pe Google si acceseaza chiar primul link si am rezolvat problema. Eu scriu bine link-ul, dar cand il trimit, ceva se intampla si nu mai apare scris corect, e ciudat, habar n-am.
  •  
    • 1431 mesaje
    20 Iun 2008, 12:58
    1 0
    thea ...ms mult , asa am sa fac
  •  
    • 137 mesaje
    20 Iun 2008, 13:44
    0 0
    si eu am luat branca ursului din prima zi de cm pana in ziua a 15 cate 3pastile/zi....miercuri mi-a venit cm si mi-a parut rau deoarece mi-ar fii placut sa fiu insarcinata.
    am inceput iar pastilutele de branca ursului...dar luna asta am zis cate 5/zi.cm mi s-a reglat de la 31-32 zile la 27 de zile in cazul in care am fost diagnosticata cu ovare micropolichistice.sper sa vin si eu curand in randul burticilor.felicitari viitoarelor mamici si fetelor sa nu ne pierdem increderea.
  •  
    png
    • 147 mesaje
    20 Iun 2008, 15:45
    0 0
    eu m-am numarat printre norocoasele care au ramas imediat insarcinate. sper sa pot duce sarcina pana la capat, imi este foarte frica. nu va pierdeti increderea in branca ursului si motivati-va una pe cealalta. e foarte important. si faptul ca sunt atatea fete care au ramas insarcinate dupa tratamentul cu aceasta planta, cred ca spune ceva. nu va pierdeti increderea!
  •  
    • 452 mesaje
    20 Iun 2008, 23:41
    0 0
    Buna seara!am si o eu o intrebare, fac si eu ca multe eve de fapt, pun rau in fata, daca iai acest tratament timp de 3 luni pentru a ramane insarcinata si dupa 3 luni sa nu-si faca efectul tocmai la aceasta "problema", stiu ca BU va face bine la multe altceva, dar sa nu dea rezultate promitatoare pentru un viitor bebe. A luat cine din voi 3 luni BU si sa nu primeasca rezultatele dorite...ma refer pentru a ramane insarcinata? Eu sunt deja la o a doua sticluta de tinctura de BU si sper totusi ca la final sa ma pot bucura de rezulattele tratamentului.
  •  
    • 134 mesaje
    21 Iun 2008, 19:41
    0 0
    Stelyana, bineinteles ca sunt multe femei care au luat BU si 5 luni sau poate chiar mai mult si nu au ramas insarcinate si asta, pentru ca BU nu are cum sa-ti rezolve chiar toate problemele, are si ea limitele ei. Daca ai, de exemplu, trompele infundate, endometrioza sau mai stiu eu ce alte afectiuni pe care nici nu banuiesti ca le-ai putea avea, poti lua BU si 1 an si poate sa nu te ajute cu nimic. Si oricum, suntem foarte diferite si ce-mi face mie bine si da rezultate, tie poate sa-ti faca rau.
    Important este sa incerci sai iei cateva luni si daca nu obtii rezultate, atunci fa-ti niste analize ca sa vezi care e problema.
  •  
    • 48 mesaje
    22 Iun 2008, 14:10
    1 0
    asa este daca ai probleme mai grave poti sa iei dar nu te ajuta la nimic.eu iau dar la ciclul asta ma dat peste cap mia venit 3 zile cte putin in fiecare zi,cateva picaturi,de trei zile nu a mai curs nimic si totusi simt o presiune in partea de jos,nu am nici un sintom de graviditate,asa ca luna viiitoare merg la un consult cu o ecografie si cantrol si analize si tot ce se poate numai sa stiu daca am ceva.ce analize ar trebui sa cer?stie cineva?
  •  
    • 108 mesaje
    22 Iun 2008, 20:45
    0 0
    intr-o prima faza, faci examenul de secretie, mycoplasma, ureaplasma si chlamydia
  •  
    • 1431 mesaje
    23 Iun 2008, 11:37
    0 0
    salutare
    png ...ce faci ? cum te mai simti ? vroiam sa iti zic ca tu te numeri '' printre norocoasele care au ramas insarcinate repede '' pt ca , desi ai luat anticoncep nu ai facut pauza si ai ramas in luna urm ..........e ceva normal , majoritatea femeilor raman asa , insa nu vreau sa te sperii , din cate am auzit eu nu este ok
    sper ca totul sa fie bine si sa poti duce sarcina la bun sfarsit si sa ai un bebe sanatos si voios
    si eu ar tb sa merg sa fac o ecografie transvaginala ....of cate am de facut!
  •  
    • 1431 mesaje
    23 Iun 2008, 11:47
    0 0
    vroiam sa va intreb ceva
    cand considerati ca tb sa ai contact sexual , inainte de ovulatie sau dupa ? sau in ambele cazuri ?.......cand va dati seama ca s-a produs ovulatia ?
    eu am urm simptome : scurgere mai abundenta , dureri de ovare , parca niste intepaturi .....cateodata bufeuri , dureri cap
  •  
    • 1431 mesaje
    23 Iun 2008, 16:58
    0 0
    fetelor .......pe unde umblati ?
  •  
    • 134 mesaje
    23 Iun 2008, 20:24
    0 0
    Eu cred ca cel mai bine este sa ai contact sexual inainte de ovulatie, odata cu aparitia mucusului cervical, pentru ca el este cel mai bun mediu pentru spermatozoizi, deci ai cele mai mari sanse sa ramai. Dupa ovulatie, mucusul este aproape absent, deci, sansele sunt aproape nule. Eu am incetat sa-mi mai bat capul cand are loc ovulatia, nu-mi pot da niciodata seama cand este exact momentul producerii ei, dar incerc, oricum, sa am contact in „zilele umede”, pentru ca stiu ca atunci am sanse maxime. Si eu am dureri de ovare cateva momente doar, dimineata si atunci banuiesc eu ca ar putea avea loc ovulatia.
  •  
    • 1431 mesaje
    24 Iun 2008, 09:50
    0 0
    ms mult Thea
    nu am inteles ceva
    tu zici ca tb sa am contact cand acea secretie ( mucus) incepe sa apara , nu cand el este abundent .....
    pai hai sa iti zic cum este la mine
    sambata eram in ziua 12 si am avut contact , luni( ziua 14) am inceput sa am secretie si sa ma doara si ovarele , ma durea capul , imi era cald .....din pacate nu am avut contact
    crezi ca am ovulat ieri ?
    eu nu inteleg o chestie cand anume se produce ovulatia? cand deja ai mucus sau cand devine abundent ?
    nici eu nu pot sa imi dau seama pt ca ciclul nu imi vine fix la un nr anume ( adika imi vine la 28 , sau la 30 , sau la 27 , sau la 31 , depinde de luna , am calculat anul acesta de la inceput si am facut o medie si a rezultat ca mi-ar venii la 29.8 zile )
    in functie de asta am facut un test pe internet sa aflu perioada fertila si a rezultat - pt 29 zile erioada fertila intre 22-26 ( ziua cea mai fertila 24) ; -pt 30 zile , intre 23-27 ( ziua cea mai fertila 25)
    sper ca se intelege ce am vrut sa spun

    multam ........poop
  •  
    • 134 mesaje
    24 Iun 2008, 13:53
    0 0
    Nu am spus ca nu trebuie sa ai contact cand mucusul este abundent, dimpotriva, atunci este momentul de varf care nu trebuie ratat sub nici o forma.
    Da, cred ca ai ovulat cand te-au durut ovarele, e cel mai pregnant semn.
    Ovulatia are loc, teoretic, atunci cand mucusul este cel mai abundent, de aspectul albusului de ou, dar exista exceptii de la aceasta regula. O prietena mi-a spus ca la ea, testul de ovulatie a indicat faptul ca ovulatia a avut loc la vreo 3 zile dupa disparitia secretiei.
    Eu nu ma bazez niciodata pe metoda calendarului, niciodata nu a fost eficienta in cazul meu. Singurul lucru pe care ma bazez este secretia cervicala, ea este cea care transporta spermatozoizii catre ovul si mediul in care ei pot sa supravietuiasca mai multe zile, de aceea am grija sa am contact in aceste zile. Si un lucru foarte important este sa ai contact tot la 2 zile si nu in fiecare zi, daca vrei sa-ti sporesti sansele.
  •  
    • 3354 mesaje
    24 Iun 2008, 14:29
    0 0
    si eu am citit undeva ca perioada de max fertilitate este la 2 zile dupa ce se termina acel mucus...

    dar eu nu prea tin cont... pe mine ma dor ovarele si mijlocul cand am ovulatia...

    cred ca e cel mai sigur semn, organismul iti da semnale...
  •  
    • 1431 mesaje
    24 Iun 2008, 16:20
    0 0
    multumesc fetelor
    thea...stiu ca nu este bine sa ai contact in fiecare zi
    si astazi m-au durut ovarele si aseara incat am luat o nospa
  •  
    • 48 mesaje
    24 Iun 2008, 19:42
    1 0
    bine ca am citit,acum stiu cand am ovulatia,nu prea am bagat de seam secretia mai abundenta si ceva dureri,desi le aveam.
  •  
    • 232 mesaje
    25 Iun 2008, 09:43
    0 0
    av vrea sa va intre si eu ceva, eu am ovare polichistice si dr mi-a zis sa vin la monitorizare sa vada daca ovulez, deocamdata nu mi-a venit CM-ul si sunt in ziua 41, testul este negativ,ideea este ca as vrea sa iau si eu BU si nu stiu ce sa fac, adica ma gandesc ca poate dr vrea sa vada daca ovulez fara sa iau nimic, sau nu influenteaza cu nimic BU?, mucusul cervical nu l-am mai vz de multe luni, dar ovulatie cred ca am fiindca am simtome de ovulatie
  •  
    • 134 mesaje
    25 Iun 2008, 11:57
    0 0
    Multe femei au simptome de ovulatie, insa au cicluri anovulatorii, deci nu te lasa indusa in eroare de simptome, bazeaza-te mai bine pe rezultatele de la eco. Eu, in locul tau, deocamdata nu as lua absolut nimic, nici chiar BU, pentru ca in mod sigur influenteaza ciclul si mai ales ovulatia. Asteapta, deci, sa vezi rezultatele monitorizarii si, in functie de asta, sa urmezi tratamentul cel mai bun. De asemenea, am auzit ca BU nu ar fi prea indicata pentru ovarele polichistice, deci ai grija, intreaba-l si pe doctor daca plantele cu efect estrogenic, cum este BU iti fac bine. Daca vrei un tratament naturist foarte bun pentru chisturi, incearca mai bine extractul din mladite de zmeur, dar asta numai dupa monitorizarea eco.
  •  
    • 232 mesaje
    25 Iun 2008, 13:42
    0 0
    multumesc frumos Thea