POST NEGRU

  •  
    • 311 mesaje
    23 Apr 2008, 22:19
    2 0
    post negru inseamna sa nu mananci si sa nu bei nimic, nici macar apa.
    se tine in vinerea mare pana la apusul soarelui... asa ca ce tii tu nu e post negru .
  •  
    • 1 mesaje
    23 Apr 2008, 23:38
    0 0
    nu fi inkapatinata mai bine tine post la negru in vinera cea mare nu-ti fa probloeme inainte de MAREA SARBATOARE
  •  
    ggs
    • 139 mesaje
    24 Apr 2008, 11:33
    0 1
    postul negru se tine cu 2 litri de apa distilata pe zi....oficial corpul uman poate rezista fara mancare, dar in nici un caz fara apa.....asta pentru eva care spunea ca postul se tine fara apa, fara mancare....stau si ma gandesc la bietii calugari care tin cate 40 de zile de post negru...fara apa cred ca de mult erau istorie...
    de astazi am inceput sa mananc...tot de post...am inceput dimineata cu o jumatate de banana, acuma am terminat jumatate de mar si am o salata la mine preparata de acasa cu rosii, ridichi, castravete, sfecla coapta, ceapa verde....peste toate am turnat o lingura de ulei de masline.
    ma simt foarte bine dupa acest post...si voi repeta undeva dupa 6 luni dupa cum bine spunea Conti...sunt de acord sa facem asta pentru sanatate si detox....si daca tinem cont de asta, nu repetam curand gestul....
  •  
    • 247 mesaje
    24 Apr 2008, 12:49
    0 0
    e f bn ceea ce ai facut u, dar eu consider k ar fi fost mai bine sa tii miercuri, joi, vineri post negru daca tot reusesti pt k mi se pare mai importante zilele...
    parerea mea ...
  •  
    • 2520 mesaje
    24 Apr 2008, 16:10
    0 0
    Organismul uman poate rezista fara mincare foarte mult timp (peste 40 zile) dar fara apa nu mai mult de 2 zile. "intunericul" care se revolta la inceputul paginii, ne-a demonstrat doar de ce nu ne plac pe noi ortodocsii restul lumii!!!!
    Postul negru religios cu postul negru in scop de detox sint doua lucruri care nu e neaparat necesar sa aiba legatura intre ele. Sintagma "post negru" nu ne apartine noua ortodocsilor cu drept unic de folosinta.
    ggs, cred ca ai inceput bine cu alimentatie mai usoara. Sa ai grija cu poftele, sa nu te dai batuta in fata lor.

    Tot ptr "intuneric" , postul negru religios daca eu hotarasc sa-l tin, te rog mult sa-mi dai dreptul sa-l tin asa cum cred eu de cuviinta. Daca fac ceva gresit, da-I , te rog, incuviintarea ta lui Dumnezeu sa ma judece.
  •  
    ggs
    • 139 mesaje
    24 Apr 2008, 16:25
    0 0
    pana la urma actele noastre ne fac direct raspunzatori pe noi de ele...ceilalti pot asista dar fara sa judece....eu asa cred ca arata o atitudine buna in fata unor oameni care decid pentru ei, impreuna cu ei...
    acest post negru de 3 zile...a fost o optiune a mea personala, de care sunt incantata ca si efecte, si care o sa se mai repete candva in viitor...
    ca si Conti, stiu la ce se refera cand spune despre noi ortodocsii.... fata de restul lumii, pentru ca intradevar suntem mult mai putin vinovati de anumite lucruri care s-au intamplat de-a lungul istoriei, cum ar fi anumite cruciade purtate in numele credintei si de care se fac rusinati acuma catolicii....iar Papa nu mai precupeteste in a-si cere scuze in numele acelor timpuri....
    pana la urma, in viziunea mea cel putin, Dumnezeu este pretutindeni si nu il caut in mod special la biserica... , iar acest post dupa cum am mai spus, a venit in urma altor ratiuni.... cateva dintre voi ati inteles de fapt....
  •  
    • 183 mesaje
    24 Apr 2008, 17:08
    0 0
    fetelor eu vreau sa va multumesc ca aveti bunavointa sa impartasiti din ceea ce stiti aici pe forum si in special lui conti_s(o citesc de multa vreme).
  •  
    • 2520 mesaje
    24 Apr 2008, 17:14
    0 0
    Sa va dea Dumnezeu multa iubire in suflet la toate! Invierea Domnului sa ne aduca intelepciune, toleranta, iubire, respect, credinta si implinire.
    Paste fericit tuturor!
    God bless you all!
  •  
    ggs
    • 139 mesaje
    24 Apr 2008, 17:46
    0 0
    Numai lumina sa avem in suflet, va doresc numai pace si multa iubire...fara de care am fi pierduti...
    Un Paste fericit la toata lumea!!!

    Sa ne auzim cu bine si de acum inainte...

    Eu nu plec...raman inca pe aici pana maine
  •  
    • 1 mesaje
    30 Apr 2008, 20:43
    0 0
    Eu am tinut post negru 3 zile, timp in care nu am baut decit apa. A fost incredibil sa-mi redescopar organismul si sa ma concentrez la altceva decit la ce o sa maninc la cina sau la micul dejun. Pe tot parcursul celor 3 zile am avut o energie fantastica. O rana de pe mina pe care o aveam de citeva zile s-a vindecat vazind ci ochii! Organismjul meu, nefiind preocupat cu digestia, s-a hotarit, din plictiseala, sa refaca tesuturile mai repede. Alte beneficii ale postului au fost: tenul mi s-a curatat, am slabit 2 kg, m-am concentrat mai usor asupra studiilor, etc. Singurul aspect negativ al postului a fost faptul ca am devenit mai iritabila (irascibila) decit de obicei. Am inceput un nou post negru pe care imi propun sa nu-l intrerup decit dupa 10 zile!
  •  
    • 689 mesaje
    30 Apr 2008, 21:03
    0 0
    Daca ati stii voi cum a aparut postul si ca e doar o metoda economica...
    Oricum mie mi se pare o prostie sa privezi organismul de elemente necesare supravietuirii si scuzati-ma ca nu cred o iota din cele spuse ca va simtiti mai bine din punct de vedere fizic dupa post...Organismul are nevoie de mancare ca sa aiba energie, si are nevoie de carne pentru aminoacizi care nu se gasesc decat in carne.
  •  
    • 35 mesaje
    22 Mai 2008, 23:18
    0 0
    Degeaba tii post negru. Organismul elimina mai intai lichidele, apoi masa musculara si in final grasimile! O sa ai un aspect 'pufos' dupa aceea (avand in vedere ca grasimea e usoara).
  •  
    • 1 mesaje
    1 Mar 2021, 15:13
    0 0
    eva_new said:oi tine tu post NEGRU 5 zile , dar sigur te va lua salvarea
    post negru se tine in vinerea mare , pana atunci poti tine decat POST
    dupa post incepi sa mananci putin din fiecare ....incet , incet pana se obisnuieste stomacul
    bafta !

     

    Nu te ia salvarea! Cel mai mult am postit 14 zile, doar cu apa. Am mers la munca, mi-am trăit viata normal... nu se întâmplă nimic nasol. Dimpotrivă, este cea mai buna cura de vindecare
    Acest mesaj a fost editat de către NNLQuerida: 1 Mar 2021, 16:51