Lipsa de fier sau trombocitemie esential

  •  
    • 3 mesaje
    6 Mai 2010, 16:38
    2 0
    Iti multumesc pt raspuns vero.nina. Am inceput sa citesc tot ce gasesc despre TE. As vrea sa te intreb la tine cum se manifesta aceasta boala pt ca eu am descoperit-o intamplator , desi acum imi dau seama ca simptomele le aveam mai demult dar le puneam pe seama oboselii si a stresului de la servici. Medicul mi-a spus ca este o infectie in organism dar nu se stie unde. Ma gandesc daca este posibil sa tratez infectia oare trambocitele nu se stabilizeaza si nu mai este cazul sa iau medicamente? Pe de alta parte am citit ca boala nu se vindeca doar trebuie controlata. Am avut si eu perioade cand transpiram noaptea , cand am inceput tratamentul, dar acum nu.In general imi este frig , desi inainte nu eram friguroasa , dimpotriva. Multa sanatate si astept vesti bune !
  •  
    • 1 mesaje
    11 Mai 2010, 13:39
    1 1
    Buna ziua!
    As dori si eu sa aflu unde se face analiza Jak 2 in Brasov si cat costa.
    Va multumesc anticipat.
    Multa sanatate tuturor!
  •  
    • 9 mesaje
    11 Mai 2010, 15:14
    0 0
    jak 2 se face in brasov ,la laboratorul ritus biotec aflat pe strada lunga nr.87.analiza costa in iunie 2009 420 ron.
  •  
    • 9 mesaje
    11 Mai 2010, 15:20
    0 0
    scuze,am gresit,adresa pe care am dat-o e din codlea.in brasov laboratorul are sediul pe strada iancu jianu nr.26.
  •  
    • 1 mesaje
    27 Mai 2010, 23:29
    0 0
    Salut, te rog sa-mi dai detalii despre maicutza, unde este acum, cum pot lua legatura cu dansa. Am mare nevoie de ea.
    Multumesc anticipat.
  •  
    • 1 mesaje
    4 Iun 2010, 09:24
    0 0
    si bunica mea a fost diagnosticata cu trombocitoza esentiala.Totusi nu am inteles care este cauza produceri?Lipsa de fier?Am vazut ca vorbiti de tratament natural....as dori sa-l aflu si eu daca se poate
  •  
    • 27 mesaje
    11 Iun 2010, 09:57
    0 0
    ceau,
    telefonul maicutei Mocanul este 0742118164.
    Trebuie doar sa o suni si iti v-a spune ce sa faci in continuare.
    Multa sanatate tuturor!
  •  
    • 9 mesaje
    1 Iul 2010, 11:34
    1 1
    informatii despre trombocitemie esentiala mai gasiti si pe www.mpd-support.ny sau www.mpd-support.uk.spicuind de pe site-urile respective, este foarte important sa va hidratati bine(cel putin 2,5-3 litri de apa zilnic),sa mancati sanatos ,sa faceti miscare zilnic si sa va ascultati corpul,sa incercati sa nu va epuizati.sa va puneti pe voi pe primul plan.
  •  
    • 17 mesaje
    6 Aug 2010, 13:21
    0 0
    Vesti bune!

    "Sanofi-Aventis purchases TargeGen, developer of drugs for Myeloproliferative Disorders

    TargeGen, producer of JAK2 inhibitor TG101348, was purchased on June 30 2010 by French pharmaceutical company Sanofi-Aventis. Sanofi-Aventis hopes to continue to develop drugs targeted at hematological malignancies. Clinical trials for TG101348 have completed enrollment. "

    Din cate stiu, este un medicament conceput pentru a "repara" defectul genei JAK2.
  •  
    • 3 mesaje
    6 Oct 2010, 15:11
    1 0
    angimonic ai dreptate...thromboredctinul are reactii adverse grave.mama a facut complicatii urate de la el...hiperglicemie, hipertensiune, dureri de cap luni de zile, iar acum o luna din cauza ca au scazut trombocitele pana la 200 000(chiar daca sunt in limite normale, ptr cei cu trombocitemie se pare ca sunt prea mici- explicatia medicilor), ceea ce i-a provocat o hemoragie cerebrala, adica un avc hemoragic, cu hemipareza. acum este bine, s-a recuperat fizic , dar din cauza hemoragiei, au oprit tratamentul cu trombo doua saptamani si trombocitele au crescut pana la 700 000 de mii. acum ia hidreea, dar se incapataneaza deocamdata sa scada.ia doua o zi si trei urmatoarea zi....deci, verificati periodic si celelalte functii si faceti analize ptr ficat, rinichi, pancreas periodic ptr ca actioneaza unde nu te astepti. nu o fi el citostatic, dar nici testat suficient nu este si in nici un caz lipsit de reactii adverse
  •  
    • 189 mesaje
    6 Nov 2010, 09:48
    1 0

    Incercati cu microalge, au 4000 de substante vitale , actioneaza la nivel celular, si daca avem celule curate -aprocizionate -protejate, atunci e logic, tot organismul este sanatos. Despre cercetari cititi la  www.algae-facts.com  . Green Gold Imune are cele 4 alge prezentate la algae-facts. In zona mea face minuni la analize, sper sa va ajute si pe voi. 

  •  
    • 29 mesaje
    12 Dec 2010, 12:15
    0 1
    din totdeauna m-am confruntat cu problema CARENTA DE FIER din cauza ca nu administram corect tratamentul cu fier.dupa cum poate stiti fierul nu se absoarbe singur decat cu vitamina c si cupru .in perioadele de menstruatie lesinam pur i simplu din cauza anemiei.din fericire am gasit capsulele fitne FIER,VIT.C SI CUPRU care m-au ajutat mult mult de tot.acum nu mai am aceleasi probleme nu mai sunt AMETITA tot timpul.va recomand cu placere capsulele FITNE le putei gasi pe

    www.biolifecare.eu
  •  
    • 1 mesaje
    25 Ian 2011, 10:13
    6 0
    Buna ziua dragele mele.
    Sunt eu alia_sky, mai postam acum ceva vreme pe acest forum. Din pacate mi-am uitat parola si a trebuit sa imi fac alt cont.
    Draga vero_nina esti o scumpa sa iti amintesti de noi toate. Trebuie sa recunosc spre rusinea mea ca am mai intrat pe aici si am mai citit postarile voastre insa nu m-am indeletnicit niciodata sa mai postez ceva. Poate si din cauza ca nu prea mai am nimic interesant de zis.
    Viata mea a intrat de ceva ani pe un fagas de rutina in ceea ce priveste boala, TE. Adica dupa ce am incercat Interferon si nu mi-a mers bine deloc, am trecut din nou pe Hydrea iar apoi am incercat si Anagrelide. Nici cu acesta nu mi-a mers bine. Adica am luat doza mica deoarece aveam reactii adverse ft. puternice si din cauza ca doza era mica nici trombocitele nu mi le scadea. Asa ca era un cerc vicios si a trebuit sa le intrerup. Reactiile adverse erau palpitatii foarte mari, tensiune arteriala mare, lipsa poftei de mancare, dureri de ficat si stomac. Oricum, doctorul a zis ca cel mai bine este sa le intrerup deoarece tahicardia o data instalata poate devine ireversibila, iar pancreatita ma astepta dupa colt. Din fericire dupa ce am incetat tratamentul simptomele au disparut, destul de rapid. Insa, din nefericire, am ajuns din nou la Hydrea. Se pare ca este singura pe care o suport bine insa luata a la long nu este prea benefica pentru organism.
    Ultima oara cand am scris aici, acum vreo 3 ani cred, daca nu si mai bine ... eram inca speriata de aceasta boala si de reactiile ei asupra corpului meu insa acum am mai imbatranit, m-am mai maturizat si am devenit un pic mai inteleapta.
    Boala este intr-adevar destul de urata insa nu e dracul chiar asa de negru cum credem la inceput. Eu traiesc cu ea de aproape 8 ani si am trecut prin diferite faze si diferite tratamente insa per total sunt la fel de normala ca orice alt om sanatos. Nu ma simt rau si nici nu arat rau....se pare ca pana la urma nu mi-a cazut tot parul asa cum credeam, nu am dat nici in anorexie, nu am avut nici hemoragii (niciodata!), nu am nici splina sau ficatul afectate...in concluzie, nu am nimic!
    Singurele lucruri pe care le fac sunt sa merg la control cam de 4 ori pe an si sa iau 1 sau 2 pastile de Hydrea pe zi. In rest nu ma incomodeaza cu nimic momentan.
    Uneori ma mai gandesc pe viitor cum o sa ma afecteze aceasta Hydree luata zilnic insa de cele mai multe ori incerc sa nu reflectez prea mult, sa traiesc clipa, asa cum se spune.
    Intreba cineva cum iti afecteaza TE viata. Ei bine, pe mine m-a facut mai constienta de importanta vietii si de importanta trairii legendarei clipe Adica ma bucur cu adevarat ca sunt acum bine, ca ma simt bine, ca nu mi-e rau, ca sunt normala. Normalitatea de obicei este ceva ce trecem cu vederea, ceva ce ni se pare logic sa avem si ceva ce nu apreciem. Eu sa fiu normala, sa am par in cap, sa pot sa merg la munca, sa ma distrez, sa alerg, sa cant, sa dansez, sa mananc, sa dorm sunt lucruri pentru care sunt recunoscatoare zi de zi. Lucruri pentru care multumesc lui Dzeu zi de zi si lucruri pe care incerc sa ii fac si pe altii sa inteleaga cat sunt de pretioase. Pot sa spun ca am devenit mai responsabila inca de la o varsta frageda ( aveam 20 de ani cand m-am imbolnavit) si chiar mai buna.
    Singura durere pe care o am este faptul ca probabil nu o sa pot avea un copil niciodata. Stiu ca sunt fete aici care au reusit sa duca o sarcina la capat si sa aiba un bebelus sanatos insa, sincera sa fiu, mi-e frica. Doctorul meu ma descurajaza mereu, imi spune ca este greu pt mine sa am un copil, ca imi pun viata in pericol. Iar asta ma desumfla de cate ori il intreb. Imi doresc un copil extraordinar de mult insa nu vreau sa il fac si sa il las fara mama sau sa il fac doamne fereste bolnavior. Este singura chestie cu care trebuie sa ma mai impac inca, sa decid daca vreau sa risc sau nu si apoi sa fac pace cu ce am decis. Este greu dar o sa ajung si acolo probabil.

    Oricum, pentru fetele care au descoperit boala de curand...nu disperati! Nu plangeti, nu intrati in depresie. TE nu este cancer, nu este leucemie; Hydrea nu este citostatic, nici Interferonul. Nu o sa patiti nimic grav, iar viata voastra o sa fie 90% normala. Eu traiesc cu ea de cand eram o pustoaica inca si viata mea este normala. Nu sunt bolnava mereu, nu stau prin spitale mereu, nu ma doare nimic, nu arat rau; am un serviciu, am un logodnic si urmeaza sa ma marit, conduc o masina si fac absolut tot ce imi doresc sa fac.
    Deci, fetelor...se poate! Sincer. Nu lasati boala asta sa preia controlul vietii voastre. O sa fiti bine....promit

    Cu mult drag!
  •  
    • 23 mesaje
    14 Feb 2011, 11:50
    1 0
    polenul ajuta intr-adevar in astfel de problema...si in multe alte boli: http://www.afladespre.ro/dieta_cum-sa-ne-tratam-cu-polen-2245.htm
  •  
    • 1 mesaje
    16 Feb 2011, 09:49
    0 0
    ce inseamna un nr. de 1600000 de trombocite la baiatul meu de 2 ani jumate? are leucemie? rog raspuns
  •  
    • 189 mesaje
    17 Feb 2011, 11:16
    4 0
    Vizionati un filmulet de pe youtube,si veti intelege in 5 minute totul...
    Sanatate tuturor!


    http://www.youtube.com/watch?v=4Y_T6X9oSs4&p=B20B4FDF5DF5D46B&feature=BF&index=12
  •  
    • 12 mesaje
    18 Feb 2011, 12:37
    0 0

    Draga ana_bm, ceea ce pot sa iti spun cu siguranta este ca NU este leucemie. In leucemie cresc f.mult leucocitele nu trombocitele. Numarul acesta mare de trombocite poate avea diverse cauze. Una din ele este si trombocitemia esentiala, dar ca sa pui diagnosticul se fac o serie de investigatii suplimentare. Cel mai bine este sa il duceti la un medic hematolog eventual cu specializare si in pediatrie. Am auzit ca exista specializarea hematologie pediatrica.

    Imi pare sincer rau ca baietelul tau de numai 2 ani jumate sa confrunta cu o astfel de problema si va doresc din suflet sa o rezolvati cat mai curand posibil.

    Mult succes.

  •  
    • 189 mesaje
    23 Feb 2011, 14:11
    0 0
    Draga Larami! Am o prietena Lenuta se numeste si ea a fost programata ptr Interferon, a luat intre timp microalge din Germania, alga pura si viremia i-a scazut la jumatate. Pot sa-ti trimit analizele.Asa ca ascapat, are acum analize ca un om sanatos. Greu de crezut, asa e.Daca nu incercati, nu aflati niciodata rezultatele. Poate veti crede ca e multa reclama, dar sincer aici este vorba e salvare de vieti .
    Incearca cu microalge , dar sa iei doaza mare de 15 g pe zi.
    Sanatate multa!
  •  
    • 12 mesaje
    24 Feb 2011, 10:22
    4 0

    Despre ce viremie este vorba? Hepatita B sau C? Probabil C pt. ca atunci se prescrie interferon. Noua ne trebuie ceva sa ne scada nr. de trombocite din sange nu viremia. Cred ca este o confuzie la mijloc. E posibil ca produsul respectiv sa mai scada in cazul nostru nr. de trombocite si asta din cauza ca probabil contine fier. Fierul creste hemoglobina si implicit scade nr. de trombocite.

  •  
    • 17 mesaje
    24 Feb 2011, 11:49
    0 0
    A mai incercat cineva tratamentul maicutei? Eu am fost diagnosticata de aproape 4 ani. La alegerea mea nu iau nici un tratament in afara de Plavix (anticoagulant). Trombocitele au crescut usor, am ajuns undeva la 750.000. Intentionez sa mai fac un copilas (mai am o fetita) si as vrea sa stiu daca mai sunt fete active pe acest subiect care au ramas insarcinate avand aceasta boala.