Meniu diabetici

  •  
    • 3354 mesaje
    14 Apr 2008, 11:30
    0 1
    nu am inteles chesti cu "dusurile". nu am scris nimic de genul asta...
  •  
    • 3354 mesaje
    14 Apr 2008, 13:18
    0 0
    problema cu diabetul este ca se transmite ereditar...

    sotul meu are pe partea feminina a familiei - bunica materna, apoi mama...

    a avut si unchiul, fratele mamei... si acum nu maie din cauza ca nu a tinut nici un fel de regim...

    soacra mea de anul trecut are un picior amputat... stg... din cauza unei rani la un deget...

    dar nici ea nu tine regim... trebuie o anume disciplina in cazul acestei boli... atentie mare la picioare...

    atentie si la circulatie, inima - boala ataca celelalte organe, inclusiv ochii-tot soacra mea a fost operata de glaucom la ambii ochi...
  •  
    • 1555 mesaje
    14 Apr 2008, 15:55
    1 0
    Aveti cumva o lista echivalenta HC - alimente? adica sa stiu 100 gr. produs cati HC are? am cautat pe net dar nu am gasit mare lucru
    Cory, parca si eu am citit ca ai scris ceva referitor la dusurile scotiene, ca sunt bune pt. circulatia sangelui
  •  
    • 3354 mesaje
    14 Apr 2008, 16:12
    0 0
    nu am scris eu, poate o alta cory... suntem mai multe pe forum...

    dar e posibil sa fie bune dusurile scotiene...

    si sa se evite sedentarismul...
  •  
    • 287 mesaje
    14 Apr 2008, 18:34
    0 0
    cu dusurile era elena 03. Scuze Cory.Asa e , parsiva boala diabetul.Chestia cu HC-urile o sa o caut si o sa iti scriu, ca eu deja am invatat la ochi cantitatile.Dar cel mai bine e sa mergi la medicul curant, ca el iti face calculul si iti da fisa adecvata tipului tau de nutritie.
    Azi, sotul meu nu a respectat deloc regimul. A mancat dimineata doua sandwich-uri cu branza degresata si masline, a baut un ceai, a mai mancat 4 minipateuri cu piept de pui (total contraindicat), a venit acasa o fuga si a mancat un macrou facut la cuptor pentru el si ultimele 5 ciuperci umplute ramase de ieri si cam atat.Cand vine, am putin piure cu ostropel de pui.Ideal ae fi sa manance pana in 20:30, dar nu cred ca ajunge.O sa caut lista cu HC si revin.Pupi!
  •  
    • 1555 mesaje
    15 Apr 2008, 12:27
    0 0
    summer_time, merci, te astept cu lista
    Meniul mamei mele pt ieri a fost alcatuit din ciorbita de zarzavat, 400 ml lapte, 2 tartine (paine, rosii coapte, ceapa, busuioc) si a mai scapat si intr'o bomboana de ciocolata
  •  
    • 3354 mesaje
    15 Apr 2008, 14:07
    2 0
    un adevarat festin...
  •  
    • 156 mesaje
    16 Apr 2008, 22:15
    0 0
    Eu am o carte "Dietetica diabeticului" de Dr.I.Bordea si Prof. A.G.Matei, unde da si retete pentru diabetici si continutul de glucide a fiecarui aliment. O folosesc foarte des.
  •  
    • 6 mesaje
    7 Apr 2009, 05:28
    0 1
    buna eu sunt din buzau si de anul trecut am fost depistata cu gicemia 400 sunt insulino-dependenta si nu am reusit sa-mi tin glicemia sub control scade la40 dupa care urca la 180 am 25 de ani astept sfaturi de voi ce pot sa fac mersi
  •  
    • 1 mesaje
    22 Iul 2013, 23:23
    0 3
    usturoiul este bun ptr diabetici?
  •  
    • 1 mesaje
    31 Mar 2016, 00:10
    0 1
    Am vazut ca foarte multa lume intreaba despre o dieta anume, dar eu cred ca mai important decat un regim pe care il tii cateva saptamani este intregul stil de viata. Cand descoperi ca ai diabet trebuie sa inveti sa iti calculezi portiile de mancare si toti nutrientii pe care ii mananci, dar si sa fii inventiv si sa te adaptezi. Altfel nu vei face decat sa te gandesti cat iti doresti sa mananci exact lucrurile care iti fac rau cand atatea alte feluri de mancare sanatoase sunt la fel de bune. Am gasit site-ul asta care contine cateva retete usor de facut si care pot fi incluse in alimentatie fara sa simti ca ai facut un sacrificiu. http://favio.ro/sanatate-pentru-diabetici/retete-pentru-diabetici/ Daca mai stiti si altele, as fi recunoscatoare daca le-ati impartasi. O zi buna!
  •  
    • 199 mesaje
    20 Dec 2016, 13:32
    0 0

    Buna ziua! Si eu sufar de diabet si am o dieta bine echilibrata si un tratament foarte bun care ma fac sa nu simt ca sunt bolnava. Sunt multe alimente la care ar trebui sa renunte toata lumea, daca va doriti sa fiti sanatosi, pentru ca sunt foarte periculoase. Ma refer acum in special la zahar si la toate alimentele cu un continut bogat de zaharuri. Eu am renuntat de nevoie la acestea, dar mi-am dat seama ca este un lucru foarte bun, de aceea le recomand tuturor sa-l inlocuiasca cu indulcitori naturali, care se pot folosi la orice necesita un gust dulce. Sunt bio, din extract de agave si au un indice glicemic mic, dar un gust foarte bun. Eu comand acesti indulcitori de pe site-ul farmaciaortomoleculara.ro si va spun ca sunt foarte buni.