Meniu diabetici

  •  
    • 1555 mesaje
    6 Apr 2008, 17:53
    14 24
    Salutare! Mama mea a fost diagnosticata cu diabet zaharat, nu se stie din ce cauza, hrana sau stres, glicemia ei fiind de 220. Doctorul i'a prescris un regim care contine doar cartofi, orez si fructe, si alea in cantitati mici. Daca printre voi sunt persoane cu diabet sau stiti cam ce mancaruri ar putea sa'si prepare.. ?! Multumesc
  •  
    • 4418 mesaje
    6 Apr 2008, 19:57
    7 7
    stiu ca poate consuma si preparate din pui la gratar dara fara piele . Oua fierte (unul pe saptamina), lapte, smintina , iaurt dar degresate. Fructe si legume in salate, bors sau supe dar fara grasime.Dulciuri de niciunfel, paste faionoase sau piine d easemene a nu. Iar daca nu e insulinodependenta poate lua si produs enaturiste -recomandate strict d eun homeopat si nu luate dupa ureche. Sananate mamei tale si putere sa treaca peste acest inconvenient care tinut in friu nu duce spre alte afectiuni grave.
  •  
    • 156 mesaje
    7 Apr 2008, 21:11
    11 9
    Si eu am diabet. Am fost diagnosticata la aproape 300, dar mi-a dat un regim mai bogat:
    - 1/2 l lapte pe zi
    - carne de pui fara piele si grasime fiarta sau la gratar
    - legume fierte sau la cuptor (fara sfecla)
    - salata de varza la discretie, conopida, salate de rosii, castraveti, etc.
    Eu mananc aproape orice, dar in cantitati mici si mai des, doar fierte sau la gratar si fara zahar. La nevoie folosesc indulcitor (mi-am facut si gemuri cu indulcitor). Nu prajesc nimic, la gatit innabus totul in putina apa. Folosesc doar ulei de masline, de porumb sau de floarea soarelui rafinat la rece.
  •  
    • 10816 mesaje
    8 Apr 2008, 23:04
    3 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1555 mesaje
    9 Apr 2008, 13:47
    4 3
    Multumesc mult pentru mesaje! Astazi a fost din nou la doctor si i-a mai modificat putin regimul, are voie peste, pui, vita, paine - 80 gr/zi (stiam ca nu are voie, dupa cum ati spus si voi). Treaba e ca e foarte slabita si imi pare a fi si putin deprimata, poate e si pe sistem nervos.
    Pentru persoanele care au diabet si tin regim, mama si'a gatit zilele astea:
    - paste(melcisori) fierte cu 70 gr. urda
    - 200 gr.legume preparate la aburi
    - peste preparat tot la aburi (unul slab, nu mai stiu sigur cum se numeste)
    - 1 cartof copt cu 50 gr. urda
    - 100 gr. piept pui fiert (la sec)
    - ciorbita de vita
    Desi nu este o persoana gurmanda cred ca ii este destul de greu sa renunte la mancarea pe care o manca in mod normal, in familie. Ne mai abtinem si noi (familia) sa nu preparam stiu eu ce specialitati sa'i usuram putin situatia.
    Multumesc pentru sfaturi!
  •  
    • 24 mesaje
    9 Apr 2008, 22:06
    5 8
    Daca vei cauta prin primele 6 pagini ale forumului vei mai gasi un subiect cu retete pentru diabet.Eu personal cunosc diabetici insulino-dependenti, diagnosticati in urma cu vreo 20 de ani, au diabetul sub control si mananc orice in cantitati rezonabile.Ceea ce conteaza foarte mult la diabet este sa isi faca masuratori ale glicemiei cam 2-3 ori pe zi.Trebuie sa inteleaga faptul ca este o boala care se poate controla si ca poate duce o viata aproape normala.
  •  
    • 287 mesaje
    10 Apr 2008, 20:13
    12 2
    draga lecsy,
    eu consider din ce mi-ai scris ca a abuzat de cartofi. Astia au foarte mult HC.Deci, trebuie maxim o lingura doua cu varf de cartofi pe zi.Sfatul meu, care de 6 ani de zile gatesc pentru sotul meu care are diabet, sa evite cat mai mult cartoful, painea, orezul, fasolea ,pastele, mazarea.Eu gatesc zilnic o ciorba de zarzavat, apoi ii pregatesc la cuptor piept de pui cu rosii o zi, alta zi cu delikat si putin ulei de masline, dar poti sa pui in tava si legume ca: broccoli, varza de Bruxelles, ciuperci, care sunt libere la consum , deci fara cantar.Zilnic are , pentru una din gustari un iaurt degresat, masline si branza degresata.O zi faci carne de pui, eventual doua zile, dupa care faci peste fiert, sau la cuptor, si cat mai rara carnea de vita.Garnituri: spanac, salata verde cu rosii, castraveti, rulada de pui ( 2 felii). Sper sa iti fie de folos randurile mele. O sa va obisnuiti toti in curand si nu o sa vi se mai para o nenorocire. Eu si sotul meu eram f. tineri cand am aflat diagnosticul si ne-a picat cerul pe noi, dar acum traim super normal si are toate functiile OK, chiar daca unii ne ziceau ca o sa apara probleme.Cu iubire treci peste orice, iar eu sunt fericita ca si prin straduinta mea de a-i tine regimul ii pot arata ce mult inseamna pentru mine ... Pupici si capul sus!
  •  
    • 1555 mesaje
    11 Apr 2008, 20:01
    8 1
    summer_time , multumesc mult pentru incurajari, mama se simte mai binisor, incet, incet incepe sa se obisnuiasca si cu ideea si cu regimul. Iti multumesc si pentru ideile de retete, cam asta urmaresc sa'i fac un caiet cu feluri de mancare cat mai diversificat. Macar asa pot sa ajut! O seara faina tuturor
  •  
    • 287 mesaje
    11 Apr 2008, 23:22
    3 2
    buna lecsy,
    cu cea mai mare placere!Imi doresc, daca as putea sa ajut pe toata lumea sa treaca peste momentele de disperare prin care am trecut noi pana am invatat sa traim cu nenorocitul asta de diabet.Te rog sa mai intri pe aici ca sigur am sa iti mai scriu despre regimul de diabet. Important este sa tina cont sa manance la 3 ore ca sa aiba timp sa ii scada glicemia.Ideea e sa aiba o masa de dimineata,cu 1-2 felii de paine cu branza degresata, o gustare cu un iaurt degresat (0,1 % grasime) si o felie de paine, apoi, masa de pranz formata din ciorba sau supa de legume, carne de pui (piept ) fript, mamaliga si o garnitura formata din: fasole verde,broccoli, spanac, ciuperci, salata de legume(rosii, castraveti, salata verde, etc) si un desert pentru diabetici, daca nu se poate evita , inca o gustare formata din fructe (mere cretesti, jumatate de portocala, rodii, etc) si masa de seara formata dineste rasol, sau ciuperci, sau o salata sau ceai de afine cu paine cu branza degresata. Eu zic ca intai trebuie sa mergi la medicul diabetolog ca sa iti spuna cate HC -uri trebuie sa contina regimul tau. De ex. sotul meu are un regim format din 200 HC pe care il respectam strict cu cantar, etc. Pupici inca o data!!!!!Succes!Medicul nostru curant este de la Spitalul Malaxa din Bucuresti.Chiar daca noi nu suntem din Bucuresti.Pupici!!!!!!!!
  •  
    • 287 mesaje
    11 Apr 2008, 23:22
    1 1
    buna lecsy,
    cu cea mai mare placere!Imi doresc, daca as putea sa ajut pe toata lumea sa treaca peste momentele de disperare prin care am trecut noi pana am invatat sa traim cu nenorocitul asta de diabet.Te rog sa mai intri pe aici ca sigur am sa iti mai scriu despre regimul de diabet. Important este sa tina cont sa manance la 3 ore ca sa aiba timp sa ii scada glicemia.Ideea e sa aiba o masa de dimineata,cu 1-2 felii de paine cu branza degresata, o gustare cu un iaurt degresat (0,1 % grasime) si o felie de paine, apoi, masa de pranz formata din ciorba sau supa de legume, carne de pui (piept ) fript, mamaliga si o garnitura formata din: fasole verde,broccoli, spanac, ciuperci, salata de legume(rosii, castraveti, salata verde, etc) si un desert pentru diabetici, daca nu se poate evita , inca o gustare formata din fructe (mere cretesti, jumatate de portocala, rodii, etc) si masa de seara formata dineste rasol, sau ciuperci, sau o salata sau ceai de afine cu paine cu branza degresata. Eu zic ca intai trebuie sa mergi la medicul diabetolog ca sa iti spuna cate HC -uri trebuie sa contina regimul tau. De ex. sotul meu are un regim format din 200 HC pe care il respectam strict cu cantar, etc. Pupici inca o data!!!!!Succes!Medicul nostru curant este de la Spitalul Malaxa din Bucuresti.Chiar daca noi nu suntem din Bucuresti.Pupici!!!!!!!!
  •  
    • 1555 mesaje
    12 Apr 2008, 10:14
    1 0
    Cu siguranta o sa mai intru pe forum pentru ca mereu am primit ajutor de la voi! Din cate stiu mama are voie doar la 150 HC,asa imi amintesc ca am citit pe regim.I'am citit ieri ce mi'ati scris voi, era multumita de diversitatea sortimentelor de mancare
    Summer_time am o intrebare : din ce e format "desertul" la diabetici? exista ceva produse pentru ei? Si suc fara zahar poate sa bea?
    Suntem inca la inceput si nu prea stim, mama m'a rugat sa va intreb ce rol are glucoza in diabet? in momentul in care a luat glucoza, i'a scazut glicemia ...
    Te'am bombardat cu intrebarile, dar mai vin cu o rugaminte, imi poti recomanda doctorul sotului tau? Mama a fost la Institutul de Diabet dar doctora de acolo nu s'a ocupat ca lumea de ea, sa'i faca "instructia" cum s'ar zice ...
    In speranta ca nu te'am obosit deja, astept cu interes un raspuns. Multumesc
  •  
    • 3354 mesaje
    12 Apr 2008, 10:29
    3 2
    si sotul meu are diabet, dar medicul lui de la institut i-a spus sa nu manance deloa cartofi, fasole uscata, mazare, paine alba...

    el mananca paine neagra de la belforno - dieta...

    in rest, supe de zarzavat sau de pui, exclus carne de porc... grasimile se transforma in glucide...

    si ii mai fac piept de pui... la gratar sau snitel, ca e preferatul lui...

    in rest, isi ia dulciuri speciale, inghetata pentru diabetici, dulceata...

    in cafea pune sucrazit... noi ne-am obisnuit ... si isi ia glicemia o data pe saptamana - ne-am luat aparat...

    e foarte important sa evite mama ta pastele fainoase, si legumele care contin amidon...

    si grasimile... sa nu mai manance mancare cu sos gras, carne de porc...

    fasolea verde e buna, dar cu carne de pui...

    salate... se poate trai si asa... eu cu sotul meu mancam lucruri diferite - eu am probleme cu bila...

    asa ca nu e o nenorocire... socul e mare la inceput... apoi te obisnuiesti...
  •  
    • 287 mesaje
    12 Apr 2008, 12:09
    3 1
    dr. se numeste dobjanschi carmen si e super!Dulciurile pentru diabetici se gasesc in toate supermarketurile.Sunt ciocolati, napolitane, gemuri, dar sincer nu trebuie sa abuzeze de ele si trebuie calculate HC-urile pe care le contin in totalul meniului din ziua respectiva.Cand o sa vezi cate HC-uri contin o sa renunti, fiindca nu merita.Si sunt si f. scumpe. Dar, ocazional, merge...Succes!
  •  
    • 287 mesaje
    12 Apr 2008, 12:13
    4 3
    cory, sotul tau nu are si dislipidemie? Ca noi nu avem voie nici prajeli, adica snitele, desi din cand in cand...Si snitelele mai au si ou, care nu avem voie decat unul pe saptamana, iar faPupici!ina prin care le dai...?Va doresc sanatate maxima si rabdare.Cand puteti, ar trebui sa ne scriem aici, daca nu se supara lecsy ce gatim pentru bolnavii nostri zilnic.Ce ziceti?
  •  
    • 3354 mesaje
    12 Apr 2008, 12:28
    5 0
    eu sunt pentru... da, le dau prin ou si faina... dar ... asta e, e om si el, sigur ca nu are voie prajeli...

    iar oua manaca si in weekend, ochiuri...

    in rest, tine regimul... dar la unele nu se poate abtine...

    si ia si tratament - siofor - si reusim sa tinem sub control glicemia...

    si asta e important...
  •  
    • 4418 mesaje
    12 Apr 2008, 16:26
    3 1
    stiu ca exista un aparat numit Spiridusl care poate ajuta la scadere aglicemiei si la punere ain normala functiilor in organism. Daca sunati la 021/240 06 46 puteti afla mai multe detalii, iar celor din provincie am inteles ca li se poate trimite acest aparatel si prin intermediul postei. Succese si sananate!
  •  
    • 1555 mesaje
    12 Apr 2008, 17:35
    2 2
    summer_time merci pentru recomandare, o sa incerc sa obtin o programare! Mi se pare o idee buna sa scriem aici ce gatim zilnic. Ne mai inspiram una de la cealalta ... Cory, multumesc si tie pentru sfaturi! Mai tarziu putin dau raportul cu ce si'a gatit mami astazi Cristian, multumim de recomandari, o zi faina!
  •  
    • 3621 mesaje
    12 Apr 2008, 21:37
    2 2
    NU dispera si sotul are diabet si vreau sa-ti spun ca este un copil f cuminte ma asculta la tot ce-i pregatesc eu si de 9 ani de zile nu au fost probleme de nici o natura.Face insulina dimineata si seara val sint f bune pt ca i-si face glicemia acasa din cind in cind.Dimineata ii pregatesc:o rosie un pic de brinza de vaci cu smintina degresata ,2,3,feliute de salam cu sunca si o cana cu lapte.NU maninca de loc piine.La ora 10 un mar la prinz supa de pasare ,dacala felul2 am cartofi natur pun si 200gr de carne de pasare fara piele facuta in aburi iar fara piine la ora4,alt mar si seara de regulape la ora7 servim cina.Atunci repet cea fost la micul dejun sau mai inventez cite ceva.Un ou dar mai rar cu brinza sarata cu nelipsita rosie si laptele.Iaurt degresat cu fulgi de porumb salata de toate zarzavaturile peste care pun ulei de masline si cascaval dar in cantitati rezonabile cam200gr si binenteles nelipsitele mere.Gimnastica face in fiecare dimineata cam 20minute si dusul scotian la picioare zilnic intreaba medicul si iti va spune cum se face ac dus pt ca este f important pt circulatie.Fasole fac o data la 2 luni dar maninca putin de pofta mazare da urzica spanac sarmale pilaf pireu paste fainoase dar totul cu masura.Are in permanenta ciocolata la el si 2,3,bomboane si chiar zahar ca doamne fereste ii scade brusc glicemia si atunci sa aiba imediat zahar sau ceva dulce.Si numai bine ca maninc si eu aceiasi mincare.Totul cu masura ce sa facem astai viata si cu bune si cu rele.Sanatate si sarbatori fericite.
  •  
    • 287 mesaje
    13 Apr 2008, 18:38
    5 9
    buna!
    meniul nostru azi: dimineata paine cu branza degresata-2 felii; am sarit gustarea si am facut supa de rosii, felul II ciuperci la tava umplute cu putin vin alb in tava,piept de pui facut la cuptor in yenna.dupa-amiaza iaurt degresat si a scapat in niste mici.Ceai de afine o sa-i fac diseara sau de teci de fasole de la plafar ca sa scada glicemia.Nu prea mananca fructee si nici miscare nu mai face din cauza gleznelor a facut tendinita .Ne spui si noua cory cum e cu dusurile si de cate ori si cand se fac?Pupici!
  •  
    • 1555 mesaje
    13 Apr 2008, 23:05
    0 6
    Mama a mancat astazi: dimineata, 1 iaurt degresat, 1 mar, la pranz ciuperci la cuptor, piept de pui la gratar si dovlecel pe gratar si seara 1 grapefruit