RETIN-A

  •  
    • 242 mesaje
    19 Apr 2004, 18:26
    0 0
    Ce faza!
    Ne scriem in acelasi timp una la alta..
  •  
    • 1222 mesaje
    19 Apr 2004, 18:28
    0 0
    ar fi interesant daca ar merge chatul de pe eva , apropos cine are yahoo messenger sa imi zica
  •  
    • 831 mesaje
    19 Apr 2004, 18:47
    0 0
    Buna Victoria! Eu am messenger, mai ales cand sunt la birou. Daca esti interesata, ma poti lua in lista ta de prieteni cu denumirea simona_chiriac2000. Te pup
  •  
    • 200 mesaje
    20 Apr 2004, 18:18
    0 0
    Ce faceti fetelor,ati uitat sa ne tineti la curent cu tratamentele voastre? Cum va merge,mai aveti probleme?
    Pupici si nu uitati de acest subiect
  •  
    • 46 mesaje
    20 Apr 2004, 20:46
    0 0
    Pentru Augusta_rus ,
    Imi spui cum se numeste exact crema de al avene(fotoprotectoare) si cam cat costa. Mersi
  •  
    • 128 mesaje
    20 Apr 2004, 20:47
    0 0
    eu m-am dat de 4 ori si mi-a uscat fata ingrozitor si pe langa asa mi s-a si exfoliat pielea.stiu ca asta ar trebui sa faca dar mi-au ramas pete rosii si ff inestetice.am renuntat pt ca luni cand am ajuns la scoala toata lumea a ras de mine si o colega mi-a spus ca arat ca o "gaina" acum inca mai am petele alea si ma ustura fff tare si cand ma demachiez si cand ma dau cu crema hidratanta!!!
  •  
    • 70 mesaje
    21 Apr 2004, 04:43
    0 0
    Buna tuturor!
    Revion si eu dupa o luna si vreau sa va spun ca mi-am cumparat retin a dar incep tratamentul de sapt viitoare. Sunt cam dezorientata deoarece am pe fata niste iritatii cam de o luna, nu stiu care ar putea fi cauza, sunt ca niste pete rosii.Mi e teama ca aceasta crema sa nu imi irite si mai rau tenul.
    Eu am tenul foarte gras. Mai este cineva cu astfel de ten?
    Va tin la curent!
  •  
    • 242 mesaje
    21 Apr 2004, 12:15
    0 0
    Buna, dragi EVE!
    Raportez: dupa aproape 1 saptamina cu Retin a mi se cojeste fata de am innebunit, abia azi am inceput sa arat uman. Ce sa zic ar fi hilar dac nu mi s-ar intimpla mie...
    Azi ma simt destul de bine, nu ma mai ustura asa de rau fata, dar de 2 zile am facut ce nu am facut toata viata.. am stat cu fata in tone de creme si uleiuri..
    Amuzant, nu?
    La cosmarul asta s-au adaugat citeva cosuri nesuferite, dar cam atit.
    Sa speram ca data viitoare cind o sa vin la raport o sa ma laud cu o piele frumoasa...Oricum ma tin tare.
    Va pup!
  •  
    • 602 mesaje
    21 Apr 2004, 13:10
    0 0
    scuze adriana, de abia acum am vazut mesajul tau. Eu folosesc crema gel fotoprotectoare de la avene cu protectie 20A20B. Eu nu sint in tara si nu stiu pretul de acasa insa cred ca e in jur de 500.000
    eu am ten gras si imi place ca nu imi incarca fata in exces, dar pentru un ten mai uscat poate fi o problema.
    sper ca ti-am fost cit de cit de ajutor.
  •  
    • 46 mesaje
    22 Apr 2004, 01:39
    0 0
    Multumesc mult augusta Mi-ai fost de mare folos
  •  
    • 518 mesaje
    25 Apr 2004, 10:14
    0 0
    a scapat cineva de petele ramase de la cosuri cu retin-a? si eu o folosesc dar nu am inca doua saptamani. si m-ar interesa sa stiu. mi-ar placea la nebunie sa scap de aceasta problema.
  •  
    • 1 mesaje
    28 Apr 2004, 15:52
    0 0
    salut...
    eu sunt din iasi si vreau sa-mi cumpar si eu aceasta crema... stie cineva unde se gaseste in iasi... ca eu pe unde am fost nu o aveau...multumesc
  •  
    • 962 mesaje
    28 Apr 2004, 20:30
    0 0
    Eu am scapat de petele de la cosuri de pe spate cu Retin-A. 2 saptamani nu e nimic. Daca sunt pete vechi trebuie sa folosesti vreo 6 luni...Eu folosesc din octombrie...Nu mai am nimic pe spate dar inca ma dau caci sunt obsedata sa nu apara iar.
  •  
    • 1530 mesaje
    28 Apr 2004, 21:28
    0 0
    La naiba! Cred ca imi iau si eu Retin-A, ca Skinorenul n-a facut nimic-nimicut pana acum, si oricum, fara reteta completa nu are acelasi efect. Si cum eter nu se gaseste... La salar achiztionez Retin-A-ul asta pe care il toooot laudati. Pup!
  •  
    • 161 mesaje
    29 Apr 2004, 10:40
    0 0
    Borgia, cumpara Retin-a!zau, am incercat totii dracii in materie de creme, dar asta chiar merita, eu o folosesc numai pentru frunte si barbie, adica pentru riduri de expresie si urme de cosuri.MERITA!
  •  
    • 518 mesaje
    29 Apr 2004, 16:42
    0 0
    parca parca sunt mai diminuate petele de la cosuri. ce mult imi doresc sa scap de ele in totalitate! cred ca o sa folosesc crema asta la nesfarsit atat sunt de multumita.
  •  
    • 184 mesaje
    29 Apr 2004, 17:43
    0 0
    adda2004 eu nu sunt din Iasi dar am fost in orasul asta sa-mi iau Retin A si l-am gasit la farmacia care e mai jos de Universitatea de Medicina, costa cam la 130 mii.
    Sper sa gasesti!
    Succes!
  •  
    • 2 mesaje
    19 Aug 2006, 22:41
    0 0
    Tzerbustoc! Eu sunt noua pe acici sper sa ma primiti printre voi! Am tot citit despre Retin A pe forumul acesta si pe altele asa ca am dat o fuga pana la farmacie si miam luat si eu. Pana acuma lam folosit doar o data (ieri)nu mi sa iritat deloc fata nu inca azi is in ziua de pauza cred ca o sa ma dau cu um pic de Zineryt.Acuma iau si tetraciclina tablete 4 pe zi (mia recomandat farmacista, tot de ieri ). Mai stiti careva ce as mai putea lua? Merge combinatia Retin A si Zineryt? Atept raspunsurile voastre.
  •  
    • 3248 mesaje
    20 Aug 2006, 00:34
    0 0
    Nu TIA recomandat sa folosesti si SPF?

    NU folosi Retin-A in combinatie cu alt produs anti-imperfectiuni,cosuri etc.Tu NAI citit prospectul?
  •  
    • 269 mesaje
    20 Aug 2006, 11:12
    0 0
    Antibioterapia pe cale generala este reprezentata de cicline, in special doxiciclina si minociclina ( tetraciclina si eeritromicina nu mai fac parte din protocoalele de tratament oral in acnee).Aceste antibiotice actioneaza prin scaderea populatiei de propionibacterium acnes, deci prin scaderea inflamatiei .Sunt bine tolerate.dozele sunt de 50-100mg pe zi pentru minociclina si 100 mg.pe zi pentru doxiciclina.Alte antibiotice mentionate de literatura nu-si regasesc utilizarea pe scara larga în acnee deoarce rezistentele la cicline sunt rarisime .Din nefericire multi medici, chiar si dermatologi confunda elementele din acnee cu foliculitele gram negativ.Doar în acest caz este necesara cultura bacteriana si antibiograma

    Mai multe informatii extrem de utile gasesti aici: http://www.romedic.ro/boli/dermato/acneea.htm


    Ai grija, nu te juca si nu lua tratamente "dupa ureche". Daca nu mergi la dermatolog (desi asa ar fi bine) macar documenteaza-te inainte de a pune ceva pe fata sau de a lua medicamente (chiar daca ti-a recomandat farmacista, nu ai de unde sa stii cat de competenta este).

    Bafta!