RETIN-A

  •  
    • 161 mesaje
    31 Mar 2004, 09:44
    1 0
    Ei fetelor, sa va zic ce problema intrebatoare am eu la prima ora, dupa ce ca am probleme cu tenul excesiv de uscat, nu m-am lasat si pentru ridurile frontale folosesc Retin-a in combinatie cu crema hidratanta si acusica vine intrebarea, nu cumva, pe undeva in viitor acest Retin-a ne va afecta?stiti de ce intreb? Pai e prea buna, are efect miraculos si am folosit-o doar de 4 ori, ridurile abia se mai cunosc, ce ziceti? cat timp sa o mai folosesc? sa nu ziceti ca-s nebuna, dar sunt uimita de efetul obtinut! pup!
  •  
    • 727 mesaje
    31 Mar 2004, 10:04
    1 0
    Specialistii recomanda folosirea ei cel putin 8 saptamani ,dupa cum am inteles eu.De asemenea se recomanda continuarea tratamentului chiar si dupa ce efectul propus a fost obtinut.
    Cat ma priveste pe mine vreau sa zic ca nu am iesit 2 zile din casa, decat seara pe intuneric din cauza acestei creme Am avut o iritatie de toata frumusetea pe fata, dar eu o folosesc pt tratarea cosurilor, deci e un efect normal..
    Totusi..vreau si eu afaraaaaaa!!! mai ales acum ca e asa frumos si cald
    Mda..nu ma luati in seama ,sunt stresata
    Succes celor ce folosesc crema Retin-A!
  •  
    • 200 mesaje
    31 Mar 2004, 10:16
    0 0
    Scuze,dar vreau sa te intreb cum adica o folosesti ptr. cosuri?Ce efect a avut,pe langa faptul ca te-ai ales cu o iritatie?Si inca una ce firma produce Retin-A?
    Multumesc.
  •  
    • 161 mesaje
    31 Mar 2004, 10:17
    0 0
    Draga mea, pentru ce rezultate vei obtine merita sa stai putinel in casa, dar si cand vei iesi..., ce ten superb ...!bafta!
  •  
    • 727 mesaje
    31 Mar 2004, 10:28
    0 0
    Retin-A e produsa de Cilag, o firma elvetiana si e indicata in tratarea a mai multor afectiuni : riduri, acnee, pete, chiar si vergeturi din cate am inteles...
    Eu am inceput s-o folosesc de putin timp, respectiv de o saptamana si nu m-am dat decat de 2 ori cu ea..Deocamdata pot spune ca pe langa iritatia aceea nu am mai observat cosuri inflamate sau iesite in relief, sunt mai estompate acum, dar toata fata e rosie si se descuameaza..
    Ce sa fac? sufera baba la frumusete asa ca nu ma las Chit ca stau o luna in casa numai sa nu mai am floricica asta de problema..
  •  
    • 727 mesaje
    31 Mar 2004, 10:29
    0 0
    floricica = ne no ro ci ta !!!! Nu ar fi rau sa fie doar floricica, macar aia e frumoasa
  •  
    • 200 mesaje
    31 Mar 2004, 10:35
    0 0
    Incearca sa speli fata cu infuzie de patrunjel(o mana de patrunjel tocat la 1/2litru de apa)pentru a calma iritatia,sau cu ceai verde,nu iti vor dauna cu nimic.
    Multumesc pentru raspuns si te rog sa-mi scrii cand iti reuseste tratamentul cu Retin-A. Bafta
  •  
    • 727 mesaje
    31 Mar 2004, 10:44
    0 0
    Merci mult pt sfaturi, chiar azi o sa le incerc Daca mai ai nedumeriri mai exista aici un topic despre Retin-A destul de complet
    Pupici!
  •  
    • 161 mesaje
    31 Mar 2004, 10:55
    0 0
    UNDE-I TOPICUL? zau ca nu-l gasesc si ma inteeseaza!
  •  
    • 683 mesaje
    31 Mar 2004, 11:01
    0 0
    Dragi eve,
    Am urmarit cu interes subiectul asta, dar mai am si eu intrebari. daca nu am riduri si nici nu voi avea prea curand pot folosi crema asta fara sa ma afecteze in viitor? Trebuie folosita doar cu crema de protectie solara? Trebuie sa mentionez ca eu am probleme cu tenul doar intr-o anumita perioada a lunii, dar ma cam deranjeaza in restul lunii punctele negre+albe, mai ales ca nu am timp sa merg prea des la cosmetica! O pot folosi si eu?
    Va pup!
  •  
    • 6 mesaje
    31 Mar 2004, 11:12
    0 0
    Evelor uitati-va si la forumul despre acnee,sunt f multe imformatii despre Rertin-A=Smooderm
  •  
    • 200 mesaje
    31 Mar 2004, 12:40
    0 0
    Intrebarea mea este daca Smooderm este acelasi lucru cu Retin-A?eu mi-am cumparat acum cateva saptamani Smooderm,m-am dat 1 data pe zi,timp de cateva zile si mi sa uscat pielea,exfoliindu-se rau de tot.Nu am stiut ca trebuie sa folosesc o crema hidratanta in acelasi timp.M-am descurajat si am renuntat la ea.Noroc ca nu am aruncat-o.Ce spuneti,e buna?
    Pupici
  •  
    • 200 mesaje
    31 Mar 2004, 13:43
    0 0
    Ce faceti fetelor nu-mi raspundeti?Ma lasati asa nelamurita?Eu care credeam ca o sa ma ajutati?
  •  
    • 727 mesaje
    31 Mar 2004, 13:49
    0 0
    Din cate am inteles eu, Smooderm este bazata tot pe retinoizi, ca si Retin-A.Intr-adevar ti se descuameaza pielea rau de tot si mai ales daca te dai in fiecare zi.Uite eu de ex. am fost azi la dermatologie, i-am spus doctorei ca folosesc Retin-A si mi-a recomandat sa ma dau la 4-5 zile pt ca sa poata pielea sa se obisnuiasca cu ea.Pe langa asta, mi-a recomandat crema Eucerin Hydro-Balance si o crema pt protectia solara. Acelasi lucru e valabil si pt Smooderm, dar cel mai bine e sa te duci la o consultatie pt ca asa ti se poate recomanda ceva specific tipului tau de ten.
  •  
    • 683 mesaje
    31 Mar 2004, 13:54
    0 0
    Dragelor,
    vreau si eu raspuns, va rog! Ca sa stiu ce sa cumpar!
  •  
    • 1530 mesaje
    31 Mar 2004, 14:08
    0 0
    Evelor, as vrea sa fol Retin-A, insa.... eu is la ser toata ziua! Ce ma fac daca imi apar ciudatenii pe fata la inceput? Ca si asa face misto sefu de mine, sa mai rada si ca am fata ca o ciupearca.. vai, vai si iar vai.....
    Pt evele care au folosit: cat timp dureaza perioada de inrautatire? In medie, pt ca stiu ca nu e la fel la fiecare eva... multam, pup!
  •  
    • 727 mesaje
    31 Mar 2004, 14:21
    0 0
    La mine e deja a 3-a zi de iritatie si nu mai e chiar asa vizibila, decat f putin..oricum, tot iritatie se cheama!
    Ieri de exemplu nu am avut curaj sa ies din casa, decat seara..sper sa nu mai imi apara alte ciudatenii. Mentionez ca eu nu folosesc nici fond de ten sau pudra deci iti dai seama ce "bine" arat..
  •  
    • 200 mesaje
    31 Mar 2004, 14:35
    0 0
    Dar tu ai folosit conconitent cu Retin-A si o crema hidratanta sau numai Retin-A de te-ai iritat asa rau?pentru ca si eu sunt zilnic la birou si nu as vrea sa apar ca o stafie aici.Si asa doamnele de aici sunt mai in varsta si cand imi iese cate un cos pe fata ma privesc ca pe un extraterestru.Poate mai sunt eve care au folosit creme hidratante in acelasi timp cu Retin-A si nu s-au iritat asa de rau.Ce spuneti?
  •  
    • 727 mesaje
    31 Mar 2004, 14:53
    0 0
    Am folosit si crema hidratanta..ba mai mult, mi-au facut unele la farmacie o crema cu vitamine speciala pt descuamare.In principiu pot sa zic ca a fost buna, desi lasa pe fatza o pelicula grasa si nu am aplicat-o decat seara.Acum cojitzele s-au mai dus, a mai ramas doar aspectul ala rosiatic si fff inestetic.heheh daca ma intreaba cineva ce am patit zic ca am mers la solar
    Haideti fetelor, mai povestiti-ne si noua cum va merge tratamentul ca si eu sunt fff curioasa. plssss
  •  
    • 304 mesaje
    31 Mar 2004, 15:03
    0 0
    Da poti folosi Retin-A. E exfolianta deci te va ajuta mult impotriva punctelor albe si negre. Despre efectul pe termen lung sunt pareri contrare.
    Dar eu cred ca pentru a nu avea efecte negative TREBUIE sa folosesti protectie solara de calitate. Retin-A este fotosensibilizant, si de aceea fata ar trebui ferita de soare, dar mai e ceva, din cauza exfolierii profunde pielea nu se mai protejeaza de UV ca inainte si de aceea macar pe parcursul tratamentului trebuie sa folosim sunscreen.