anticonceptionale=fata de portelan?

  •  
    • 115 mesaje
    28 Mar 2004, 23:07
    1 0
    Intrebarea care ma tortureaza este daca anticonceptionalele chiar iti fac o fata perfecta, ca de bebelus. Adevarul este ca nu am vazut copilasi cu acnee deci una din principalele cauze ale acestei afectiuni sunt hormonii. Am citit ca secretia glandelor sebacee este stimulata de testosteron si inhibata de estrogen si ma gandesc ca un plus de estrogen nu mi-ar face rau la ten.
    Mi se pare exceptinala crema Retin-A din ceea ce ati scris pe forum dar vreau sa tratez cauza nu efectul.
  •  
    • 148 mesaje
    28 Mar 2004, 23:14
    0 0
    Am intrerupt tratamentul cu diane 35 pt ca am observat ca la 24 ore dupa ce incepeam o noua folie imi apareau pe barba multe cosuri dureroase.
    La mine nu au avut efect tratamentul fff mult, poate reduce secretia de sebum dar sa-ti faca pastilele astea ten de portelan nu cred.
    Un ten de portelan ai daca mostenesti ereditar asa ceva si in plus investesti f mult timp si bani pt ingrijirea lui.
  •  
    • 683 mesaje
    29 Mar 2004, 09:32
    0 0
    Eu iau pastile(Mercilon) de 6-7 ani si nu am avut niciodata probleme cu acneea. Doar in perioada aia a lunii apar cate chestiute pe fata, dar putine si nederanjante.
  •  
    • 296 mesaje
    29 Mar 2004, 13:04
    0 0
    da, pentru mine anticonceptionalele au fost nemaipomenite; toate femeile din familia mea au probleme cu tenul, dar numai eu am incercat tratamentul cu Diane 35; rezultatul: ten de portelan sau de bebelus cum vrei tu; ten fara nici un pic de grasime, nici un punct negru, nimic, nimic; si nici n-am avut vreo alta problema de la Diane; eu zic ca depinde mult de organismul fiecaruia
  •  
    • 831 mesaje
    29 Mar 2004, 13:21
    0 0
    Draga Andreea, spune-mi te rog, Diane 35 ti-au fost recomandate de catre medicul dermatolog sau ginecolog? E adevarat ca si ingrasa aceste anticonceptionale? In urma cu cativa ani am avut probleme cu acneea, iar dermatologul mi-a recomandat Diane 35, pe care insa nu le-am luat. Multe fete mi-au spus ca anticonceptionalele se recomanda de ginecolog si nu de dermatolog. mersi anticipat pt. raspuns
  •  
    • 831 mesaje
    29 Mar 2004, 13:23
    0 0
    Cu ingrasatul nu ar fi nici o problema in cazu' meu...chiar mi-ar prinde bine cateva kg in plus la cele 45 pe care le am
  •  
    • 1530 mesaje
    29 Mar 2004, 13:46
    0 0
    Ce bine de tine, Ilinka! Eu eram prin cls a 11-a si in urma unei cure de slabire (prima de viata mea) aveam amenoree. Mama m-a dus la ginecolog, care mi-a dat polidin pt anexita si vit E si anticonceptionale triregrol (parca) pt amenoree. In 3 luni ajunsesem o floricica oribila, cu ~ 25 de kg in plus si o stare geberala oribila, nervozitate si toate cele. Nu mai iau anticonceptionale cat oi trai!
    Si unei prietene i-a recomandat medicul dermatolog Diane, a zis sa nu ia mai mult de 6 luni. Ia de 2 luni si deocamdata nici un efect, mai ales ca se incapataneaza sa nu ia Retin-A.
    Si eu ma gandeam la Retin-A, numa ca am dubii, deocamdata nu stiu ce sa fac.
    Cel mai bine ar fi sa mergi la un dermatolog care sa faca analize si sa iti prescrie un tratament extern si intern adecvat. Nu orice merge la o eva merge si la alta. A! Mie imi zicea dermatologul ca acneea poate sa provina si de la sinuzita, de la carii netratate, de la o probl cu plamanii sau de la o infectie in organism. Deci... cauze pot fi multe.... Pup-pup
  •  
    • 831 mesaje
    29 Mar 2004, 14:10
    0 0
    Buna Borgia! Eu din 1999, cand am fost la dermatolog, nu am mai avut probleme cu acneea.Mi-a fost prescris atat un tratament intern cat si unul extern, care a dat roade Tot dermatologu' mi-a spus sa iau Diane 35 pt. acnee, dar mai mult pt. reglarea menstruatiei si eliminarea durerilor din perioada aceea.Insa nu am luat Diane, pt. ca deja luam alte anticonceptionale (Rigevidon). E adevarat, ca nici Rigevidonul nu mi l-a prescris vreun doctor, ci mi l-a recomandat farmacista, insa pana acum nu am avut probleme.Bineinteles ca mai fac si pauze, nu-l iau fara intrerupere Pupici!
  •  
    • 115 mesaje
    29 Mar 2004, 16:49
    0 0
    Am incercat sa dezbat problema anticoncetionalelor la scoala (anul 3 de facultate) dar fetele au fost foarte reticente(efecte adverse). Mi s-a recomandat in cazul tenului meu putin fond de ten si pudra cu care sa-mi acopar acneea. Dar cum traiesc eu cu propria fata dupa demachiere chiar nu se intreaba nimeni?
    De ce sa incarci fata cu cosmetice cand poti sa ai o fata curata? Nu am luat niciodata anticonceptionale am 22 de ani si de la pubertate ma tot sacaie acneea. In locul in care a fost un cos de exemplu nu raman cicatrici din fericire, doar pete brune care se vindeca in functie de profunzime chiar si in 3 saptamani.
    Acum patru ani am avut o explozie iar dermatologul la care am fost(cel mai bun credeam) s-a mirat ca m-am prezentat cu o simpla acnee. Si mi-a recomandat gelul Floritene pentru puncte negre si de la Bioderma Sebium Moussant. A fost ok cu explozia de atunci dar de atunci mereu am cel putin 5 cosuri pe fata in diferite faze de evolutie. Sa nu mai zic inainte de menstruatie. Acum am ten mixt iar pe obraji am asa zise puncte albe care se suprainfecteaza din cand in cand din cauza mea. Ciudat e ca pe frunte si barbie nu am decat cateva puncte negre.
    Ma gandeam sa folosesc pilule Logest pentru ca au un continut scazut de hormoni dar au efect benefic asupra tenului? Sunt scumpe?
  •  
    • 401 mesaje
    29 Mar 2004, 16:59
    0 0
    Draga Ankdent, eu am 24 ani si folosesc de 5 ani aprox. anticonceptionale. Eu iau Microgynon si sunt bune PENTRU MINE! Tu trebuie sa iei anticonceptionale doar daca ai anumite probleme ce pot fi rezolvate cu ele: prevenirea unei sarcini, chisturi sau diverse probleme ce apar pe linie hormonala, chair si acnee. Chestia este ca nimeni de aici nu este avizat sa-ti spuna: "Da ia-le pe alea ca sunt bune". Tu trebuie sa te duci la control ginecologic, acolo iti va face mai multe teste inclusiv unul de sange pentru a determina ce tip de contraceptiv ti se va potrivi. Daca tu nu ai o viata sexuala activa iar acneea ta este doar un rebela ca sa-i spunem asa care va trece probabil nu are rost sa iei anticonceptionale. Daca mai ai intrebari spune-mi!
  •  
    • 304 mesaje
    29 Mar 2004, 17:03
    0 0
    Akdent ai incercat tot ce se poate si ai ajuns la concluzia ca alta solutie decat anticonceptionale nu exista? Ai citit discutia despre acnee? E pacat sa te complici si sa-ti risti sanatatea cand poate exista alte metode eficiente.
    Daca optezi pentru pastile nimeni nu iti garanteaza ca o sa ai ten de portelan, nici pe departe nu au efect garantat impotriva acneei. Uneori poate merge, dar f rar. Nici macar Diane35 nu iti fac tenul de portelan, decat daca ai noroc.
    Sa nu crezi ca daca iei anticonceptionale gata o sa te vindeci garantat, nu e deloc asa. De fapt nu prea am auzit fete care sa se vindece astfel. De multe ori recidiveaza dupa ce nu mai iei pastile. Angelito de ex a luat Diane35 si dup-aia s-a agravat situatia plus ca i s-a sensibilizat toata pielea de pe corp.
    Nu te sfatuiesc sa faci asa ceva decat daca alta solutie nu e sau pur si simplu vrei sa nu ramai insarcinata.
  •  
    • 39 mesaje
    29 Mar 2004, 17:57
    0 0
    Buna borgia.
    Si eu am amenoree, tot cam din clasa a 11-a sau a 12-a, si cred ca tot de la o cura de slabire, nu foarte drastica dar tot ce se poate. Acum am 20 de ani si am incercat tot felul de tratamente (tinctura de branca ursului, germeni de grau, etc). Ultima oara am fost la medicul ginecolog care mi-a recomandat Diane.Am mai luat cu vreo 10 lunii inainte Desorele iar cat timp am luat mi-a venit (6 luni) dupa ce nu am mai luat, pauza. Acum iau Diane de o luna si am inceput-o pe a doua. Ce e bine e ca mi-a venit si nu m-am ingrasat( inca ). Vreau sa-ti spun ca eu nici acum nu mananc foarte bine, dar nici foarte prost.
    Te rog sa-mi spui si mie cum ai rezolvat problema
    Te pup dulce de tot
  •  
    • 1530 mesaje
    29 Mar 2004, 19:34
    0 0
    Salut, cudy_lo!
    Ce bine ca nu te-ai ingrasat! Din pacate, probl mea s-a rezolvat cand m-am ingrasat. Si din nou am slabit - aceeasi probl. Si m-am ingrasat - s-a rezolvat ... ce rau imi pare ca am luat pilulele! Poate faci niste analize hormonale, mie imi zisese cineva de asa ceva.Ai grija de tine. Pup
  •  
    • 115 mesaje
    29 Mar 2004, 21:44
    0 0
    Adevarul este ca nu m-am axat foarte mult in cosmetice pentru acnee, doar pentru ten gras. Sunt constiincioasa cu demachierea, tonifierea, aplicarea de masti dar nu sunt foarte multumita de efect. Poate cremele pe care le folosesc sunt comedonice dar stiu ca cele de la Roc si Avene sunt peste bugetul de studenta. Am o viata sexuala regulata nu-i problema, dar ma bazam pe anticonceptionale sa ma scape de acnee si de atata munca cu produsele cosmetice. Cred ca risc cam multe dupa cate mi-ati spus, mai ales ca am menstre regulate, cantitete redusa si fara dureri.
    Cred ca voi intra in clubul Retin-A, desi am o piele foarte alba si subtire(mi se vad capilarele) si mi-e cam teama de efectele cremei.
  •  
    • 304 mesaje
    29 Mar 2004, 22:19
    0 0
    Si eu ma incadrez in buget de studenta si totusi mi-am cumparat produse f bune de la Avene si Ducray. Nu am risipit banii altfel, dar macar mi-am cumparat ceva eficient. Si diferenta e enorma. In jumatate de an mi s-a luminat fata. Gelul de fata plus lotiune tonica pentru ten gras sunt pentru mine egale cu 0. Fara o crema de tratament buna nu faci nimic. Sau fara un tratament interior.
    Ma bucur ca ai renuntat la ideea cu anticonceptionale. E pacat sa-ti risti sanatatea pentru ceva ce se poate trata prin dermato-cosmetice.