tinute office

  •  
    • 15 mesaje
    22 Feb 2008, 09:24
    0 0
    Dragele mele, vreau sa imi reinnoiesc garderoba si trebuie sa imi achizitionez niste tinute office: costume si in general haine serioase... Am dat o raita prin oras dar nu am gasit mai nimic care sa ma inspire. Aveti vreun magazin preferat sau stiti vreun loc care m-ar putea salva?
  •  
    • 2794 mesaje
    22 Feb 2008, 10:40
    3 0
    Am si eu o intrebare mai idioata. Niste pantaloni office merg purtati cu balerini? Eu inclin sa cred ca nu, adica in viziunea mea tinutele office merg doar cu incaltaminte cu tocuri....asa e sau vad eu lucrurile gresit?
  •  
    • 734 mesaje
    22 Feb 2008, 14:22
    0 0
    super subiect , chiar ma intereseaza , dupa ce am vb in frumusete depre machiajul la servici iata unul si pt imbracaminte .
    draga lolita vezi bine : pantofi cu toc sunt eleganti si merg bine la tinutele ofice , nu trebuie sa aiva tocuri exagerate sau sa faca parte din ultima colectie louis vuitton e suficient sa fie curati si sa nu aiva tocurile ,, jumulite ''
    ca imbracaminte eu am cateva costume clasice cu fusta , pantalon si o groaza de camasutze pe care la schimb . imi place sa port la gat cate un batic micutz legat strengareste
    voi cum va mai imbracati , ma intereseaza mult detaliile de gen brosa , batic , margele , bijuterii etc
  •  
    • 734 mesaje
    22 Feb 2008, 14:23
    0 0
    super subiect , chiar ma intereseaza , dupa ce am vb in frumusete depre machiajul la servici iata unul si pt imbracaminte .
    draga lolita vezi bine : pantofi cu toc sunt eleganti si merg bine la tinutele ofice , nu trebuie sa aiva tocuri exagerate sau sa faca parte din ultima colectie louis vuitton e suficient sa fie curati si sa nu aiva tocurile ,, jumulite ''
    ca imbracaminte eu am cateva costume clasice cu fusta , pantalon si o groaza de camasutze pe care la schimb . imi place sa port la gat cate un batic micutz legat strengareste
    voi cum va mai imbracati , ma intereseaza mult detaliile de gen brosa , batic , margele , bijuterii etc
  •  
    • 734 mesaje
    22 Feb 2008, 14:23
    0 0
    super subiect , chiar ma intereseaza , dupa ce am vb in frumusete depre machiajul la servici iata unul si pt imbracaminte .
    draga lolita vezi bine : pantofi cu toc sunt eleganti si merg bine la tinutele ofice , nu trebuie sa aiva tocuri exagerate sau sa faca parte din ultima colectie louis vuitton e suficient sa fie curati si sa nu aiva tocurile ,, jumulite ''
    ca imbracaminte eu am cateva costume clasice cu fusta , pantalon si o groaza de camasutze pe care la schimb . imi place sa port la gat cate un batic micutz legat strengareste
    voi cum va mai imbracati , ma intereseaza mult detaliile de gen brosa , batic , margele , bijuterii etc
  •  
    • 1401 mesaje
    23 Feb 2008, 19:04
    0 0
    Eu ma imbrac office la serviciu, ca la mine in companie e un cod vestimentar destul de strict. Nu neaparat costume, ci combinatii intre pantaloni/fuste si sacouri. Am mai multe fuste si perechi de pantaloni eleganti (pe mai multe culori) si mai multe sacouri pe care le-am cumparat special pentru birou si pe care le combin intre ele. De exemplu, combin o pereche de pantaloni maro, cu un sacou maro cu crem, asortate cu o bluza in acelasi ton (maro mai deschis, crem, etc.). Cu pantalonii negri si sacourile negre e si mai simplu, pot sa le asortez cu bluze de alte culori. Am sacouri si de alte culori, cum ar fi unul albastru, unul rosu si unul verde, le combin cu pantaloni negri de obicei, iar bluza de aceeasi culoare (sau nuanta apropiata) ca sacoul. Stiti regula aia in vestimatie cu "maxim 3 culori in tinuta", dar mie chiar si 3 culori mi se pare mult, prefer maxim 2. Pantaloni negri, sacou de alta culoare si bluza neagra sau de aceeasi culoare ca sacoul.

    Ma imbrac si mai casual la birou (adica fara sacou). Fusta/pantaloni cu bluze, camasi mai elegante, pulovere mai subtiri, vara topuri cu manecute, etc.

    Pantofi -- de obicei cu toc mediu, mai rar inalt. In balerini, adidasi sau flip-flops nu m-am afisat niciodata la serviciu (nu sunt acceptate in codul nostru vestimentar).
  •  
    • 225 mesaje
    23 Feb 2008, 19:46
    0 0
    Anul trecut am cautat si eu in disperare un costum de calitate cat mai simplu si fara zorzoane. M-au innebunit toti vanzatorii, ca ce-mi trebuie la varsta mea costum asa serios. Haha. Oricum, chestii potrivite pt office am vazut la Zara, Dika si Yokko parca.
  •  
    • 225 mesaje
    23 Feb 2008, 19:49
    0 0
    Pe e-look.ro au din cand in cand o rubrica cu tinute office, mai mult sau mai putin reusite, unde combina diverse accesorii mai interesante. Uite aici un exemplu: http://e-look.ro/index.php?a=1228&p=4 dar daca te uiti pe site poti sa gasesti mai multe din urma.
  •  
    • 1995 mesaje
    23 Feb 2008, 21:22
    0 0
    In general prefer pentru tinutele casual/office magazinele Dika, Zara, Ma damme, Steilmann(cand sunt reduceri e si mai grozav ) si chiar magazinul de prezentare Brainconf (au niste bluze de dama de o calitate deosebita). Eu am un principiu mostenit probabil de la tatal meu, ardelean: decat mult si prost, mai bine putin si scump. Pentru calatorii (studiu sau delegatie), prefer lucrurile nesifonabile (un costum de calitate sau o bluza din vascoza/matase se sifoneaza mai greu). De multe ori mi-am cumparat si costume in trei sau patru piese(spre exemplu, fusta, pantaloni, sacou si bluza sau vesta), de culori asortate si eventual cu aceeasi textura. E mai simplu sa le combin. Intr-adevar, trei culori maxim este perfect pentru office. In ceea ce priveste bijuteriile port putine (e adevarat ca nu fac pasiune), din metal scump si niciodata daca mi-am pus brosa de aur, nu mai port si bratara, lant, doar cercei. Cand imi pun sirag de margele, nu mai pun nimic alceva ca bijuterie. In ceea ce priveste balerinii, merg si ei dar numai cu anumite tinute (spre exemplu, pantaloni pana). Eu nu port decat tocuri, nu prea inalte, maximum 6 -7 cm, intotdeauna, impecabili si de calitate (aici, spre deosebire de bijuterii, trebuie sa marturisesc, imi plac la nebunie).
  •  
    • 1122 mesaje
    23 Feb 2008, 21:55
    0 0
    Buna, si eu trebuie sa am zi de zi tinuta office (mai putin sambata si duminica ), poate e putin mai pretentioasa aceasta tinuta, adik trebuie mereu o camasa calcata, un sacou, pantalon la dunga dar mie imi place, ma simt ok.
    Am tot incercat sa gasesc o pereche de pantofi cu un toc nu f mare, la cizme am gasit dar la pantofi inca mai caut.
    Chiar azi am fost putin la cumparaturi si mi-am achizitionat o fusta noua si 2 camasute si am vazut un costum (sacou si fusta) la 160 ron asa dragut, si simplu dar parca ma gandeam ca mai am acasa sacou si fusta si nu imi este atat de necesar dar mi-ar fi placut la nebunie sa il cumpar.

    Bijuteriile imi plac f mult dar incerc sa port doar un lantisor finut sau margele, bratara e mereu aceeasi si inele de aur!
  •  
    • 1995 mesaje
    24 Feb 2008, 10:23
    0 0
    Fetelor revin apropo de intrebarea Lolitei cu privire la balerini. Chiar acum dimineata am vazut pe Fashion colectia Giorgio Armani pentru toamna iarna 2008/2009. Superba! Combinatia de tinute office, casual si chiar de seara era cu balerini. Vreau sa va spun ca era o combinatie super. Culori:negru, gri, mov, lila, grena. Ciorapii erau foarte fini (max. 10 den) si in ton cu tinuta, in special pe gri inchis, sau gri deschis. Materiale: matase, voal, lana fina, catifea. Lungimea fustelor era medie spre lunga, in diferite forme: conica, closh. La rochiile de seara, erau si modele florale, mari, pe mov, lila sau bleu. Mie mi-a placut.
  •  
    • 1828 mesaje
    24 Feb 2008, 13:35
    0 0
    Eu port balerini la serviciu. De fapt, asa vin incaltata (in masina, oricum nu ma vede nimeni, chiar daca nu s-ar potrivi). Am in birou, sub birou o pereche de pantofi cu toc pentru delegatii, sedinte si alte vizite de lucru. In rest, in birou stau cu balerinii in picioare, in parte pentru ca se aluneca pe podea foarte usor si trebuie sa alerg mult prin sala.
  •  
    • 2794 mesaje
    25 Feb 2008, 22:01
    1 0
    Revin cu o noua intrebare! Vreau sa va spun ca job-ul meu nu-mi impune tinuta office, dar sint ocazii in care e necesara, de-asta nu prea am experienta. Deci...mi-am luat niste pantaloni gri de stofa, subtiri, drepti, cu dunga. Mi-am luat masura 36, pe care o port de obicei si mi-au venit. Adica pe solduri si in partea de sus a coapselor vin mulati, ceea ce inseamna ca nu mai exista dunga, care devine evidenta doar de la jumatatea coapselor in jos. Intrebarea mea e....acest tip de pantalon ar trebui luat mai larg? In asa fel incit sa nu fie mulat si sa arate mai sobru si sa se vada dungile? Nu rideti de mine, please....imi pun si eu intrebari existentiale.
  •  
    • 150 mesaje
    25 Feb 2008, 22:05
    0 0
    Lolitaa, daca nu sunt excesiv de stramti/mulati, cred ca sunt ok. Eu de obicei imi iau putin mai largi, dar depinde de preferinte. .

    Cat despre balerini, eu zic ca sigur merg la tinute office, cu conditia bineinteles sa fie balerini mai "formali"
  •  
    • 15 mesaje
    29 Feb 2008, 20:02
    0 0
    Revin cu aceeasi intrebare: cu exceptia catorva nume de magazine mentionate (Zara, Dika, Yokko, Ma damme), restul au fost idei generale de tinute office. Pe mine ma intereseaza informatii concrete cu privire la locuri de unde as putea sa imi achizitionez lucruri interesante, chiar si magazine care par mici, neinsemnate, dar care ar putea avea chestii dragutze... Heeeelp!
  •  
    • 1219 mesaje
    29 Feb 2008, 20:17
    0 0
    mai sunt magazinele La Femme, e unul chiar prin spatele Teatrului National, unde incepe str J L Calderon...acolo stiu ca mereu aveau chestii frumoase

    eu nu port tinute office, decat f rar, si surprinzator mi-am gasit sacouri frumoase si pantaloni clasici chiar in hypermarketuri

    am mai gasit ceva la house of art, la erros si cam atat
  •  
    • 1 mesaje
    27 Mai 2013, 10:34
    1 1
    Eu ma imbrac de la www.DyFashion.ro . Au destule modele de rochii de ocazie, iar preturile sunt rezonabile.
    Acest mesaj a fost editat de către dyfashion: 27 Mai 2013, 10:35
  •  
    • 5 mesaje
    5 Ian 2018, 15:49
    0 0
    Eu ma orientez dupa sugestiile oferite pe site-ul tido.ro
    Exact cu asta se ocupa. TIDO inseamna Tinute Dama Office
    Gasesti acolo cele mai bune selectii de haine de firma romaneasca sau straina potrivite pentru tinute office. Recomand!
  •  
    • 41 mesaje
    11 Feb 2018, 22:36
    0 0
    Eu totdeauna am tinut la raportul calitate pret .La produsele comandate de pe net sansele de a le pastra sunt 50 %.ORI TREBUIESC MODIFICATE ORI RETURNATE.Eu recomand magazinul indiferent undei amplasat in Mall sau in cartier