Broaste testoase

  •  
    • 727 mesaje
    11 Iun 2004, 03:14
    0 0
    Inocentza nici tu nu ai somn? hihi ai fost super simpatica cu broscutele tale, chiar ca acum as vrea si eu sa am broscute ( Dar as vrea sa ramana asa mici si verzi, ca sunt tare dulci Si as mai vrea si o iguana!! Alea chiar imi plac la nebunie, dar sunt destul de pretentioase intr-o casa si sunt constienta ca mai mult rau i-as face tinand-o inchisa... Asa ca prefer sa le admir la tv sau la magazinele cu animale. Cred ca daca ar fi dupa mine si as avea si f multi bani, as face gradina zoologica acasa.

    Sa va traiasca broscutele si sa va bucurati de ele!!! Pupici
  •  
    • 21 mesaje
    18 Iun 2004, 13:12
    0 0
    M-am uitat la broscuta ta si as spune ca seamana foarte tare cu a mea. Dupa ce timp de trei saptamani aproape nu a mancat nimic, iata ca acum se pare ca totul merge bine:mananca salata verde ori de cate ori ii dau.
    O data pe saptamana ii fac baie, cu grija sa nu fie acoperita toata de apa si apoi o sterg.
    Am fost cu ea la veterinar, am inteles ca ele au nevoie de timp sa se acomodeze, si ca nici nu se intampla asta in toate cazurile.
    Deci, poate ca cel mai bine este sa faci o vizita la veterinar.
    Daca mai aflu ceva iti dau de veste.
  •  
    • 1 mesaje
    18 Iun 2004, 14:56
    0 0
    hello!!yo-s noua pe aici,dar v-am urmarit discutiile...acum am shy yo o problema..am o broasca de florida, din primavara, kre la inceput era vesela shy f. activa, dar de cateva zile e fff. nervoasa shy nu mananca..park a innebunit...nu stiu c are, shy ink n-am ajuns ku ea la veterinar..imi putetzi da shy mie nishte sfaturi???..plzz!!
  •  
    • 3 mesaje
    12 Iun 2006, 20:32
    0 0
    am si eu o broscuta si am o intrebare.ii pun crevetii in apa ca ea nu se urca sus sa manance si ii miroase apa urat,cu toate ca ii schimb apa la 1-2 zile.de ce?
  •  
    • 3 mesaje
    12 Iun 2006, 20:34
    1 1
    fetele au o adancitura in carapace,pe partea dorsala,iar baietii o au plata.
  •  
    • 3 mesaje
    12 Iun 2006, 20:34
    0 0
    sal.am si eu una mica.este fetita.
  •  
    • 337 mesaje
    13 Iun 2006, 09:46
    1 0
    Io nu intzeleg ce are lumea cu animalutzele astea de la zice broashte?? Voua v-ar place sa va zica cineva gaini?

    Sunt reptile shi ar trebui sa le zica simplu Tzestoase nu broashte tzestoase... am shi io o obsesie, deh...
  •  
    • 7 mesaje
    3 Mai 2008, 17:03
    0 0
    am primit si eu cadou o broasca de florida,e mica tare,presupun ca e baiat,dupa carapace.am un 'acvariu mic de ala de plastic,cu o platforma mica pe care se poate ridica,si o piatra tot ca platforma.cu broasca a venit si o cutie de creveti,ca mancare.erau de aia uscati,mici.
    nu stiu cum sa am grija de ea,ce ii trebuie.va rog ,cateva sfaturi de la cine mai are.multumesc mult
  •  
    • 1 mesaje
    18 Iul 2009, 20:32
    0 1
    am si eu 2 testoase de florida.au vreo 5 cm.cred ca una din ele are conjunctivita si maine ma duc sa ii iau picaturi de la un pet-shop . le trebuie neaparat filtru si incalzitor? sunt mici.le am de 3 luni si cred ca au vreo 5 luni.eu vreau sa le iau maine filtru si incalzitor.sa le iau?pls!spuneti-mi si mie
  •  
    • 2 mesaje
    12 Iul 2011, 19:57
    0 0
    Buna! Fetelor, imi spuneti si mie cum se afla varsta unei broaste testoase?
  •  
    • 2 mesaje
    12 Iul 2011, 19:58
    0 2
    Pentru ca am gasit una la mine in gradina cu flori si as dori sa-i aflu nr. de ani.
  •  
    • 1 mesaje
    26 Sep 2011, 09:50
    1 0

    buna fetelor, sotul ieri a adus doua broscute testoase atit de dragalase din specia Emys Orbicularis - tesoase de balta, dar nu stiu ce sa fac cu ele. fetitele noastre sunt tare entuziasmate, iar eu nu stiu ce sa fac- sa cumpar un acvariu sau sa le amnajez un ungheras sa poata plimba pe jos si sa se scalde. nu stiu nici ce maninca. creaza impresia ca deja imi recunosc vocea si nu le ste frica cind le ating. VA ROG, Sunt setoasa si entuziasmata de sfaturi. V A Multumesc.

  •  
    • 2297 mesaje
    26 Sep 2011, 11:22
    1 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 26 Sep 2011, 11:24
  •  
    • 1 mesaje
    17 Mar 2017, 13:12
    0 0
    Vreau să o sau dau pe kiki spre adopție, e cea mai frumoasa broasca cu tample rosii din lume. E desteapta foc. Plec din țara si nu as vrea sa o eliberez in lac. 0749336745
  •  
    • 1 mesaje
    3 Mar 2018, 10:39
    0 0
    Buna! Am o broscuta si are varsta de 8 luni, dar eu o am numai de 2 luni. In primele zile am tot scos.o din apa, pt ca aveam mai mult timp sa stau langa ea, dar de ceva vreme nu am mai scos.o pt ca e destul de micuta si intra pe sub birou, dulap..etc. Ce sa fac?
  •  
    • 1 mesaje
    22 Dec 2018, 07:26
    0 0
    Buna! Am si eu 2 broscute ,le am de 3 ani din care 2 ani au fost la fostul meu iubit si problema e ca se înțelegeau de minune dar acum cateva luni una din ele a muscat-o ce cealaltă, acum cea mușcata e rănită , poti vedea carnea si e foarte umflată si nu stiu cum sa o tratez , deoarece e in preajma sărbătorilor nu pot gasi un veterinar valabil si vreau sa o tratez cat de repede posibil, am intrat in posesia lor din nou doar de o zi . Va mtumesc anticipat!