trompe infundate

•  
    • 38 mesaje
    18 Feb 2008, 14:38
    0 0
    Buna.]mi doresc un bebe, si la ulrimul control mi s/a sprus ca am trompa dreapata cu o fina lama de lichid.
    Ce inseamna, este atat de grav.
  •  
    • 86 mesaje
    18 Feb 2008, 14:43
    0 0
    Buna ce inseamna acest control?In ce a constat?La o simpla palpare nu se vede daca trompele sunt infundate.Acest diagnostic se da dupa o analiza care consta in bagarea unei substante de contrast jos si se numeste histerosalpingografie (HSG).Iti spun asta din proprie experienta.Daca mai vrei alte detalii anunta-ma.
  •  
    • 38 mesaje
    19 Feb 2008, 10:31
    0 0
    MultumescCris.
    La ultimul control am facut o ecografie si atunci mi s/a spus ca am o tropmpa cu fina lama de lichid.
    Dupa acest control mi/a dat sa fac si analize, respectiv clamydia, toxo, listreia si altele, urmand ca dupa rezyltate sa/mi faca si o histerosalpingografie.
    Sper sa nu le am infundate. Te rog sa mai imi povestesti din exeperienta ta.
    Multumesc.
    A, am uitat sa spun ca mi s/a spus ca am anexele ingrosate.
  •  
    km2
    • 74 mesaje
    19 Feb 2008, 14:50
    0 0
    buna cris stef poti sa imi spui si mie ce ar mai urma ca tratament dupa desfundarea trompelor,eu m-am operat acum un an si tot nu am ramas gravida in conditiile in care mai am un baiat de 18 ani cu acelasi barbat(sot),multumesc mult,te pup
  •  
    • 453 mesaje
    19 Feb 2008, 21:16
    0 0
    Buna, Emilia! Si mie mi-a facut dr gineco un test pt a vedea dk e totul in regula cu trompele. Acesta a constat in introducerea unui lichid format din tot felul de substante de curatare si dezinfectare (nu am nici cea mai vaga idee ce erau, mi-a spus dar nu am retinut!)si totul era ca acel lichid trebuia sa intre tot!Dk se simtea rezistenta la introducere (il introducea cu o seriga mare cu o canula in loc de ac, cu o anumita viteza)si nu intra tot, insemna ca sunt infundate trompele. Mai era si faptul ca special era un pic mai rece pt a-l putea "urmari" eu pe masura ce intra, dk il simt in amandoua partile sau nu...Rezultatul a fost ca totul e ok, drept dovada, acum sunt gravida!Pot intreba dk vrei, cum se numeste procedura asta!Multa sanatate!
  •  
    • 38 mesaje
    20 Feb 2008, 20:41
    0 0
    Buna Jacquellin.Multumesc pentru sfaturi si felicitari pentru sarcina. Abia astept sa raman insarcinata.
    Apropo, poti sa/mi spui daca ti/ai urmarit cumva perioada fertila, pentru ca eu mi/am cumparat un test de ovulatie care o sa/l folosesc de luna asta, intrucat nu am ciclu regulat. Sper sa dea rezultate.
  •  
    • 1431 mesaje
    20 Feb 2008, 21:11
    0 0
    salutare
    si eu ma gandeam sa imi verific trompele
    acum urmez alt tratament in urma careia sper sa am rezultate , daca nu va tb sa fac si eu chestia aia cu subs resp
    am facut eu test de ovulatie , doar intr-o singura luna , si am inceput din ziua 11 si am avut ovulatie fix in ziua 14 , eu am ciclul regulat dar imi vine intr-un intrev de 28-30 zile
    multa bafta !
  •  
    • 453 mesaje
    20 Feb 2008, 21:39
    0 0
    Da, Emilia, am urmarit cat de cat sa nu pierdem perioada fertila, dar eu am ciclul ceas: in ziua 26, rar 25 sau 27 imi venea!si cam in 10 zile de la inceputul ciclului era per fertila.Acum, nu stiu daca asta a ajutat...Nu stiu dk am calculat corect...nu am facut niciodata test de ovulatie.Dar suntem fericiti de rezultat!Iti multumesc pt felicitari.Mult noroc si tie in continuare.A, ceea ce mi-a facut mie dr era verificarea permeabilitatii tropelor, dar nu stiu dk metoda folosita de el e cea standard sau sunt mai multe!
  •  
    • 489 mesaje
    20 Feb 2008, 23:52
    0 0
    Draga Emilia,nu dispera.Si eu am avut probleme.O trompa infundata,anexita ,uter mic intors.
    Si am ramas gravida.
    Dupa 13 ani (din care in 12 am facut nenumarte tratamente) am ramas gravida.
    Incearca tinctura de branca ursului, si ceai de napraznic sau de ciocul berzei
  •  
    • 86 mesaje
    21 Feb 2008, 12:07
    0 0
    jacquelline08 cred ca tie ti-a facut "instilatie" ci xilina si cu nu mai stiu ce.
    km2 eu am 2 operatii de desfundare(laparoscopii) in 13 luni, prima este acum 4 ani, a II a acum 3 ani si tot nimic.Am facut aproape lunar instilatii (ca sa le mentina desfundate cica)si multe medicamente de stimulare ovariana.
    Daca vreti sa mai vb. lasati-mi o adresa de email si va impartasesc din experientele mele neplacute.
  •  
    km2
    • 74 mesaje
    21 Feb 2008, 14:17
    0 0
    gabriela_tuca2001@yahoo.com
  •  
    • 86 mesaje
    21 Feb 2008, 16:11
    0 0
    Ti-am dat add pe mess!!!