Lentile de contact-need help!!

  •  
    • 2342 mesaje
    16 Feb 2008, 12:53
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 503 mesaje
    16 Feb 2008, 13:57
    0 0
    Interesanta treaba cu toleratul. Eu folosesc numai Bausch& Lomb, cu dioptrii, de ceva timp si nu am avut probleme, desi nu am respectat toate putinele norme de igiena care trebuiau luate. adica am mai dormit cu ele, le-am purtat mai mult timp decat termenul de valabilitate. Chiar imi fac nervi cateodata pentru inconstienta asta!

    De ce nu sunt bune Visine? Eu le-am mai folosit cand aveam ochii rosii, cu succes. Mi-a placut si Nostamine, ca si unei alte eve.
  •  
    • 3158 mesaje
    16 Feb 2008, 15:24
    0 0
    bausch und lomb softlens sunt torice, nu?Eu imi faceam sperante ca le voi suporta.Ce am incercat eu de la baush und lomb se numeste Purevision toric.Am citit pe internet ca difera materialul din care sunt fabricate:
    Purevision toric sunt fabricate din balafilicon, Soflens din aflafilicon...de aceea speram sa suport Soflens Ma gandeam ca sunt fabricate din alt material si poate le voi tolera.

    Optrex nu se foloseste cu lentile de contact..
    Evysor, tubul tau cu kanamicina expira tot la o luna de la deschidere?
  •  
    • 919 mesaje
    16 Feb 2008, 15:59
    0 0
    acuma ma bag si eu ca musca in lapte ;

    am vrut sa incerc si eu sa folosesc lentile de contact cosmetice si m-am dus sa imi cumpar;
    dar cand am ajuns la magazinul respectiv ( nu sunt in Rmi s-a zis ca nu pot pur si simplu sa imi cumpar, am nevoie intai de eye exam;
    ok, am facut eye exam-ul si mi-a zis ca am si ceva dioptrii, f.mici( neinteresant);
    pe urma am trecut printr-o lectie de invatare-cum sa imi pun corect lentilele si cum sa le intretin;
    pe urma a venit timpul sa imi aleg culoarea, eu am vrut un anumit brand, dar mi s-a zis ca brand-ul respectiv nu il voi tolera, pt.ca nu stiu cum e ochiul meu ( scuze, dar acuma vorbesc mai babeste pt.ca nu cunosc exact termenii in care mi s-a vorbit);
    aici am vrut sa ajung, spunand ca, nu toleram orice fel de lentile de contact pt.ca sunt facute diferit de la brand la brand ( nu stiu daca e tocmai brand, ma rog, intelegeti voi );

    cert e ca, de o saptamana le-am purtat dar sporadic si am o usoara stare de disconfort..oricum trebuie sa merg dupa prima saptamana de purtare din nou la un fel de control ( la fel va trebui sa merg dupa o luna iar, si pe urma din 6 in 6 luni) sa vada cum imi suporta ochii lentilele;
  •  
    • 8 mesaje
    16 Feb 2008, 16:04
    0 0
    port lentile de contact de 2 ani de zile si nu am avut niciodata nici o problema.Sunt de parere ca daca urmezi instructiunile date de optometrist problemele nu ar trebui sa apara.Folosesc Bausch and Lomb si sunt excelente.
  •  
    • 2342 mesaje
    16 Feb 2008, 17:44
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2342 mesaje
    16 Feb 2008, 17:50
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1828 mesaje
    17 Feb 2008, 20:42
    1 0
    Eu am softlens si pot dormi cu ele, nu am nicio problema cu locurile cu fum sau cu vantul puternic...Intr-adevar, tine de fiecare individ cum tolereaza tipul sau marca respectiva de lentile
  •  
    • 919 mesaje
    18 Feb 2008, 02:48
    0 0
    evysor, hai ca esti simpatica ;

    eu am inteles ca, pe baza eye exam-ului(facut ca la carte ) au decis ca nu pot purta anumite lentile...deci in functie de "structura" ochiului meu le-au ales;
    se poate sa gresesc/aberez, ca nu am fost eu foarte atenta si, in plus, mi se vorbea si in alta limba;

    "lentilele nu sunt chestii pe care le iei dupa ureche, nu?"...pai tocmai asta am incercat sa evidentiez;
    cand ai fost tu la doctorul ala al tau, ti-a facut control inainte de a-ti recomanda lentilele? eu habar nu am, intreb si eu....ca poate ca si in Ro e ca pe aici si, fara eye exam nu poti cumpara lentile-aici cred ca e confuzia mea;
  •  
    • 30 mesaje
    18 Feb 2008, 10:19
    0 0
    Vaaai, ce am patit ieri...Am iesit putin pe-afara si era asa un soare...stiti si voi. Eh, si cum am dat cu ochii de lumina puternica au inceput sa ma usture si imi lacrimau usor. Nici nu aveam cum sa scot lentilele de la ochi...deh, lipsa de conditii-eram afara. Mor de nervi cand vad ca atata lume nu are nicio problema cu lentilele iar eu... Cel putin tu, dreaq_gol, care porti aceleasi lentile cum am si eu...asa te invidiez ca nu te deranjeaza niciunul din factorii astia externi care pe mine ma termina...
    Offf...Sa aveti o zi si o saptamana cat mai frumoase!!
  •  
    • 689 mesaje
    18 Feb 2008, 16:41
    0 0
    evysor eu as zice sa nu mai folosesti kanamicina daca nu ai nevoie. Nu de alta dar e antibiotic si faci rezistenta la el, si cand o sa ai nevoie nu o sa il mai poti folosi.
  •  
    • 2 mesaje
    29 Aug 2018, 18:24
    0 0
    workahoolic said:Buna tuturor!
    Am o problema legata de lentilele de contact cosmetice,deci fara dioptrii. Am o pereche cu termen de valabilitate 3 luni,le port deja de ceva vreme...inca nu au expirat, nu va ganditi. Ideea e ca dupa ce le port cateva ore incep sa mi se inroseasca putin ochii si uneori ii simt inlacrimati, chiar daca ei nu sunt. In timp ce le port nu ma incomodeaza, uneori uit ca le am...Am intrebat si pe cineva care este asistentala un spital la oftalmologie si mi-a spus fff raspicat sa nu le mai port ca voi regreta toata viata. Eu nici macar nu ii spusesem de inconvenientele mele legate de lentile...doar am intrebat ce parere are despre ele. Asta mi s-a parut cam stupid sa respingi ceva cu atata tarie inainte de a sti niste detalii...dar apoi m-am intrebat daca nu cumva ar putea fi fondata parerea ei...oare chiar imi pot face rau lentilele cosmetice? Nu le port zilnic...poate 3 zile pe saptamana... Va rog, cele care purtati sau ati purtat, sariti cu un sfat!! Va pup si o zi buna!!

     

  •  
    • 2 mesaje
    29 Aug 2018, 19:15
    0 0
    Port lentile de contact de câțiva ani. Le port zilnic, colorate sau nu, cu dioptrii. Am schimbat câteva Marci pana când mi am găsit lentilele perfecte pt ochiul meu. Recunosc ca am vrut sa renunț de câteva ori, concluzia mea e cam asta: 1) o lentila potrivită pt tine este acea lentila pe care nu o simți in ochi după câteva secunde de la montare. Daca o simți, daca jenează chiar si fin, daca înroșește sau ustura ochii, ea fie nu este lentila potrivită ție, fie nu e montata in condiții de igiena. Am schimbat cam toate mărcile posibile, iar azi le aleg asa: lentila trebuie sa facă parte din categoria lentilelor moi ( Soft Lens ) . 2) Lentila trebuie sa fie cu purtare extinsă, adică sa poată sa fie purtată încontinuu si ziua si noaptea sa zicem timp de o săptămana,,,,. Exista si cu purtare extinsă de o luna. In realitate eu le scot zilnic seara, însă construcția lor permite sa le scot si o data la câteva zile. Le aleg asa, chiar daca nu folosesc acest avantaj si le scot totuși zilnic. Însă probabil sunt mai calitative , cu mai multă permeabilitate a oxigenării ochiului, daca sunt gândite pt a fii purtate night and day. Deci mai comode pt ochi. Repet, le port doar Ziua însă le aleg pt purtare zi si noapte. 3) cumpara o Sticluța cu lacrimi artificiale de la farmacie. Peste zi, daca simți ochiul uscat, picură o picătura de lacrimi in ochii cu lentilele de contact in ei. 4) igienizarea: cumperi de la farmacie o seringa cu ac si o sticla de ser fiziologic . Cu aceasta soluție care costa mai nimic, eu îmi spăl lentilele înainte de a le pune la dezinfectat sau înainte de a le monta in ochi. Daca nu am reușit sa montez din prima lentila din ochi, o respal înainte de a încerca din nou montarea ei, cu aceasta soluție numita ser fiziologic. Este steril si infinit mai ieftin decât toate soluțiile pt lentile. Le spăl de câte ori este nevoie pana sunt impecabile. pun pe degetul arătător lentile si o privesc in fata unui bec: daca are o scamă pe ea, o spăl iar. Atenție: lentilele se mai pot ciobi la margini, atunci trebuiesc aruncate!!!! Poate din acest motiv va jenează in ochi sau va ustura. Inspectați lentila de câte ori urmează sa o puneți in ochi...!! Pt a le dezinfecta este nevoie de minim 2 ore pt a sta in soluția specială pt lentile , o cumpărați de acolo de unde cumpărați lentilele. Eu folosesc aceasta soluție doar pt a dezinfecta lentilele nu si pt a le Spala. De spălat le spăl cu ser fiziologic care costa 2-3 lei sfertul de litru. Deci infinit mai ieftin decât soluția standard. 5) cumpărați de la farmacie sa aveți in casa un flacon de tobradex sau dexatobron. Daca simțiți ochii ca ustura, va mănâncă, Etc, DUPA CE ATI SCOS LENTILA DIN OCHI, puneți o picătura de acest medicament in ochi. Este un dezinfectant cu ceva antibiotic si nu va lasă sa faceți Infecții. 6) merita sa va învătați cu lentilele !!! Sunt extrem de comode , nu se aburesc, nu se zgârie, nu le uit nicăieri ca pe ochelari, se pot folosi la somn daca sunt cu purtare extinsă, la sport, la tot. Cele colorate sunt mai tari, usucă ochiul mai repede însă pun lacrimi artificiale si e ok. Va ia un timp pana va învătați sa le montate si sa le scoateți cu ușurintă, însă mai apoi devine o rutina ușoară, banala ca spălatul pe Dinți. Eu am reușit sa îmi formez deprinderea de a le pune/scoate ușor cam in ...40 de repetari.