Lentile de contact-need help!!

  •  
    • 30 mesaje
    8 Feb 2008, 12:23
    0 0
    Buna tuturor!
    Am o problema legata de lentilele de contact cosmetice,deci fara dioptrii. Am o pereche cu termen de valabilitate 3 luni,le port deja de ceva vreme...inca nu au expirat, nu va ganditi. Ideea e ca dupa ce le port cateva ore incep sa mi se inroseasca putin ochii si uneori ii simt inlacrimati, chiar daca ei nu sunt. In timp ce le port nu ma incomodeaza, uneori uit ca le am...Am intrebat si pe cineva care este asistentala un spital la oftalmologie si mi-a spus fff raspicat sa nu le mai port ca voi regreta toata viata. Eu nici macar nu ii spusesem de inconvenientele mele legate de lentile...doar am intrebat ce parere are despre ele. Asta mi s-a parut cam stupid sa respingi ceva cu atata tarie inainte de a sti niste detalii...dar apoi m-am intrebat daca nu cumva ar putea fi fondata parerea ei...oare chiar imi pot face rau lentilele cosmetice? Nu le port zilnic...poate 3 zile pe saptamana... Va rog, cele care purtati sau ati purtat, sariti cu un sfat!! Va pup si o zi buna!!
  •  
    • 30 mesaje
    8 Feb 2008, 12:34
    0 0
    Am uitat sa va spun...nici nu stiu daca are vreo importanta...port SofLens de la Bausch&Lomb...
  •  
    • 693 mesaje
    8 Feb 2008, 13:50
    0 0
    Draga Work,

    Eu am purtat lentile cosmetice, tot Bausch&Lomb, la fel cum le ai tu (banuiesc ca 30 de purtari/3 luni valabilitate).Am avut 3 perechi...Cu prima a fost ok, in sensul ca nu am intampinat probleme.Si le purtam aproape in fiecare zi.Chiar dc am si depasit termenul de garantieoops!Ceea ce e rau!

    Simteam un disconfort in prima saptamana de purtare(fiind prima data cand purtam), ca si cum as fi avut un fir d praf acolo,mi se inroseau..erau inlacrimati...mi se incetosa privirea..
    Asta in primele zile, dupa aceea nici nu mai simteam ca le port.Uneori chiar uitam si ma frecam la ochi cu o naturaletee!

    Cu a doua pereche am avut probleme.Dar eu am fost vinovata..Am facut o infectie de toata frumusetea, si o conjunctivita..Asta pt ca am fost cu ele la munte, am stat cam mult cu ele, fiind mai mereu in "drumetii", nu aveam conditii sa ma spal pe maini mereu...Intr-una din seri am plans o gramada cu ele la ochii..Tot fardul mi-a intrat in ochi, cu toate impuritatilee..Simteam ca se int ceva.
    Dupa vreo 2 zile aveam un ochi cat o prunaMa durea si noaptea se umfla si mai rau..

    Eu am mai avut probleme cu ochii de la fard..Cred ca am o alergie la unele farduri.Dar nimic grav.Niste Nostamine picaturi si treceau..
    Acum...am luat vreo 3 sapt antibiotice si niste picaturi f puternice si abia abia am putut sa scap..

    Ideea e ca acum nu le mai tolerez.Mi-am luat o alta pereche si am purtat-o doar o data, la un evenimentIn rest...nu pot sa mai stau cu ele in ochi..De la incidentul cu infectia nu le mai suport.Vreau sa incerc totusi alta firma..Poate va fi mai bine.

    Nu sunt de acord insa cu doctorita aceea.Am mai auzit ca multi dr nu le recomanda, dar stiu pers care poarta d ani d zile fara probleme.Asa ca nu vad vreun impediment.Atata vreme cat respecti ritualul de intretinere, d igiena si nu depasesti termenul(deasemenea..sa nu le porti chiar 12h/zi, ca obosesc ochii si te dor) e ok.
  •  
    • 3158 mesaje
    8 Feb 2008, 14:00
    1 0
    eu nu port cosmetice, ci cu dioptrii, insa pot sa iti spun ca dintre toate lentilele pe care le-am purtat, pe cele de la Buasch und lomb(exact Softlens) nu le suport de nicio culoare!Ma irita,inteapa,lacrimeaza ochii si nu le suport nici 10 minute pe ochi.Poate nu le tolerezi nici tu.Asta nu inseamna ca de la alte firme nu poti incerca.Eu acum am Ciba Vision si sunt ok, imi pare rau ca nu le supert pe cele Bausch und Lomb, erau mai bune la pret
  •  
    • 30 mesaje
    8 Feb 2008, 22:01
    0 0
    Va multumesc mult pentru raspunsuri...chiar imi faceam griji. Am avut si eu ceva asemanator cu infectia de care vorbeai tu,pishikusha, dar mi-a trecut in max 2 zile. Si tot asa, s-a intamplat in perioada in care purtam cam multe ore pe zi lentilele. Am inteles ca lentilele facute pt mai putine purtari sunt mult mai subtiri si mai comode. Data viitoare o sa imi iau din alea de 30 de purtari. Si voi incerca alta firma, eventual. Watermelon, tu inteleg ca porti lentile de la Ciba Vision si iti sunt ok. Poate ca ai dreptate si nu le tolerez eu pe cele Bausch&Lomb...Eu am luat din astea ca asa mi s-a recomandat, nu stiu ce diferenta de pret e intre ele. Astea m-au costat in decembrie 360 ron la Optinova... Anyway, daca mai aveti ceva sfaturi sau trucuri cu care ma puteti ajuta, va astept cu drag pentru ca imi plac la nebunie ochii mei cu lentilele... O seara placuta tuturor!!
  •  
    • 220 mesaje
    9 Feb 2008, 23:30
    1 0
    360 lei?!?! Si eu am tot lentile cosmetice de la Bausch&Lomb si tot in decembrie le-am luat, dar au fost 130 lei, iar o sticla mare de solutie pt ele 70 lei, de la Swiss Optic. Nu stiu cum de te-au costat atat.

    Am si eu aceleasi probleme, lacrimat mai abundent si o oarecare senzatie de disconfort daca le port mai mult de 5-6 ore.

    Chiar zilele trecute am vb cu o prietena care purtase acum ceva timp lentile si m-a speriat rau. Ii intrase un fir de praf, nu si-a dat seama si a stat toata ziua cu ele. Seara le-a scos iar in noaptea aia au inceput durerile de ochi groaznice, cica pana la tample simtea. O ustura ochiul drept, nu il putea deschide si ii lacrima f tare. S-a dus la urgenta si i-a spus ca firul de praf de sub lentila i-a zgariat corneea. I-a bandajat ochiul pt 3 saptamani si a facut tratament cu picaturi si antibiotic crema. Iar acum nu mai suporta niciun fel de lentila

    Asa ca ai grija cu ele ca pot fi periculoase. Eu nu cred ca o sa le mai port, desi sunt inca in perioada de valabilitate.
  •  
    • 1144 mesaje
    10 Feb 2008, 01:00
    0 0
    Din cate spuneti voi, vad ca lentilele de contact pot crea multe probleme Si eu port zilnic de cativa ani si intotdeauna am depasit termenul lor de valabilitate. Nu le schimb decat atunci cand incep sa ma deranjeze in ochi sau cand se rup ele Stiu ca nu e bine, insa nu pot sa le schimb chiar la 2 sapt, asa cum scrie pe ele.
  •  
    • 693 mesaje
    10 Feb 2008, 19:19
    0 0
    Faza cu firul de praf i s-a intamplat si unei colege..I-a zgariat corneea (ea avea lentile pt vedere) si a stat f mult cu bandajul la ochi..
  •  
    • 3158 mesaje
    10 Feb 2008, 20:08
    0 0
    dar nu inteleg, cum au iesit ele din casa cu lentila pe ochi daca simteau un disconfort...mai pateam si eu asa, dar o dadeam jos imediat si o clateam din nou
  •  
    • 30 mesaje
    10 Feb 2008, 22:15
    0 0
    Si mie mi se mai intampla sa simt ca ma deranjeaza cate una, dar la fel, o scot, o clatesc din nou si apoi e ok. Incerc sa fiu ff atenta cu ele atunci cand le aplic, sa fiu ff curata, fara scamute sau alte chestii pe degete. Acum mai am o intrebare. Solutia cu care le curat se numeste Re-Nu si scrie pe ea ca nu e nevoie sa frec lentilele cu ea ca e ff puternica...decat daca imi recomanda medicul. Si nu mi-a recomandat. Are ceva daca doar le clatesc ff bine cu solutia si nu le spal efectiv decat o data la 3-4 purtari?
  •  
    • 1144 mesaje
    10 Feb 2008, 23:05
    0 0
    Si eu tot la fel fac: cand ma deranjeaza, o iau de la ochi si o clatesc. Tot solutie Renu am si eu. Le pun seara direct in solutie, iar dimineata, cand le iau, le frec putin cu solutia in care a stat fiecare dintre ele.
  •  
    • 30 mesaje
    11 Feb 2008, 10:41
    0 0
    Nu cred ca e ok sa faci asa,Summer85...Stiu in primul rand ca nu e bine sa pui lentilele in cutiuta inainte sa le clatesti putin. Indiferent daca te machiezi sau nu, tot raman ceva impuritati pe suprafata lor si nu e bine sa le lasi in cutiuta in solutie cu tot cu mizeria aia... Eu le scot de la ochi, le clatesc in podul palmei(am cumparat o trusulita ce contine o penseta cu capete de silicon si cu ea le manuiesc )cu solutia ReNu si apoi le pun in cutie in solutie curata. Si inainte sa le aplic, iar le clatesc putin. Nu stiu daca exagerez sau nu, dar prefer sa fiu sigura ca sunt cat se poate de curate.
  •  
    • 693 mesaje
    11 Feb 2008, 10:56
    0 0
    Cred ca in cazul asta e bine sa exagerezi cu igiena!Asa ca e bine, work!

    Nici eu nu suport sa stau cu ele la ochi dc simt ca e ceva acolo..chiar si un mic firicel d praf, o particula, orice..
    Eu ma spal bine pe maini si apoi le frec in palma timp de 5-10 sec pe fiecare parte.Apoi le pun in cutiutele lor..Nici eu nu suport sa le pun acolo fara sa le spal..Simt ca se imbiba impuritatile alea in ele
  •  
    • 220 mesaje
    11 Feb 2008, 12:57
    0 0
    Normal, si eu primul lucru am intrebat-o pe prietena mea de ce nu le-a scos cand a simtit ca o deranjeaza. Dar mi-a spus ca nu a fost ceva foarte evident, nu ii lacrimau, nu simtea un disconfort puternic. Nu si-a dat seama decat cand s-a uitat seara in oglinda ca ochii erau f rosii.
    Abia dupa a inceput sa o usture rau.
  •  
    • 30 mesaje
    12 Feb 2008, 11:59
    0 0
    Destul de ciudat ca nu a simtit, dar cine stie? Se poate intampla...probabil. Acum m-am speriat putin, cred ca incep si eu sa le si frec timp de cateva secunde inainte si dupa purtare...
  •  
    • 30 mesaje
    12 Feb 2008, 15:08
    0 0
    Mi-am adus aminte de inca ceva...Am o cunostinta care poarta lentile cu dioptrii si ea foloseste "lacrimi artificiale". Acum eu nu stiu pentru ce sunt, cu ce ajuta sau in ce situatii ar trebui folosite. Stiu ca eu am auzit-o spunand ca foloseste "lacrimile" alea cand sta mult intr-un loc cu fum. Si eu mai stau uneori si simt un mic disconfort atunci... oare mi-ar putea fi de ajutor??
  •  
    • 3158 mesaje
    12 Feb 2008, 17:49
    0 0
    si eu folosesc lacrimi artificiale, sunt scumpe rau de tot, am dat pe un flacon de 30 ml 28$.Se numersc refresh tears de la Allergan.Eu le folosesc cand simt ochii uscati
  •  
    • 25 mesaje
    12 Feb 2008, 23:14
    0 0
    lacrimile artificiale sunt pentru senzatia de uscaciune sau arsura a ochiului, mai ales pentru purtatorii de lentile, in timp ce le porti, dar si dupa.
    nu toate lacrimile artificiale merg cu lentilele numai cele speciale pt asa ceva. de ex hyabac
  •  
    • 3158 mesaje
    13 Feb 2008, 00:33
    0 0
    cat costa hyabac?se gasesc in ro?
  •  
    • 2342 mesaje
    13 Feb 2008, 07:50
    0 0
    Mesaj şters de administrator