preparate la cuptorul cu microunde

•  
    • 22 mesaje
    25 Ian 2008, 10:38
    0 0
    buna fetelor,sunt noua,si astept raspuns la o intrebare ce preparate se pot face la microunde in afara de o simpla incalzire a alimentelor,va pup
  •  
    • 4487 mesaje
    25 Ian 2008, 11:12
    1 0
    Poti sa faci multe preparate. Eu cand am luat cuptorul cu microunde, am primit si o carte de bucate, ce pot sa fac la cuptor. Paste, peste, carne, pizza, rizzoto si mai sunt cateva feluri pe acolo. Cartea este in limba engleza. Si daca nu ma insel sunt si dulciuri de facut, dar nu mai stiu ce.
  •  
    • 615 mesaje
    25 Ian 2008, 11:13
    0 1
    Daca e dotat cu functia de grill,poti face pui la grill,dar cel mai indicat este sa folosesti bucati mici,ca aripile si pulpele taiate in bucati mai mici.Dureaza intre 30 si 45 de minute sa le faci.Eu am preparat si pizza,dar nu este ceva extraordinar,prefer s-o fac in cuptorul normal si pus aluatul pe o folie de aluminiu.Si apropo de aluminiu,ai grija ce vase introduci in cuptorul cu microunde!
  •  
    • 452 mesaje
    25 Ian 2008, 22:22
    0 0
    Corcodusa, vezi ca este in librarii carte "Retete culinare la cuprorul cu microunde" nici eu nu stiam ce anume se poate prepara la cuptorul cu microunde, si mi-am cumparat acea carticica, acolo scrie si ce vase trebuie sa folosesti si cum trebuie sa intrebuintezi cuptorul cu microunde. Daca vrei o reteta anume, o pot cauta in carte si ti-o pot trimite.
  •  
    • 22 mesaje
    27 Ian 2008, 11:07
    0 0
    fetelor sunteti minumate,va multumesc de sfaturi datimi si mie retete de dulciuri la microunde,stiu ca nu sunt sanatoase dar copilul meu vrea sa ii gatesc repede si preparatul sa fie si estetic,nu stiu de ce in unele cazuri in interior se produce flama asta ma sperie imi vine sa il duc inapoi,se poate pune si pui in folie de aluminiu?au iesit grozav de bune floricelele,astept retetele voastre,pina atunci va pup pa
  •  
    • 13915 mesaje
    27 Ian 2008, 11:42
    0 0
    flama in interior? pai nu e normal, poti sa suni la cei care se ocupa de garantie sa intrebi.
    nu folie de al .... dar in cartea lui trebuie sa scrie ce fel de materiale poti pune in interior (cel putin la mine da, daca nu ai, poate o mai gasesc eu si iti insir aici ... sau altcineva care are)
  •  
    • 412 mesaje
    27 Ian 2008, 13:06
    0 0
    si eu am cuptor cu microunde sunt f multumita de el ... imi placce f mult cum imi dezgheata vinetele.sunt curioasa cum as putea sa fac cartofi prajiti in el.ma refer la cartofii care se iau din comert , inghetati.trebuie sa folosesc ulei ? ajutati-ma si pe mine
  •  
    • 4487 mesaje
    27 Ian 2008, 16:48
    0 0
    Interzis sa se puna folie de aluminiu in cuptorul cu microunde. Mancarea este sanatoasa. Ceea ce se spune despre cuptor, ca mancarea nu este buna, este gresita. Dulciuri poti sa faci. Ca vase nu se gateste decat in cele de iena. Nu este voie cu vase de metal sau de plastic. Mai sunt unele de plastic, dar scrie pe ele ca este voie sa le pui in cuptor. Daca cuptorul face flama, este clar ca trebuie sa-l duci inapoi, pt. ca este defect. Este in garantie, asa ca fie iti dau un alt cuptor, fie in repara pe ala.
    Cartofii prajiti trebuie sa-i pui la microunde, adica programul care iti arata care sunt microundele.
    Ca dulciuri....o sa revin.
  •  
    • 412 mesaje
    27 Ian 2008, 19:13
    0 0
    pai da dar pot sa ii pun in farfurie cartofii ? trebuie ulei ?
  •  
    • 13915 mesaje
    27 Ian 2008, 19:41
    0 0
    soraya, tu faci misto cu uleiul ala?
    daca ai cuptor cu microunde ai si instructiuni, ai si o carte cu retete...zau, astea mi se par chiar intrebari de hai sa ne aflam in treaba.
  •  
    • 279 mesaje
    27 Ian 2008, 20:17
    0 0
    Ellado, cred ca era mult mai usor sa ii spui fetei "DA" sau "NU". DOH!!!
  •  
    • 412 mesaje
    27 Ian 2008, 20:27
    0 0
    nu am facut misto , ma gandesc ce poate se incinge f tare dar credeam ca exista o metoda speciala de facut cartofi la cuptor.chiar nu am o carte de bucate pentru cuptor (de fapt , nici nu stiam ca exista ), spre incultura mea , dar chiar maine am sa imi cumpar una si poate am sa dau niste retete pe forum , in loc sa tin morala.
  •  
    • 22 mesaje
    27 Ian 2008, 20:31
    1 0
    zau feteolr,nu e momentul sa va suparati,uite ce am aflat eu despre acele flame din interior(si am de gind sa indrept asa ceva )acelea se fac numai in cazul in care farfuriile au inpuritati sau au pe margine model aurit sau argintat,deci nu e voie sa folosim decit farfurii cit mai curate sii simple fara model sau chiar iena,cind lam luat nu a avut nici o carte de retete asa ca nu acuz pe nimeni,totul se invata si daca putem sa dam si sa primim sfaturi e foarte bine,va multumesc mult,cit despre cartofi banuiesc ca fara ulei ,oricum ma voi interesa si va voi scrie si voua.va pup pa
  •  
    • 412 mesaje
    27 Ian 2008, 20:36
    0 0
    de curiozitate am cautat pe net cate ceva despre cuptorul cu microunde , se gasesc si ceva retete.ideea e ca am intrat pe un forum http://forum.itbox.ro/about1087-0-asc-0.html .. aici spun fetele ac nu e sanatoasa mancarea preparata la microunde...
  •  
    • 412 mesaje
    27 Ian 2008, 20:36
    0 0
    de curiozitate am cautat pe net cate ceva despre cuptorul cu microunde , se gasesc si ceva retete.ideea e ca am intrat pe un forum http://forum.itbox.ro/about1087-0-asc-0.html .. aici spun fetele ac nu e sanatoasa mancarea preparata la microunde...
  •  
    • 282 mesaje
    27 Ian 2008, 22:52
    0 0
    http://www.culinar.ro/forum/continut-pagina/13230/CUPTOR-MICROUNDE/pagina/40/
  •  
    • 8234 mesaje
    28 Ian 2008, 12:10
    1 0
    Pentru ca microundele sunt absorbite de orice material, mai putin cele metalice, nu ai voie sa bagi nimic metalic.
    Vasele care contin metal, refelcta microundele...si asa se formeaza flamele despre care spui tu.
    Folia de aluminiu este metalica si deci asta nu mai face flame...asta bubuie tot cuptorul: pentru ca suprafata de reflexie este foarte mare, si se refelecta in sursa again
    Unele vase, au scris pe undeva, minuscul microwave safe, pentru ca altfel, se mai sparg si castroanele de ceramica.
    Ulei nu ai voie sa pui inauntru ca ia foc
    Floricele, nu ai voie sa faci mai mult de doua pungi, pentru ca iar ia foc (din cauza uleiului)Io la a treia punga am bubuit un cuptor.
    Daca bubuie sau face sunete ciudate, il opresti, apesi pe stop..nu deschizi usa.

Carnea rosie gatita in cuptorul cu microunde eu stiu ca nu este sanatoasa...din simplul motiv ca sangele reactioneaza ciudat la microunde. Eu am incercat, si sincer nu-mi placea nici mirosul, nici nimic. Pestele e singurul care are sanse.
    Oricum sa stau 40 de minute dupa dracia aia, mi se pare risipa de curent dar asta o sa observi si tu...dupa ce-ti trec figurile cu gatitul la microunde.

Eu folosesc cuptorul cand incalzesc ceva sau la dezghetat. Atentie, acoperi farfuria cu o alta farfurie sau cu cling film gaurit putin...ca diverse mancaruri sar, se imprastie peste tot cuptorul.
    Cuptoarele astea nu-s facute sa faci sarmale in ele. Ele sunt noua generatie de cuptoare pentru junk food...or sa apara si in romania diverse mancaruri de plastic, pe care daca le bagi putin in microunde ai o masa calda....gatitul in cuptorul asta am mai spus consuma o gramada de energie...mai ales daca ai de 700W e mirific

P.S. daca te mai intereseaza protectia muncii in legatura cu cuptoarele, sa ma anunti....ca am bubuit vro 3 deci am experienta.

P.P.S. cartofii aia pe care vrei sa-i faci in cuptor, sunt cei congelati, semipreparati.
  •  
    • 3036 mesaje
    28 Ian 2008, 13:54
    1 0
    mdeh...

cine are cuptor cu microunde ar fi bine sa profite de campania de colectare a deseurilor electrice si electronice ca sa scape de porcaria naibii din casa.

vorbesc foarte serios.
    in foarte multe alte tari oamenii deja au renuntat la gatitul la microunde - nu numai ca mancarea isi pierde savoarea, dar se distrug si substantele nutritive.

in Romania inca dispunem de luxul de a gati la foc de gaze - peste niste ani (nu prea multi, se pare) o sa regretati amarnic ca n-ati stiut sa-l apreciati la vremea sa.
  •  
    • 8234 mesaje
    28 Ian 2008, 14:26
    0 0
    corect donna
    dar uneori e o varianta mai simpla.
    Nu vorbesc despre junk food-uri doar ca in momentul cand gatesti la plita (pen ca dintr-un motiv anume aici mai rar gasesti aragaz si nu plita electrica...iar cuptorul e sigur electric) mai scurtezi timpul de incalzire al mancarurilor.
    Ca mor de inanitie pana mi se incalzeste plita sa incalzesc ciorba

plus ca in romania vad ca-i trendy cuptorul cu MW
  •  
    • 49 mesaje
    31 Ian 2008, 19:02
    0 0
    Trendy sau nu .. eu am unul .. si nu-s in Romania ...
    De folosit il folosesc pentru dezghetat sosurile pentru paste/orez .. de obicei cind fac sosuri pun tot ce gasesc prin frigider (ardei, cuperci, dovlecei, vinete) plus boabe de porumb , ananas din conserva, pastai .. tot din conseva, le prajesc pe aragaz, adaug smintina .. si-i gata sosul . Ce ramine dupa o masa e pus la cutii din plastic si e bagat la congelator. Cind trebuie sa gatesc ceva repede .. fierb pastele (10-15 min) si in acelasi timp dezget sosul in cuptorul cu microunde ..si e gata masa
    Eh .. am cam deviat oleaca de la subiect .. dar cam pentru asta e folosita chestia la noi in casa ..
    Ah.. am uitat sa zic de carofii copti: iei 1/2/3 sau citi vrei cartofi .. ii speli, ii intepi serios cu furculita de 10 ori .. si ii pui la microunde .. cam 4 minute . Scoti unul .. verifici daca e gata cu o furculita .. daca nu e gata .. il pui inapoi .. si tot asa pina e gata (in 10 minte ai cartofi copti pe care poti sa ii combini de asemenea cu sosul descris mai sus ..
    Prietenul meu isi mai face fulgi de ovaz dimineata. Intr-o farfurie normala simple de ceramica pune o parte de fulgi de ovaz, 2 parti de apa, sare .. si o lasa un minut. Se scoate farfuria .. se invirte chestia aia .. si se mai pune un minut. Se pune lapte si dulceata peste si se
    maninca ca desert sau ca mic dejun. Arata ca mincarea de bebelusi ..insa e sanatoasa si gustoasa. Probabil poti sa faci si gris in acelasi fel.
    Fulgii de ovaz sunt cei care se cumpara de la plafar .. fara fructe sau alte chestii adaugate..