Gradina mea

  •  
    • 628 mesaje
    18 Ian 2008, 21:02
    0 0
    Vreau ca la primavara sa am o curte de "mai mare frumusetea"
    De aceea va rog sa interveniti cu cateva sfaturi si idei pt o gradina plina de culori.
    Ma gandeam la flori (am pus toamna trecuta trandafiri si sper ca la primavara sa rasara), dar nu stiu ce flori mai sunt de sezon...
    M-am gandit si la 2-4 braduti decorativi......ajutati-ma !!!
  •  
    • 1924 mesaje
    19 Ian 2008, 18:50
    0 0
    poti lua bulbi de lalele - cred ca se planteaza in martie

    eu o sa iau multe plicuri de seminte si le amestec uitandu-ma la inaltimea plantei si le pun mai langa gard pe cele mai inalte, si cobor tot asa cu ele pana langa alei. exista la orice practiker, bricostore, hornbach plicuri cu plante multicolore - poti incerca sa vezi ce iese
  •  
    • 198 mesaje
    19 Ian 2008, 18:58
    0 0
    Fetelor nu vreau sa va descurajez, nici sa faca antireclama, dar sotul meu a cumparat 4 pachetele cu flori diverse din Metro si nu a rasarit nimic. A mai cumparat un prieten fan multicolor (arata f bine pe pachet) si acelasi rezultat. Bradutii se prind toamna si primavara , dar sa le faci o groapa mare. Mie imi plac si pietrele prin gradina, aranjate in diverse moduri (sub forma de stanca) sau suporturi pentru flori din trunchiuri de copaci. Sunt destule idei prin reviste. Succes!
  •  
    • 3036 mesaje
    20 Ian 2008, 11:48
    0 0
    laura, da o cautare pe net cu "landscaping" sau, daca ai cum, urmareste emisiunile de landscaping de pe postul tv BBC Prime.
  •  
    • 628 mesaje
    20 Ian 2008, 14:29
    0 0
    Va multumesc fetelor pt sfaturi Chiar e o idee buna plantarea florilor dupa inaltime ( asa au toate prioritate la soare ), si pietrele ar prinde frumos si chiar imi plac, am sa urmarect si pe net cateva idei. Mc!
  •  
    • 93 mesaje
    21 Ian 2008, 09:43
    0 0
    eu am cumparat aseara plicuri de seminte si o farfurie de rasad (si pamant) de la kaufland ,le seman si la primavara le replantez,e adevarat ca nu prea rasar ele,dar macar cateva firicele...
    iar despre bulbi,numai de bine,incearca soiurile noi de lalele batute,ghiocei etc.
  •  
    • 628 mesaje
    21 Ian 2008, 09:54
    0 0
    La asta chiar nu m-am gandit... pai inseamna ca ar fi cazul sa cumpar cateva seminte de flori... si sa le sadesc, dar oare vor rasarii daca le tin in casa si nu au chiar soarele de afara si aerul? Ai mai incercat si a mers? Mc ! Poop.
  •  
    • 2642 mesaje
    21 Ian 2008, 10:37
    0 0
    Eu am plantat anul trecut bulbi de lalele, narcise, irisi, zambile, crini, gladiole...Au iesit toate. Fiecare la vremea lor. Am avut flori pana spre toamna.
    Din semintele semanate pur si simplu (pliculete cumparate de la Carfoure) am avut flori superbe toata vara si toamna pana prin noiembrie.
    Eu am semanat carciumarese. Sunt niste flori foarte frumoase, multicolore care rezista pana toamna foarte tarziu.
    Trebuie doar sa le rupi floarea imediat ce incepe sa se usuce si ele se inmultesc.
  •  
    • 628 mesaje
    21 Ian 2008, 10:54
    0 0
    Oooo da.......stiu aceste flori, imi plac si mie. Pai cu sfaturile voastre o sa am cea mai frumoasa gradina din centrul capitalei mc.
  •  
    • 2642 mesaje
    21 Ian 2008, 11:35
    0 0
    Daca tot discutam de flori am si eu o intrebare, poate stie cineva.
    Am o floare care se numeste Hoya Carnosa (popular - floarea de ceara).
    Imi place foarte mult floarea asta pt. ca imi aminteste de copilarie. Bunica mea avea multe. Problema este ca o am de cel putin 5 ani si nu mi-a inflorit niciodata. Sunt f. suparata din cauza asta deoarece face flori superbe cu un parfum dumnezeiesc.
    Mai are cineva floarea asta? Stiti cumva de ce nu-mi infloreste sau ce trebuie sa-i fac?
  •  
    • 93 mesaje
    21 Ian 2008, 13:16
    0 0
    a mea (ceara) statea la soare si era udata mai putin (adica putintica apa,nu rar) vara ,si inflorea frumos facea buchetele buchetele de flori parfumate din care se scurge un sirop dulce
  •  
    • 93 mesaje
    21 Ian 2008, 13:37
    0 0
    eu vreau sa-mi mai cumpar si niste butasi de copacei decorativi...incercati revista practic pentru gradina ,are multe informatii si sfaturi utile
  •  
    • 161 mesaje
    22 Ian 2008, 14:07
    0 0
    Pentru "Citrice": hoya necesita multa lumina si udare doar atunci cand pamantul s-a uscat la suprafata. Nu trebuie sa o tii in curenti de aer si mai ales nu trebuie sa o muti din loc. In felul acesta ai sanse sa infloreasca.
    Pe toti cei pasionati de plante, va invit pe forumul site-ului gradinamea si pe cel de violete-africane (adresa site-ului si a forumului se scriu cu cretima (http://violete-africane.ro/forum/index.php)
  •  
    • 9367 mesaje
    22 Ian 2008, 14:17
    0 0
    bre, cum ai semanat trandafiri?
    trandafirii se "prind" infigand parti de ramuri, din cele mai lemnoase, taiate din tufisuri de trandafiri... preferabil spre sfarsitul verii sau primavara. se acopera cu borcan pana fac crengute. daca plantutza e mica, preferabil sa fie protejata in prima iarna tot cu borcan.

    privitor la bulbii de flori din metro, la noi lalele au avut totdeauna succes 100%. am numarat florile si din 10 bulbi am avut 10 flori
    noi plantam bulbii de lalele toamna. dupa inflorire, adica prin iulie, trebuie scosi si replantati toamna, altfel nu mai infloresc (se inmultesc prea mult).
  •  
    • 628 mesaje
    22 Ian 2008, 14:29
    0 0
    Da asa am facut nu m-am exprimat eu bine in legatura cu trandafirii...sorry
    I-am pus prin august-septembrie anul trecut ( ramuri lemnoase ) si i-am acoperit cu borcane... sper sa nu se topeasca zapada de tot din curte ca sa la mai tine putin de cald
  •  
    • 628 mesaje
    22 Ian 2008, 14:33
    0 0
    a mai scris cineva de semanatul trandafirilor?
  •  
    • 9367 mesaje
    22 Ian 2008, 14:39
    0 0
    nu, de tine era vorba
    noi am prins o gramada de trandafiri asa. plus ca nu costa nimic, financiar vorbind... in schimb cei luati de la metro, marisori, nu s-au prins...
    tot de la metro nu recomand: irisi (au fost splendizi primul an dar apoi nu au mai rasarit, desi sunt plante perene);

    la capitolul seminte, tot de la metro, am luat zorele. in anul urmator am cules semintele si am avut ce semana fara sa mai chetuim.
    eu am o slabiciune pt. plantele catzaratoare
  •  
    • 2642 mesaje
    22 Ian 2008, 14:52
    0 0
    Eu am luat trandafiri de la metro acum 2 ani (2006). In primul an au fost asa si asa in schimb anul trecut am avut niste trandafiri superbi. Toti vecinii veneau sa ma intrebe ce le fac. Si nici nu i-am protejat prea mult peste iarna. Dar am avut grija ca atunci cand se usca floarea sa o rup. Asta ajuta foarte mult. Si au crescut ca nebunii. Mai mari decat gardul. Cand m-am intors din concediu am gasit o ramura crescuta pana in strada de treceau masinile pe sub ea. Era plina de flori rosii.
  •  
    • 628 mesaje
    22 Ian 2008, 15:20
    0 0
    ok
    eu nu am mai pus pana acum trandafiri...este prima data dar sper sa rasara...
    nu am stiut "smecheria" cu ruptul florii ofilite dar am sa tin cont si asa voi face.
  •  
    • 27 mesaje
    23 Ian 2008, 22:12
    0 0
    Am si eu o Hoya superba si face flori roz vara o tin in curte la soare dar atentie sa nu fie toata ziua in plin soare ca se prajesc frunzele si iarna e in colidor la aprox 12 grade iarna se uda foarte putin din primavara poti sa ii dai ceva ingrasamint prt flori si o mai pulverizesz cu apa cind e tare cald .daca mai ai intrebari scrie ca eu am multe flori i-mi place sa ma ocup de ele