candida sau limba geografica?

  •  
    • 127 mesaje
    11 Ian 2008, 01:59
    1 0
    Buna!
    de ceva timp ma confrumnt cu o problema neplacuta.Am facut candidoza bucala de la antibiotice acum mai mult de un an, am dat cu glicerina boraxata,am luat nistatin, tratamente peste tratamente si nimic, limba mea tot alba si incarcata este.Am facut antifungigrama, mi`a iesit candidoza bucala, am mers cu aceasta analiza la orl unde mi sa spus ca dupa parerea medicului e limba geografica, dar tot mia dat un tratament ..Aspectu nu sa modificat, dar am repetat antifungigrama de 2 ori si nu mi`a mai iesit candidoza, desi limba arata la fel.
    E posibil sa imi fi gresit analiza de 2 ori?Am facut in locuri diferite sa fiu sigura.
    am un prieten si probabil ar fi luat si el daca aveam candidoza pe limba dar nu a patit nimic.
    Ce ar putea fii?Din cate am cautat eu pe net limba geografica are cratere rosii, eu am doar o limba incarcata f tare ca la candidoza.
    Sunt in ceatza totala.
  •  
    • 3036 mesaje
    11 Ian 2008, 08:01
    0 0
    o limba incarcata nu inseamna neaparat o suprainfectie cu candida. de fapt, candida este o bacterie mereu prezenta in organismul nostru - de obicei, cauzele care produc o inmultire excesiva a ei sunt: aciditatea crescuta, o imunitate scazuta sau un tratament cu antibiotice.

    poti, asadar, sa nu ai o limba roz si delicata ca o petala de trandafir, fara sa fie vorba de o suprainfectie cu candida - cauzele fiind localizate in cu totul alta parte a organismului (sistemul digestiv, endocrin sau orice altceva).

    din pacate, medicina occidentala nu este suficient de preocupata de aspectul limbii ca reper in punerea unui diagnostic.

    spre deosebire de aceasta, medicina orientala considera ca aspectul limbii este un element foarte important pentru evaluarea starii generale de sanatate sau boala.

    http://beyondwellbeing.com/herbs/tongue-diagnosis.shtml

    (scoate spatiile goale din link, altfel nu merge)