Atzi incercat dieta Atkins vreodata?

  •  
    • 19 mesaje
    31 Ian 2008, 14:44
    0 0
    Eu tin de marti.Succes !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  •  
    • 88 mesaje
    31 Ian 2008, 19:40
    2 0
    ma apuc si eu de duminica ca vad ca am racit si am febra si numai de carne nu imi arde.de fapt nu mi-e pofta de mancare deloc..doar de mandarine kadenzza tu cam ce mancai intr-o zi? m-a ambitionat ca am vazut ca in 5-7 luni ai ajuns la - 50 kg si voiam sa te intreb care era meniul tau..?
  •  
    • 19 mesaje
    31 Ian 2008, 21:05
    0 1
    Exact ce ti-am scris acolo,si in cantitati nelimitate.In primele doua saptamani mi-a fost foarte greu ,ma gandeam la mancare non-stop.Si pt ca imi era foame,mancam mereu.Dar nu uitam sa numar carb.Pui fript,la rotisor,mezeluri,friptura ,oua branza si mult cacaval.Apa si ceaiuri de slabit.
    Dupa 2 sapt mi-a disparut COMPLET senzatia de foame !!! Mancam 1-2 mese pe zi,uneori chiar fara sa-mi fie foame.
    E dificil,stiu,dar e bine ca dupa un timp,nu mai ai pofta de mancare. Pofta de zahar dispare.
    Faza de inductie e cea mai grea.Mananci carb.limitat ,nu ai voie sa trisezi.Daca respecti regulile ,slabesti mult (chiar si 10 kg in 14 zile)
    Dupa cele 2 sapt,am adaugat alune,seminte,sucuri light,etc.
    Vreau sa-ti spun ca sunt la dieta de marti,si a inceput sa se vada putin.Da rezultate vizibile dupa 2-3 zile.
  •  
    • 344 mesaje
    1 Feb 2008, 14:31
    1 0
    cand citesc ce postati voi, ma vad pe mine: fericita ca am slabit multe kg in putine sapt, ca se vad rezultatele de la o zi la alta.
    dar hai sa va propun ceva, peste 6 luni sau un an sa postati din nou, si sa spuneti cum aveti analizele, si cum va simtiti.

    si ca fapt divers: una din tipele de la spice girls, cea roscata, nu mai tin minte cum o cheama a ajuns la spital de la atkins.

    eu (ca sa ma laud ) am slabit 4.5 kg . dar fac pilates in fiecare seara si am scazut 8 cm in talie. este fantastic cum se remodeleaza muschii dupa pilates.
    eu zic ca nu e rau mai ales ca am mancat rezonabil si nu am facut foamea.

    acuma, na! eu spun ce am patit eu cu atkins. e posibil ca la unele din voi sa fie problemele , iar la altele nu.
  •  
    • 88 mesaje
    1 Feb 2008, 15:56
    3 0
    eu de duminica cand o sa ma apuc o sa postez in fiecare zi yoyo ce ti s-a intamplat tie nu trebuie sa se intample la toata lumea nu e regula. am vazut si la tv un documentar si nu e dracu' chiar asa de negru. depinde de organismul fiecaruia si cel mai important, au zis si atunci la tv, sa se bea peste 2.5 l pe zi de lichide ca sa se curete rinichii si in cazul constipatiei sa sea bea ceai verde, chinezesc. in legatura cu problemele la bila, culmea ca astea se trateaza in general cu carne de pui,peste,fasole verde , spanac si salata verde si lactate nedegresate. deci in mare parte alimente permise in timpul regimului atkins . Iar in cazul gastritei, atkins recomanda sa mananci cand ti-e foame, in general 3 mese si 2 gustari. Nu prea imi vine a crede ca tu ai tinut atkins ca la carte si fara sa faci exces de grasimi (logic) si in 2 luni ai capatat toate aceste afectiuni.
  •  
    • 88 mesaje
    1 Feb 2008, 16:04
    0 0
    kadenzza felicitari pt rezultatul obtinut pana acum tu ce inaltime ai? scuze ca intreb :">
  •  
    • 19 mesaje
    1 Feb 2008, 16:46
    0 0
    Eu sunt mignona ,am doar 1,63m.......si 21 de ani.
  •  
    • 88 mesaje
    1 Feb 2008, 20:11
    0 0
    multi inainte kadenzza
  •  
    • 19 mesaje
    1 Feb 2008, 22:36
    0 0
    La fel si tie !!!!!!!!! Tu ce inaltime ai?
  •  
    • 140 mesaje
    1 Feb 2008, 22:44
    0 0
    buna kandezza,eu am 160 inaltime si as fi tentata de aceasta dieta,dar cand citesc atatea lucruri rele despre ea ma razgandesc,tu nu ai patit nimic?
  •  
    • 19 mesaje
    2 Feb 2008, 01:32
    1 1
    Da,trebuie sa recunosc are si dezavantaje.
    Eu niciodata nu am avut probleme de sanatate .Imi faceam analize in fiecare an,si toate imi ieseau bine.
    Anul trecut (cand eram in dieta de vreo 6 luni)mi-am facut analizele,si mi-a iesit colestelolul ......... peste 270!!!!!
    Nu glumesc,imi dau cuvantul !!!
    Toate analizele mi-au iesit bine,cu exceptia colesterolului.
    Era normal,mancam doar carne,grasimi,maioneza,frisca,alune,etc...
    Ma simteam rau ( sora mea imi spunea sa ma opresc,se speria cand ma vedea),aveam cearcane adanci (desi dormeam suficient),eram palida,aveam zilnic ameteli ,eram foarte slabita,nu puteam depune eforturi mari,si cel mai important :mi s-a dereglat............(stiti voi).

    Nu ma intelegeti gresit-eu sunt pro Atkins (cu tot cu efectele lui secundare), tin si acum dieta(ma risc),dar v-am spus pt ca nu vreau ca in viitor sa-mi reprosati sa v-am ascuns unele efecte negative .

    Tot ce v-am enumerat mai sus mi s-au intamplat doar mie ,asta NU inseamna ca o sa vi se intample neaparat si voua !!!!
  •  
    • 1260 mesaje
    2 Feb 2008, 06:35
    0 3
    doar ca o curiozitate, cititi si de ce a murit Atkins.
    surprise!!! de inima! colesterolul, bata-l vina!
    dar nu face nimic, da-ti-i in continuare cu grasimi. ce vi se poate intampla mai mult decat un blocaj renal, un atac cerebral, un infarct sau sa muriti?
    pe cuvant daca va inteleg. vedeti ca scriu aici fetele ca nu se simt bine dupa dieta, dar voi o tineti pe-a voastra: kg pierdute. acolo vi s-a blocat creierul, mai departe n-ati mai inregistrat nimic.
    kadenzza, m-ai lasat masca. la varsta ta, colesterolul 270, stii foarte bine ca e din cauza dietei si totusi esti pro-dieta?
    chiar asa importante sunt nenorocitele alea de kg? sa va spun ceva: increderea in voi nu v-o recapatati odata cu pierderea kg.
    pur si simplu nu pot sa stau deoparte sa vad cum va distrugeti sanatatea, chiar daca sunteti avertizate. inainte de a incepe dieta, cititi macar riscurile la care va expuneti.
    sau daca se inventeaza un medicament minune, il luati fara sa va uitati la efectele secundare, care pot face mai rau decat boala in sine?
    gadniti-va bine! sanatatea nu o mai recapatati!
  •  
    • 19 mesaje
    2 Feb 2008, 14:58
    0 0
    Ai dreptate,tin dieta de mari,si deja ma simt rau (am unele ameteli,atat).Dar trebuie sa slabesc (desi ma simt bine in pielea mea),caci lumea din jur critica,te jignesc atunci cand ai kg in plus.Mai ales la 21 de ani.Trebuie sa fiu slaba,sa arat bine.........desi sacrificiile sunt mari.
  •  
    • 88 mesaje
    2 Feb 2008, 15:07
    0 1
    kadenzza eu am 1.73m
  •  
    • 88 mesaje
    2 Feb 2008, 15:15
    2 0
    Atkins a murit din cauza unei lovituri la cap. Mergea zilnic pe jos catre biroul lui si a alunecat pe strada si s-a lovit la cap.In urma analizelor efectuate asupra cadavrului s-a demonstrat ca nu suferea de boli si era ok cu toate analizele. A fost si un documentar recent la TV.

    Asa ca pescarus mai documenteaza-te . si + ca daca noi vrem sa tinem aceasta dieta, ok problema noastra, riscul nostru. Cand se hotaraste cineva sa tina o dieta nu vii sa ii dai cu firma in cap. daca vezi ca te simti rau si etc de iti dai duhul si nu sunt simptome de la dieta nu o mai tii si gata ca nu cred ca poti fi atat de inconstient. + ca se recomanda multivitamina, calciu si magneziu
  •  
    • 88 mesaje
    2 Feb 2008, 15:21
    0 0
    aaa si inca ceva. unei colege de servici medicul NUTRITIONIST i-a dat o dieta low carb.so...
  •  
    • 140 mesaje
    2 Feb 2008, 17:57
    1 0
    eu am sa incep sa tin aceasta dieta,dar in stil propriu,ok se mananca carne,dar la gretar sau fiarta,ouale fierte,branza de casa,mezeluri cat mai slabe,sa nu ma risc sa-mi creasca colesterolul,si am sa mananc cate 2 fructe zilnic,grapfruit are putine glucide si merele la fel,o sa ma feresc de paine care are 50,orez76,pastele80,zaharul 100,nu inteleg de ce cartofii nu sunt permisi chiar daca au un indice glucidic mic,precum si iaurtul si laptele,eu am gasit un tabel cu aceste lucruri,mai astept pareri.
  •  
    • 88 mesaje
    2 Feb 2008, 18:45
    0 0
    in dieta recomandata de medicul nutritionist stiu ca e voie telina si mere = > salata de telina cu mere foarte buna este si se slabesc cam 300-500 grame pe zi asa ca mon-dava nu cred ca o sa fie vreo problema cu fructele, bine, depinde si de cat ai nevoie sa slabesti
  •  
    • 140 mesaje
    2 Feb 2008, 19:24
    0 0
    eu nu am mult de slabit,cam 6-7 kg si vreau sa le dau incet si sigur,fara riscuri,
  •  
    • 88 mesaje
    2 Feb 2008, 20:06
    0 0
    mon-dava cu siguranta o sa reusesti, oricum, avand in vedere ca nu ai atat de multe kg de dat jos, poti tine faza a 3-a sau a 4-a din atkins si vei obtine fara indoiala rezultatul mult asteptat