micro-dermabraziune sau peeling chimic

  •  
    • 291 mesaje
    2 Feb 2010, 14:36
    0 0
    ms mult daniola astept cu nerabdare sa vad rezultatele. iti doresc bafta in continuare.
  •  
    • 6 mesaje
    3 Feb 2010, 14:12
    0 0
    Da, Vyorica, am urme de la acnee. unele mai adanci, altele mai sterse. Si le vad cum se ridica la suprafata si se "netezesc". Unele mai putin adanci au disparut. Dar mai am urme, nu spun ca s-au dus de tot. ci doar ca sunt mult mai "blande". si vad si altii nu numai eu.
  •  
    • 370 mesaje
    5 Feb 2010, 11:14
    0 0
    buna, fetelor! ce mai faceti?

    am o veste buna, sper, nu stiu daca pe voi va intereseaza. pe mine, da.

    stiti ca va spuneam acum o vreme despre terapia dracula, inventata de doctor daniel sister, prin care se ia sange de la pacient, se prelucreaza intr-o centrifuga speciala, rezulta plasma si se injecteaza apoi in fata? aceasta procedura determina dezvoltarea de celule stem si astfel regenerarea pielii. doctor sister spunea ca metoda asta vindeca si cicatricile. bine, asta e teoria, altceva nu cunosc inca.

    in fine, ideea este ca tocmai am aflat ca aceasta metoda a ajuns si in Romania, la doctor Ioan Nedelcu. eu una ma bucur foarte mult, ma tenteaza sa fac asta, dar trebuie sa mai cercetez problema - cat costa, daca si-a mai facut cineva, care sunt rezultatele concrete.

    de aici am aflat:
    http://www.csid.ro/beauty/intinereste-spectaculos-cu-celule-stem-5475315/
  •  
    • 4 mesaje
    6 Feb 2010, 23:59
    0 0
    De obicei aceste metode necesita mai multe sedinte si sunt costisitoare. Eu am incercat solutia care mi-a dat-o un dermatolog in SUA. Metoda de automasare a tenului timp de 7-10min in fiecare seara si setul complet de cosmetice de la Mary Kay si am reusit. Am scapat de porii dilatati, punctele negre inestetice si cosurile rosii inftamate. Am mai recomandat aceste produse pe acest site. Pentru cele interesate imi puteti scrie pe privat, nu vreau sa fiu blocata din cauza link-urilor. BAFTA
  •  
    • 291 mesaje
    23 Feb 2010, 17:56
    1 0
    daniola ce se mai aude cu tratamentu? cum merge? ceva rezultate?
  •  
    • 1510 mesaje
    23 Feb 2010, 18:11
    0 0
    lenka ar fi interesant sa-ti mai si verifici mesajele daca tot ii inviti pe toti sa-ti scrie pe privat
    stai calm, nu te blocheaza nimeni, toata lumea face reclama aici deci go ahead
  •  
    • 29 mesaje
    24 Feb 2010, 15:02
    1 0
    adryana, eu zic ca imi merge binisor intrucat am implinit o luna de cand am inceput tratamentul si vad o usoara nivelare a aspectului "valurit" pe care il aveam in partile laterale ale obrazului si pe barbie....nu erau "gropi" ci mai degraba niste "depresiuni", care eu vad ca s-au mai ridicat putin.....oricum tratamentul trebuie facut mai multe luni si eu folosesc in acelasi timp si 2 creme: una pe baza de acid glicolic si una pe baza de tretinoin, care imi exfoliaza rapid pielea si atenueaza si discromia - pe care am capatat-o in urma expunerilor excesive si neprotejate la soare cu ani in urma. Totusi am vreo 3 gaurele mai pronuntate in mijlocul obrazului stang - la acelea din pacate nu vad nici o ameliorare, fie pt ca sunt prea adanci si microacele nu au patruns suficient in piele, fie pt ca procesul este prea lent si rezultatul este prea putin vizibil...eu continui insa cu stoicism tratamentul, am marit ritmul o sedinta la 2 zile, vad ca pielea mea suporta. Oricum o imbunatatire a observat si stomatoloaga mea, la care nu am mai fost de cateva luni si ea stie ce probleme am avut pt ca ma vedea aproape in fiecare zi cat timp am urmat un tratament la ea ....eu zic ca si cremele ajuta, fiind farmacista le cunosc actiunea si de aceea am "indraznit" sa le folosesc si pe ele simultan....astfel se combina rezultatul de suprafata cu cel de profunzime si rezultatele incep sa se vada....daca vrei sa-mi vezi pozele, te rog sa-mi dai adresa de mail.....sau trimite-mi tu un mail la prettydaniola@yahoo.com si iti dau reply.
  •  
    • 6 mesaje
    17 Mar 2010, 17:49
    0 0
    Hello to all,
    Inainte de a posta pe forum am zis intai sa citesc tot ce s-a scris pana acum in speranta de a gasi cea mai buna solutie pt a scapa de semnele post acnee, de fapt pt a ameliora situatia deoarece sunt constient de faptul ca nu voi scapa niciodata de aceste semne. Mi-a luat 3 zile sa-l citesc, asta pt ca nu stau f bine la capitolul timp, dar am reusit sa-l termin si sa citesc toate experientele voastre.
    Situatia mea este in felul urmator: in adolescenta am avut o forma destul de urata de acnee, chisturi care mi-au lasat urme destul de adanci in obraji, sub forma de cratere. Dupa un tratament indelungat cu roaccutane si dupa ce am reustit sa stopez aparitia acneei, in 2005 la varsta de 25 ani mi-am putut face un peeling chimic cu fenol la dna dr. Leventer. Peelingul a fost destul de agresiv si l-am suportat destul de greu, cam 3 luni de zile am fost f rosu iar la culoarea obisnuita am revenit cam dupa 1 an de zile. Foarte greu m-am impacat cu protectia impotriva soarelui deoarece cremele fps imi faceau tenul f gras si lucios, iar ca baiat arati cam penibil dat cu astfel de creme. Despre rezultate ce sa va spun, la inceput cred ca am obtinut o imbunatatire in proportie de 30-40% care treptat cu trecerea timpului s-a diminuat. Acum dupa 5 ani de zile pot sa spun ca rezultatele pelingului chimic sunt egale cu zero, fapt care m-a determinat sa caut un nou tratament.
    Din ce am citit pe forum fraxel este o pierdere de timp si de bani, singurul tratament care se pare ca a dat rezultate fiind combinatia mlp+profractional. Dar si aceasta combinatie constat ca a dat rezultate doar la unele persoane, ceea ce ma face sa cred ca functioneaza si are rezultate doar la un anumit tip de piele si implicit pt o anumita gravitate a semnelor post acnee. Sunt curios daca in cazul meu, semne acnee destul de adanci si pigmentate, se merita acest tratament, mi-am facut o programare la dna dr Harbuz pentru luni. Din ce stiti voi mai este si altcineva in Bucuresti care face acest tratament in afara de dna dr Harbuz?
    Din experientele voastre observ ca unele persoane nu s-au impacat f bine cu vaselina data de dna doctor, preferant alte alternative, si de aceea v-as propune sa facem un clasament, fiecare exprimandu-si preferintele pt urmatoare creme:
    - Crema hidratanta
    - Crema reducere roseata
    - Crema depigmentanta
    - Crema fps care nu ingrasa tenul
    Pentru cine si-a facut tratamentul Fraxel la dna dr Leventer, ne puteti spune va rog in ce consta tratamentul post-fraxel? ce creme ati folosit ? se foloseste aceeasi vaselina ca si la profrational ? putem face o comparatie post tratament intre fraxel si profractional ?
    Sper ca nu v-am deranjat cu atatea intrebari de la primul post, dar incerc sa realizez daca se merita sa investesc timp si bani in acest controveresat tratament mlp+profractional.
    Multumesc.
  •  
    • 1 mesaje
    17 Mar 2010, 20:54
    0 0
    eu mi-am facut peeling chimic - mare gresala!!!
    0 rezultate + foarte grea perioada de dupa
    apar pigmentari, primul an dupa peeling a fost un cosmar...
    de 3 ani de zile daca ma vede soarele doar un pic ma umplu de pete, oricum primul an nu m-a vazut deloc soarele...
    cea mai mare prostie - mi-a facut doctorul de are toate paginile web in legatura cu subiectul - evitati-l!
  •  
    • 291 mesaje
    18 Mar 2010, 13:58
    0 0
    eu mi-am facut 2 peelinguri chimice medii. si am fost multumita, asta vara nu am avut probeleme cu pete pe fata din cauza peelingului si nici nu foloseam chiar crema cu factor de protectie peste 30
  •  
    • 1510 mesaje
    18 Mar 2010, 17:09
    0 0
    sunt anumite tipuri de piele care se pateaza foarte usor, un dermatolog bun ar trebui sa intuiasca asta si sa nu faca peeling. dar cum nu toti dermatologii sunt buni..
  •  
    • 1767 mesaje
    19 Mar 2010, 08:02
    0 0

    .


    Acest mesaj a fost editat de către mihaelaa21: 5 Nov 2011, 04:12
  •  
    • 1510 mesaje
    19 Mar 2010, 15:26
    0 0
    ce fel de cicatrici? pete? daca e vb de pete, da, le sterge, in fct de cat de profunde sunt si in fct de intensitatea peelingului ai nevoie de 1-3 sau mai multe sedinte

    cele gen gaurele.. ale mele s-au mai redus si cu peeling, putin, sa zicem 20% dar tot s-au mai redus.. eu am de gand sa folosesc produse exfoliante pe termen lung, apoi regenerante si gata, nu mai umblu pe la doctori sa arunc banii aiurea pana gasesc ceva ce functioneaza si mai bine, nu prea mai am rabdare, mai bine incerc sa-mi accept defectele si sa ma simt bine si asa
  •  
    • 291 mesaje
    19 Mar 2010, 19:09
    0 0
    depinde de cicatrici, daca sunt superficiale se atenueaza chiar de tot dupa mai multe sedinte. gaurelele nu prea, imbunatatire este dar nu WOW. si petele se duc chiar foarte bine. dar depinde foarte mult de pielea fiecaruia, nu poti stii numa daca nu incerci
  •  
    • 1767 mesaje
    21 Mar 2010, 11:09
    0 0

    .


    Acest mesaj a fost editat de către mihaelaa21: 5 Nov 2011, 04:13
  •  
    • 291 mesaje
    21 Mar 2010, 13:44
    0 0
    eu pe spate am avut si pete albe, si maronii. s-au vazut rezultate pentru ambele.
  •  
    • 1510 mesaje
    21 Mar 2010, 16:56
    0 0
    petele albe sunt poate decolorari ale pielii aparute de la expunere neprotejata la soare si e posibil sa nu mearga peelingul pt ele.
    de ce nu mergi la alt medic sa auzi inca o parere?
  •  
    • 8 mesaje
    25 Mar 2010, 15:39
    1 0
    Imi puteti va rog recomanda o crema fotoprotectoare care sa nu ingrase tenul, sa nu-l faca lucios si bineinteles care sa-l si protejeze impotriva soarelui ? Am incercat cremele de la vichy dar sunt ff grase. Ms
  •  
    • 1767 mesaje
    27 Mar 2010, 11:22
    0 0
    Nu, nu sunt de la soare. Intr-adevar, am stat mult la soare si la solar dar nu am probleme (slava Domnului!) cu pigmentatia. Acum cand am devenit alba constat ca nu sunt foarte pronuntate si cred ca or sa se ia.

    Mai spuneti-mi ceva:
    eu fac un tratament dermatologic si 2 luni (pana pe 16 mai cand ma duc la o nou control) mi s-a spus sa nu apelez la peeling chimic sau tratamente cosmetice.
    Credeti ca mai pot face 2 sedinte atunci? Stiu ca vara nu se face, dar ma gandesc ca daca am pe decolteu ma pot ascunde cu o camasuta/bluzita pana la gat.
  •  
    • 2 mesaje
    27 Mar 2010, 15:15
    0 0
    buna fetelor.am inteles ca peelingurile pe care le-ati facut nu v-au scapat de gaurile provocate de acnee dar riduri mai aveti...ma refer la cele care au avut